BRATISLAVA. Za zdaniteľný príjem rodiča na získanie nároku na daňový bonus na dieťa sa budú považovať aj príspevky v rámci aktívnej politiky trhu práce, dotácie z rezortu kultúry, ako aj pandemické nemocenské dávky a pandemické ošetrovné.
Poberatelia týchto príjmov tak ľahšie splnia podmienku nároku na daňový bonus na dieťa, ktorou je ročný zdaniteľný príjem aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. Aktuálne ide o sumu 3 738 eur.
Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením choroby COVID-19, ktorú v piatok v skrátenom legislatívnom konaní schválil parlament. Za schválenie novely zákona hlasovalo všetkých 118 prítomných poslancov.
Týmto opatrením chce rezort financií zamedziť negatívnemu dopadu pandémie na ekonomickú situáciu niektorých daňovníkov.
Bez podmienky 6-násobku minimálnej mzdy
Legislatívna úprava pomôže tým zamestnancom a samostatne zárobkovo činným osobám, ktorí by inak za minulý rok nesplnili podmienku dosiahnutia zdaniteľných príjmov aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a nemali by preto nárok na daňový bonus na dieťa.
Počas pandémie sa podľa tohto návrhu za daňové výdavky budú považovať náklady zamestnávateľa alebo daňovníka s príjmami z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktoré vynaložil na testovanie na COVID-19 alebo v súvislosti s ním.
"Ide aj o výdavky vynaložené na blízke osoby zamestnanca alebo daňovníka s príjmami z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti, a výdavky daňovníka na fyzické osoby, ktoré vykonávajú činnosť pre daňovníka v mieste jeho podnikania," uviedlo ministerstvo financií.
Kritika slobody prejavu podľa ĽSNS
Poslanci ukončili štvrtý deň 23. schôdze diskusiou k návrhu novely z dielne ĽSNS, ktorá chce z Trestného zákona vypustiť extrémistické trestné činy.
ĽSNS v navrhovanej novele tvrdí, že trestné činy extrémistického charakteru sa týkajú výhradne postihovania názorov, "ktoré môžu byť za určitých okolností vnímané ďalšími osobami citlivo, ba až urážlivo". I
ch vypustenie odôvodňuje ochranou slobody prejavu. Viacero koaličných poslancov tento návrh v pléne kritizovalo. Poslancom ĽSNS pripomenuli viaceré ich prejavy, ktoré sa podľa nich nemôžu brať ako sloboda prejavu.
Schôdza pokračuje po vypočutí kandidátov na špeciálneho prokurátora
Poslanci NR SR za prvé štyri dni aktuálnej schôdze prerokovali už viac ako polovicu bodov schváleného programu. Ostáva im ešte napríklad voľba členov Rady RTVS a predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Voliť by mali aj špeciálneho prokurátora.
Plénum má tiež rokovať o ústavnom zákone o skrátení volebného obdobia NR SR, ktorým by sa dosiahli predčasné voľby. Zákon predložili nezaradení poslanci pôsobiaci v Hlase-SD.
Poslanci sa opäť zídu na schôdzi v stredu 3. februára od 9.00 h. V pondelok a utorok sa totiž bude konať verejné vypočúvanie kandidátov na špeciálneho prokurátora pred ústavnoprávnym výborom. Poslanci nemôžu rokovať na schôdzi, ak je zasadnutie výboru.
Z rokovania parlamentu
Tabuľka s evidenčným číslom vozidla (EČV) by po novom mohla byť "prenositeľná" z pôvodného na nového majiteľa motorového vozidla bez ohľadu na to, či má v danom okrese trvalý pobyt. Navrhla to skupina koaličných poslancov v novele zákona o cestnej premávke, ktorú plénum posunulo do druhého čítania.
Firmy s malým počtom zamestnancov by sa už nemuseli zaoberať zháňaním potvrdenia od Sociálnej poisťovne o tom, že im vzniká alebo zaniká povinnosť uhrádzať tzv. koncesionárske poplatky. Zbavenie sa tejto administratívnej povinnosti je cieľom novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a zákona o sociálnom poistení z dielne poslancov zo strany Za ľudí, ktorú posunuli do druhého čítania.
Nevyvážené právne postavenie medzi prenajímateľom a nájomcom poľnohospodárskeho pozemku by sa malo odstrániť. Novelou zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov to chcú dosiahnuť koaliční poslanci SaS a OĽANO. Plénum posunulo právnu normu do druhého čítania. Úprava by mala znamenať posun k zvýšenej ochrane vlastníckych práv.
Bratislava a jej mestské časti by mohli zmluvne spolupracovať pri odťahovaní vozidiel. Poveriť by tým mohli aj firmu, ktorú založilo hlavné mesto či niektorá z mestských častí. Vylúčiť sa tak má možnosť, aby sa na odťahovaní vozidiel, ktoré je vnímané ako výkon verejnej moci, podieľali súkromné subjekty. Vyplýva to z novely zákona o hlavnom meste SR Bratislave, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.