BRATISLAVA. Nečakali, že by to z takého nízkeho miesta na kandidátke mohol bývalý učiteľ a riaditeľ cirkevného centra voľného času dotiahnuť do parlamentu.
Z vedenia OĽaNO sa zrejme preto s Martinom Čepčekom nik nestretol predtým, ako ho zaradili na volebnú listinu.
„Nebol som na zvoliteľnom mieste, takže zrejme nebol dôvod,“ vysvetlil v januári pre SME Čepček. Zo 150 miest na kandidátke dostal číslo 43. Po nečakanom úspechu OĽaNO vo voľbách sa napokon aj on stal poslancom.
Po takmer roku vo vládnej koalícii musia poslanci OĽaNO Čepčeka riešiť pozornejšie.
Už dvakrát predložil do parlamentu výrazné sprísnenie interrupcií bez toho, aby to riadne prediskutoval s kolegami na poslaneckom klube a v koaličnej rade. Opakovane tiež hlasoval inak ako zvyšok poslancov koalície.
Poslanecký klub teraz rozhodol, že Čepčeka potrestajú netradične - trojmesačným suspendovaním z poslaneckého klubu. Upozornil na to Denník N. Nič také však rokovací poriadok Národnej rady nepozná a žiadna iná strana takýto postup doteraz nezvolila.
Ako sa teda poslanec, ktorého po roku vládnutia kritizujú vlastní, vôbec dostal na kandidátku OĽaNO?
„Slovensko bolo oblepené bilboardmi, že OĽaNO hľadá kandidátov – obyčajných kresťanov, tak som sa informoval u ľudí blízkych hnutiu a osobne predsedovi Matovičovi,“ opisuje Čepček.
Vypýtali si ukážky jeho aktivít. Poslal im videá, svoje podanie na okresnú prokuratúru, v ktorom napadol financovanie centier voľného času či petície proti hazardu, ktoré organizoval.
Spomenul aj organizovanie pochodov proti ratifikácii Istanbulského dohovoru v Nitre.