Vlk je plaché zviera, na ktoré v lese narazí len málokto. Loviť vlky s poukazom na to, že sú pre ľudí nebezpečné, je preto podľa zoológa Ladislava Spaleka zavádzaním. "Veľa najvyšších úradníkov a papalášov sú poľovníci, tak si odstrel vylobovali. Chcú mať lebku vlka na stene a rozprávať ľuďom zážitky, ako ho zastrelili," tvrdí.
Komu prekážajú vlky?
Trom skupinám ľudí. Poľovníkom, pastierom a časti laickej verejnosti.
Poľovníci celoročne prikrmujú srny, jelene či bažanty, len aby mohli strieľať, aby mali mäso a trofej. Im nejde o ich funkciu v prírode, len o zištné motívy.
Pastierom zase vlk prekáža, lebo im občas uloví statok. Ale to my ľudia sme vyniesli hospodárske zvieratá na horské lúky, do prostredia, kde žijú divé zvieratá. Tak sa nečudujme, že si vlk pohodlne zoberie nezabezpečenú ovcu, ktorá nemá obranné reflexy.
Keby tam bol bača s ovčiarskymi psami, tak by statok ochránili. Vlk si dvakrát rozmyslí, či má ísť riskovať niekam medzi ovčiarske psy.
Prečo prekáža vlk laickej verejnosti?
Z laickej verejnosti sa 99,9 percenta ľudí s vlkom v živote nestretlo, to garantujem. Vlk je veľmi plachá šelma, po ktorej uvidíte nanajvýš stopy v snehu.
Ale Červená čiapočka v ľuďoch evokuje, že sa ho treba báť. V odbornej literatúre nie je žiadny doklad o tom, že by vlk niekedy napadol človeka.
Presné dáta o počte vlkov na Slovensku nemáme. Predpokladá sa, že ich počet sa pohybuje medzi 500 až 600 kusmi. Treba vedieť presný počet, aby sme stanovili správnu kvótu na odstrel?
Bol som na sčítaní vlkov. Robí sa to v zime podľa stôp v snehu. Ale vlk prejde desiatky kilometrov za noc, takže môže byť započítaný vo viacerých okresoch. Preto nevieme presne povedať ich počet.
Ale presný počet vlkov vlastne ani nemusíme poznať, ak nespôsobujú škody. Na Slovensku je premnožená iná zver. Jelenia, srnčia. Obhrýzaním stromčekov a poľnohospodárskych plodín robí väčšiu škodu.
Akú škodu spôsobujú vlky?
“Tanier vlka nespôsobuje ľuďom škodu. Nikto na Slovensku nie je odkázaný na jelenie mäso, bez ktorého by zomrel hladom.
„
Vlk nespôsobuje žiadne škody. Ak aj spôsobí, tak len výnimočne na hospodárskych zvieratách.
Na čom by mal vlastne vlk spôsobovať škodu? Na tej premnoženej poľovníkmi prikrmovanej zveri? Vlk nezoberie viac, ako potrebuje, to množstvo je v prírode úplne normálne.