BRATISLAVA. Vláda zverejnila výsledky testovania, znovu sa bude musieť testovať najmä západ a juh Slovenska.
Celkovo urobili necelé tri milióny antigénových testov, z nich bolo pozitívnych 36 547 testov, čiže miera pozitivity je 1,24 percent.

Na základe výsledkov testovania prvého kola sa teraz regióny rozdelili na polovicu s lepšími a polovicu s horšími výsledkami. Okresy v horšej polovici sa musia do niekoľkých dní pripraviť na druhé kolo testovania.
Viacerí starostovia, primátori či župani v priebehu stredy upozornili, že predbežné dáta prezentované v utorok premiérom Igorom Matovičom sa výrazne líšia s ich vlastnými údajmi.
Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta. Oproti predbežným výsledkom by sa teda testovanie nemalo opakovať napríklad v Bratislave a Kežmarku, naopak, druhé kolo má byť vo Zvolene a Dolnom Kubíne. Najhorší výsledok v testovaní dosiahol okres Dunajská Streda s pozitivitou 3,3 percenta.
"Táto intervencia bola nevyhnutná a potrebná," skonštatoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Poznamenal, že čísla napriek platnému lockdownu neklesajú. Verí, že efekt testovania sa prejaví aj v poklese počtov ľudí v nemocniciach a mŕtvych.
Premiér vyzval aj ľudí s negatívnym výsledkom, aby boli naďalej opatrní. Poďakoval samosprávam a všetkým zložkám, ktoré pomáhali s organizáciou testovania.
Ako priblížil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO), témami zasadnutia ústredného krízového štábu boli aj možné úpravy COVID automatu, otázka otvárania škôl, spoločný postup členských štátov v boji s pandémiou a novými typmi mutácií nového koronavírusu, ale aj pri súvisiacich témach, ako sú koordinácia voľného pohybu po Európe či očkovacie certifikáty. Podotkol, že ústredný krízový štáb sa po prvý raz uskutočnil online formou.
Krajčí opäť odporučil nosenie respirátorov v MHD. V stiesnených priestoroch alebo hromadných prostriedkoch radí obmedziť aj telefonovanie a rozprávanie. Matovič avizoval, že kontaktuje predstaviteľov najväčších obchodných reťazcov, aby pre svojich zákazníkov zabezpečili respirátory FFP2 a predávali ich bez marže.
Minister zdravotníctva je podľa svojich slov sklamaný, že Úrad verejného zdravotníctva SR "dávno" nepoužíva slovenské testy na rozpoznanie britskej mutácie nového koronavírusu. Hlavný hygienik SR Ján Mikas ho však informoval, že všetko je už pripravené, začať využívať by ich mohli čoskoro.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Lockdown: Aktuálne opatrenia a zákaz vychádzania
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?

Beata
Balogová
