SME
Utorok, 20. apríl, 2021 | Meniny má MarcelKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Školy sa od 1. februára neotvoria (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 243-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 411 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Sledujeme správy o Covid-19 minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

20:22 SVET Česká vláda Českej rozhodla o sprísnení obmedzení s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu. Napríklad na dovolenku do hôr budú môcť občania ísť len do vlastných rekreačných objektov.

Súvisiaci článok Česko obmedzilo očkovanie. Prymula vidí riešenie v Sputniku Čítajte 

Služobné cesty bude musieť pracovník absolvovať bez rodiny a preukázať sa potvrdením od zamestnávateľa alebo klienta.

19:35 SVET Druhá dávka vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech by mala byť podaná tri týždne po prvej. Toto spresnené odporúčanie dnes zverejnila Európska agentúra pre lieky.

19:11 SLOVENSKO Samosprávne kraje sú pripravené pomôcť vláde pri zrýchlení procesu očkovania. Požiadali ministerstvo zdravotníctva, aby proces vakcinácie v území koordinovali kraje. Rozhodnutie má padnúť do troch dní.

19:06 SVET Britská polícia dnes zadržala muža v súvislosti s podozrivým balíkom, ktorý o deň skôr objavili v sklade na severe Walesu, kde sú uložené vakcíny proti ochoreniu COVID-19 vyvinuté vedcami z Oxfordskej univerzity a spoločnosťou AstraZeneca.

Skryť Vypnúť reklamu

18:31 SVET Poľsku sa predĺži platnosť väčšiny protipandemických opatrení najmenej do 14. februára.

18:16 SLOVENSKO Hlavný hygienik Ján Mikas by mal zo svojej funkcie okamžite odísť. Reagujú na vyjadrenia generálneho prokurátora strany Hlas aj SNS.

17:46 SLOVENSKO Nebezpečný odpad z testovania na ochorenie Covid-19 sa môže odovzdať priamo poverenému zariadeniu na nakladanie s odpadmi.

Vyplýva to z novely zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a zákona o odpadoch, ktorú dnes schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

17:42 SLOVENSKO V Košiciach zaznamenali niekoľko prípadov opakovaných testov na koronavírus v priebehu jedného dňa. V jednom extrémnom prípade išlo o štyri testy v priebehu dvoch dní, pričom všetky mali pozitívny výsledok. Tieto osoby musí mesto hlásiť, pretože porušujú nariadenia, dokonca aj zákon

Skryť Vypnúť reklamu

17:36 SLOVENSKO Všetky tri okresy horného Zemplína sú červené. Testovanie si preto musia zopakovať. Nesúlad medzi nahlásenými a zverejnenými výsledkami testovania, ako to bolo napríklad v Kežmarku či v Bratislave, nezaznamenali.

17:25 SVET Získavať z fľaštičky šesť namiesto piatich dávok vakcíny spoločností Pfizer a BioNTech proti ochoreniu Covid-19 sa zdalo ako skvelá príležitosť, ako v Európskej únii rýchlejšie naočkovať väčšiu časť populácie.

Lenže výrobca začal dodávky vakcíny obmedzovať a argumentuje aj tým, že zmluvách sa uvádzajú počty dávok, nie vakcín.

Nápad sa tak EÚ v čase nedostatočných výrobných kapacít vypomstil, pretože miesto dvadsiatich percent navyše je nakoniec látky menej.

Šiestu dávku z fľaštičky sa totiž nedarí aplikovať z každej ampulky, informovala nemecká verejnoprávna spravodajská stanica ARD.

Skryť Vypnúť reklamu

Fľaštička s vakcínou Pfizer BioNTech po zriedení fyziologickým roztokom obsahuje 2,25 mililitra látky. Pre jednu dávku výrobca stanovil 0,3 mililitra.

Teoreticky je tak možné získať miesto pôvodných piatich rovno sedem dávok, prakticky je to ale komplikované.

Väčší objem vo fľaštičkách slúži ako rezerva, ktorá má zaručiť, aby zdravotníci dokázali aplikovať predpísaný počet dávok.

17:15 SVET Európska únia by mohla zablokovať vývoz vakcín proti ochoreniu Covid-19 do krajín mimo EÚ, ak niektorý výrobca poruší svoje záväzky týkajúce sa dodávaného množstva.

Návrh nových pravidiel predloží Európska komisia v piatok. Brusel tým reaguje na fakt, že firmy Pfizer BioNTech a AstraZeneca znížili objem dodávania vakcín v porovnaní s pôvodnou dohodou.

Výrobcovia vakcín, ktoré majú svoje podniky na území EÚ, budú musieť v rámci nového systému zaregistrovať svoje plány vývozu vakcín na úradoch.

Skryť Vypnúť reklamu

17:10 SLOVENSKO Kontroly opatrení pred šírením ochorenia Covid-19 na košickom Luníku IX zatiaľ prebiehajú bezproblémovo. Obyvatelia sú zatiaľ disciplinovaní a nebolo potrebné zvýšiť počet hliadok.

„Polícia v súvislosti s vykonávaním kontrol dodržiavania karanténnych opatrení v mestskej časti Luník IX nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku,“ potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.

16:58 SVET Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca a britský premiér Boris Johnson obhajovali účinnosť vakcíny proti vírusovému ochoreniu Covid-19 po tom, ako nemecké regulačné orgány vyhlásili, že by sa nemala podať ľuďom starším ako 65 rokov.

Hovorca tejto britskej farmaceutickej firmy uviedol, že najnovšie údaje z klinických skúšok vakcíny vyvinutej spoločne s Oxfordskou univerzitou "podporujú (jej) účinnosť vo vekovej skupine nad 65 rokov".

Skryť Vypnúť reklamu

16:55 SLOVENSKO Okres Liptovský Mikuláš mal podľa informácií premiéra Igora Matoviča v prvom kole plošného skríningu 1,14 percentnú pozitivitu.

Na dnešnom zasadnutí krízového štábu okresu, na ktorom sa zúčastnili primátori a starostovia, bola prezentovaná informácia, že ministerstvu posielali výsledok s 0,9 percentnou pozitivitou.

16:48 SLOVENSKO Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na odloženie otvorenia škôl uviedla, že "ak sa pandemická situácia nezlepšuje, znamená to, že celoplošné testovanie nemá očakávaný prínos. A z toho dôvodu je na mieste prehodnotiť parameter testovania, ktorý je zakotvený v Covid automate."

16:42 SLOVENSKO Celoplošný skríning odhalil dve väčšie ohniská nákazy Covid-19 na Spiši. Ide o rómske časti obcí Smižany a Richnava.

Skryť Vypnúť reklamu

V oboch prípadoch sú to približne trojtisícové komunity. Aj nákaza sa v nich šíri už komunitne. V týchto dvoch osadách evidujú dokopy 87 pozitívnych.

Vo štvrtok ich navštívil trojčlenný medzinárodný tím zdravotníkov z organizácie Lekári bez hraníc.

16:36 SVET Africká únia získala pre svoje členské štáty ďalších 400 miliónov dávok vakcíny proti covidu. Vyrobí ju indický Serum Institute of India podľa vzorcov dodaných firmou AstraZeneca.

Na africkom kontinente už očkovanie začalo v Maroku, Egypte, na Seychelách a v Guinei, na ostrove Maurícius sa začne v utorok.

Africká únia už 13. januára oznámila, že zaistila dodávku 270 miliónov vakcín a 50 miliónov z celkového objemu bude k dispozícii medzi aprílom a júnom.

V Afrike žije 1,3 miliardy obyvateľov, koronavírusom sa počas pandémie nakazilo takmer 3,5 milióna z nich. Na následky covidu zomrelo takmer 88 000 Afričanov.

Skryť Vypnúť reklamu

16:26 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva sa dôsledne oboznámi s obsahom písomného stanoviska Generálnej prokuratúry a následne sa vyjadrí k protestom generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

"Úrad verejného zdravotníctva nebol Generálnou prokuratúrou SR pri analýze predmetných vyhlášok požiadaný o vysvetlenie príslušných ustanovení ani nebol požiadaný o predbežnú reakciu na jej zistenia," informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

Načítavam video...

16:25 SLOVENSKO Všetkých 3 207 zamestnancov stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, dostanú balíček piatich respirátorov FFP2, čím chce kraj zvýšiť ich ochranu pred koronavírusom a uľahčiť im fyzický návrat do škôl.

16:20 SVET Dánsko predĺži súčasné opatrenia proti šíreniu koronavírusu do 28. februára. Uzavreté zostanú reštaurácie, nákupné centrá a ďalšie obchody s výnimkou tých s potrebným tovarom. Stretávať v skupinách sa môže stále len päť osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Obmedzenia mali pôvodne platiť do 7. januára, teraz by malo ísť o druhé predĺženie trvania obmedzení. Zatiaľ nie je jasné, či sa budú môcť vo februári vrátiť do lavíc žiaci prvého stupňa.

16:13 SLOVENSKO Sedem okresov na východe krajiny si musí zopakovať plošné testovanie, keďže sa podľa podielu pozitívnych z vykonaných testov počas prvého kola ocitli v horšej polovici slovenských okresov.

Ide o okresy Medzilaborce (1,8 percenta), Košice–okolie (1,78 percenta), Košice (štyri okresy mesta sa počítajú ako jeden celok - 1,66 percenta), Trebišov (1,52 percenta), Rožňava (1,50 percenta), Humenné (1,22 percenta) a Snina (1,19 percenta).

16:07 SVET Poľská vláda sa rozhodla predĺžiť platnosť väčšiny platiacich obmedzení až do 14. februára.

Zároveň ale od 1. februára umožní pri rešpektovaní hygienických opatrení otvoriť obchody v nákupných centrách a obnoviť prevádzku kultúrnych zariadení.

Skryť Vypnúť reklamu

Klasická výučba v triedach je naďalej povolená pre žiakov prvých až tretích tried.

V polovici januára v krajine predĺžili všetky reštrikcie do konca mesiaca a teraz ich bude väčšina platiť ďalej do polovice februára.

Uzavreté zostanú hotely, skiareály, telocvične, fitness kluby a aquaparky.

15:48 SVET Rada EÚ oznámila, že aktualizovala zoznam tretích krajín, pre ktoré by členské štáty mali postupne zrušiť obmedzenia pre cestovanie nepovažované za nevyhnutné. Zoznam sa bude podľa potreby upravovať každé dva týždne.

Od 28. januára by sa mali postupne zrušiť cestovné obmedzenia na vonkajších hraniciach Únie pre obyvateľov nasledovných tretích krajín: Austrália, Južná Kórea, Nový Zéland, Rwanda, Singapur a Thajsko.

15:47 SLOVENSKO Krompašská nemocnica pomáha s riešením aktuálnej pandemickej situácie v regióne, v rámci kooperácie nemocníc v Košickom samosprávnom kraji prevzala už 18 pacientov s ochorením Covid-19 z Košíc.

Skryť Vypnúť reklamu

15:45 SLOVENSKO Samosprávy okresných miest na Hornej Nitre pripravili počas nadchádzajúceho víkendu 30. a 31. januára viacero odberných miest, obyvatelia sa budú môcť na antigénové testy i vopred objednať.

Mesto Prievidza plánuje počas víkendu otvoriť 25 odberných miest, na 13 z nich sa budú môcť obyvatelia vopred cez internet objednať na konkrétny čas, informoval hovorca mesta Michal Ďureje.

15:40 SLOVENSKO Druhé kolo celoplošného testovania na ochorenie Covid-19 bude vo Zvolene len jeden deň. „Druhé testovanie bude len v sobotu od 8.00 do 21.00 h.“ uvádza mesto na svojej oficiálnej webstránke.

15:27 SLOVENSKO Ministri zdravotníctva Marek Krajčí a školstva Branislav Gröhling oznámili, že školy zostanú zatvorené aj budúci týždeň.

Rozhodnutie padlo na základe odporúčania epidemiológov, ktorí žiadali posunúť postupné otváranie škôl minimálne o týždeň.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo školstva má budúci týždeň v utorok predstaviť manuál pre otváranie škôl, poskytne aj podrobnosti o testovaní v školách . Budúci týždeň chce mať rezort školstva aj výsledky obstarávania testov na báze kloktania.

"Nebude sa anulovať žiaden ročník," povedal minister školstva s tým, že sa rovnako neuvažuje ani o opakovaní ročníka.

Minister Gröhling ďalej uviedol, že jarné prázdniny sa zatiaľ uskutočnia podľa plánu, respektíve školy môžu pôvodný plán termínov dodržať.

Mohli by sa vytvoriť jarné školy, podobne ako to bolo v prípade leta, kedy sa uskutočnili letné školy.

Žiaci základných a stredných škôl sa budú učiť naďalej dištančne a do materských škôl a školských klubov detí môžu ísť len deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

15:22 SLOVENSKO Bratislavská mestská časť Staré Mesto spolu s ostatnými mestskými časťami a magistrátom aj na tento víkend pripravuje pre svojich obyvateľom možnosť pretestovať sa pomocou antigénových testov. Testovať sa bude v sobotu a nedeľu od 9:00 - 18:00.

Novinkou je online prihlasovanie na testovanie.

15:10 SLOVENSKO V Nitre nebude ďalšie povinné kolo celoplošného testovania, okres je "zelený". Napriek tomu mesto zriadi 20 odberných miest.

"Robíme tak aj vzhľadom na to, že Nitriansky okres je obkolesený okresmi, ktoré sú všetky červené," informoval hovorca Tomáš Holúbek.

14:55 SVET Nemecká očkovacie komisia Inštitútu Roberta Kocha dnes odporučila, aby sa vakcína proti Covidu-19 od farmaceutickej firmy AstraZeneca podávala len osobám od 18 do 64 rokmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je podľa nej totiž k dispozícii dostatok dát o účinnosti u ľudí nad 65 rokov.

"V tejto fáze by preto mala byť vakcína AstraZeneca, na rozdiel od vakcín na báze mRNA, podávaná len ľuďom medzi 18 a 64 rokmi," dodala odborná komisia.

AstraZeneca to označila za "absolútne nepravdivú" informáciu.

14:52 SLOVENSKO V Poprade zriadia v sobotu päť odberných miest napriek tomu, že podľa zverejnených dát patrí k zeleným okresom, kde druhé kolo plošného testovania nie je potrebné.

Radnica tak v sobotu umožní dať sa otestovať ľuďom, ktorí sa necítia zdravotne dobre, boli v kontakte s pozitívnym človekom alebo majú pochybnosť o rizikovosti svojich kontaktov, informovala hovorkyňa mesta Jarmila Hlaváčová.

14:36 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva porušil dvomi vyhláškami zákon, informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhláška hlavného hygienika z decembra umožnila koncom roka poslancom Národnej rady rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na Covid-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe.

Úrad nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime.

14:20 SVET V Nemecku v priebehu prvého mesiaca očkovania proti covidu zaočkovali viac ako dva milióny ľudí. Očkovacie kapacita je výrazne vyššia, ale nedostatok látky zatiaľ neumožňuje maximálne využívanie vakcinačných centier.

Minister zdravotníctva Jens Spahn obyvateľov vyzval, aby sa pre nedostatok vakcín pripravili ešte na najmenej desať ťažkých týždňov.

Navrhol tiež centrálnej aj regionálnym vládam krízové ​​rokovania s výrobcami.

14:13 SLOVENSKO Trenčiansky samosprávny kraj poskytol nemocniciam, obciam a mestám na víkendové celoplošné testovanie antigénovými testami 977 ochranných oblekov, 4 600 jednorazových ochranných rúšok a 1 366 respirátorov.

Informoval o tom predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

14:02 SLOVENSKO V Ľubovnianskej nemocnici začínajú od pondelka od 7.00 h s očkovaním seniorov nad 75 rokov proti covidu.

Potvrdil to riaditeľ nemocnice Peter Bizovský s tým, že od stredy 27. januára je spustená možnosť registrácie pre túto vekovú skupinu.

V nemocnici je zaočkovaných približne 65 percent zamestnancov.

Situácia v nemocnici dlhodobo je stabilizovaná. Na covidových lôžkach leží momentálne 28 pacientov, z toho štyria sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Nemocnica má celkovo v prevádzke 38 covidových lôžok, ale v prípade potreby vieme otvoriť ďalšie,“ dodal riaditeľ.

13:58 SLOVENSKO Testovanie na Covid-19 sa v Banskobystrickom kraji zopakuje v ôsmich okresoch.

Banskobystrický okres, Banskoštiavnický a tri južné okresy, teda Rimavskosobotský, Lučenecký a Veľkokrtíšsky, sa na druhom kole skríningu zúčastniť už nemusia, lebo pozitivita v nich bola nižšia ako jedno percento.

Najväčším prekvapením bol okres Zvolen, kde v samotnom okresnom meste bola pozitivita cez víkend podľa samosprávy 0,7 percenta a mesto predpokladalo, že sa ďalšiemu testovaniu vyhne.

Výsledné percento pre okres bolo však nakoniec 1,04 a testovanie si aj tu musia zopakovať.

13:55 SVET V Izraeli začnú už tento týždeň očkovať proti covidu aj ľudí vo veku od 35 rokov, informoval generálny riaditeľ ministerstva zdravotníctva Hezi Levy.

Židovský štát už predtým avizoval, že plánuje zaočkovať všetkých svojich obyvateľov do jari tohto roka, a podľa oficiálnych údajov je na dobrej ceste tento záväzok splniť.

Dosiaľ zaočkovali už viac ako štvrtinu z celkovej 9,3-miliónovej populácie krajiny. Spomínaná veková skupina sa bude môcť dať zaočkovať od piatka.

13:50 SVET Európska pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie dnes oznámila, že je príliš skoro na uvoľňovanie obmedzení proti šíreniu koronavírusu v Európe, napriek poklesu nových prípadov nákazy vo väčšine krajín.

"Tridsať krajín zaznamenáva značný pokles v 14-dňovej kumulatívnej incidencii. Miera prenosu koronavírusu je po celej Európe ešte stále veľmi vysoká, má nepriaznivý vplyv na zdravotné systémy v krajinách a preťažuje zdravotné služby. Preto je príliš skoro na uvoľňovanie," povedal Hans Kluge, regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu.

Načítavam video...

13:40 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva pripomína občanom, aby informácie súvisiace s ochorením Covid-19 a prevencii pred nákazou čerpali iba z overených zdrojov.

Je dôležité dôverovať poznatkom odborníkov, ktorí priamo skúmajú toto ochorenie, podieľajú sa na liečbe pacientov, alebo sa dlhodobo venujú výskumu.

13:35 SLOVENSKO Očkovanie je dnes vo všeobecnosti považované za najúčinnejší prostriedok prevencie infekčných ochorení. Vakcinácia proti novému koronavírusu pomôže k vybudovaniu kolektívnej imunity. Na sociálnej sieti to pripomenula Slovenská lekárnická komora.

Očkovanie je jediná možnosť, ako efektívne bojovať s pandémiou. "Historická skúsenosť nás učí, že tie najťažšie infekčné ochorenia boli porazené, alebo ich dôsledky boli zmiernené iba vďaka očkovaniu. Prispejme svojou trochou nielen k ochrane seba samých, ale aj k budovaniu kolektívnej imunity," vyzval Ondrej Sukeľ, predseda Slovenskej lekárnickej komory.

13:25 SLOVENSKO V Univerzitnej nemocnici Bratislava – v Nemocnici Staré Mesto dnes zaočkovali prvou dávkou vakcíny proti novému koronavírusu 104-ročnú Bratislavčanku - pani Vilmu.

"Pani Vilma sa napriek vysokému veku teší zdraviu a v sprievode svojich blízkych bola dnes zaočkovaná prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Očkovanie bolo bezproblémové a pani Vilma sa aj po očkovaní cítila veľmi dobre," povedala hovorkyňa najväčšej slovenskej nemocnice Eva Kliská.

Univerzitná nemocnica Bratislava doteraz zaočkovala 16 736 osôb prvou dávkou a 1 851 osôb druhou dávkou. V priemere očkuje 900 až 1000 ľudí denne.

13:24 SLOVENSKO Mestá Žiar nad Hronom a Kremnica počas soboty a nedele opäť otvoria odberové miestnosti na bezplatné antigénové testovanie.

„V meste Žiar nad Hronom sa uskutoční aj druhé kolo skríningového testovania. Testovať sa bude cez víkend 30. a 31. januára. Dovtedy môžu občania mesta využiť kapacity existujúcich mobilných odberových miest,“ uviedlo mesto.

Samospráva otvorí počas víkendu celkom 10 odberových miest, jedno z nich bude v nedeľu v spolupráci so spoločnosťou Slovalco zriadené v priemyselnom parku.

13:22 SVET Nemecko sa pripravuje na uzavretie svojich hraníc s cieľom zabrániť šíreniu nákazlivejších variantov nového koronavírusu, aby neohrozilo svoj pokrok v boji proti pandémii z uplynulých týždňov.

Spolková vláda by sa mala na príslušnom pláne dohodnúť do piatka, uviedol minister vnútra Horst Seehofer.

Nemecko sa zameria na zákaz cestovania z oblastí, kde sú rozšírené nové varianty, povedal Seehofer novinárom pred videokonferenciou s rezortnými partnermi z členských štátov EÚ.

Konkrétne spomenul Brazíliu, Britániu, Juhoafrickú republiku a Portugalsko, presnú definíciu "oblastí mutácie" však ešte Berlín podľa neho vypracuje na základe vedeckých kritérií.

13:00 SLOVENSKO Hnutie Sme rodina nepodporí ďalšie kolo plošného testovania obyvateľov na koronavírus.

V dnešnej diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to povedal predseda Národnej rady SR Boris Kollár.

Zároveň je za to, aby od pondelka 8. februára fungoval Covid automat, na ktorom sa vláda dohodla.

„Nepodporím nič iné a ak bude chcieť niekto niečo meniť, tak sa voči tomu v hnutí postavíme. Ľudia už toho majú plné zuby, keďže každý deň dostávajú nové informácie,” odôvodnil šéf parlamentu.

12:55 SVET Maďarská vláda predĺžila až do 1. marca obmedzenia s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu, ktoré platia už do novembra. Hodlá tiež požiadať poslancov o predĺženie mimoriadnych právomocí.

Gergely Gulyás, vedúci kabinetu premiéra Viktora Orbána, rozhodnutie zdôvodnil tým, že v súčasnosti by akékoľvek zmiernenie reštrikcií v krátkom čase spôsobilo opätovné sprísnenie obmedzujúcich opatrení.

S uvoľňovaním možno podľa neho začať, až keď výrazne klesne počet nakazených alebo až bude zaočkovaný veľký počet ľudí.

12:50 SLOVENSKO Hudobník a riaditeľ multižánrového festivalu Pohoda Michal Kaščák v rozhovore so Zuzanou Kovačič Hanzelovou hovoril o plánoch s najväčším kultúrnym podujatím na Slovensku aj o vývoji v kultúrnej obci v čase koronakrízy.

Načítavam video...

12:35 SVET Skupina najmenej dvoch desiatok francúzskych policajtov bude potrestaná za konanie párty, ktorá sa uskutočnila na policajnej stanici, nakrúcali sa na nej pri tancovaní makareny a porušili pri tom viacero pravidiel ochrany pred vírusmi.

Policajné riaditeľstvo vo štvrtok uviedlo, že policajti, ktorí sa na párty na parížskom predmestí Aubervilliers zúčastnili, musia podať správu o svojom konaní a čaká ich "trest". O aký druh trestu ide, neuviedol.

Načítavam video...

12:30 SLOVENSKO Komora exekútorov upozorňuje občanov, že v súvislosti s aktuálnymi opatreniami proti pandémii COVID-19 sa exekúcie neprerušujú.

Všetky povinnosti dlžníkov a veriteľov tak ostávajú zachované. Národná rada SR novelizáciou niektorých zákonov dočasne upravila vybrané kompetencie súdnych exekútorov a prerušila plynutie niektorých lehôt.

12:25 SLOVENSKO Asociácia na ochranu práv pacientov žiada o prednostné očkovanie osôb s ťažkými postihnutiami v domácom prostredí.

Zároveň navrhuje, aby spolu s týmito osobami mohli byť zaočkovaní aj ich opatrovatelia.

Asociácia sa v tejto súvislosti preto obrátila listom na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka aj hlavného hygienika Jána Mikasa.

12:13 SVET Nemecku prekonalo dôležitú hranicu v boji proti koronavírusovej pandémii, keď sa mu vďaka prísnemu lockdownu podarilo znížiť počty nových prípadov nákazy od Vianoc o polovicu, informovala dnes agentúra DPA.

Tzv. sedemdňová incidencia - počet nových infikovaných na 100 000 obyvateľov za týždeň - predstavovala dnes ráno 98, vyplýva z údajov Inštitútu Roberta Kocha. Doterajšie maximum tohto ukazovateľa zaznamenali 22. decembra pri hodnote 198.

Deklarovaným cieľom je znížiť sedemdňovú incidenciu pod 50. Ak bude pozitívny vývoj pokračovať, mohlo by na základe doterajšieho trendu dôjsť približne do polovice až konca februára.

12:11 SLOVENSKO Na základe odprezentovaných výsledkov prvého celoplošného skríningu sa okres Senica s 1,08-percentnou pozitivitou ocitol v skupine tých okresov, ktoré čaká aj druhé kolo testovania na ochorenie COVID-19.

"Začíname v piatok. Pokračujeme v sobotu a nedeľu až do pondelka, teda celkom štyri dni," uviedol primátor Senice Martin Džačovský.

12:00 SLOVENSKO V stredu zaočkovali 6 387 osôb proti ochoreniu Covid-19. Počet zaočkovaných tak dosiahol 115 399, čo predstavuje 2,1 percenta populácie.

Na dosiahnutie úrovne zaočkovanosti populácie na 60 percent je potrebné podať vakcínu ešte 3 184 601 obyvateľom, informoval vládny web.

11:42 SLOVENSKO Členovia Asociácie súkromných laboratórií začali s testovaním viacerých možností odberu vzorky na testovanie prítomnosti ochorenia COVID-19, uviedol prezident asociácie Vladimír Ježík.

Asociácia združuje spoločnosti Medirex, Alpha Medical, Klinická biochémia a Synlab, Vladimír Ježík.

Okrem odberov pomocou kloktania ide o možnosti odberu vzorky zo sliny či žuvania pripraveného tampónu.

"Tieto formy testovania sú v súčasnosti v testovacej fáze, pričom po jednotlivých odberoch vždy nasleduje klasické laboratórne PCR testovanie," priblížil.

11:38 SVET Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie musia mať možnosť pracovať "bez politického zasahovania", vyhlásila čínska vláda.

Reagoval tak na vyhlásenie Bieleho domu krátko predtým, ako sa v čínskom meste Wu-chan začala celým svetom pozorne sledovaná misia, ktorá má zistiť pôvod koronavírusu.

Čína dúfa, že Spojené štáty dokážu "rešpektovať fakty a vedu, ako aj tvrdú prácu medzinárodného tímu expertov WHO", povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien.

11:32 SLOVENSKO Zdravotníci z Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 doposiaľ 1 502 ľudí. Vakcínu tam dostalo približne 400 zamestnancov nemocnice, informoval predstaviteľ nemocnice Jozef Stopka.

V bojnickej nemocnici dostávajú vakcínu i ďalší ľudia podľa strategického plánu Ministerstva zdravotníctva.

"Denne sa zaočkuje približne 120 pacientov. Od 1. februára predpokladáme 200 pacientov, z toho 100 očkovaných po prvý raz a 100 preočkovaných. Vakcín máme zatiaľ dostatok," uviedol Stopka.

11:25 SVET Šéf úradu britskej vlády Michael Gove dnes pre BBC vyhlásil, že nedôjde "k prerušeniu dodávok vakcín" proti koronavírusu od farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca.

Vyjadril sa tak po tom, čo Európska únia požiadala o dávky očkovacej látky zo závodov tejto firmy v Británii.

"Som si istý, že všetci chceme urobiť všetko pre to, aby čo najviac ľudí v krajinách, ktoré sú našimi priateľmi a susedmi, bolo zaočkovaných. Domnievam sa, že najlepšie to dosiahneme prostredníctvom dialógu a spolupráce," povedal Gove.

11:19 SLOVENSKO Nemocnica v Žiari nad Hronom nainštalovala nový mobilný zásobník na kvapalný medicinálny kyslík, čím zväčšila kapacitu kyslíka pre pacientov na dvojnásobok.

„Doteraz nemocnica disponovala statickým zásobníkom kyslíka o objeme 2800 litrov, čo pri súčasnej situácii znamenalo dopĺňať kyslík každý druhý deň. Tento cyklus dopĺňania kyslíka bol z logistického hľadiska náročný a v konečnom dôsledku aj rizikový. Medicinálny kyslík je pre hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 veľakrát otázkou života,“ uviedol riaditeľ nemocnice Ivan Mokrý.

11:13 SVET Mexiko oznámilo za posledný deň 17 944 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 1 623 úmrtí v súvislosti s infekciou. V metropole Mexico City sú lôžka na oddeleniach intenzívnej starostlivosti zaplnené na 85 percent.

Úrady hovoria o prebiehajúcej druhej vlne. V krajine sa ale málo testuje, takže reálne čísla nakazených a úmrtí sú podľa expertov niekoľkonásobne vyššie.

Doteraz sa v Mexiku potvrdilo 1,8 milióna nakazených, z toho na 153 600 pacientov v súvislosti s covidom zomrelo. V počte evidovaných úmrtí je krajina štvrtá na svete po Spojených štátoch, Brazílii a Indii.

11:05 SLOVENSKO V plošnom skríningu dosiahol okres Dolný Kubín pozitivitu 1,06 percenta. Zaradil sa tým medzi tie okresy, ktorých obyvatelia si testovanie zopakujú. Malo by to byť už tento víkend.

Okres však ešte deň pred vyhlásením konečných čísiel, patril medzi tie, kde sa testovať nebude.

Premiér Igor Matovič nevysvetlil, ako je možné, že rozdiel medzi utorkom a stredou predstavuje 0,31 , čo pri prepočte vychádza rozdiel až 41 percent.

11:00 SVET Takmer polovica Pakistancov sa nechce dať zaočkovať, vyplýva z prieskumu agentúry Gallup Pakistan, ktorý uskutočnila po oznámení vlády o plánovanom začiatku očkovania na budúci týždeň.

V prieskume sa 49 percent respondentov vyjadrilo, že by sa rozhodli očkovania nezúčastniť, pretože deklarovanú hrozbu nákazy koronavírusom považujú za prehnanú.

Od budúceho týždňa sa začne s očkovaním takmer pol milióna zdravotníckych pracovníkov prvou dávkou vakcíny od spoločnosti Sinopharm. Čína chce krajine darovať pol milióna dávok.

10:55 SVET V Nemecku v stredu pribudlo 17 553 nových prípadov nákazy koronavírusom. V súvislosti s covidom zomrelo ďalších 941 ľudí.

Nových prípadov nákazy na 100 000 obyvateľov za posledných sedem dní je prvýkrát od konca októbra menej ako sto.

Celkovo sa od začiatku epidémie v Nemecku s 83 miliónmi obyvateľov nakazilo viac ako 2,1 milióna z nich a komplikáciám v súvislosti s covidom podľahlo 54 913.

10:45 SLOVENSKO Prednostka trnavskej infektológie Adriana Kršáková tvrdí, že príznaky koronavírusu sa môžu zhoršiť zo dňa na deň. V rozhovore okrem iného uviedla, kedy je už potrebné vyhľadať odbornú zdravotnú pomoc.

10:33 SLOVENSKO V Pezinku cez víkend otvoria šesť odberových miest na testovanie COVID-19. Mesto sa po prvom kole skríningu dostalo medzi červené okresy, preto ho čaká druhé kolo testovania.

„Cez víkend nás opäť čaká skríningové testovanie. Otvoríme šesť odberových miest a v nich bude k dispozícii deväť tímov v čase od 8:00 do 18:00," informuje mesto na sociálnej sieti.

10:22 SLOVENSKO Druhé kolo plošného testovania na ochorenie COVID-19 v Leviciach sa uskutoční počas víkendu 30. a 31. januára.

Testovanie bude zabezpečené v čase od 8.00 do 20.00 h s prestávkou od 12.00 do 13.00 h a od 17.00 do 17.30 h.

V mestských častiach Kalinčiakovo, Čankov, Horša a Malý Kiar sa bude testovať len v sobotu v čase od 8.00 do 17.00 h s prestávkou od 12.00 do 13.00 h.

Pre všetkých záujemcov budú k dispozícii odberné miesta s možnosťou rezervácie prostredníctvom online rezervačného systému Bookio aj odberné miesta bez potrebnej registrácie, informoval primátor Ján Krtík.

10:20 SLOVENSKO Trnava zvýši pre testovanie na COVID-19 počas nadchádzajúceho víkendu počet odberových miest z 20 na 30.

Zároveň pre nasledujúci pondelok a utorok otvorí namiesto 13 až 15 odberových miest. Novinkou je, že sa záujemcovia budú môcť objednať na konkrétny termín. Informoval o tom primátor Peter Bročka na sociálnej sieti.

10:10 SLOVENSKO Starostka bratislavskej mestskej časti Staré mesto Zuzana Aufrichtová uviedla, že Bratislava si drží počas pandémie dobré čísla nakazených.

Aby sa trend nezmenil, informovala o zriadení ďalších mobilných odberových miest s cieľom pretestovať 12 500 staromešťanov týždenne. Cieľom je zisťovanie priebežného stavu nákazy.

10:00 SLOVENSKO PCR testy, vyhodnotené v stredu 27. januára, odhalili ďalších 2 035 nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Laboratóriá otestovali 9 811 vzoriek (pozitivita 20,74 percenta).

Celkový počet pozitívne testovaných osôb PCR testami stúpol na 243 427, od začiatku pandémie vyhodnotili 1 733 752 PCR tetov.

Pribudlo ďalších 50 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je evidovaných 4 411 obetí v súvislosti s nákazou informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V stredu vykonali aj 78 633 antigénových testov. Pozitívnych bolo 1 779 z nich (pozitivita 2,26 pecenta). Celkový počet vykonaných antigénových testov je 4 854 924, z čoho bolo pozitívne testovaných 180 059 osôb, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Trnavskom kraji (433), nasleduje Bratislavský kraj (336), Košický (265), Žilinský (256), Nitriansky (235), Banskobystrický (191), Trenčiansky (166) a Prešovský (153).

Je medzi nimi 985 mužov a 1 050 žien. Celkový počet nakazených mužov je 114 842 a žien 128 585.

Vyliečilo sa ďalších 3 099 osôb, dohromady už 205 247.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 560 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 293 ľudí. Na JIS je 263 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 312 osôb.

Vakcináciu doteraz absolvovalo 115 399 ľudí, v priebehu stredy ich pribudlo 6 387.

9:54 SVET V Českej republike pribudlo v stredu 8 452 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 242 viac než pred týždňom.

Česko eviduje 97 316 aktívnych prípadov nákazy. V nemocniciach je hospitalizovaných 5 925 osôb, stav 995-tich z nich je vážny.

Od začiatku pandémie v krajine potvrdili 964 660 prípadov infekcie a 15 994 súvisiacich úmrtí. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 851 400 osôb. Zdravotníci v Česku aplikovali doteraz 236 697 dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

9:52 SLOVENSKO Operátori na tiesňovej linke 155 a záchranári sa v poslednom období stretajú so zvýšeným počtom pacientov s ochorením Covid-19, ktorých zdravotný stav nie je dobrý.

Riaditeľ operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Michal Weinciller upozornil, že pacient sa musí obrátiť už v začiatkoch ochorenia na svojho obvodného lekára a akékoľvek zhoršenie stavu s ním riešiť priebežne. Pri akomkoľvek priebehu.

9:42 SLOVENSKO Niektoré očkovacie miesta budú od februára zatvorené. Avizujú na stránke korona.gov.sk, kde sa môžu ľudia na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 prihlasovať.

Ako uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, dôvodov môže byť viacero.

„Aktuálne máme na Slovensku 37 vakcinačných centier a očkuje sa v 66-tich nemocniciach. V prípade, ak sa niekde nachádza oznam s textom zatvorené, môžu byť na to viaceré dôvody. Napríklad aktuálne naplnené kapacity na očkovanie v súvislosti s vakcínou či personálom, alebo že sa práve v tých dňoch očkuje druhá dávka už zaočkovaných,“ ozrejmila Eliášová.

9:41 SLOVENSKO Medzi prvými zaočkovanými proti ochoreniu Covid-19 bol začiatkom januára primátor Bardejova Boris Hanuščak (Hlas-SD), ktorý je pôvodným povolaním lekár anestéziológ. Má 65 rokov.

Radnica odmieta aktuálnu kritiku, že by išlo v jeho prípade o papalášizmus.

9:39 SLOVENSKO Mesto Košice sa pre vysokú mieru pozitivity počas minulotýždňového celoplošného testovania pripravuje ďalšie kolo dobrovoľného testovania. V poradí štvrté celomestské testovanie na COVID-19 potrvá od piatka 29. januára do nedele 31. januára. Informoval o tom na brífingu primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

09:21 SVET - Spoločnosti Pfizer a BioNTech vo štvrtok oznámili, že ich vakcína proti ochoreniu Covid-19 je účinná aj proti britskému a juhoafrickému variantu koronavírusu.

08:54 SVET - Skupina odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie ukončila vo štvrtok dvojtýždňovú karanténu v čínskom meste Wu-chan a začala oneskorené, na celom svete pozorne sledované vyšetrovanie pôvodu koronavírusu.

08:36 SVET - Nemocniciam v portugalskej metropole Lisabon, zaplaveným pacientmi s ochorením Covid-19, hrozí, že nedokážu uspokojiť stúpajúcu potrebu kyslíka. Oznámil to šéf združenia portugalských lekárov. Nemecko už poslalo do krajiny vojenských lekárov, aby posúdili, ako môžu pomôcť. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra Reuters.

Portugalsko hlásilo celkovo 668 951 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 11 305 úmrtí vrátane rekordných 293 mŕtvych v stredu. Krajina bojuje zo všetkých síl, aby zvládla rekordné počty infikovaných. Nemocnice už využívajú dve tretiny lôžok pre pacientov s covidom na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) a vojenské nemocnice premieňajú jedálne na nemocničné oddelenia.

07:27 SLOVENSKO - Kým iné krajiny sa zaoberajú vakcináciou, my sa na Slovensku hádame o plošnom testovaní.

Ako teda na Slovensku s očkovaním sme, či očkujeme málo a prečo, koho očkujeme a ako by sme v očkovaní chceli pokračovať, si môžete vypočuť v našom podcaste.

06:59 SLOVENSKO - Aj keď na Slovensku pribúda počet zaočkovaných a od utorka sa očkujú už aj skupina ľudí nad 75 rokov, aj po zaočkovaní je dôležité zostať opatrný.

Už prvá dávka vakcíny môže vzbudiť pocit, že je človek o krok bližšie k normálnemu životu, aký viedol pred pandémiou a ktorý si mesiace musel odopierať. Napriek tomu, že očkovanie predstavuje najúčinnejší spôsob, ako potlačiť pandémiu koronavírusu vo svete, nejde o riešenie s okamžitým účinkom.

Viac sa dozviete v článku Michaely Nagyovej.

06:12 SVET - Spojené štáty žiadajú "robustné" a jasné medzinárodné vyšetrenie pôvodu pandémie koronavírusu v Číne. Uviedla to v stredu hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová, ktorú citovala agentúra AFP.

Novinárom povedala, že je nevyhnutné "prísť na koreň" toho, ako sa vírus objavil a rozšíril po celom svete. Zdôraznila tiež "veľké znepokojenie" nad "dezinformáciámi" prichádzajúcimi z "niektorých zdrojov v Číne". Koronavírus prvýkrát zaznamenali koncom roka 2019 v stredočínskom meste Wu-chan, následne sa rozšíril do celého sveta, pričom za vyše rok sa ním nakazilo viac ako 100 miliónov ľudí a vyžiadal si aj viac ako dva milióny úmrtí. Do Wuchanu pricestoval v januári tím expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý tam má skúmať pôvod pandémie. Vedci sa zhodujú v tom, že nový koronavírus má živočíšny pôvod, pričom osobitnú pozornosť venujú wuchanskému trhu s morskými plodmi, na ktorom sa predávali živé zvieratá.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 2. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 3. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 4. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 5. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 6. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 7. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 8. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 9. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 10. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 1. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 2. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 3. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 4. DPDgroup zanalyzovala správanie zákazníkov počas pandémie
 5. Čo bude v 2021 inak pri stavebnom povolení pre domy
 6. Konečne! PLANEO Elektro opäť otvára predajne
 7. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 8. Obnoviteľné zdroje energie na FVT
 9. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 10. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 25 815
 2. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 22 251
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 18 239
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 612
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 8 366
 6. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 8 013
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 842
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 832
 9. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 7 694
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 682
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovensko sa zrejme nevyhne vyhosteniu ruských diplomatov.

7 h

Čo sa udialo v českých Vrběticích.

3 h

Neprehliadnite tiež

Čo sa udialo v českých Vrběticích.

3 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

3 h