BRATISLAVA. Mimoparlamentné strany Dobrá voľba, KDH ani Spolu sa nepridajú k iniciatíve neparlamentnej strany Hlas-SD, ktorá navrhuje vytvorenie spoločného petičného výboru na referendum o predčasných voľbách.
Výbor by mal vzniknúť už v najbližších dňoch a spustiť zber podpisov pod petíciu, ktorou občania požiadajú o vypísanie predčasných parlamentných volieb. Šéf Hlasu-SD oslovil okrem opozičných strán aj viaceré spoločenské organizácie.
Iniciatívy sa nezúčastnia

Dobrá voľba sa odvoláva na to, že zbierať podpisy v súčasnej epidemickej situácii s využitím prítomnosti ľudí na plošnom testovaní je nesprávny a neseriózny postup.
"A preto sa takejto aktivity nemôžeme zúčastniť a nezúčastníme," reagoval predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker. V odpovedi Pellegrinimu ďalej uviedol, že Slovensko potrebuje zmenu vo vedení štátu.
"V prípade, že bude z vašej strany v budúcnosti záujem o prípadnú ďalšiu spoluprácu, aj vzhľadom na našu osobnú spoluprácu v minulosti, som pripravený zaujať konštruktívny postoj," skonštatoval s tým, že nebudú spolupracovať na žiadnych aktivitách, ktorých súčasťou sú strany ĽSNS a Smer-SD.
Referendom neporazíme pandémiu
KDH reaguje, že súčasná ťaživá situácia, spôsobená aj nevhodnou komunikáciou vládnej koalície, Slovensku neprospieva.
"Avšak referendom ani inou populistickou aktivitou pandémiu neporazíme a hospodársku situáciu štátu nezlepšíme. K uvedenej aktivite strany Hlas-SD sa nepripojíme. KDH bude vždy zastávať konštruktívne riešenia na pomoc ľuďom a voliť cestu zjednotenia a upokojenia spoločnosti," uviedol pre TASR Stano Župa z komunikačného oddelenia hnutia.
Spolu aj Progresívne Slovensko odmietli
Predseda Spolu Juraj Hipš na sociálnej sieti reagoval, že sa nechce spájať v aktivitách s Pellegrinim vzhľadom na jeho minulé pôsobenie.
"Radšej budem venovať svoju energiu na pomoc učiteľom, študentom, spolupracovať s vedcami a lekármi, aby som svojou trochou pomohol zvládnuť pandémiu. Je mi to bližšie, ako pripravovať pád vlády s ľuďmi ako ste vy a vaši kolegovia," napísal na sociálnej sieti.
Ponuku Pellegriniho odmietlo aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko.
Naopak, predseda SNS Andrej Danko avizoval, že jeho strana sa k iniciatíve pridá.
Hlas rozhodnutia rešpektuje
Strana Hlas rešpektuje rozhodnutie politických strán a spoločenských organizácií o tom, či sa chcú pridať do organizácie referenda o predčasných voľbách. Informovala o tom hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková.
Hlas je presvedčený, že z referenda sa nemôžu stať politické preteky. „Naopak, musí to byť referendum ľudí, nie politických strán. Preto stále platí ponuka, aby sa čím skôr ustanovil petičný výbor s nominantmi jednotlivých organizácií a strán a tento výbor následne rozhodol o všetkých ďalších krokoch,“ doplnila strana.
Remišová postoj ocenila
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová oceňuje rozhodnutie PS, Spolu a Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) nepripojiť sa k Pellegrinimu.
Uviedla to vo svojom profile na sociálnej sieti. Ako dodala, váži si, že napriek náročnej situácii nezneužívajú pandémiu na politické ciele.
„Rozhodli sa pre spoločné dobro. Ukazujú tým politickú zrelosť a zároveň odkazujú Petrovi Pellegrinimu, že môže robiť čo chce, ale pre väčšinu slušných politických strán je neprijateľným na akúkoľvek spoluprácu,“ doplnila Remišová.
Mimoparlamentný Hlas-SD navrhol v pondelok 18. januára vytvorenie spoločného petičného výboru na referendum o predčasných parlamentných voľbách. Predseda strany Peter Pellegrini listom oslovil zástupcov viacerých spoločenských organizácií a politických strán, aby do výboru nominovali svojich zástupcov.