SME

Výbor odporučil za šéfa polície iba Kovaříka (minúta po minúte)

Hamran nezískal dostatok hlasov.

Peter Kovařík.Peter Kovařík. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Brannobezpečnostný výbor odporučil vymenovať za šéfa polície Kovaříka.
  • Zo štyroch prihlásených splnili podmienky dvaja: Peter Kovařík a Štefan Hamran.
  • Vypočúvanie prebiehalo na Bratislavskom hrade.

Dianie na výbore sledujeme minútu po minúte:

17:23 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujem za pozornosť.

17:04 Minister vnútra Roman Mikulec zatiaľ nepovedal, či vymenuje Kovaříka za šéfa polície. "Obidvaja kandidáti sú pre mňa kvalitnými kandidátmi. Každý z nich má svoje plusy a mínusy, každý z nich má svoj prínos. Ešte by som si to chcel prehodnotiť," povedal s tým, že to nechce naťahovať a rozhodnutie oznámi do niekoľkých dní.

SkryťVypnúť reklamu

16:46 Výbor schválil uznesenie, podľa ktorého odporúča vymenovať Kovaříka.

16:46 Za Kovaříka hlasuje desať poslancov, štyria sa zdržali. Znamená to, že výbor ministrovi odporúča za prezidenta polície Kovaříka.

16:45 Za Hamrana hlasuje šesť poslancov, zdržali sa siedmi.

16:45 Výbor ide po prestávke hlasovať o kandidátoch.

16:25 Vystúpenie Kovaříka sa skončilo. Výbor bude mať krátku pauzu, po ktorej bude o kandidátoch hlasovať.

16:22 Na rade je Pročkova otázka o tom, že Kovaříkova manželka v minutlosti "pracovala u Kolebu". Poznámka vyprovokovala Kotlebu, ktorý sa ešte pred odpoveďou Kovaříka ohradil.

"Pni Kovaříkovú sme zdedili," podotkol šéf ĽSNS s tým, že šlo o obdobie, keď bol banskobystrickým županom.

Po krátkej slovnej prestrelke medzi Kotlebom a Pročkom zasiahol šéf výboru Krúpa.

SkryťVypnúť reklamu

Kovařík potvrdzuje Kotlebovu verziu.

"Je pravda, že (manželka) bola na samosprávnom kraji ešte za predchádzajúcich dvoch predsedov a ostala tam aj po tom, ako tam prišiel pán Kotleba,"

Pročko sa na tému pýta opakovane a pýta sa, či to nevysvetľuje to, že má "tak laxný boj proti extrémizmu", ktorý je v koncepcii rozvoja polície iba "jemnučko opísaný".

Kovařík to odmieta a vraví, že je iba otázkou, či niekam treba posielať NAKA alebo policajtov z nižších útvarov.

16:15 Pýta sa poslanec Jozef Pročko, ktorý pripomína protest OĽaNO z roku 2017 pred Úradom vlády. Kovařík na ňom v tom čase viedol protikorupčný odbor. Pročko pripomína, že Kovaříka v tom čase prezývali "poštár" a či "druhý Kováčik".

SkryťVypnúť reklamu

Pýta sa, či miesto pridelenca v USA si Kovařík nezaslúžil tým, že prehliadal niektoré veci.

"Nemáte pocit že si z vás Fico urobil len pozlátko, ktorým chcel zakryť korupciu, ktorá sa tu diala?," pýta sa Pročko, ktorý spomína materiály ku kauze Váhostav, ku ktorej mal Kovařík v minulosti dokumenty, no nezaoberal sa nimi.

"Policajný zbor musí veľmi citlivo narábať s dátami, ktoré majú dopad na politický systém ako taký," povedal Kovařík. Všetky materiály, ktoré mal k Váhostavu, vraj polícia vyhodnotila a "s ničim sa nespájal".

Kovařík pripúšťa, že miesto pridelenca mu ponúkol priamo exminister vnútra Robert Kaliňák, no to, že by to dostal za odmenu, je vraj "čistý nezmysel".

SkryťVypnúť reklamu

"Ja som sa s pánom Kliňákom stretol raz a prvýkrát, keď sme sa o tom dohadovali. Potom som ho videl ešte raz, keď bol na služobnej ceste v Amerike," povedal Kovařík.

15:47 Podľa Kovaříka treba inak pristupovať k vodičom, ktorí v predošlých dvoch rokoch nemali žiaden priestupok, než k ostatným vodičom. Hovorí o istých zvýhodneniach, čo by bol akýsi nepriamy bodový systém, ktorý funguje napríklad v Česku. Ak by však bol na Slovensku dopyt po priamom bodovom systéme pre vodičov, vie si predstaviť diskusiu aj o tom.

15:18 Benčík hovorí Kovaříkovi, že s ním sčasti nesúhlasí pri téme extrémizmu, keďže na vyšetrovanie týchto trestných činov by podľa neho mali dohliadať ľudia, ktorí sa na to špecializujú.

"V polícii sú mnohí takí, ktorí s extrémistickými myšlienkami sympatizujú, alebo nemajú vôľu zakročiť proti nej," upozornil Benčík.

SkryťVypnúť reklamu

"Súhlasím, že extrémizmus nemožno podceňovať," reaguje Kovařík. "Musíme vyžadovať od vyšetrovateľov a operatívcov na každej úrovni, aby boli schopní vyšetrovať," pokračuje.

Vyšetrovanie extrémizmu by podľa neho zvládali aj policajti na nižších úrovniach.

14:59 Vystúpenie Kovaříka trvá už dve hodiny. Výbor pre obranu a bezpečnosť pritom pôvodne plánoval celé vypočutie dvoch kandidátov stihnúť oveľa rýchlejšie. Na druhú poobede bolo naplánovaná ďalšia schôdza venovaná samovražde Milana Lučanského.

Vystúpiť na nej mal aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel. Ten kvôli tomu už čakal na chodbe, kým poslanci ukončia híring a začnú plánovanú schôdzu k Lučanskému.

Napokon ho poslali preč a ďalšie zasadnutie výboru preložili na budúci týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

14:40 Polícia podľa Kovaříka postupovala pri nezákonných protestoch veľmi efektívne. Sám by sa neprihováral za častejšie používanie donucovacích prostriedkov, ako sú napríklad vodné delá.

"Nemali sme zranených ani poškodený majetok. Myslím si, že to bolo v poriadku," povedal k protestom namiereným proti protipandemickým opatreniam.

14:24 Rieši sa Lučanského samovražda. Kovařík hovorí, že nemá dôvod pochybovať o tom, že sa jeho predchodca zabil sám.

"Nevidel som nič, čo by vo mne vzbudzovalo závažné podozrenie, že došlo k inému úmyselnému konaniu vo vzťahu k jeho smrti," povedal.

"Verím, že osobitná komisia pôjde do hĺbky pri prešetrovaní," doplnil Kovařík.

14:15 Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová sa Kovaříka pýta, či necíti osobnú zodpovednosť za množstvo korupcie, ktoré sa v súčasnosti odhaľuje. Práve túto agendu mal totiž v minulosti na starosti, keď napríklad šéfoval Úrad boja proti korupcii.

SkryťVypnúť reklamu

"Bol som jeden z dvoch ľudí, ktorí vytvárali Úrad boja proti korupcii - Stred. Tento odbor patril z môjho pohľadu vždy k špičke boja proti korupcii," odpovedá Kovařík.

Spomína prípad sudcu z Čadce, ktorý bol prvým odsúdeným sudcom z korupcie, či prípad troch prokurátorov z Lučenca. Spomína aj ďalšie prípady.

"Robili sme veľké ekonomické kauzy. Nie 20-eurové úplatky," pokračuje.

Takisto po roku 2010, keď šéfoval Úradu boja proti korupcii, sa podľa neho otvárali aj viaceré citlivé kauzy - napríklad financovanie Smeru či KDH a kauza platinové sitká.

"Reálne sme mnohokrát zažili situáciu, keď sme boli presvedčení, že sa pácha trestná činnosť, no keďže sme to nevedeli dokázať, tak sme stíhanie zastavili," dodal dočasný policajný šéf.

SkryťVypnúť reklamu

14:06 Zúženie okruhu policajtov na NAKA, ktorí majú na starosti vyšetrovanie extrémizmu, Kovařík obhajuje. Vysvetľuje, že v súčasnosti musí posielať na výjazd policajtov z NAKA aj kvôli nastriekanej svastike na stene.

"Je to plytvanie energiou NAKA. Myslím, že NAKA má vyšetrovat trestné činy závažného charakteru, nie každý trestný čin, ktorý je napojený cez nejaké ustanovenie Trestného zákona," vraví Kovařík.

Hovorí, že za celý vlaňajšok zaznamenala polícia asi 220 prípadov spojených s extrémizmom, pričom z nich asi stovku hneď odmietla. Väčšinou šlo o prečiny, čo znamená, že sadzba bola do piatich rokov väzenia.

"Je na mieste diskutovať, ktoré trestné činy majú byť v pôsobnosti NAKA a ktoré nie," hovorí.

V budúcnosti by sa podľa neho polícia mala orientovať najmä na ekonomické trestné činy, napríklad korupciu. Podľa jeho výpočtov na to treba ďalších asi 140 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak hľadáme nejaké kapacity a možnosti, tak toto je ten priestor, kde by sme ich mohli nájsť," hovorí Kovařík, ktorý naráža na vyšetrovateľov, ktorí sa v súčasnosti zaoberajú extrémizmom.

13:56 Kovařík potvrdzuje, že aj v čase, keď pôsobil na úrade vlády, bol oficiálne zamestnancom ministerstva vnútra. Vysvetľuje to tým, že zákon o štátnej službe ráta s možnosťou presunu policajta do zálohy.

Na otázku Gábora Grendela, či šlo o to, aby si zabezpečil vyšší výsluhový dôchodok v budúcnosti, odpovedá kladne.

"Pre policajta je to, samozrejme, výhodnejšie. Ak raz policajt odíde, tak sa cesta uzavrie a cesty späť niet," reagoval Kovařík.

Zákon totiž hovorí, že ak policajt odíde do civilu a neskôr sa opäť vráti, tak sa mu všetky náležitosti počítajú odnova. Kovařík pripúšťa, že ak by tak musel spraviť aj on, tak by sa viac do zboru nevracal.

SkryťVypnúť reklamu

13:38 Rieši sa otázka toho, či Kovřík tušil o rozsiahlej korupcii na najvyšších priečkach polície, ktorá sa v súčasnosti vyšetruje.

"Považujem to za zlyhanie nielen ľudské, ale aj systémové," začína odpoveď Kovařík s tým, že si ani nevie predstaviť, ako mohlo k takémuto zlyhávaniu dochádzať celé roky.

"Pre policajtov je veľmi ťažké otvárať vyšetrovanie smerom dovnútra zboru. Je to niečo, do čoho sa málokto pustí," hovorí s tým, že jeho cieľom by bolo zmeniť to.

Chybou podľa neho bolo aj to, že akékoľvek podozrenia, napríklad keď sa vyšetruje nejaké firma z podvodov, sa značilo do vnútorného informačného systému. Potom s týmito informáciami mohli vrcholoví funkcionári ľahko obchodovať.

"Jediné, čo museli urobiť, keď si chceli namastiť vrecká je, že dali echo niekomu," zhrnul Kovařík.

SkryťVypnúť reklamu

13:21 Krúpa sa zaujíma o to, prečo polícia nezaisťuje majetok pri ľuďoch, ako je dnes už odsúdený podnikateľ Ladislav Bašternák.

"To, že my dnes nevieme zaisťovať majetky je aj o tom, že nevieme, čo máme robiť s tými majetkami," hovorí Kovařík. Chyba je podľa neho aj v tom, že na takúto činnosť sa policajti nešpecializovali dostatočne. Napríklad Bašternák svoje majetky prepisoval a dlhodobo presúval na blízke osoby.

"Nikto to nebol schopný analyzovať, vyhodnocovať a nikto to nevedel robiť," vraví Kovařík.

13:14 Kovařík avizuje zriadenie samostatných odborov na finančné vyšetrovanie, ale aj nového odboru kriminalistickej techniky a ukončenie rozbehnutej reformy policajného prezídia.

"Druhá reforma sa bude týkať územného členenia – či potrebujeme osem krajských riaditeľstiev," vymenúva Kovařík.

SkryťVypnúť reklamu

Sám si vie predstaviť namiesto ôsmich krajských riaditeľstiev len tri oblastné riaditeľstvá a popri nich metropolitnú políciu Bratislava.

"Čo treba riešiť je aj otázka hodnotenia," dodáva Kovařík s tým, že má na mysli hodnotenie polície zvonka aj policajtov vnútri nej.

13:07 Odchody policajtov podľa Kovaříka stále pokračujú. Vysvetľuje to aj tým, že dva roky po sebe sa im zvyšovali platy. Mnohí tak podľa neho iba čakali na zvýšenie, ktoré bolo avizované, aby im to zvýšilo aj dôchodok a teraz odchádzajú do civilu.

Prízvukuje, že policajtom treba zachovať sociálne istoty, no poriadok terba spraviť aj v príplatkoch, ktoré nie sú vyvážené.

13:04 Kovaříkovým cieľom je, aby policajti napomáhali ľuďom a tí nemali problém spýtať sa ich na niečo, ak majú problém, ako sa to deje v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

"Mám obavu, že u nás keď občan vidí policajta na ulici, tak skrô ho vníma ako niekoho, kto mu chce dať pokutu a radšej ho oblúkom obíde," hovorí poverený policajný prezident.

13:01 V rámci prevencie treba podľa Kovaříka hovoriť okrem objektívnej zodpovednosti v doprave napríklad aj o používaní nesmrtiacich donucovacích prostriedkoch. Aké konkrétne má na mysli, v úvodnom slove nekonkretizoval.

12:56 Bezpečnosť na cestách prvej triedy či na diaľniciach treba podľa Kovaříka kontrolovať automaticky. Hovorí o automatickom zaznamenávaní priestupkov či "obálkovaní", teda rozosielaní pokút.

12:51 Vystúpenie pred výborom začína poverený policajný prezident Peter Kovařík.

"Teraz, keď som vo finále svojej kariéry, som sa rozhodol, že nestačí len kritizovať a nadávať, ale treba konať," začal svoje vystúpenie.

SkryťVypnúť reklamu

Aj on, podobne ako Hamran, začína témou dôvery v políciu.

12:08 Vypočúvanie Hamrana sa skončilo. Výbor bude mať 20-minútovú pauzu a následne pre neho predstúpi druhý kandidát Kovařík.

11:43 Hamran hovorí, že okrem Beblavého nepozná žiadnych politikov ani so žiadnymi neudržiava kontakty. Niekoľkých ľudí z politiky v minulosti stretol, no šlo o jednorazové situácie.

Takýmto spôsobom sa zúčastnil predvolebného stretnutia Zuzany Čaputovej v Komárne či stretnutia s odborníkom PS/Spolu na dopravu, ktoré prebehlo takisto v Komárne.

11:38 Hamrana sa pýtajú na to, či by menil rozloženie policajných staníc či riaditeľstiev podľa novej súdnej mapy, ktorú navrhuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

"Je to vždy jednoduchšie, ak to so súdnou mapou korešponduje," hovorí Hamran.

SkryťVypnúť reklamu

11:18 Kotleba sa pýta na zásah Lynx komanda v Pente pri zadržaní Jaroslava Haščáka. O akcii sa viedla polemika, či bolo primerané, keď desiatky kukláčov nabehli do Digital Parku v Petržalke.

Hamran vysvetľuje, že len plnili požiadavky, ktoré dostali z Útvaru osobitného určenia. Návrh dával konkrétny vyšetrovateľ prípadu.

"Vyšetrovateľ na základe operatívnych informácií rozhodol, že je potrebné nasadiť útvar. Navrhol to prezidentovi Policajného zboru a ten to schválil," približuje Hamran.

11:14 Hamran vysvetľuje svoj cieľ znížiť počet krajských riaditeľstiev. Jeho cieľom je nahradiť ich oblastnými riaditeľstvami. Hovorí, že by to len rozšírilo pôsobnosť ostávajúcich krajských šéfov.

10:57 "My sme politicky v inej strane a pohybujeme sa v inom svete, ale prirovnávať pána Kotlebu k Černákovi nie je na mieste," nadviazal na Benčíkovu poznámku Ondrej Ďurica z ĽSNS.

10:49 Poslanec Ján Benčík sa vracia k otázke boja s extrémizmom. Spomína, že na základe slabých výsledkov z minulosti sú dnes kotlebovci v parlamente, pričom zatiaľ neprávoplatne odsúdený šéf ĽSNS Marian Kotleba dokonca sedí v brannobezpečnostnom výbore, ktorý vyberá policajného prezidenta.

Kotlebu vlani odsúdili v kauze šekov v hodnote 1488 eur na štyri roky a štyri mesiace väzenia.

"Je to ako keby tu sedel Mikuláš Černák," prirovnáva Benčík účasť Kotlebu vo výbore.

Hamran odpovedá, že podľa neho ide o najspornejší bod v reforme, ktorá je teraz vo vnútornom pripomienkovaní. Hovorí, že táto problematika bola vždy ako horúci zemiak, ktorý si všetci prehadzovali.

"Ak je niečo problematické, tak by to malo byť špecializované," hovorí Hamran. Myslí si, že by túto problematiku mala riešiť špecifická skupina odborníkov, preto zvažované zlučovanie s inými zložkami nepovažuje za správne.

10:42 Po otázkach poslankyne Anny Andrejuvovej a šéfa výboru Juraja Krúpu je témou opäť generálna inšpekcia. V zahraničí sa tento model podľa poslancov neujal a zaujímajú sa aj o spôsb výberu riaditeľa.

Hamran im hovorí, že kľúčovou vecou by bolo práve to, kto by úradu šéfoval. Otázka toho, kto by ho menoval, je však otázkou diskusie, keďže existuje viacero prípustných modelov.

Napríklad česká inšpekcia podľa Hamrana nefunguje dobre preto, lebo tam pracujú prevažne nepolicajti a nemajú pochopenie pre policajnú prácu.

Zdôrazňuje, že doterajší systém na Slovensku nefungoval, a tak ho treba sanovať.

"Boli hluchí a slepí a na prezídiu nevideli nezákonnú činnosť obludných rozmerov,“ vraví Hamran.

Minimálne zvláštne je podľa neho aj to, že žiadne podozrenia sa nikdy netýkajú priamo príslušníkov inšpekcie.

10:31 Hamran by ako policajný prezident posilnil poriadkovú políciu a aj keď to podľa neho znie kontroverzne, oslabil by vlastnú zložku polície , teda špeciálne jednotky.

"Máme nadstav, to je absolútna realita," vysvetľuje.

10:28 Poslanec OĽaNO Marcel Mihálik sa pýta, čo je pravdy na informáciách o tom, že Hamran má blízky vzťah s podnikateľom Oszkárom Világim, ktorý šéfuje Slovnaftu.

"Nikdy v živote som toho človeka nevidel, nestretol a s ním, ani som s ním nekomunikoval," hovorí Hamran.

Dodáva, že funkcie veliteľa sa ujal v roku 2011, keď bol na čele polície Jaroslav Spišiak, ktorý pôsobil v Slovnafte. Práve tam zrejme vznikla fáma, že má blízko k Világimu.

"Keby sa preukázalo, že áno, odsúpil by som z akejkoľvek funkcie. Nie preto, že by bol pán Világi toxickou osobou, nepoznám jeho aktivity, ale preto, lebo pred výborom by som uvádzal nepravdivé informácie," zakončuje Hamran odpoveď.

Ide pritom podľa neho o klebetu, ktorá sa už objavila opakovane a opakovane ju aj vyvracal.

10:15 Zaznieva otázka o zmene boja proti extrémizmu, ktorá sa chystá nielen na generálnej prokuratúre, ale aj na NAKA. Tam má tiež v rámci organizačných zmien zaniknúť odbor boja proti extrémizmu, ktoorý sa má "roztopiť" inde.

Súvisiaci článok Spišiak: Snažím sa. Toto je môj posledný výstrel Čítajte 

Hamran hovorí, že sa mu to nepáči.

"Venujem sa terorizmu, ale mám pocit, že extrémizmus je niekedy prvýáfáza terorizmu," hovorí.

Extrémizmus sa podľa neho objavuje v súčasnosti najmä na sociálnych sieťach a atakuje najmä mladých ľudí. Považuje ho preto za mimoriadne nebezpečný. Bojovať proti nemu preto podľa neho treba čo najrazantnejšie.

"Vrelo by som odporúčal vytvoriť odbor boja proti extrémizmu s líniovým riadením, aby sme voči nemu vedeli bojovať efektívne," hovorí Hamran.

10:10 Hamran vysvetľuje situáciu, keď sa pred voľbami špekulovalo, že bude kandidovaťť za koalíciu PS/Spolu.

"Dostal som ponuku na vstup do strany Spolu. Stretol som sa s pánom Beblavým, ktorý mi tú ponuku odprezentoval," spomína Hamran s tým, že sa to udialo v čase, keď sa útoky voči nemu stupňovali.

"Uvažoval som, že to vzdám aby som ušetril kolektív, ale sadol som si so spolupracovníkmi a tí ma presvedčili," hovorí Hamran. S kolegami sa vraj obával toho, že ak by odišiel, jeho útvar by do roka zanikol a vedenie polície by ho rozložilo.

Ponuku Beblavého preto napokon odmietol.

"Oni to akceptovali a tým pádom to skončilo," spomína. Lichotilo ma však, "že si niekto všimol kvalitu, ktorú sme položili na stôl za tie roky".

10:04 Podpredseda parlamentu Gábor Grendel sa Hamrana pýta, ako je možné, že je roky vo vedúcej funkcii, a to aj napriek nezhodám s bývalým vedením polície.

"Boli tam snahy, aby ma z funkcie odstránili. Pán Gašpar ma niekoľkokrát na porade vyzval, aby som sa vzdal funkcie," hovorí Hamran s tým. Tieto pokusy Gašpara vyvrcholili v momente, keď Hamrana verejne vyzval, aby odstúpil z funkcie veliteľa útvaru.

Odmietol to.

"Boli však boli rôzne tlaky. Za jeden rok som mal asi osem až desať kontrol," spomína Hamran s tým, že ani inšpekcia na neho nič nenašla, a tak mal Gašpar obmedzené možnosti, ako sa ho zbaviť.

9:56 V minulosti nastalo podľa Hamrana niekoľko situácií, pri ktorých mu "zastal rozum". Spomína napríklad novembrový protest priaznivcov kotlebovcov pred domom premiéra Igora Matoviča. Zišli sa kvôli odporu voči vláde a očkovaniu.

"Neviem si predstaviť, aby v demokratickej spoločnosti extrémisti prezentovali svoju silu pred domom premiéra, keď akékoľvek zhromažďovanie je zakázané," hovorí Hamran s tým, že to hovorí bez ohľadu na to, kto je v danom čase premiérom.

Hovorí, že polícia má v takýchto situáciách legitímnu možnosť použiť silu.

"Ak použijeme takú silu, tak je to absolútne opodstatnené," dodáva Hamran. Verí vrak, že polícia bude v budúcnosti razantnejšia.

9:52 Únikom informácií z vyšetrovania jednotlivých káuz podľa Hamrana treba zabrániť. Pri podozreniach by sa podľa neho mohlo pracovať aj s detektorom lži. Poukazuje však na to, že často sa vinníci hľadajú medzi policajtmi, ktorí s tým nič nemajú spoločné, no obchádzajú sa ich kolegovia, ktorí prístup k informáciám majú.

9:45 Hamran by chcel zriadiť generálnu inšpekciu ozbrojených zborov, ktorá by nahradila súčasnú policajnú inšpekciu podriadenú ministrovi vnútra. Prešetrovanie policajtov podľa neho musí byť nezávislé a musí sa tak aj javiť verejnosti.

9:43 Poslankyňa Anna Zemanová sa pýta, či mal Hamran v minulosti nejaké informácie o tom, že dochádza k páchaniu trestnej aj v rámci špičiek polície.

"O podozreniach sme tušili, ale nemali sme informácie o tom, že to nabralo také rozmery," hovorí Hamran s tým, že sám sa v minulosti ani nezúčastňoval porád vedenia, hoci šéfuje elitnému útvaru.

Tvrdí, že od bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý je dnes väzobne stíhaný, bol úplne odstrihnutý.

"Môj vzťah s pánom Gašparom, myslím, je verejne známy," hovorí s tým, že obaja mali "diametrálne odlišný názor na to, akým smerom by sa mala polícia uberať".

Nezhody s Gašparom podľa neho prerástli do prakticky všetkých oblastí. Nepáčila sa mu napríklad Gašparova personálne politika. Pri výbere jednotlivých šéfov mu vraj stačilo to, že s daným človekom mal dobré vzťahy a bol jeho známy.

"Títo ľudia sa nezdráhali prezentovať aj na detektore, že majú dobrý vzťah s policajným prezidentom," hovorí Hamran s tým, že toto je jedna z kľúčových vecí, ktoré by chcel zmeniť.

9:34 Úvodné slovo Hamrana skončilo. Predseda výboru Juraj Krúpa sa ho pýta na zmeny v organizácii polície, ktoré by Hamran spravil ako šéf polície.

Hamran hovorí, že má v pláne celkovú reformu v organizácii zboru, vznikli by napríklad nové špecializované útvary.

"Naptríklad Národné centrum zvláštnej kriminality," hovorí s tým, že by šlo o pracoviská, ktoré sa venujú špecifickým formám trestnej činnosti, na ktoré by sa chcela sústrediť vláda. "Patrilo by tam finančné vyšetrovanie, environmentálna kriminalita, počítačová kriminalita a aktivity na úseku pátrania," vysvetlil Hamran.

9:25 Hamran hovorí, že je zásadne proti "legendárnej štatistickej šikane policajtov".

Nepáči sa mu, že v minulosti bola štatistika trestných činov či obvinení braná ako jediné kritérium posudzvania práce policajta. Podľa Hambrana však majú tieto čísla určiť len na interné účely, aby mala polícia prehľad o problémových lokalitách.

"Ak sú štatistiky pod tlakom manažérov skreslené, tak sa tie kroky nastavia veľmi nesprávne," vraví.

Prepájanie štatistiík s odmeňovaním policajtov je podľa neho zvrátené.

"Mali sme tu bývalého policajného prezidenta, ktorá bol postavený na piedestál kvôli číslam z štatistík, ale tie neboli pravdivé," upozornil Hamran.

9:20 Hlavným cieľom Hamrana je zvýšiť úroveň dôvery ľudí v políciu. Vraví, že policajti by tiež mali pristupovať nie represívne, ale preventívne.

Šéfom polície by sa podľa neho mala stať osoba, ktorá má dôveru občanov.

"Je dôležité, aby sme Policajný zbor čistili smerom zhora dole," vraví.

9:17 Ako prvý predstupuje pred výbor Štefan Hamran. Začína úvodné slovo, v ktorom odôvodňuje, čo ho viedlo ku kandidatúre.

"Je to náročná doba. Cítime to všetci, ktorí sme v Policajnom zbore, že nás čakajú zmeny, ktoré sú nevyhnutné," hovorí. Dodáva, že má na mysli nie kozmetické, ale zásadné zmeny.

"Aby sme sa vybrali smerom k tomu, že začneme budovať dôveru, ktorá, buhužiaľ, nikdy nebola na úrovni, na akej by mala byť," hovorí.

Vraví, že ľudia vnímajú políciu často cez hlavných funkcionárov, avšak v súčasnosti je navyššie prezidiálne vedenie z minulosti väzobne stíhané.

9:08 Vypočúvanie sa začína. Prebieha v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu. Prišiel naň aj minister vnútra Roman Mikulec.

BRATISLAVA. Prihlásili sa pôvodne štyria, podmienky splnili dva a tí stoja v pondelok pred parlamentným brannobezpečnostným výborom.

Súvisiaci článok Nového šéfa polície vyberá aj Spišiak. Prišli štyri prihlášky Čítajte 

Podobne ako pri výbere generálneho prokurátora, aj teraz môžu poslanci klásť otázky dvom uchádzačom o post policajného prezidenta.

Sú nimi dočasný šéf polície Peter Kovařík, ktorý vedie políciu od seprambra a tiež šéf protiteroristického Lynx Commanda Štefan Hamran.

Obaja postupne predsúpia pred výbor, predstavia svoju víziu ďalšieho rozvoja polície a následne budú čeliť otázkam.

Výbor po skončení odporučí ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi z OĽaNO, koho by mal do funkcie vymenovať. Ide však len o odporúčanie, vyberať si môže podľa vlastného uváženia.

Verejné vypočúvanie prebieha na Bratislavskom hrade. Kvôli pandémii je na ňom obmedzený počet účastníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 633
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 585
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu