BRATISLAVA. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) oceňuje záujem novej administratívy Spojených štátov amerických (USA) pripojiť sa k Parížskej klimatickej dohode.
V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.
Nový americký prezident Joe Biden v stredu 20. januára podpísal zmluvu, ktorou sa USA opätovne pripoja k Parížskej klimatickej dohode.
„Blahoželám nám všetkým k tomu, že Spojené štáty sa vracajú k plneniu dohôd od parížskeho stola. Parížska dohoda je kľúčovou cestou v boji proti klimatickej kríze,“ povedal Budaj.
Parížska dohoda o zmene klímy je prvou celosvetovou právne záväznou dohodou v tejto oblasti. Má obmedziť emisie skleníkových plynov.
K vytvoreniu dohody došlo počas Klimatickej konferencie v Paríži v roku 2015, kde ju podpísalo takmer 200 krajín. USA boli prvou krajinou, ktorá sa rozhodla od nej odstúpiť. Tento úmysel v septembri 2020 zrealizoval vtedajší prezident Donald Trump.

Budaj predchodca László Sólymos (Most-Híd) tiež vníma pozitívne návrat USA k parížskej klimatickej dohode a uviedol, že je to veľký krok a výborná správa nielen pre Ameriku a voličov novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena, ale aj pre celý svet.
Sólymos hovorí, že v roku 2016, keď Slovensko predsedalo Európskej únii (EÚ) a ratifikovalo parížsku klimatickú dohodu, vynaložilo obrovské úsilie na to, aby ju prijala aj samotná Únia.
Keď ku klimatickej dohode pristúpila, zavládla veľká eufória. Potom však prišla "veľká studená sprcha", keď sa vtedajší prezident USA Donald Trump rozhodol od dohody odstúpiť, poznamenal Sólymos.
Spojené štáty sú veľkým globálnym hráčom v znečisťovaní a ťažko by sa bez nej podarilo dosiahnuť ciele klimatickej dohody.
"USA bolo hnacím motorom k tomu, aby vôbec vznikla tá dohoda, tak musí byť hnacím motorom aj v tom, aby sa dohoda naplnila," poznamenal bývalý minister. Boj proti klimatickej zmene podľa neho dostane nový impulz.