BRATISLAVA. Generálny prokurátor Maroš Žilinka tvrdí, že generálna prokuratúra neoslabí boj proti extrémizmu, považuje to za výmysel.
Agendu by malo namiesto piatich prokurátorov vybavovať jedenásť a ostane v kompetencii Úradu špeciálnej prokuratúry.
Žilinka tvrdí, že ak by sa zlúčili oddelenia špeciálnej prokuratúry, neznamená to, že by úrad poľavil v riešení extrémistickej kriminality.
Žilinka chce využiť potenciál
Šéf generálnej prokuratúry považuje za opodstatnené, aby túto agendu vykonávali prokurátori v rámci oddelenia organizovaného zločinu, terorizmu a extrémizmu a hovorí o prepojenosti oblastí a efektívnosti práce. Na odbore by malo pracovať 11 ľudí. „Reorganizáciou chceme dosiahnuť, aby sa efektívnejšie využil potenciál prokurátorov,” povedal.
Žilinka plánuje okrem reorganizácie Generálnej prokuratúry aj zmeny pri obsadení a organizačnom členení špeciálnej prokuratúry. Finálna návrh zmien by podľa Žilinku mohol byť dokončený do niekoľkých dní. „Viacerí prokurátori budú robiť väčšie kauzy,” zdôraznil.
Generálny prokurátor skritizoval niektorých kolegov za to, že oslovili skôr médiá namiesto toho, aby nesúhlas s chystanými zmenami prediskutovali s ním. „Takto si atmosféru na prokuratúre nepredstavujem,” povedal.
Na možné rušenie protiextrémistického oddelenia Úradu špeciálnej prokuratúry a zníženia počtu prokurátorov z piatich na troch, ktorí majú riešiť agendu upozornil denník SME.
Kolíková návrh zatiaľ nevidela
Nedávne počínanie špeciálnej prokuratúry v boji proti extrémizmu považuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) za dôležité.
"Vnímam boj proti extrémizmu a kroky, ktoré robila v poslednej dobe špeciálna prokuratúra, ako významné pri stíhaní útokov na dôstojnosť človeka, ktorá súvisí s extrémistickými prejavmi. Myslím, že je to dôležité pre demokratickú spoločnosť," povedala Kolíková. Ministerka podotýka, že sloboda prejavu má svoje hranice.
Konečne podľa ministerky dozrela doba a trestné stíhania boli efektívne vedené od chvíle, keď prešli pod špeciálnu prokuratúru.
Ministerka sa o tom rozprávala so Žilinkom. "Pochopila som, že má nejaké zmeny v organizačnej štruktúre a vníma dôležitosť a význam extrémizmu, aby voči nemu mali mechanizmy aj pri ochrane právneho štátu," povedala.
Návrh organizačnej zmeny ešte nevidela, a tak je podľa nej predčasné sa k tomu vyjadrovať. Ak by sa boj proti extrémizmu mal presunúť na krajské prokuratúry, musel by sa meniť zákon.
Zlá správa
Správy o možnom zrušení oddelenia extrémistickej kriminality považujú viacerí koaliční poslanci Národnej rady za zlú správu pre Slovensko, informoval Ondrej Dostál (SaS) s tým, že pod stanovisko sa podpísalo 26 poslancov zo štyroch koaličných klubov.
Poukázali na množiace sa extrémistické útoky, či už fyzické alebo verbálne, ktoré je dôležité potláčať už v zárodku.