BRATISLAVA. Opozičný Smer-SD žiada prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby venovala väčšiu pozornosť podpisovaniu zákonov z dielne poslancov vládnej koalície.
Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico. "Máme pocit, že pani prezidentka s takou ľahkosťou tieto zákony podpisuje," zdôraznil.
Fico: Niektoré zákony hrubo porušujú ľudské práva
Parlament podľa jeho slov prijíma zákony, ktoré hrubo porušujú ľudské práva a zabezpečujú netransparentnosť pri nakladaní s verejnými zdrojmi.
"Pokiaľ budeme vidieť v Národnej rade (NR) SR v prvom čítaní veci, ktoré sú neprijateľné a v príkrom rozpore s programovým vyhlásením vlády a ktoré narážajú na iné právne predpisy, budeme na to včas prezidentku upozorňovať," dodal.
Zrušené právo na námietky pri obstarávaní
Smer-SD má výhrady k tomu, ako minulý týždeň NR SR schvaľovala osem novelizácií zákonov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.
Fico v tej súvislosti poukázal na novelizáciu zákona o službách zamestnanosti a zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa dotkla priameho rokovacieho konania.

"Doteraz platilo, že ak verejný obstarávateľ oslovil viacerých, ktorí by mohli dodať tovary alebo služby, neúspešní mali právo podať námietky. Všetko zrušili," zdôraznil. Podľa Fica tým poslanci zlikvidovali kontrolu trhu.
Obavy z Milanovej
Predseda Smeru-SD ocenil, že OĽANO vo štvrtok stiahlo novelu zákona týkajúcu sa odvolávania vedúcich odborov okresných úradov.
"S veľkou pozornosťou sledujeme, čo vyvedie pani ministerka kultúry (Natália-Milanová, ktorá hovorí o tom, že treba urobiť určité úpravy Ústavy SR, ktoré majú garantovať jednej kategórii ľudí na Slovensku beztrestnosť," upozornil. Rezort kultúry má v pláne ústavnú ochranu novinárov.
Prezidentka vrátila parlamentu päť zákonov
Prezidentka sa podľa slov jej hovorcu Martina Strižinca nepozerá pri posudzovaní zákonov na to, kto je ich autorom a za ktorej vlády boli schválené.
Plne využíva svoje právo veta v prípadoch, keď je zákon v rozpore s ústavou alebo obsahuje zjavné chyby.
„Len počas tejto pandémie preto vrátila parlamentu päť zákonov. Zároveň však rešpektuje, že Slovenská republika je parlamentnou demokraciou a jej úlohou nie je svojvoľne vstupovať do legislatívneho procesu," uviedol.
Strižinec podotkol, že prezidentka opakovane verejne vystúpila proti porušovaniu legislatívneho procesu. Preto sa stotožňuje aj s výhradami poslancov, ktorí kriticky vystúpili proti spôsobu prerokovania poslednej „covidovej" novely zákonov.
„Aj keď išlo o novelu, kde bolo skrátené legislatívne konanie odôvodnené, neznamená to, že poslanci majú dostať návrh zákona až na samotnej schôdzi parlamentu a bez dostatku času na jeho dôkladné preštudovanie. Je to však pretrvávajúci problém politickej kultúry a nie ústavný dôvod na vetovanie zákona prezidentkou," doplnil hovorca hlavy štátu.