BRATISLAVA. V extrémistickej ĽSNS končí europoslanec Milan Uhrík, ale aj poslanci Milan Mazurek, Ondrej Ďurica, Miroslav Suja, Eduard Kočiš a Miroslav Urban.
TASR o tom informoval Uhrík. "Nateraz sa k tejto situácii už nebudeme bližšie vyjadrovať. Samozrejme, o našich ďalších krokoch vás budeme vždy priebežne a včas informovať," dodal.
Mazurek hovoril o totalitných praktikách
Nespokojní poslanci ĽSNS počas minulého týždňa oznámili, že končia vo vedení strany. Svoje rozhodnutie zdôvodnili tým, že začiatkom mesiaca delegáti snemu strany odhlasovali zmenu stanov, ktorá mení spôsob fungovania predsedníctva, jeho štruktúru a dáva predsedovi strany prakticky všetky kompetencie.
Mazurek dokonca hovoril o „totalitných praktikách“. Členovia ĽSNS pritom spochybňujú demokratické zriadenie Slovenska.
Kotleba: Revolta Eduarda Kočiša
Marian Kotleba na situáciu reagoval výrokom, že nie každý sa pre ukončenie členstva rozhodol z vlastného presvedčenia.
Kotleba pripustil, že za rozhodnutím niektorých mohlo byť naliehanie či nátlak. Zároveň si myslí, že v niektorých prípadoch môže prísť k revidovaniu rozhodnutia.

"Situácia sa bude vyvíjať, tá skupinka sa možno upraví," povedal Kotleba, ktorý za inicátora "revolty" označil poslanca Eduarda Kočiša.
Nevylučuje, že s niektorými odchádzajúcimi členmi by si vedel predstaviť spoluprácu aj v budúcnosti. O tom, či pôjdu cestou vlastného politického subjektu, však nemá vedomosť a ani o tom nechce špekulovať.
Kotleba nesúhlasí s tým, že odchod je logickou reakciou na jeho zvyšujúce sa autokratické snahy. Odvoláva sa na rozhodnutie snemu.
"Samozrejme, vždy sa nájde niečo, čo niekomu môže na rozhodnutí snemu a stanovách prekážať, ale ak niečo raz schváli snem, tak sa tomu musia podriadiť všetci. Alternatívou je potom odchod," uviedol Kotleba.
Poslanec Martin Beluský uviedol že vedenie ĽSNS berie rozhodnutie poslancov na vedomie a rešpektuje ho.
Kotleba si posilnil pozíciu
Pozícia Kotlebu sa výrazne upevnila po najnovšej zmene v stanovách. Predseda už podľa dokumentu, ktorý má denník SME k dispozícii, napríklad nemusí zvolávať predsedníctvo aspoň raz za rok, ako mu to pravidlá kázali doteraz.
Posilnilo sa aj jeho postavenie v samotnom predsedníctve. Po novom ho už spolu s ním nebude tvoriť dvanásť, ale iba deväť ľudí. Troch pritom menuje on sám.
Stačí teda, aby predseda a jeho traja nominanti boli proti a takúto pokus o výmenu na čele strany vedia zablokovať.
V extrémistickej strane pribudne aj nová funkcia výkonného podpredsedu. Ten môže na základe písomného splnomocnenia úplne zastupovať predsedu v čase neprítomnosti.
Kotleba by tak mohol strane šéfovať aj vtedy, ak mu Najvyšší súd potvrdí v odvolacom konaní trest štyri roky a štyri mesiace väzenia za to, že rozdával šeky v hodnote 1488 eur. Prípadom sa má súd zaoberať v najbližších mesiacoch, termín pojednávania ešte stanovený nie je.
Nezhody v ĽSNS nie sú úplnou novinkou, dosiaľ sa však v sporoch neobjavovali čelní predstavitelia strany.