SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Psychiater Hunčík: Matovič by mal myslieť na to, že si tu Orbán vyrába voličov

Dotácie z Maďarska sú netransparentné.

Psychiater Péter Hunčík pri Orbánových dotáciách kritizuje netransparentnosť. (Zdroj: Marko Erd)

Do futbalu sa vkráda nacionalizmus, médiá strácajú nezávislosť a kultúrne podujatia sa menia na politické mítingy. Aj takto opisuje psychiater z Dunajskej Stredy Péter Hunčík, čo prinášajú na juh Slovenska peniaze od maďarského premiéra Viktora Orbána.

Medzinárodná skupina redaktorov zmapovala tok dotácií od vlády Viktora Orbána do krajín susediacich s Maďarskom. Táto orbánovská politika je kritizovaná už dlhé roky. Čo je vlastne zlé na tom, že nejaká krajina podporuje krajanov v zahraničí?

Maďarská vláda dotuje prakticky celú Karpatskú kotlinu, nielen Slovensko, a nie je to nový fenomén. Už v 90. rokoch sme mohli čítať o kauzách, keď ľudia nosili z Maďarska peniaze cez hranice v igelitových taškách. Maďarská ústava totiž obsahuje vetu, že maďarský štát je ako materská krajina povinný podporovať kultúru Maďarov v okolitých štátoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z tohto pohľadu sú tieto dotácie v poriadku, najmä, ak to naozaj ostáva pri kultúre. Problémom je, že vždy bola veľmi prísna selekcia v tom, komu tie peniaze z Maďarska pošlú. Posledných 30 rokov ich vždy dostávali ľudia, ktorí boli naklonení aktuálnej vláde v Maďarsku. Bolo to také nepísané pravidlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Využívajú sa tieto peniaze naozaj na rozvoj južného regiónu?

Toto je druhý problém. Máme pochybnosti, či tie peniaze prichádzajú naozaj tým organizáciám, ktoré by ich podľa ústavy aj mali dostať. Ak idú naozaj na kultúru alebo šport, tak je to v poriadku.

Ak je však nejaká mimovládna či športová organizácia len zásterkou na to, ako cez ňu preliať peniaze pre politickú stranu, tak to už v poriadku, samozrejme, nie je.

Slovenský zákon zakazuje dotovanie politických strán zo zahraničia.

Každého, kto to sleduje, takýto spôsob financovania dráždi. Nevidíme cestu tých peňazí, nevidíme, na čo boli v skutočnosti použité. Systém je taký netransparentný, že sa môžeme len domnievať, ako sa tie dotácie využili.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu