Čo bolo nové pri predošlom cenze v roku 2011?
Uskutočnilo sa po prvý raz v rovnakom roku s využitím rovnakých, respektíve porovnateľných definícií zisťovaných údajov vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Pridali sa nové položky týkajúce sa najčastejšie používaného jazyka (na verejnosti a v domácnosti) a počítačových znalostí obyvateľov. Takisto sa pýtalo obyvateľov na ich obvyklé bydlisko, čiže na miesto, kde sa zdržiavali prevažnú časť roka.
Pri bytoch a domoch sa zisťoval bezbariérový prístup k bytom, vybavenie bytov klimatizáciou či obdobie rekonštrukcie a tepelná izolácia.
Po prvý raz v histórii si obyvatelia mohli vybrať, či vyplnia tlačené sčítacie formuláre, alebo sa sčítajú elektronicky. Podiel elektronicky vyplnených sčítacích formulárov predstavoval 6,7 percenta.
Ako funguje sčítavanie pre nevidiacich?
Pred desiatimi rokmi sa myslelo aj na nevidiacich či slabozrakých a na základe konzultácie s touto komunitou boli formuláre spracované - vytlačené aj v Braillovom písme. Tieto boli distribuované cez odborné združenia a komunity priamo ľuďom a, samozrejme, bol aj pre slabozrakých špeciálne upravený webový formulár.

A čo národnostné menšiny?
Sčítacie tlačivá boli okrem štátneho slovenského jazyka vyhotovené aj v jazyku maďarskom, rómskom, rusínskom a ukrajinskom v listinnej aj v elektronickej forme.
Papierové formuláre sa po vytlačení distribuovali obciam a obyvatelia si mohli vyžiadať od sčítacieho komisára formulár v ich jazyku. Myslelo sa aj na cudzincov, preto na webové sčítanie bol formulár k dispozícii aj v anglickom jazyku.