BRATISLAVA.Prezidentka Zuzana Čaputová si myslí, že v komunikácii a manažovaní pandémie zo strany vlády neprišlo k pozitívnemu posunu. Priznala to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.
Čaputová zdôraznila, že vláda urobila aj dobré kroky, ukazuje sa však, že v niektorých prípadoch mala byť iniciatívnejšia a, naopak, niektoré opatrenia mala zvážiť. V tejto súvislosti Čaputová poukázala na to, že pri riešení medicínskeho problému, ktorý predstavuje pandémia ochorenia COVID-19, musia byť oveľa vypočutejší odborníci.
Zdôrazňuje aj ich argumentáciu, ktorá sa týka celoplošného testovania. Doplnila, že ona sama nie je a nikdy nebola proti testovaniu, musí mať však zmysel.
Krízová komunikácia sa nezlepšila
"Bavme sa o tom, aká je najefektívnejšia forma, ktorá prináša najmenej rizík. Nie som ani proti testovaniu tam, kde je najväčší problém. Musí to však byť samostatný nástroj v danom čase a na danom mieste," zdôraznila pri nahrávaní relácie v piatok .

Keďže v tom čase nebolo známe rozhodnutie vlády o spôsobe a podobe testovania, nemohla sa k tomu vyjadriť. Zopakovala však, že odôvodnené testovania podporuje, malo by to byť však len jedným prvkom pri opatreniach znižujúcich šírenie nákazy.
"Ukazuje sa to podľa skúseností všade vo svete, že efektívne je prepojenie viacerých opatrení a krokov," upozornila. Fixácia premiéra Igora Matoviča (OĽANO) na celoplošné testovanie môže byť podľa nej problematická.
Zdôraznila, že zároveň v súčasnej situácii nemôže dochádzať k sporom vnútri vlády, akých je verejnosť svedkom.
"Predstavme si ľudí, ktorí musia ostať doma, nemôžu vykonávať svoju prácu v dôsledku pandémie, umierajú im blízki na COVID-19, a pritom vidia takéto spory. Rozumiem ich nahnevanosti a frustrovanosti," upozornila.
Niektoré odkomunikované vyjadrenia v spore medzi predsedom vládya vicepremiérom Richardom Sulíkom (SaS) vníma ako "mrazivé". "Keď som počula slová o zodpovednosti za 4300 obetí, to sú také vážne slová, že musia byť okamžite sebareflektované alebo dementované," upozornila.
Na otázku, či by mohla byť mediátorkou v tomto spore, reagovala tým, že si nemyslí, že požíva u niektorých členov vlády a premiéra takú dôveru, aby sa tak mohlo stať.
Vakcínami sa nesmie plytvať
Manažment vakcinácie proti COVID-19 treba nastaviť tak, aby sa vakcíny nevyhadzovali.
Hlavu štátu znepokojili medializované informácie o tom, že niektoré vakcíny, ktoré sa v daný očkovací deň nespotrebujú, sú vyhadzované.
Čaputová uviedla, že manažment je potrebné nastaviť, aby nespotrebované vakcíny dostali v ten istý deň okrem ľudí z prvej očkovacej skupiny aj ľudia, ktorí patria medzi najviac ohrozené skupiny.
Prezidentke chýbalo viac empatie
O udalostiach spojených s úmrtím policajného exprezidenta Milana Lučanského nemala viesť komunikáciu len sama ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), myslí si Čaputová. Hlava štátu si myslí, že verejne komunikovať mohli v danej veci aj iní členovia vlády, ktorých sa udalosť rezortne dotýka, čo by pomohlo celej veci.
Podľa Čaputovej chýbala v komunikácii o Lučanského úmrtí dávka empatie, ktorá by bola popri informačnej rovine nápomocná. O celej veci mali podľa hlavy štátu viac informovať aj orgány činné v trestnom konaní za dodržania podmienky, aby nebolo narušené vyšetrovanie.
Prezidentka však uvítala zriadenie komisie, ktorá má prešetriť udalosti súvisiace s úmrtím policajného exprezidenta.
„Myslím, že sa komisia stretla so záujmom celého spektra politických strán vrátane opozície, a to je veľmi dobre, pretože je to tým pádom hra s otvorenými kartami. To je vždy na prospech veci, ktorá sa javí ako sporná. Považujem to za dobrý krok, aby sa vysvetlili veci, ktoré sú považované za nezrozumiteľné a nejasné,“ dodala Čaputová.
Bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský zomrel v stredu 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu. Ešte predtým v prvej polovici decembra musel podstúpiť operáciu po tom, čo sa podľa vlastných slov v cele zranil. Lučanský bol väzobne stíhaný pre obvinenie v kauze Judáš.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19
