BRATISLAVA. Úrad verejného zdravotníctva porušil dvomi vyhláškami zákon, informoval o tom vo štvrtok generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Vyhláška hlavného hygienika z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom Národnej rady rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe. Úrad podľa Žilinku nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime.
Porušenie vidí Žilinka aj vo vyhláške z 10. januára 2021. Tá sa týkala možnosti vstupu na územie Slovenskej republiky zo zahraničia bez nutnosti karantény, udeleného na žiadosť člena vlády.
"Úrad verejného zdravotníctva v ustanovení výnimiek prekročil rozsah svojej pôsobnosti a povolil ich nad rámec zákona," skonštatoval Žilinka s tým, že zákon o ochrane verejného zdravia výnimky v tejto oblasti nepozná.
V parlamente boli aj nakazení poslanci

Na základe decembrovej vyhlášky poslanci rokovali o núdzovom stave za neštandardných podmienok.
Pozitívni poslanci a zákonodarcovia po kontakte s pozitívnym človekom boli od negatívnych oddelení fóliou. Podľa Kancelárie Národnej rady mali samostatný vchod. V priestoroch mali byť germicídne žiariče a poslanci mali respirátory.
Vyhláška povolila napríklad prezidentke, ministrom, poslancom parlamentu či generálnemu prokurátorovi pracovať aj v prípade pozitívneho testu na ochorenie COVID-19 či kontaktu s pozitívne testovaným. Prácu môžu vykonávať, ak by absenciou na pracovisku vážne ohrozili zabezpečenie chodu štátu alebo riešenie mimoriadnych úloh. Podmienkou je dodržiavanie prísnych protiepidemických opatrení.
Medzi osoby v osobitnom režime sa nezaraďujú iba predstavitelia výkonnej či zákonodarnej moci. Patria sem aj zdravotníci, pracovníci v oblasti energetiky, tepelnej energetiky a podporných služieb v elektroenergetike.
Čo bude ďalej
V prípade oboch vyhlášok podala prokuratúra protest. Úrad verejného zdravotníctva má teraz 30 dní na to, aby rozhodol, či protestu vyhovie, alebo nie.
Pokiaľ úrad protestu prokuratúry vyhovie, podľa Žilinku má 90 dní na to, aby vyhlášky upravil. Pokiaľ sa rozhodne nevyhovieť, generálny prokurátor avizoval podnet na Ústavný súd.
“Osobne si myslím, že sa tým musíme vážne zaoberať.
„
Výsledky hlasovania v parlamente však už na základe nezákonnej výnimky podľa Žilinku takáto situácia neovplyvní. "Spätne sa nedá nič upravovať."
„Úrad verejného zdravotníctva SR nebol Generálnou prokuratúrou SR pri analýze predmetných vyhlášok požiadaný o vysvetlenie príslušných ustanovení, ani nebol požiadaný o predbežnú reakciu na jej zistenia,“ reagoval Úrad verejného zdravotníctva na zistenia prokuratúry. Dodal, že sa dôsledne oboznámia s obsahom stanoviska prokuratúry a potom sa k protestom prokurátora vyjadria.
Krajčí: Musíme sa tým vážne zaoberať
Minister zdravotníctva Marek Krajčí na štvrtkovej tlačovej konferencii na tvrdenia Žilinku reagoval, že ide o rozhodnutia hlavného hygienika, o ktorých spolu nediskutovali. „Osobne si myslím, že sa tým musíme vážne zaoberať,“ povedal.
Zároveň polemizoval, či je nezákonné, ak mal zdravotný pracovník pozitívny test, no cíti sa dobre, aby nepracoval napríklad v červenej zóne za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení.
Krajčí podotkol, že ich postup v danej veci oznámia až vtedy, keď sa s oboznámia s daným stanoviskom.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19
