SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie je zásah s najrýchlejším účinkom, tvrdí Krajčí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 220-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 362 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Správy o Covid-19 sme sledovali minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:49 SVET - V Grécku sa začnú od pondelka uvoľňovať karanténne opatrenia. V oblastiach s nízkym počtom nakazených sa budú môcť opätovne otvoriť obchody. Počas rozpravy v parlamente to oznámil grécky premiér Kyriakos Mitsotakis s tým, že s uvoľnením súhlasili aj virológovia.

Kostoly by sa mali otvoriť 25. januára.

Mitsotakis uviedol, že už je načase podstúpiť riziko spojené s postupným otváraním ekonomiky, ak s tým budú súhlasiť virológovia. V tejto súvislosti dodal, že každý mesiac lockdownu vyjde grécke hospodárstvo na viac ako tri miliardy eur.

20:20 SLOVENSKO - Zvolenská nemocnica zaočkovala proti ochoreniu COVID-19 svojich zamestnancov, ktorí o to prejavili záujem.

"Je to približne 350 kolegov, ktorí sa dali zaočkovať, uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá s tým, že prvými zaočkovanými boli lekári a aj sestry z prvej línie, ktorí sa starajú o pacientov s novým koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Zvolenské zdravotnícke zariadenie je tak oficiálnym vakcinačným centrom na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

20:06 SVET - Spojené kráľovstvo od pondelka zatvorí všetky cestovné koridory v snahe o ochranu "pred rizikom dosiaľ neidentifikovaných nových kmeňov" koronavírusu. Oznámil to britský premiér Boris Johnson, podľa ktorého to bude trvať najmenej do 15. februára.

Všetci cestujúci, ktorí prilietajú do krajiny zo zahraničia, sa pred odletom musia preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19. Ľudia prichádzajúci do Spojeného kráľovstva tiež musia v súlade so súčasnými pravidlami absolvovať desaťdňovú karanténu, ak po piatich dňoch nebudú mať negatívny test.

19:50 SVET - Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 si na celom svete vyžiadala už viac ako dva milióny ľudských životov. Vyplýva to podľa agentúry AP z údajov, ktoré v piatok zverejnila americká Univerzita Johnsa Hopkinsa so sídlom v Baltimore.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Celkový počet obetí už presiahol dva milióny Čítajte 

Tento míľnik bol dosiahnutý niečo viac ako rok po tom, ako boli v čínskom meste Wu-chan potvrdené prvé prípady nákazy týmto koronavírusom. Globálny počet mŕtvych tak približne zodpovedá počtu obyvateľov Bruselu, Mekky, Minska alebo Viedne.

Najhoršie sú na tom USA, kde evidujú najmenej 390-tisíc úmrtí. Odborníci predpokladajú, že hranica pol milióna úmrtí bude v USA prekonaná vo februári. Prvú trojku uzatvárajú Brazília (najmenej 200-tisíc úmrtí) a India (vyše 151-tisíc).

19:41 SVET - Výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyzval krajiny sveta, aby prijali koordinované opatrenia na zaistenie bezpečného cestovania počas pandémie nového koronavírusu. Zároveň sa však vyslovil proti tomu, aby sa pri cestovaní vyžadovali potvrdenia o absolvovaní očkovania proti koronavírusu, informovala agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

"Vzhľadom na to, že vplyv očkovania na zníženie prenosu (infekcie) dosiaľ nie je známy a dostupnosť vakcín je v súčasnosti príliš obmedzená, výbor odporučil, aby krajiny nevyžadovali od prichádzajúcich cestujúcich dôkaz o zaočkovaní," uvádza sa vo vyhlásení Výboru pre reguláciu zdravotných predpisov v mimoriadnych situáciách.

19:12 SLOVENSKO - Slovenská komora učiteľov (SKU) podporuje ministra školstva Branislava Gröhlinga v úsilí presadiť, aby sa učitelia nad 50 rokov očkovali už v druhej vlne. Rovnako podporuje prioritné očkovanie zamestnancov materských škôl, školských klubov, na prvom stupni špeciálnych škôl a v špeciálnych výchovných zariadeniach.

"Slovenská komora učiteľov vníma celospoločenskú potrebu vytvoriť čo najskôr podmienky na prezenčný spôsob výchovy a vzdelávania. Pri tejto forme práce však dochádza k dlhodobému kontaktu zamestnancov škôl a školských zariadení s veľkým počtom detí a žiakov, čo predstavuje vysoké riziko nákazy. Opakované testovanie v školách v akejkoľvek podobe považujeme za náročný, nákladný a nedostačujúci spôsob prevencie," uviedla viceprezidentky komory Soňa Puterková.

SkryťVypnúť reklamu

18:51 SVET - Počítačoví piráti, ktorí vlani v decembri prenikli do databázy Európskej agentúry pre lieky (EMA), s niektorými z neskôr zverejnených dokumentov "manipulovali" v snahe naštrbiť dôveru verejnosti vo vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2. EMA to podľa agentúry AFP uviedla vo vyhlásení zverejnenom v piatok.

Pri kyberútoku na EMA, sídliacu v Amsterdame, sa útočníkom podarilo získať "nezákonný prístup" k dokumentom, týkajúcim sa predloženia vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna na schválenie tomuto regulačnému úradu Európskej únie.

18:18 SLOVENSKO - Krajčí nevedel odpovedať na otázku odkiaľ Igor Matovič prišiel k sumám, ktoré treba vynaložiť na záchranu životov v súvislosti s celoplošným testovaním.

SkryťVypnúť reklamu

18:11 SLOVENSKO - Krajčí upozornil na zanedbanie povinností zo strany všeobecných lekárov, ktorým sa medzi sviatkami chorí nevedeli dovolať, prípadne ich lekári rovno odkázali na záchranky, často aj v neopodstatnených prípadoch.

18:00 SVET - Vstup na Nový Zéland je obmedzený, bez predchádzajúcej výnimky môžu do krajiny prichádzať len novozélandskí občania, permanentní rezidenti ako aj partneri a závislé deti týchto dvoch kategórií.

Bez výnimky do krajiny môžu aj austrálski občania s bežným pobytom na Novom Zélande. Ostatní cestujúci môžu na Nový Zéland vstupovať len zo životne dôležitých dôvodov a musia mať vopred udelenú výnimku. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke.

17:58 SLOVENSKO - Výskyt ochorenia COVID-19 v rómskej osade v obci Zbudské Dlhé v okrese Humenné, ktorej obyvatelia žijú v úzkom súžití, priviedol regionálnych hygienikov k rozhodnutiu pretestovať tamojšiu populáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pre TASR uviedol starosta obce František Kopej, špecializovaný tím ministerstva zdravotníctva na testovanie obyvateľov marginalizovaných komunít by tak mal urobiť v sobotu 16. januára.

"Bude sa testovať nie antigénovými, ale PCR testami. Potom už budeme vedieť presne, ktorí obyvatelia sú pozitívni," povedal Kopej s tým, že podľa jeho informácií je v osade aktuálne pozitívnych len do desať spomedzi jej 540 obyvateľov, príznaky ochorenia však majú aj ľudia, ktorým vyšli antigénové testy negatívne. Situáciu v osade však nevidí "drasticky" aj napriek tomu, že tam už v súvislosti s ochorením COVID-19 zomreli traja jej obyvatelia.

17:57 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva prehodnotilo vakcinačnú stratégiu.

SkryťVypnúť reklamu

Od pondelka (18. 1.) sa začnú očkovať seniori v domovoch sociálnych služieb. Pomôcť pri tom majú mobilné očkovacie jednotky.

Po nich majú očkovať seniorov nad 75 rokov a chronicky chorých ľudí nad 65 rokov.

Osoby z kritickej infraštruktúry sa presunú na zoznamy náhradníkov. Na očkovanie sa dostanú vtedy, ak zostanú nevyužité vakcíny alebo ak sa niekto na očkovanie nedostaví.

17:56 SLOVENSKO - Krajčí deklaroval, že sa vláda rozhodla upustiť od snahy získať ruskú vakcínu Sputnik V a o čínskej ani neuvažovali.

Krajčí argumentuje o sporných dôkazoch o ich účinnosti.

17:51 SLOVENSKO - Krajčí sa na základe verejne dostupných štúdií obáva, že účinnosť vakcíny od AstraZeneca môže mať negatívny vplyv na jej registráciu v Únii.

Podľa neho si ale treba počkať na stanovisko Európskej liekovej agentúry.

SkryťVypnúť reklamu

17:49 SLOVENSKO - Krajčí predpokladá, že celoplošné testovanie by opäť pomohlo skokovo znížiť prírastky pozitívnych prípadov.

Podarilo sa to podľa neho už vlani v októbri.

17:47 SVET - Pri vlaňajšom kybernetickom útoku na servery Európskej liekovej agentúry (EMA) hackeri nielenže ukradli a zverejnili dokumenty o vakcínach proti ochoreniu COVID-19, ale s nimi aj manipulovali.

Dnes to oznámila EMA, podľa ktorej to ukázalo ešte stále trvajúce vyšetrovanie. Kyberzločinci sa dostali k e-mailom a dokumentom z novembra, ktoré súviseli s hodnotením experimentálnych vakcín proti koronavírusu. "Niektorú korešpondenciu páchatelia zmanipulovali pred zverejnením tak, aby oslabila dôveru vo vakcíny," uviedla EMA, ktorá mala podľa agentúry AP v rámci procesu schvaľovania vakcín množstvo tajných informácií o COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

17:46 SVET - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok uviedla, že generálny riaditeľ americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer garantoval dodávku všetkých dávok vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 objednaných Európskou úniou na prvý štvrťrok roku 2021.

Informovala o tom agentúra AFP.

17:45 SVET - Maďarskí policajti od 21. septembra 2020, keď nadobudlo účinnosť vládne nariadenie o povinnom nosení rúšok, zasiahli voči 19 695 osobám, ktoré toto protiepidemické opatrenie porušili.

Informoval o tom v piatok v Budapešti zástupca šéfa pohotovostného centra operačného štábu vlády Róbert Kiss.

17:42 SLOVENSKO - Opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 spomalili aj šírenie ďalších akútnych respiračných ochorení (ARO).

Uvádza to Úrad verejného zdravotníctva SR v správe, ktorú zaslala jeho hovorkyňa Daša Račková.

SkryťVypnúť reklamu

Počet chorých v prepočte na stotisíc obyvateľov na ARO bol na začiatku chrípkovej sezóny 2020/2021 výrazne nižší ako v rovnakom období predchádzajúceho roka. Ešte výraznejší rozdiel oproti predchádzajúcej chrípkovej sezóne zaznamenali hygienici vo výskyte chrípky a jej podobných ochorení

17:41 SLOVENSKO - V štyroch nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 do piatka 1591 pracovníkov.

TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

17:40 SLOVENSKO - Mesto Prešov sa začalo pripravovať na plošné testovanie obyvateľov, ktoré vláda ohlasuje na najbližšie víkendy, hoci o ich definitívnom konaní ešte nerozhodla.

Prešovská radnica však začala zháňať dobrovoľníkov do testovacích tímov na víkendy 23. - 24. januára a 30. - 31. januára. Ako uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, na nasledujúci víkend predbežne potrebujú 90 zdravotníkov.

SkryťVypnúť reklamu

17:40 SLOVENSKO - Všeobecná nemocnica s poliklinikou v Lučenci v piatok zaočkovala prvých zdravotníckych pracovníkov.

Na sociálnej sieti o tom informovala primátorka Alexandra Pivková, podľa ktorej toto zdravotnícke zariadenie dostalo v prvej várke 80 ampuliek vakcíny, z ktorej je schopné zaočkovať prvou dávkou 480 ľudí.

17:39 SLOVENSKO - Ústav pre kontrolu liečiv eviduje 13 závažných komplikácií po očkovaní.

17:37 SLOVENSKO - Najväčší podiel populácie je zaočkovaný v Bratislavskom kraji, kde evidujú aj najvyšší záujem.

17:36 SLOVENSKO - Priemerne v nemocniciach na COVID-19 denne zomiera 95 ľudí.

17:35 SLOVENSKO - Výjazdov sanitiek ku covid pacientom bolo posledné dva týždne viac v Košickom, Trnavskom aj Bratislavskom kraji.

17:32 SLOVENSKO - Covidové lôžka v nemocniciach sú obsadené na viac ako 60 percent.

SkryťVypnúť reklamu

17:32 SLOVENSKO - Okresy Kežmarok, Topoľčany, Brezno a Dunajská Streda na základe pozitivity antigénových testov z odberných miest podľa Krajčiho vykazujú známky vyššej prítomnosti nového variantu koronavírusu.

17:30 SLOVENSKO - Slovensko je pri testovaní obyvateľov na mobilných odberoých miestach medzi prvými na svete.

Krajčí podotýka, že je to zásluhou jeho miniesterstva.

17:28 SLOVENSKO - Reprodukčné číslo kleslo na úroveň 1. Krajčí dúfa, že čoskoro poklesne na nižšiu hodnotu.

17:26 SLOVENSKO - Pozitivta testov na koronavírus mierne poklesla, podľa Krajčího to naznačuje, že sa epidemická situácie zlepší.

17:24 SLOVENSKO - Mobilita na Slovensku sa pohybuje približne na polovičnej úrovni oproti minulému roku.

17:21 SLOVENSKO - Minister Krajčí na tlačovke informoval, že napriek opatreniam krivka počtu infikovaných ešte nezačala klesať.

SkryťVypnúť reklamu

17:18 SLOVENSKO - Slovenská advokátska komora pozastavila činnosť košickej advokátke Adriane Krajníkovej.

Súvisiaci článok Zakazovala rúška. Komora pozastavila Krajníkovej výkon advokácie Čítajte 

Advokátka je známa z októbrového incidentu v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura, keď nastávajúca rodička niekoľko hodín odmietala rešpektovať pokyny lekárov týkajúce sa prevencie nového koronavírusu. Rodičku vtedy cez telefón inštruovala spomínaná advokátka.

17:06 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) vybavil od apríla 2020 do 10. januára 2021 od Úradu verejného zdravotníctva výnimku pre 400 osôb.

Ako pre agentúru SITA uviedol komunikačný odbor rezortu, Krajčí schválil a následne požiadal o výnimku pre iné osoby celkovo 185-krát.

Dodal, že ani v jednom prípade nebola takáto žiadosť odmietnutá hygienikmi. "O výnimku žiadali napríklad zdravotnícki pracovníci pracujúci na území SR, pracovníci servisu zdravotníckej techniky či monitoringu klinických štúdií," vysvetlil komunikačný odbor.

SkryťVypnúť reklamu

17:05 SLOVENSKO - Bratislavská polícia vyzýva všetkých občanov, aby nejazdili do prímestských oddychových lokalít počas víkendu autami a nezaťažovali tak infraštruktúru v ich okolí.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Bratislave Veronika Martiniaková. "V blízkosti týchto rekreačných oblastí sa nachádzajú aj vzdialenejšie parkovacie plochy a do úvahy taktiež prichádza aj možnosť využitia hromadnej mestskej dopravy," uvádza polícia.

17:04 SLOVENSKO - V okrese Nitra sa do plošného testovania opäť zapojí všetkých 60 obcí.

Ako uviedla prednostka Okresného úradu v Nitre Eva Hajdamárová, bude v nich zriadených 72 odberných miest, ďalších deväť bude v meste Vráble a 42 priamo v meste Nitra. "Na testovanie je všetko pripravené," verím, že prebehne hladko, uviedla Hajdamárová pre TASR.

16:52 SVET - Tri talianske regióny sa od budúceho týždňa vrátia k takmer úplnému lockdownu a vo viacerých ďalších sa opatrenia sprísnia.

Oznámila to talianska vláda. Rozhodnutie prijala v dôsledku rastúceho počtu prípadov nákazy novým koronavírusom, informuje agentúra AFP.

16:42 SVET - Ministri zdravotníctva šiestich členských štátov EÚ adresovali v piatok spoločný list Európskej komisii, v ktorom vyjadrili "vážne znepokojenie" v súvislosti s oneskorením dodávok vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 vyvinutej farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer.

Ministri zdravotníctva z Dánska, Estónska, Fínska, Lotyšska, Litvy a Švédska vo svojom liste uviedli, že táto situácia je "neprijateľná" a "znižuje dôveryhodnosť procesu očkovania".

16:05 SLOVENSKO - Nemocnica v Snine je pripravená pomôcť s očkovaním zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb v Sninskom okrese proti ochoreniu COVID-19.

Vlastných zdravotníkov už zaočkovaných má, v rámci druhej vakcinačnej vlny plánuje zaočkovať 60 ďalších zdravotníckych pracovníkov.

Pre TASR to uviedol konateľ mestskej nemocnice Andrej Kulan.

15:54 SVET - Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer dočasne zníži dodávky svojej vakcíny proti COVID-19 do Európy.

Navyšuje totiž svoje výrobné kapacity, aby túto očkovaciu látku mohla dodávať na trh vo väčších objemoch. Podľa agentúry AFP o tom v piatok informovali nórsky zdravotný úrad (FHI).

Spoločnosť Pfizer nebude v priebehu nasledujúcich troch až štyroch týždňov schopná úplne splniť už sľúbený objem dodávok.

15:52 SLOVENSKO - V Nitre pokračuje plošné testovanie. V druhom kole bude o päť odberných miest viac ako v prvom.

Pred týždňom ich bolo 37, teraz to bude 42. „V lokalitách, kde boli odberné miesta vyťažené, sme navýšili počet odberných miest,“ zdôvodnila radnica.

15:47 SLOVENSKO - V Košiciach sa dnes o 16:00 začne druhé kolo celomestského testovanie na koronavírus SARS-CoV-2.

Mesto otvorí 63 odberných miest. Na brífingu o tom informoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

"Čísla sú pre Košice, ale aj pre okres Košice - okolie neúprosné a je potrebné pokračovať v testovaní ďalej. V pondelok sme sa na úrovni starostov mestských častí dohodli, že budeme v tejto aktivite pokračovať viac-menej podobným rozsahom, ako to bolo minulý týždeň," uviedol Polaček. Ako ďalej dodal, požiadal tiež o súčinnosť primátora mesta Medzev Mateja Smoradu a starostov okolitých obci v okrese Košice - okolie, kde budú tiež zriadene odberné miesta. Momentálne sú odberné miesta potvrdene v obciach Budimír, Slanská Huta, Paňovce, Ždaňa, Veľká Ida, Rešica a Belža.

15:37 SLOVENSKO - Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) nemení svoje stanovisko, ktoré sa týka formy a spôsobu plošného testovania.

Povedal to po piatkovom rokovaní vlády s tým, že finálne rozhodnutie príde v sobotu.

Vláda má v sobotu rozhodnúť aj o tom, ktorý rezort nakúpi antigénové testy na prípadné ďalšie kolá plošného testovania.

Matovič verí, že sobotňajšie rokovanie dospeje k spoločne akceptovanému riešeniu. Nechcel však povedať, či pre svoju myšlienku plošného testovania získal ministrov, neodpovedal priamo ani na otázku, či bude ochotný ustúpiť v prípade, že bude prevládať názor testovať len v pandémiou najpostihnutejších okresoch.

Priznal, že ak by bolo testovanie naozaj masívne a týkalo by sa celej krajiny, "máme testov len tak-tak", na prípadné ďalšie kolá bude potrebné testy dokúpiť.

Samosprávam odkázal, aby sa poctivo na testovanie pripravovali. Naznačil, že spolu s rezortom vnútra pracujú na manuáli pre samosprávy, rovnako tak uistil, že štát bude ústretový k požiadavkám miest a obcí pri zabezpečení a organizácii testovania. Verí, že fungovanie koalície nie je v súčasnosti reálne ohrozené, opakuje však želania, "aby si koaličný partner uvedomil, že toto nie je obdobie na naháňanie percent".

15:24 SLOVENSKO - Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) verí, že sa zahtra podarí nájsť vláde pre všetky strany dobré riešenie súčasnej pandemickej situácie a možností testovania.

"Verím, že v tom výsledku budeme jednotní," povedala po dnešnom mimoriadnom rokovaní vlády. Nemyslí si zároveň, že komplikované rokovanie je potrebné vnímať negatívne, vzhľadom na zložitosť situácie. "To, že sa tým vláda toľko zaoberá, znamená, že v tom chceme nájsť zhodu," konštatovala. Atmosféru na rokovaní označila za konštruktívnu.

15:14 SLOVENSKO - Na Slovensko dorazila zásielka ďalších 2,6 milióna antigénových testov.

Ako informuje Ministerstvo hospodárstva SR, v priebehu siedmich dní tak zabezpečilo dodávku viac ako päť miliónov kvalitných antigénových testov od spoločnosti SD Biosensor. Testy sú v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv SR, odkiaľ sa podľa potreby vyskladňujú.

15:13 SLOVENSKO - Kapacity mobilných odberových miest sa zvýšia, zriadiť sa majú aj nové.

Vyplýva to z návrhu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktorý v piatok schválil kabinet.

Rezort má ešte v piatok vyhlásiť verejný návrh na uzatvorenie zmluvy o spolupráci pri ich zriaďovaní a prevádzkovaní. Minister financií má na tento účel navýšiť limit výdavkov rozpočtu kapitoly ministerstva zdravotníctva.

15:04 SVET - Nemocnice v brazílskom meste Manaus dosiahli bod zlomu pri liečení covidových pacientov - kyslíka je nedostatok a personál je zúfalý, uviedla na svojej webovej stránke stanica BBC.

Načítavam video...

15:02 SVET - Belgicko sprísňuje svoje pravidlá pre cestujúcich prichádzajúcich do krajiny vlakom alebo autobusom v snahe obmedziť šírenie nákazlivejšieho variantu koronavírusu, ktorý bol prvýkrát zistený v Británii.

Informoval o tom internetový denník The Brussels Tímes. Virológ Marc Van Ranst, ktorý funguje ako medzirezortný poradca federálnej vlády pre pandémiu ochorenia COVID-19 v rozhovore pre flámsku rozhlasovú a televíznu stanicu VRT upozornil, že Belgicko zakázať nepodstatné cestovanie práve kvôli tomu, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu infekčnejších variantov koronavírusu.

14:23 SLOVENSKO - Vláda bude pokračovať v rokovaní o celoplošnom testovaní zajtra popoludní, kedy by sa už koalícia mala dohodnúť na rozhodnutí.

Načítavam video...

Informoval o tom minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý z mimoriadneho rokovania musel pre neodkladný pracovný program odísť skôr.

Sulík naznačil, že sa na rokovaní kabinetu výrazne posunuli vpred.

Návrh, ako by malo testovanie vyzerať, či sa bude konať na celom území Slovenska alebo len v najohrozenejších okresoch a aké zákazy budú platiť pre neotestovaných ľudí, majú pripraviť minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina).

"Takže to nie je uzavreté, ale naozaj sme sa výrazne priblížili k rozumnému kompromisu," uviedol Sulík, zdôrazňujúc všeobecný záujem celej vlády vyriešiť pandemickú situáciu.

Ministri majú návrh dostať do rúk v piatok večer, aby si ho mohli preštudovať.

„Želám vám pekný víkend a sebe pracovný víkend,“ odkázal novinárom Sulík.

14:15 SLOVENSKO - Polícia upozorňuje na dezinformačný status, v ktorom autor zneužíva smrť kamaráta na šírenie výmyslov.

Opisuje v ňom, že jeho priateľ a zamestnanec zomrel, pretože mu záchranná zdravotná služba odmietla poskytnúť pomoc, lebo nemal platný PCR test. Polícia o tom informuje na facebookovej stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR.

Podľa hovorkyne Operačného strediska zdravotnej záchrannej služby Aleny Krčovej sa však takéto tvrdenie nezakladá na pravde. "Je zavádzanie, že záchranári bez PCR testu neprídu k pacientovi," poprela dezinformáciu Krčová.

14:13 SLOVENSKO - Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 v Bratislave začína klesať.

Na facebooku to oznámil primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Primátor však podotkol, že to však nie je dôvod na zvoľnenie ostražitosti a disciplíny.

"Stále je to beh na dlhú trať. Dobrá správa nie je, že čísla klesajú, ale že lockdown funguje a klesajúce čísla to len naznačujú," skonštatoval Vallo.

14:10 SLOVENSKO - Ambíciu pomôcť vláde a zrýchliť vakcinačný proces pre širokú verejnosť má krajská očkovacia stratégia, ktorú dnes predstavil Banskobystrický samosprávny kraj.

Ako na tlačovej konferencii informoval banskobystrický župan Ondrej Lunter, stratégia by mohla slúžiť ako manuál pre vládu i ostatné kraje, ako celý proces očkovania decentralizovať a urýchliť.

Župa má ambíciu počet vakcinačných centier zdvojnásobiť. Záujem už krajská samospráva zisťovala u ambulantných lekárov a pomocnú roku môžu podať aj mestské a obecné samosprávy.

13:57 SLOVENSKO - Lokálnu epidémiu ochorenia COVID-19, ktorá sa vyskytla v Psychiatrickej nemocnici prof. Matulaya v Kremnici na začiatku decembra, sa podarilo stabilizovať.

Pre TASR to potvrdil riaditeľ nemocnice Vladimír Husárček.

13:43 SLOVENSKO - Spoločnosť U. S. Steel Košice sa stotožňuje so stanoviskom zamestnávateľských zväzov zo štvrtka.

Informoval o tom hovorca spoločnosti Ján Bača.

Zamestnávatelia vo štvrtok požiadali vládu SR, aby sa testovanie vo firmách realizovalo výhradne na dobrovoľnej báze. Vyzvali tiež na intenzívnejšiu a predvídateľnejšiu komunikáciu.

13:29 SLOVENSKO - Pacienti, ktorí sa liečia na ochorenie COVID-19 doma, majú konzultovať svoju liečbu či ľahšie komplikácie so svojím všeobecným lekárom.

V piatok na to upozornilo Ministerstvo zdravotníctva. Reagovalo tak na tvrdenia zdravotníckych záchranárov a operátorov tiesňovej linky 155, ktorí sa stretávajú čoraz častejšie so zhoršujúcim sa zdravotným stavom pacientov v domácej liečbe.

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby upozorňuje na zhoršujúci sa záchranári často stretajú s dehydrovanými pacientmi, ktorí neprijímajú potravu. Riaditeľ Operačného strediska ZZS Michal Weinciller uviedol, že sa takíto pacienti dostávajú do štádia, kedy nevládzu chodiť. Dopracujú sa k pneumónii a v takomto zhoršenom stave si volajú záchranku.

13:20 SVET - Vedcovi z medzinárodnej skupiny 15 odborníkov WHO, ktorá má skúmať pôvod pandémie koronavírusu, napokon povolili pricestovať do Číny.

Oznámil to tamojší predstaviteľ. Expertovi najprv príchod zakázali pre obavy zo šírenia nákazy, pripomenula tlačová agentúra DPA.

13:10 SVET - Čína zaznamenala najvyšší denný prírastok počtu nakazených koronavírusom za posledných viac ako desať mesiacov.

V meste Š'-ťia-čuang stavajú katanténne zariadenie pre tritisíc ľudí.

13:07 SVET - Celkový počet potvrdených prípadov koronavírusu od začiatku pandémie v Nemecku už prekročil hranicu dvoch miliónov.

Inštitút Roberta Kocha, nemecké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, v piatok informoval, že za uplynulých 24 hodín potvrdili 22 368 nových prípadov, čím ich celkový počet stúpol na 2 000 958.

Za uplynulý deň v krajine evidovali 1 113 úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19. Počet obetí v Nemecku tak vzrástol na 44 994.

12:37 SLOVENSKO - Registrácia vakcíny od firmy AstraZeneca je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) ohrozená.

Môže to spôsobiť problém s dostupnosťou vakcín a predĺžiť proces očkovania.

Štúdie účinnosti vakcíny od AstraZeneca podľa Krajčího nevychádzajú najlepšie. "Očkovanie bežnej populácie sa môže končiť až na konci leta či začiatkom jesene," dodal minister zdravotníctva.

Vakcína od AstraZeneca je vektorovou vakcínou, ktorá funguje na technológii nepatogénneho vírusového nosiča genetickej informácie.

Na rozdiel od konkurenčných mRNA vakcín sa vektorové vakcíny ľahšie skladujú. Skladovacia teplota vektorových vakcín sa pohybuje nad bodom mrazu, čo uľahčuje ich distribúciu a tiež znižuje náklady.

Hlavnou nevýhodou vektorových vakcín je fakt, že u niektorých ľudí nemusia byť dostatočne účinné.

12:23 SVET - Po očkovaní zdravotníkov, obyvateľov a zamestnancov sociálnych zariadení začnú v Maďarsku čoskoro aj s očkovaním chronicky chorých seniorov vo veku nad 60 rokov, oznámil v piatok predseda vlády Viktor Orbán.

Premiér v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió pripomenul, že doposiaľ v Maďarsku zaočkovali 105 728 osôb.

"Naše očkovacie kapacity sú podstatne väčšie, nemáme však dostatok očkovacej látky, preto nepostupujeme rýchlejšie," zdôraznil Orbán.

12:22 SLOVENSKO - Zariadenie opatrovateľskej služby v bytovke na Južnej triede 23 v Košiciach už od začiatku tohto roka funguje ako karanténne centrum.

Zriadené bolo pre nových prijímateľov sociálnej služby v prípade, že potrebujú dodržať karanténu v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

12:21 SLOVENSKO - V Prešovskom kraji začínajú v rámci prvej vlny vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 s očkovaním zamestnancov sociálnych zariadení.

Okrem oficiálnych vakcinačných centier pomáhajú poskytovateľom sociálnych služieb aj ústavné zdravotnícke zariadenia v okresných mestách. S pilotnou iniciatívou prišla Ľubovnianska nemocnica.

12:11 SLOVENSKO - Bezprostrednou príčinou úmrtia 63-ročného odsúdeného v Ústave na výkon trestu Hrnčiarovce nad Parnou (okres Trnava) z 11. januára bola akútna komplikácia chronického kardiovaskulárneho ochorenia a nie ochorenie COVID-19.

Anna Ragasová z úseku koordinácie a styku s verejnosťou Zboru väzenskej a justičnej stráže tak reagovala na mylné informácie, ktoré v tejto súvislosti prenikli na verejnosť.

Na Slovensku pribúda počet pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 a rovnako môžeme potvrdiť zvýšený výskyt pozitívnych prípadov ochorenia aj v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, povedala Ragasová pre TASR.

Ďalej informovala, že do 14. januára bolo antigénovým testovaním u odsúdených v tomto ústave potvrdených 179 prípadov nového koronavírusu. V karanténe je momentálne 235 väznených osôb.

12:09 SLOVENSKO - Medzi obeťami nového koronavírusu sú aj zdravotné sestry.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa preto rozhodla ich rodinám pomôcť a vyhlásila pre ne finančnú zbierku.

12:07 SLOVENSKO - Očkovanie onkologických pacientov proti ochoreniu COVID-19 závisí od odporúčania ošetrujúceho lekára.

Ten zohľadňuje konkrétny profil pacienta a tiež všetky rizikové faktory, očkovanie v tomto prípade prebieha podľa odporúčania výrobcu.

Ako na sociálnej sieti informoval Národný onkologický ústav, onkologickí pacienti sú zaradení v druhej vlne očkovania. O jej spustení bude verejnosť informovať Ministerstvo zdravotníctva SR.

Súbežne s časom spustenia očkovania ľudí z druhej vlny budú známe aj vakcinačné centrá, ktoré budú týchto ľudí očkovať.

11:40 SVET - Rakúsko a Nemecko sprísnili podmienky vstupu. Obmedzenie sa týka ja Slovákov.

Od dnes platí pri vstupe do Rakúska pre prichádzajúce osoby aj povinnosť online registrácie.

"Výnimky sa budú vzťahovať iba na pravidelných pendlerov, tranzit či výnimočné udalosti (napríklad pohreby)," spresnil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus na svojom facebooku.

Pri elektronickej registrácii ľudí, ktorí vstupujú na územie Rakúska, je potrebné uviesť meno a priezvisko, dátum narodenia, adresu, dátum vstupu, dátum odchodu, krajinu, z ktorej občan cestuje, pobyt počas posledných desiatich dní pred vstupom, kontaktné údaje i lekárske potvrdenie.

Vygenerované potvrdenie o odoslaní elektronickej registrácie musí predložiť občan pri kontrole.

Nemecko sa rozhodlo sprísniť podmienky vstupu z vysokorizikových krajín a oblastí (incidencia viac ako 200 infikovaných na 100-tisíc obyvateľov za posledných sedem dní). Medzi také patrí aj Slovensko.

"Cestujúci z takýchto vysokorizikových oblastí alebo oblastí s výskytom mimoriadne infekčných variantov vírusu musia maximálne 48 hodín starý negatívny test na COVID-19 predložiť už pred nástupom do lietadla, vlaku či autobusu smerujúceho do Nemecka alebo pri vstupe na územie Nemecka autom," priblížil Klus.

11:35 SVET - Nárast počtu nových infekcií koronavírusu je v Izraeli stále vysoký, v priebehu 24 hodín bolo zaznamenaných ďalších 9172 prípadov, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa údaje ministerstva zdravotníctva.

Je to už štvrtý deň za sebou, čo počty nakazených presiahli hranicu 9000 - zatiaľ sa tak stalo päťkrát. Rekord v počte nových infekcií 9710 bol zaznamenaný v pondelok.

11:34 SLOVENSKO - Dopravca Ryanair nebude do konca marca zabezpečovať prílety do Bratislavy z Londýna-Stanstedu, Manchesteru a Dublinu a odlety do týchto destinácií.

Dôvodom je epidemiologická situácia vo Veľkej Británii a Írsku. Lety od piatka obmedzuje aj dopravca WizzAir. Po piatkovej poslednej rotácii letu do Londýna a z neho plánuje opäť obnoviť lety do Londýna až od 10. februára. Informovala o tom hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Veronika Ševčíková.

11:32 SLOVENSKO - Návrh zatvoriť 11-ročné deti doma, ktoré sa budú musieť dať otestovať, aby mohli ísť von, je neprijateľný.

Pre TASR to uviedla vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) s tým, že návrh materiálov dostali až priamo na rokovaní vlády.

Remišová poukazuje, že k návrhu o testovaní detí neprebehol ani ústredný krízový štáb, kde mali byť odborníci. "Takýto prístup nie je profesionálny, najmä keď máme rozhodovať o takýchto závažných obmedzeniach," poznamenala Remišová. Pripomína, že deti a mládež sú zatvorené doma už tri mesiace. "Je zbytočné, aby sme ich nútili testovať sa, keď chcú ísť do prírody. Musia chodiť von, aby sa aspoň trochu hýbali," podotkla ministerka. Zároveň doplnila, že neexistuje najmenší dôvod, aby sa pre to museli testovať.

11:26 SLOVENSKO - Včera zaočkovali 5 611 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov je 47 704.

11:09 SVET - Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Európe prekročil hranicu 30 miliónov, informovala dnes tlačová agentúra AFP.

Pri vlastnom výpočte vychádzala z oficiálnych údajov zdravotníckych údajov v jednotlivých krajinách, platných k 09.00 h SEČ.

10:45 SVET - Poľskí seniori nad 80 rokov sa môžu od piatka registrovať na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 a ľudia vo veku 70-79 rokov budú môcť takto žiadať o vakcínu o týždeň.

Uviedla to poľská tlačová agentúra PAP. Na očkovacom programe sa podieľa okolo 6000 zdravotníckych stredísk a seniori sa môžu zaregistrovať on-line, telefonicky alebo osobne v mieste očkovania.

10:42 SVET - Registrácia na termín očkovania pre seniorov starších ako 80 rokov v Česku nefunguje.

Nielenže sa nedá zaregistrovať, ale niekoľko minút po 08.00 h spadol aj celý web ministerstva zdravotníctva.

Dostupná nie je ani linka 1221, uviedol v piatok spravodajský server Novinky.cz.

Štart rezervácií sprevádzali výpadky i ďalšie technické problémy. Systém tzv. "Chytrej karantény" zverejnil, že v prvých dvoch minútach web navštívilo približne 75.000 ľudí.

10:29 SLOVENSKO - Parlament schválil dočasné pozastavenie plynutia súdnych lehôt.

Podobne, ako tomu bolo počas prvej vlny pandémie, bolo dočasne zastavené plynutie premlčacích a prekluzívnych lehôt, a to až do 28. februára. Taktiež lehoty, ktoré plynuli od piatka 1. januára, sa neskončia skôr, ako za 30 dní po nadobudnutí účinnosti zákona.

"Toto opatrenie má prispieť k zníženiu mobility na nevyhnutné minimum tým, že občania a podnikatelia nebudú musieť nevyhnutne vykonávať úkony potrebné na uplatňovanie svojich práv v súkromnoprávnych vzťahoch v čase pandémie a nemuseli sa tak obávať o to, že by prišli o svoje práva v dôsledku premlčania alebo preklúzie," priblížil hovorca Ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

10:28 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj pokračuje v distribúcii ochranných peacovných prostriedkov do župných, obecných, mestských a neverejných zariadení sociálnych služieb.

Ako kraj informoval v tlačovej správe, materiál je postupne rozdeľovaný medzi 108 poskytovateľov sociálnych služieb v celom kraji.

10:21 SLOVENSKO - V nemocnici Malacky sa bude až do odvolania poskytovať len neodkladaná zdravotná starostlivosť.

"Dôvodom je zvyšujúci sa počet prípadov ľudí s koronavírusom, ktorí nezvládajú liečbu doma a potrebujú hospitalizáciu," potvrdil riaditeľ nemocnice Peter Kalenčík. Zmenu režimu fungovania nemocnice si vyžiadalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Geriatrické oddelenie sa preto dočasne zmenilo na COVID-19 oddelenie s 12 lôžkami.

10:18 SLOVENSKO - Nemocnica Agel Levice sa stala na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR oficiálnym vakcinačným centrom na očkovanie proti COVID-19.

Rozhodnutie ministerstva pre nás znamená, že sme v nemocnici zriadili tri ambulancie, v ktorých realizujeme očkovanie, a to nielen z radov našich zdravotníkov, ale aj vybraných skupín zdravotníkov z regiónu. "Všetci záujemcovia musia byť registrovaní vopred prostredníctvom portálu korona.gov.sk," uviedol riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

10:08 SLOVENSKO - Ministerstvo financií SR uvoľnilo peniaze na boj s koronavírusom.

Financie sú určené na prevádzku 260 mobilných odberových miest na päť mesiacov a na zriadenie nových. "Schválili sme rozpočtové opatrenie a presúvame vyše 30 miliónov eur," informoval rezort na sociálnej sieti.

10:01 SLOVENSKO - PCR testy odhalili ďalších 2 729 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Potvrdili aj ďalších 102 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

Koronavírus prekonalo ďalších 2 922 evidovaných nakazených. Spolu ich je už 163 323. Úrady aktuálne evidujú 54 022 aktívnych prípadov nákazy.

Vo štvrtok urobili laboratóriá 11 875 PCR vyšetrení. Ich pozitivita bola na úrovni 22,98 percenta. Najviac pozitívne testovaných bolo v Nitrianskom kraji (627), nasleduje Trnavský kraj (452), Bratislavský (363), Košický (358), Trenčiansky (275), Prešovský (268), Banskobystrický (220) a Žilinský (166). Je medzi nimi 1 276 mužov a 1 453 žien.

Podľa sedemdňovej incidencie sú na tom najhoršie okresy Zlaté Moravce, Nitra a Piešťany. Pozrite si mapu >>>>

Vo štvrtok urobili aj 52 103 antigénových testov. Pozitívnych bolo 2 595 z nich, čo predstavuje 4,98 percenta.

V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 3 049 ľudí. Na intenzívkach je 251 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 279 chorých, čo je naviac od začiatku pandémie COVID-19.

09:53 SVET - V čínskych nemocniciach liečia už viac ako tisíc pacientov s ochorením COVID-19, keďže na severe krajiny pokračuje rýchle pribúdanie nových prípadov nákazy.

Čínska štátna zdravotnícka komisia v piatok informovala, že s infekciou koronavírusom je hospitalizovaných 1 001 pacientov, pričom 26 z nich je vo vážnom stave. Komisia uviedla, že za uplynulých 24 hodín bolo v krajine celkovo zistených 144 nových infekcií.

09:46 SVET - Nákazu novým druhom koronavírusu za uplynulých 24 hodín potvrdili v Maďarsku 1513 osobám.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v tomto čase 111 chorých, informoval v piatok operačný štáb na webovej stránke.

09:43 SLOVENSKO - Dobrovoľné testovanie firiem s podporou štátu bez obmedzení je efektívna cesta ako ochrániť zdravie a zachovať princípy trhového hospodárstva.

Taký je odkaz zamestnávateľských organizácií vláde. Asociácia priemyselných zväzov, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Klub 500, Republiková únia zamestnávateľov a Slovenská obchodná a priemyselná komora zároveň vyzývajú, aby sa do boja s pandémiou vniesla koncepčnosť a strategický prístup.

09:42 SLOVENSKO - Slovenská akadémia vied (SAV) považuje očkovanie proti ochoreniu COVID-19 za zmysluplné a spoločensky nevyhnutné.

Odporúča ho všetkým obyvateľom Slovenska, ktorých zdravotný stav to umožňuje a ktorým záleží na tom, aby pred touto chorobou ochránili seba aj ostatných. Vyplýva to zo stanoviska SAV k vakcinácii proti ochoreniu COVID-19, ktoré TASR poskytla Katarína Gáliková z referátu pre komunikáciu a médiá SAV.

09:42 SLOVENSKO - V handlovskej nemocnici zaviedli pri testovaní na ochorenie COVID-19 objednávkový systém.

Námestníčka riaditeľky pre liečebno-preventívnu starostlivosť Lucia Radvanská to zdôvodňuje zvýšeným náporom na testovanie a dlhšou čakacou dobou, ktorú často sprevádzala netrpezlivosť záujemcov o testovanie.

09:31 SLOVENSKO - O očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici Trenčín veľký záujem, do štvrtka podali vakcínu 2045 osobám.

Okrem zamestnancov trenčianskej nemocnice dostali vakcínu aj zdravotníci nemocnice v Novom Meste nad Váhom, zdravotníci a epidemiológovia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne, pracovníci mobilných odberových miest, zdravotníci z prvej línie ambulantnej sféry, študenti Fakulty zdravotníctva Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne

09:10 SVET - Prvé dávky očkovacej látky proti koronavírusu mali byť v Česku určené pre zdravotníkov a najrizikovejšie skupiny, ale v niektorých zdravotníckych zariadeniach dostali zvyšnú vakcínu aj ľudia, na ktorých by prišiel rad až v lete.

Súvisiaci článok V pražskej nemocnici očkovali aj okoloidúcich, nechceli vyhadzovať dávky Čítajte 

Látka by sa totiž musela vyhodiť, napísal v piatok portál Novinky.cz. Denníku Právo sa ozvala mladá žena z Prahy, ktorú v nedeľu 10. januára v pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnici (VFN) zaočkovali proti COVID-19, aj keď nepatrí k rizikovej skupine ani nepracuje v nemocnici. "Zavolala mi to kamarátka, ktorá išla náhodou okolo očkovacieho centra. Zdalo sa mi to neuveriteľné, ale povedala som si, že za skúšku nič nedám," uviedla Právu žena pod podmienkou zachovania anonymity. V nemocnici naozaj dostala prvú dávku vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech. Žena si vystála rad a preukázala sa kartou poistenca. "Pochopila som, že vakcína sa musí do určitého času po rozmrazení spotrebovať. Myslím si, že tým zachránili mnoho vakcín pred vyhodením," dodala.

08:25 SVET - V nemocniciach v brazílskom meste Manaus v srdci Amazónie, ktoré nedávno pre prudký nárast prípadov koronavírusu vyhlásilo až 180-dňový núdzový stav, nastal závažný nedostatok zásob kyslíka a zdravotníckeho personálu. Denník Folha de Sao Paulo popisoval zúfalých pracovníkov, ktorí sa dokonca snažia udržať pacientov pri živote manuálnou pľúcnou ventiláciou.

"Nachádzame sa v hroznom stave. Dnes nám úplne došiel kyslík," uviedla vo videu regionálna zdravotnícka pracovníčka.

08:19 SVET - Dánsko zaočkovalo proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, už 2,2 percenta svojho obyvateľstva, teda viac ako ktorákoľvek iná krajina Európskej únie, informovala agentúra AFP.

Iné krajiny vyčlenili polovicu svojich vakcín na druhé zaočkovanie ľudí, ktorí už dostali prvú dávku. Dánsko však všetky použiteľné vakcíny okamžite aplikovalo. Počet podaných dávok vakcíny na 100 obyvateľov je v Dánsku trikrát vyšší než priemer v rámci EÚ. Prvú dávku vakcíny dostalo doposiaľ 129 170 z 5,8 milióna obyvateľov.

08:07 SLOVENSKO - O ôsmej ráno mala začať vláda rokovanie. Program zasadania zatiaľ nezverejnili.

07:41 SLOVENSKO - Ak v očkovacom centre rozmrazia a namiešajú obsah fľašky s vakcínou proti Covidu-19, musia šesť dávok minúť do šiestich hodín. Ak sa im to nepodarí, musia zvyšné dávky zlikvidovať.

S otázkou, koľko dávok denne sa takto musí zničiť, oslovil denník SME všetky nemocnice, ktoré majú očkovacie centrá. K štvrtku ich bolo spolu 31.

07:04 SVET - V Nemecku sa novým koronavírusom od začiatku pandémie nakazili už viac ako dva milióny ľudí. Informoval o tom v piatok ráno Inštitút Roberta Kocha (RKI), píše agentúra DPA.

Za uplynulých 24 hodín hlásili v Nemecku 22 368 novonakazených, čím sa ich celkový počet zvýšil na 2 000 958. Pribudlo i 1113 ďalších obetí ochorenia COVID-19; ich celkový počet dosiahol 44 994. Najvyšší denný prírastok obetí (1244) oznámili vo štvrtok. Od vypuknutia pandémie sa podľa odhadov RKI uzdravilo 1 641 200 ľudí. Počet nových prípadov nákazy na 100 000 obyvateľov hlásených zdravotníckym úradom počas siedmich dní (sedemdňová incidencia) bol v piatok ráno na hodnote 146,1. Dosiaľ najvyššiu úroveň 197,6 tento ukazovateľ zaznamenal 22. decembra.

06:32 SVET - Prokuratúra v talianskej provincii Bergamo oznámila, že vyšetrí, či úradom v tejto oblasti na severe Talianska netrvalo na začiatku pandémie nového koronavírusu príliš dlho, kým zaviedli tzv. lockdown, ktorý bol vôbec prvým na svete - mimo územia Číny. Informuje o tom agentúra DPA.

Polícia v súvislosti s vyšetrovaním epidemiologického plánu vlády už zaistila dokumenty z viacerých zdravotníckych inštitúcií. Mali by okrem iného obsahovať aj informácie o tom, prečo došlo v domovoch pre seniorov v Bergame k takému vysokému počtu úmrtí. Na vrchole koronakrízy zomieralo v Bergame toľko ľudí, že s prepravou rakiev s ich telami musela pomáhať aj armáda svojimi vozidlami

06:30 Izrael zaočkoval prvou dávkou vakcíny už viac ako dva milióny svojich obyvateľov. Bude tak prvou krajinou, ktorá prekoná pandemickú krízu, uviedol včera izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorého cituje agentúra AFP. Začiatkom januára vyhlásil predstaviteľ izraelského ministerstva zdravotníctva Hezi Lévi, že do konca mesiaca Izrael zaočkuje dva milióny ľudí oboma dávkami vakcíny. Doteraz však obe dávky dostalo len 150 000 osôb, píše AFP.

6:10 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kritizovala spôsob, akým sú vo svete prerozdelené vakcíny proti novému koronavírusu. Až 95 percent všetkých dávok vakcín bolo totiž podľa WHO dovezených len do desiatich krajín. Informovala o tom vo štvrtok stanica ORF.

Všetky krajiny, ktoré sú toho schopné, by sa mali zasadzovať za spravodlivé distribuovanie očkovacích látok, povedal šéf WHO pre Európu Hans Kluge. Európa by sa mala podľa neho v tejto súvislosti správať solidárnejšie. Podľa analýzy online platformy Our World in Data (OWID), ktorá sa zameriava na skúmanie globálnych problémov, sú medzi krajinami, ktoré dostali väčšinu vakcín, Británia, Čína, Izrael, Nemecko, Rusko, Spojené štáty, Španielsko a Taliansko.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 413
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 101
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 707
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 4 085
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 279
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 785
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 789
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 674
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


2 h
Výbuchy na ruskej vojenskej základni na Kryme.

Súhrn správ z vojny na Ukrajine.


1 h
Peter Schutz.

Na kalamitné situácie sa musia pripraviť aj majitelia výnimky.


15m

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 13 h

Neprehliadnite tiež

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


2 h
Okolie Dómu sv. Alžbety sa má stíšiť.

Termín pohrebu v Košiciach je známy.


3 h
Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

Námestník generálneho prokurátora nariadil bezodkladne rozhodnúť vo veci sťažnosti vyšetrovateľa.


SITA 3 h
Peter Visolajský pred rokovaním zdravotníkov s premiérom Hegerom.

Jedna požiadavka odborov je splnená, zostáva sedem, vyhlásil šéf lekárskych odborov.


TASR 4 h
SkryťZatvoriť reklamu