SME
Pondelok, 12. apríl, 2021 | Meniny má EsteraKrížovkyKrížovky

Lipšic vysvetľoval previerku aj nestrannosť (minúta po minúte)

Výbor vypočúval dvoch kandidátov na špeciálneho prokurátora.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočutie kandidátov na špeciálneho prokurátora sme sledovali naživo (minúta po minúte)

19:04 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo voľby špeciálneho prokurátora budeme sledovať aj v utorok.

19:02 Ďalšie otázky na Lipšica už nie sú. Vypočúvanie sa na dnes končí. Pokračovať bude v utorok.

Skryť Vypnúť reklamu

18:54 Vetráka zaujíma Lipšicov názor na kolúznu väzbu a pýta sa ho, či ju netreba nanovo nastaviť.

Dôvody kolúznej väzby sú u nás formulované štandardne a v súlade s európskym dohovorom, myslí si Lipšic. Ďalej je to už vec praxe, vraví.

„Je pravdou, že sú aj rozhodnutia súdov, kde súdy v prvotnom štádiu rozhodnú o kolúznej väzbe a zdôvodnia t tým, že sú dané charakterom samotnej stíhanej trestnej činnosti,“ vraví Lipšic.

Na diskusiu sú podľa neho podmienky tohto druhu väzby. Malo by byť napríklad výnimočné, aby boli odsúdení daní na druhý koniec republiky. Zároveň ale chápe rozdeľovanie obvinených do rôznych ústavov.

18:32 Šeliga ešte pred položením otázky vyčíta Blahovi, že prerazili dno a robí hanbu ústavnoprávnemu výboru. Blaha podľa neho kladie osobné a konšpiratívne otázky.

Skryť Vypnúť reklamu

„Klamete, zavádzate a konšpirujete,“ napomína Šeliga Blahu.

„Je evidentné, že keď tak veľmi citujete Kočnera a ďalších, že sa bojíte. Vaša strana sa bojí, kto bude špeciálny prokurátor,“ vraví Šeliga.

Blaha po jeho poznámie povedal niečo Vetrákovi ako šéfovi výboru a zo sály odišiel.

18:29 Poslanec Juraj Gyimesi sa pýta na hlavnú postavu z kauzy Horné Plachtince, Jána Feranca, ktorý bol členom Lipšicovej strany NOVA. Neskôr ho polícia zadržala.

„Nepoznal som ho ani vtedy, ani teraz,“ odpovedá Lipšic. Dodal, že Feranca hneď po policajnom zásahu zoo strany vylúčili.

18:21 Blaha menuje, ktorí všetci ľudia z čias Lipšicovho ministrovania sú dnes vo funkciách.

„Ja mám pocit, že sa vracia éra vášho sekretariátu, že sa koncentruje moc,“ konštatuje Blaha.

Skryť Vypnúť reklamu

Lipšic sa pozastavuje nad tým, či to je otázka alebo prejavenie názoru. Dodáva však, že sa vždy obklopoval šikovnými ľuďmi, a to šikovnejšími než je on sám.

18:17 Pokračuje doťahovanie Blahu a Lipšica. Poslanec Smeru označil kandidáta za človeka Penty.

Lipšic spomína, že ešte ako minister vnútra ako prvý vravel o tom, že zvukové nahrávky Gorily sú použiteľné v trestnom konaní.

18:02 Aj od Lipšica žiada Blaha súhlas s tým, či by pristúpil na zverejnenie svojich záverečným prác. "Nemám s tým problém," hovorí Lipšic, ktorý zároveň podotýka, že v tom čase sa diplomové práce na právnickej fakulte nepísali, a tak ju nepísal ani on.

18:00 Práca na prokuratúre je oproti práci na súde tímová práca, hovorí Lipšic. Vysvetľuje, že práve tímov prácu zvláda dobre. Pripomína, že za jeho éry pôsobili na ministerstve spravodlivosti č vnútra ľudia, ktorí mali neskôr úspešnú kariéru – od Radoslava Procházku až po Milana Krajniaka, Vladimíra Pčolinského či Luciu Žitanskú.

Skryť Vypnúť reklamu

17:03 Pročko naznačuje, že považuje za problém Lipšicovu podmienku, ktorá bude trvať ešte dva roky. „Čo by ste spravili, keby smeráci boli pri moci a tu sedí smerácky kandidát a bol by ešte dva roky podmienečne odsúdený ako špeciálny prokurátor?,“ pýta sa Pročko.

„Je to na vašom zvážení,“ odpovedá Lipšic. Opakuje, že ak by nekandidoval, neskôr by si to vyčítal.

„Z boja som nikdy neutekal a utekať nebudem ani teraz, ani keby som prehral,“ zakončuje odpoveď Lipšic.

16:53 Pročko hovorí Lipšicovi, že je pre neho ako Dr. Jekyll a Mr. Hyde. „Vadí mi, keď niekto ako advokát zastupuje ľudí, ktorí nie sú dobrí,“ hovorí Pročko. Vzápätí sa Lipšica pýta na komunikáciu s Alenou Zsuzsová a pýta sa ho, či to myslel vážne, keď tvrdil, že mal hacknutý počítač a s Kočnerovou volavkou si nepísal.

Skryť Vypnúť reklamu

„Samotná komunikácia to hacknutie potvrdzuje,“ hovorí Lipšic. Potvrdené je to podľa neho aj v spise k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Lipšic číta správu z údajnej komunikácie so Zsuzsovou, kde sa jej ospravedlnil a písal, že predošlé správy nepísal on, pretože mal hacknuté konto.

16:44 Lipšic sa zastáva svojho predrečníka Kysela, ktorý dozoruje kauzu Judáš, v ktorej bol obvinený aj Milan Lučanský. Už niekoľko týždňov sa totiž spochybňuje oprávnenosť väzby pre obvinených v kauze.

„Väzba nebola založená na všeobecných konštatovaniach, ale na konkrétnych dôkazoch, že tam dochádzalo ku kolúznemu konaniu a obvinení sa kontaktovali,“ vraví Lipšic.

16:38 Šéf Smeru Robert Fico tvrdí, že vypočúvanie kandidátov na špeciálneho prokurátora by malo byť v súčasnej spoločenskej atmosfére pozastavené. Ani jedného z kandidátov nepovažuje za dostatočne dôveryhodného.

Skryť Vypnúť reklamu

Fico už cez víkend avizoval, že jeho strana pri hlasovaní nepodporí nikoho zo štvorice kandidátov.

16:35 V zvláštnych otázkach Blaha pokračuje. Tentoraz spochybňuje Lipšicovu justičnú skúšku. Tie možne absolvovať niekto, kto má aspoň trojročnú prax, z toho aspoň jeden rok na súde. Namiesto toho má Lipšic ročnú prax počas vojenčiny na prokuratúre.

„Prokuratúra nie je súd , čiže ste nemali rok praxe na súde a nemali ste rok na to, aby ste splnili justičnú skúšku,“ hovorí Blaha.

Podľa neho dostal Lipšic možnosť ísť na justičnú skúšku v čase, keď bol vedúcim služobného úradu na ministerstve spravodlivosti, keďže kompetencie udeliť si takúto výnimku mal aj sám či jeho nadriadený.

„Vykonanie justičnej skúšky posúdili tri inštitúcie ako plne zákonné a plne legitímne,“ odpovedal Lipšic.

Skryť Vypnúť reklamu

Blahovi odpoveď nestačí a ďalej sa pýta na morálnosť výnimky.

„K žiadnej výnimke neprišlo,“ opakuje Lipšic.

16:25 Žijeme v časoch politickej vendety, tvrdí Blaha. Vopred sa Lipšicovi ospravedlnil za nepríjemné otázky.

„Budeme to dnes asi veľmi dlho. A tých otázok bude veľmi veľa,“ hovorí okrem iného Blaha a začína sa pýtať. Prvé otázky smerujú k Lipšicovmu vzdelaniu. Nepozdáva sa mu, že Lipšic si napísal do životopisu štúdium na Univerzite Komenského s poznámkou PhD. Titul však nezískal, ale len začal doktorandské štúdium. Lipšic oponuje, že nikdy si daný titul nepísal a ani netvrdil, že ho získal.

Blahovi sa ďalej nepozdáva ani štipendium z americkej univerzity, ktoré Lipšic dostal ako vysoký štátny úradník – vedúci služobného úradu ministerstva spravodlivosti. Naznačuje, že Američania za to chceli nejakú protislužbu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pán poslanec, povedali ste, že americká vláda ma poslala študovať do Washingtonu. Ako akademik isto viete, že Harvard nie je vo Washingtone,“ hovorí Lipšic. Vysvetľuje aj časové súvislosti a to, ako si štúdium na Harvarde prerušil.

Neskôr mal kvôli dokončovaniu druhého semestra neplatené voľno na ministerstve.

16:17 Ako by sa mal zákon upraviť tak, aby si aj kandidáti ako Lipšic mohli požiadať o previerku?, pýta sa Lipšica Vetrák. Naráža na to, že za neho musel požiadať o previerku NBÚ jeho kamarát, Milan Krajniak.

„Nie som úplne v pozícii riadiť parlamentu, aká by mala byť právna úprava,“ reaguje Lipšic. „Ale bolo by na mieste, aby aj advokáti, ktorí zvažujú kandidatúru, mohli o previerku sami požiadať,“ dodáva advokát.

16:15 Na otázku Vetráka, či Lipšic patrí k advokátom, ktorí vynášajú zo spisov, odpovedá kandidát jednoznačne.

Skryť Vypnúť reklamu

„Nie.“

Dodáva, že dokonca by bol za legislatívne sprísnenie, aby sa tomu v budúcnosti predchádzalo. Nepáči sa mu napríklad ani anonymizované zverejňovnie rozhodnutie p väzbe v prípravnom konaní.

16:03 Vetrák sa pýta, či by mal advokát, ktorý sa chce uchádzať o nejakú verejné funkciu, zvažovať, ktorých klientov bude zastupovať.

„V advokácii to nie je súťaž o popularitu – kto má čo populárne a čo nepopulárne,“ hovorí Lipšic.

„Naša advokátska kancelária nemá žiadne štátne zákazky. Sme čisto komerčná firma,“ hovorí Lipšic. Štátu pomáha len v rámci prepadnutia majetku Ladislava Bašternáka. S kolegami podľa jeho slov robia zrejme aj najviac pro-bono vecí.

Myslí si, že klienti ho oslovujú so žiadosťou o zastupovanie v prípadoch, kde je na druhej strane Norbert Bödör, Marian Kočner či podobní ľuda, pretože majú pocit, že to bude efektívne.

Skryť Vypnúť reklamu

15:45 Dostál v rámci diskusie o bývalých politikoch v justícii pripomína kandidatúru Roberta Fica na miesto ústavného sudcu, či dokonca miesto predsedu Ústavného súdu. Pýta sa, či by sa Lipšic javil ako nestranný a nezaujatý aj pri stíhaní bývalých politických súperov.

„V takej veci by som nemohol dozorovať ani vykonávať aktívnu prokurátorskú činnosť v pozícii nadriadeného prokurátora. Určite nie,“ hovorí Lipšic.

15:41 Lipšic hovorí, že ako špeciálny prokurátor by si posvietil na prokurátorku Máriu Trstenskú, ktorá sa zachovala zvláštne v kauze bernolákovskej bytovky Glance House.

„Urobila nadprácu, ktorá nebola v poriadku,“ avizuje Lipšic.

Podobným prípadom je podľa neho Valéria Simonová, ktorá postupuje vlažne v sudcovských kauzách Búrka a Víchrica, čo už konštatoval aj Najvyšší súd.

Skryť Vypnúť reklamu

15:37 Šutaja Eštoka zaujíma, či by Lipšic stíhal Matoviča alebo Richarda Sulíka za ich výroky. Naráža tým na situáciu, keď Matovič obvinil Sulíka zo smrti tisícok ľudí.

„Každý z kandidátov musí zachovať určitú mieru nestrannosti,“ vysvetľuje Lipšic, prečo sa nebude konkrétne vyjadrovať v tejto veci.

15:35 Aktívny vzťah s premiérom Igorom Matovičom Lipšic nemá, vraví. V minulosti spolu kandidovali na spoločnej kandidátke, pôsobili aj v jednom poslaneckom klube.

„Je pravdou, že sporadicky mi zavolá, naposledy v súvislosti so Súdnou radou,“ vraví Lipšic.

15:33 „Hľadáme morálnu autoritu, ktorá bude apolitická a vyberiem človeka, ktorý politický je?,“ pýta sa Šutaj Eštok na to, prečo by mal voliť Lipšica za špeciálneho prokurátora.

Je to legitímny názor, reaguje Lipšic.

Skryť Vypnúť reklamu

„Podľa mojej mienky ale jeho presadzovanie znamená, že do politiky nepôjdu ľudia, ktorí by inak šli, lebo to bude vnímané ako jednosmerná ulica,“ dodáva Lipšic.

„Naopak, bude to inšpirovať ľudí, ktorí do politiky idú nie kvôli verejnému dobru, ale kvôli iným úmyslom,“ dodáva.

15:25 Aká by bola garancia, že Lipšic ako špeciálny prokurátor by bol nestranný, hoci posledné roky pôsobí v advokácii?, pýta sa poslanec Dominik Drdul z OĽaNO.

„Vo veciach, kde niekoho obhajujem alebo zastupujem poškodených, by som bol ako špeciálny prokurátor vylúčený z konania,“ avizuje Lipšic.

Hovorí, že nestrannosť považuje za veľmi dôležitú. Ľudí podľa neho treba posudzovať podľa skutkov, ktoré robili a nie podľa sľubov z vypočúvania.

15:13 „Takže by ste nemali problém stíhať členov tejto vlády? Správne som pochopil?,“ pýta sa Šeliga.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ak by ktokoľvek z tejto vlády bol podozrivý, že naplnil skutkový stav trestného činu, tak určite áno,“ odpovedá Lipšic.

Súvisiaci článok Lipšica zachraňoval sused Krajniak, inak by nemohol kandidovať Čítajte 

15:08 Šeliga sa pýta, akú záruku poskytuje Lipši, že nebude prepojený na politikov. Otázku vysvetľuje tým, že ľudí to zaujíma. Zároveň podotkol, že Lipšica pozná a váži si, čo urobil pre Slovensko.

Pozíciu špeciálneho prokurátora Lipšic považuje za rehoľu.

„Človek ktorý získa túto pozíciu, sa musí odstrihnúť od svojich kontaktov, aj tých, ktoré v minulosti mal,“ vraví Lipšic.

Zároveň podľa neho treba definovať, či je pôsobenie v politike stopkou pre vstup do pozícií ako je špeciálny prokurátor.

15:00 Schlosár sa už po tretí raz pýta na Milana Krajniaka, ktorého spomína aj Gorila ako „jedného z piatich ľudí Penty“. V minulosti totiž pôsobil v prezídiu Fondu národného majetku, kde mal údajne konať v prospech finančnej skupiny.

Skryť Vypnúť reklamu

„Kauza Gorila je v dozore Úradu špeciálnej prokuratúry, kde sa ja uchádzam o vedenie úradu. Môj názor je, že by som verejne vyslovovať svoj názor v tomto nemal,“ reagoval Lipšic.

14:57 Lipšic odpovedá aj na otázku o tom, prečo dal za štátne peniaze spraviť prieskum verejnej mienky v období, keď bol minister spravodlivosti. Niektoré otázky sa týkali toho, čo sa ľudom na ňom najviac páči.

„Tento prieskum sa týkal aj vtedajšieho šéfa Najvyššieho súdu Milana Karabína a Dobroslava Trnku,“ hovorí Lipšic.

Pokračuje, že v tom čase robil pomerne rozsiahle reformy justície a tie mali dôveru verejnosti.

„A preto aj prešli. Nové trestné kódexy prešli dokonca ústavnou väčšinou,“ tvrdí Lipšic, ktorý v tom vraj vidí spojitosť.

14:48 Lipšic vysvetľuje okolnosti autonehody, pri ktorej v roku 2016 usmrtil človeka. Pýta sa na ňu Rastislav Schlosár z ĽSNS.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň Čítajte 

„Nikomu neželám, aby musel prejsť takouto tragédiou, ktorú si nesiem a budem niesť celý život,“ vraví Lipšic.

Pripomína, že celá udalosť bola rozsiahlo medializovaná a známe sú nielen okolnosti, ale aj jeho správanie,“ dodáva.

To, či môže kandidovať, rieši zákon, ktorý to nevylučuje a platí už roky.

Dodáva, že spôsob vyšetrovania a dozorovania jeho autonehody sa dá vyvodiť aj z komunikácie v aplikácii Threema či z výpovedí v kauze Búrka.

14:44 Susko sa pýta aj na to, či vzbudzuje dôveru spôsob, akým sa Lipšic dostal k previerke na stupeň prísne tajné.

„Som presvedčený, že NBÚ vykonal previerku zákonne a hĺbkovo,“ hovorí Lipšic s tým, že šéf NBÚ Roman konečný je nominant bývalej vládnej koalície.

„Je pravda že novela zákona neumožnila mne ako advokátovi požiadať o previerku samému, čo dokazuje, že zmena zákona nebola robená pre jednu osobu,“ vraví Lipšic.

Pripomína aj výbor na kontrolu NBÚ, ktorý minulý týždeň potvrdil, že previerka bola vykonaná štandardne. V 2020 bol totiž priemerný čas na vykonanie previerky na stupeň prísne tajné 60 dní, Lipšicovi trvalo získanie takejto previerky 69 dní.

„Preto si myslím, že to bol absolútne štandardný postup,“ vyhlásil Lipšic.

14:38 Poslanec Smeru Boris Susko sa pýta, či je správna účelové zmena zákona, ktorá prešla bez diskusie či súhlasu prezidentky Zuzany Čaputovej. Po tejto zmene môžu za generálneho či špeciálneho prokurátora kandidovať aj neprokurátor.

„Vždy som zastával názor, že je vhodné, aby aj vrcholné justičné funkcie boli otvorené. Aby konkurencia bola čo najväčšia,“ vysvetľuje Lipšc. Dodáva, že sa to týka napríklad aj nového Najvyššieho správneho súdu.

14:35 Z dobrého boja by sa nemalo utekať, hovorí Lipšic.

„Je prirodzenou ambíciou každej generácie odovzdať krajinu v lepšom stave, než v akom sme ju zdedili po svojich rodičoch,“ vraví Lipšic, Ak by sa do snahy o zlepšenie stavu prokuratúry nezapojil, tak by si to vraj neskôr včítal.

14:32 Lipšic hovorí, že ku kandidatúre ho viedli tri hlavné dôvody. „Domnievam a som presvedčený, že je výnimočná doba aj vďaka spoločenskej atmosfére a aj vďaka zmenám v polícii, na prokuratúre a súdnictve posunúť spravodlivosť dopredu,“ začína Lipšic.

Za druhý dôvod označuje, že situácie v advokátskej kancelárii, v ktorej pracuje, je dobrá a jeho odchod by ju neoslabil.

Posledným dôvodom na kandidatúru pre neho vraj príbeh Špecializovaného trestného súdu a tiež Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý považuje za „mimoriadne inšpiratívny“.

Spomína rok 2003, keď ho ako minister spravodlivosti spoluzakladal, ale aj rok 2006, keď po rozhodnutí Ústavného súdu zanikol

„Pomyslel som si: je dobojované,“ vraví Lipšic. Dodáva, že boj proti zločinu považuje za svoje životné poslanie.

14:22 Schôdza výboru po obednej prestávke pokračuje. Slova sa ujíma Daniel Lipšic.

13:38 Vypočúvanie Kysela sa skončilo. Na rade je Daniel Lipšic, ktorý by mal začať vystúpenie o 14:15. Dovtedy má výbor prestávku.

13:37 Blaha pokračuje v sugestívnych otázkach. Znova sa Kysela pýta, či sa nechce ospravedlniť rodine Milana Lučanského, ktorého opakovane nazýva hrdinom.

"Nemám žiaden dôvod ospravedlňovať sa," hovorí Kysel s tým, že postupoval štandardne.

13:28 Slova sa opäť ujíma Blaha a Kysela sa pýta, koho volil v parlamentných voľbách.

„Je to moja súkromná vec, na túto otázku odpovedať. Nie je to ale žiadna zo strán, ktoré sú v parlamente,“ reaguje Kysel.

Blahu zaujíma aj to, či by kandidát na špeciálneho prokurátora poskytol na kontrolu svoje záverečné práce.

„Diplomovú som nepísal, rigoróznu musím pohľadať. Ale nie je to problém,“ odpovedal Kysel.

13:11 Vetrák ako predseda výboru oznamuje, že vypočúvanie Lipšica predbežne odsunul na 14-tu hodinu.

13:08 Šeliga sa zaujíma o to, ako Kysel trávi voľný čas a s kým ho trávi.

„Nemám vzťahy so žiadnymi politikmi alebo osobami, ktoré by sa dali považovať za závadové,“ odpovedá Kysel.

Voľný čas venuje najmä rodine či čínskym bojovým umeniam, napríklad tajči.

13:05 O tomto čase už mal podľa pôvodného programu vystupovať druhý kandidát, Daniel Lipšic. Začína sa však ešte len tretie kolo otázok, a tak sa celé vypočúvanie dostáva do časového sklzu.

13:02 Jozef Pročko z OĽaNO konštatuje, že prokuratúra je „veľmi chorá“ a Kysela sa pýta, aký liek pre ňu má.

„Ako špeciálny prokurátor by som nemal dosah na celú prokuratúru,“ pripomína Kysel. Dodáva však, že by chcel motivovať k dôslednej a dobre práci. Kolegov chce povzbudzovať či napomáhať im pri práci.

Odpovedá aj na otázku, či sa v súčasnosti dostatočne vyšetrujú veci ako napríklad schvaľovania komunizmu. „Nemáte pocit, že tieto zločiny sa nevyšetrujú? Aj pred chvíľou to tu predvádzal jeden zločinec,“ vyhlásil Pročko, ktorý tak chcel reagovať na Blahu.

„Nemám relevantné údaje, aby som sa mohol vyjadriť, či sa to vyšetruje dostatočne alebo nie,“ odpovedal Kysel.

12:46 Blaha sa pýta, či sa Kysel stretol v minulosti s Mikulášom Černákom či Igrom Matovičom, sudkyňou špecializovaného súdu Pamelou Záleskou či novinárkou Monikou Tódovou.

Kysel hovorí, že s Černákom bol pracovne v minulosti v kontakte, no s Matovičom sa vôbec nepozná.

„Nepoznám ho, nikdy som ho nestretol,“ povedal.

Záleskú takisto pozná len zbežne, najmä z chodby súdu, kde ju stretáva, no nemá s ňu žiadne bližšie kontakty.

S Tódovou sa pozná z decembrového rozhovoru, inak mohla chodiť na niektoré pojednávania, ktorých sa zúčastňoval.

12:37 „Toto hádam už ani nemôže byť náhoda,“ rozčuľuje sa Blaha, keď mu opakovane vypadol mikrofón. Stalo sa tak v pasáži, keď Kysela obvinil z toho, že jeho kroky sú motivované politicky. Vyhlásil, že Kysel napríklad vopred vie, že Lučanský spáchal samovraždu, hoci a to ešte len prešetruje.

„Lebo zakopnúť o papuču a vylúpiť si oko je úplne bežné,“ ironicky podotýka Blaha. Pýta sa, či by prokurátori špeciálnej prokuratúry nemali prechádzať psychologickým preverením, keďže majú v rukách veľkú moc a treba zisťovať, či nemajú v sebe sklony k sadizmu.

Kysel ho vyvádza z omylu a vysvetľuje mu, že každý prokurátor pri prijímaní na úrad absolvuje aj psychologický pohovor.

12:17 Kysel o sebe hovorí, že na špeciálnej prokuratúry je piaty či šiesty služobne najstarší prokurátor a každého tam pozná, čo považuje za svoju výhodu.

„Mám ten cit a dokážem ľudí namotivovať aj spájať,“ hovorí o svojich prednostiach v porovnaní s inými kandidátmi.

Chcel by sa zaslúžiť aj o to, aby prokurátori úradu dostali asistentov.

11:59 Únik informácií do médií považuje Kysel za problém. S policajným prezidentom Petrom Kovaříkom už preberal, či by nebolo možné, aby polícia zadávali do takzvaného NAKA toku informácie až dodatočne, aby sa zamedzilo podobným únikom. To, že médiá sledujú zadržiavanie „live“ považuje za problém, ktorý treba riešiť.

„Ja to považuje za veľmi škodné,“ povedal Kysel s tým, že to napríklad komplikuje dokazovanie. Aj preto v niektorých prípadoch nariaďuje ako prokurátor informačnné embargo.

Podozrenia sú však aj také, že napríklad zápisnice z výsluchov vynášajú obhajcovia. Podľa Kysela preto už skúsili spraviť aj "perzský kaz", aby zistili, ktorá verzia zápisnice sa neskôr dostala na weby médií.

11:47 Poslanec Ondrej Dostál z SaS sa vracia k téme extrémizmu. Kysela sa pýta, či ho vníma ako taký vážny problém, ktorý je potrebné stíhať len prostriedkami trestného práva alebo či si vie predstaviť aj jemnejšie tresty.

„Trestné právo je vždy ten bič, ktorý plieska na konci. Trestné konanie rieši to najťažšie konanie,“ hovorí Kysel. Aj keď extrémizmus považuje za závažný, vie si predstaviť aj iný prístup.

„Máme možnosti vo verejnoprospešných prácach, finančných postihoch, vzdelávaní a výchove či v domácom väzení,“ dodal Kysel.

Potrebná je podľa neho zmena v celej spoločnosti, a to už od nízkeho veku, kde treba poukazovať na nebezpečenstvá extrémizmu.

11:38 Kysel sa sťažuje, že na Slovensku chýba systematický monitoring sociálnych sietí zameraný na hate speech a prejavy extrémizmu.

11:33 O tom, či by sa mala časť extrémistickej agendy dať preč zo špeciálnej prokuratúry, by mala podľa Kysela prebehnúť komplexná debata. Mala by sa týkať aj nastavenia polície, kde rieši extrémistmus takisto len NAKA.

Súčasný stav v tejto agende je však podľa Kysela neudržateľný. Hovorí, že kolegovia z protiextrémistického oddelenia prokuratúry sú výrazne menej zaťažení a často riešia len prečiny a ne závažné zločiny.

Dodáva, že oddelenie ekonomickej trestnej činnosti je preťažené, a tak je nutné činnosti prokurátorov preorganizovať.

11:27 Šeliga sa Kysela pýta na extrémistickú agendu, o ktorej vyhlásil, že nepatrí na špeciálnu prokuratúru a špecializovaný súd. „Neobávate sa, že iné prokuratúry by nezvládli stíhať trestné činy extrémizmu napríklad u tu prítomného kolegu Ľuboša Blahu?,“ pýta sa Šeliga.

Práve Blahu obvinili prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry z popierania zločinov politických režimov po tom, čo na sociálnej sieti prevzal vymyslený obrázok, na ktorom bola vyobrazená prezidentka Zuzana Čaputová s textom "Žime tak, aby Martin Šmíd nezomrel nadarmo".

Kysel hovorí, že zmena v prístupe k extrémizmu, ktorá sa má udiať, je vnímaná príliš emočne.

„To, či má byť celý tento balík extrémistickej činnosti na našom úrade alebo nie, bude asi celá debata,“ vraví Kysel s tým, že by to museli schváliť politici.

Rozdiel však vidí v maľovaní svastík na múry a medzi rozširovaním extrémistických myšlienok na sociálnych sieťach, kde to zasiahne veľké množstvo ľudí. Tvrdí, že už v čase, keď sa problematika extrémizmu dostala na špeciálnu prokuratúru, tak bol úmysel spojiť ju s bojom proti terorizmu, ako to v súčasnosti plánuje meniť generálny prokurátor Maroš Žilinka.

11:19 Blaha obviňuje Kysela, že klamal v návrhu na útekovú väzbu, ktorú žiadal pre Lučnaského. Odôvodňoval to apartmánom na Floride. Ten mu však už v čase rozhodovania súdu nepatril a nepatril už ani Lučanského synovi, ktorý nehnuteľnosť niekoľko mesiacov predtým predal.

Kysel odpovedá, že neklamal a pri návrhu vychádzal z policajných informácií.

„Mal som na to svoje dôvody, aby som napísal niektoré veci aj k útekovej väzbe,“ vraví Kysel.

Keď sa Lučanský k riziku úteku na súde vyjadril, tak to Kysel zobral a voči rozhodnutiu špecializovaného súdu, ktorý útekovú väzbu neschválil, sťažnosť nepodával.

11:13 Kysel vysvetľuj, že Lučanský nebol vo väzení v Prešove preto, aby mu sťažili prístup k obhajobe a aby bol ďaleko od Bratislavy. Snaha bola rozdeliť ľudí stíhaných spolu s ním v kauze Judáš do rôznych ústavov.

„Aby nedošli do vzájomného styku,“ vraví Kysel.

Zároveň podľa neho pri väzobne stíhaných policajtoch hrozí, že tieto osoby budú „prvým terčom“ pre ostatných väznených. Na všetky tieto okolnosti treba podľa neho brať ohľad.

11:05 Vypočúvanie pokračuje. Blaha ďalej tlačí na Kysela s otázkami, či nebol Lučanský mučený tým, že ho držali v kolúznej väzbe. Kysel to odmieta.

"Ja som ako prokurátor ani nepožiadal o samostatné umiestnenie na cele," hovorí s tým, že o takýchto veciach rozhoduje ústav na výkon väzby.

10:44 Výbor má 15-minútovú technickú prestávku. Mikrofóny totiž preskakujú a Kysela aj poslancov nepočuť dobre.

10:42 Poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru sa Kysela pýta, aký má pocit zo samovraždy Milana Lučanského. Jeho prípad dozoruje práve Kysel.

„Vždy je to zlý pocit, keď zomrie človek,“ hovorí prokurátor s tým, že o vine či nevine by nehovoril

Blaha spomína aj prípad mafiána Michala Blažíčka alias Jaštera zo skupiny sýkorovcov. Kysel v jeho prípade pochybil a neskoro dal návrh na predĺženie väzby, čím sa mafián nakrátko dostal na slobodu. Podľa Blahu tým ohrozil policajtov aj ich rodinu.

„Mafiána ste pustili na slobodu a hrdinovi ste nedovolili ani dostať obrázok od dcéry,“ vraví Blaha a pýta sa Kysela, či sa rodine Lučanského nechce ospravedlniť.

Kysel odpovedá, že pri Blažíčkovi pochybil a bol za to aj disciplinárne riešený.

„Spojil som zlé lehoty väzby, predĺženie došlo na súd dva dni po lehote. Zle som vypočítal lehotu skrz veľkonočné sviatky,“ vysvetľuje Kysel.

Od disciplinárnej komisie bol za to napomenutý. Zdôvodňuje to návalom práce.

K Lučnskému dodáva, že pošta mu bola kontrolovaná štandardným spôsobom a nemal nijaké špeciálne sprísnenia.

10:31 Poslanec Matúš Šutaj Eštok z Hlasu sa pýta na primeranosť zásahu polície v akcii Mýtnik, v ktorej je obvinený aj oligarcha Jozef Brhel či jeho brat Peter Brhel. Cez víkend sa na postup NAKA sťažovala jeho dcéra.

„Je to vždy záležitosť polície, ktorá si určuje prostriedky nasadenia sily,“ hovorí Kysel s tým, že nevie, aké boli okolnosti minulotýždňového zásahu. Pokiaľ však vie, v dome malo byť osem legálne držaných zbraní.

„Ako špeciálny prokurátor by som sa snažil mať predbrífing s riaditeľom NAKA alebo šéfom pracovnej skupiny, aby sa do budúcnosti vyvarovali zákrokov vnímaných verejnosťou ako neprimerané,“ vraví.

10:22 Na špeciálnej prokuratúre treba podľa Kysela sprehľadniť prideľovanie spisov. Ak je totiž na čele prokuratúry zlý človek, tak môže znepriateleného prokurátora zaťažiť kvantom spisov, ktoré nemá šancu stíhať a tým mu privodí disciplinárne konanie, opakované disciplinárne konanie a následne ho tak môže vytlačiť z úradu.

„Treba, aby bolo jasné, prečo je niekomu pridelený spis, koľko spisov dostáva a podobne,“ vraví Kysel.

10:15 Základom, aby sa neopakovalo zlyhanie ako bolo u Trnku či Kováčika, ktorí sú stíhaní je podľa Kysela to, že títo funkcionári už nebudú môcť byť po novom vo funkciách niekoľko funkčných období po sebe, ako tomu bolo dosiaľ.

Súvisiaci článok Prokurátor Kandera: Bola tu mafia, ktorá prerástla do štátnych orgánov Čítajte 

10:13 Na Dobroslava Trnku spomína Kysel ako na absolútne nekompetentného človeka.

„Jediným pozitívom bolo, že sa správal žoviálne, vedel sa baviť s ľuďmi s istým šarmom.

Neriešil veci zlosťou,“ vraví Kysel.

Dodáva, že Trnkove vyjadrenia na verejnosti ako generálneho prokurátor boli „absolútne katastrofálne čo sa týka vyjadrovania aj odborných otázok“.

Na prokuratúru mal Trnka podľa neho deštrukčný vplyv a riadil ju chaoticky. Celú túto éru preto označuje za temné obdobie.

Podobne zlé bolo aj vedenie Ladislava Tichého, ktorý Trnku dočasne nahradil, kým nenastúpil Jaromír Čižnár. Toho zas označuje Kysel za „pokrok po tom, ako prokuratúra bola v totálnom úpadku“, no zároveň stále nie dostatočný pokrok.

„Je to osoba, ktorá odignorovala všetky signály, ktoré sa týkali Kováčika. Nevyužil ani nemal záujem využiť kompetencie voči špeciálnemu prokurátorovi,“ vysvetľuje Kysel.

10:08 Reč je o kajúcnikoch. Kysel vraví, že nejde žiadne nóvum, ale o inštitút, ktorý na Slovensku funguje už od roku 2003, pričom pochádza z Talianska a dopracovaný bol v USA. V súčasnosti sa však používa v podstate v celej Európe.

„Tento inštitút má nesporné výhody, ale aj riziká,“ vraví Kysel a pripomína, že vždy je nevyhnutné skúmať motiváciu takej spolupracujúcej osoby.

Jaromír Čižnár je osoba, ktorá odignorovala všetky signály, ktoré sa týkali Kováčika. Nevyužil ani nemal záujem využiť kompetencie voči špeciálnemu prokurátorovi

Peter Kysel

Prípad prokurátora Jozefa Mamráka, o ktorom v roku 2013 vypovedal kajúcnik, že bral úplatky a neskôr sa prípad ukázal ako podvod, bol podľa neho zriedkavý.

9:58 Poslanec Boris Susko zo Smeru sa pýta na Kyselov názor na kolúznu väzbu. Hovorí, že možno to „nie je najideálnejší model, ale je zákonne nastavený“. Pripomína, že takútp väzbu musí prokurátor neustále skúmať, pričom o nej rozhoduje aj súd a následne sťažnostný súd.

Vie si predstaviť aj zmenu doterajšie systému, no na to by podľa neho bolo treba aj zmenu Trestného zákona.

„Máme príliš preformalizovaný Trestný poriadok, kde sme nútení prepočúvať aj dôležitých svedkov,“ vysvetľuje Kysel.

Prokurátori či súdy sú tak podľa neho tlačení držať vo väzbe ľudí niekedy až do momentu, kým svoju výpoveď neabsolvujú pred súdom, hoci dovtedy ju dali už niekoľkokrát.

9:51 Kysel pripúšťa, že pokiaľ by sa aj s kolegami postavili za Špirka, „mohlo to mať silný morálny dopad“.

Zároveň však dodáva, že chýbala nejaká interná iniciatíva, keďže Kováčik absolútne rozbil kolektív špeciálnej prokuratúry a atomizoval ľudí.

„Keď som nastúpil na špeciálnu prokuratúru, žili sme ako jedna kolegiálna rodina. Postupne boli vzťahy vzdialenejšie,“ vraví Kysel.

Dodáva, že zmenu vnímal najmä po druhom zvolení Kováčika do funkcie.

9:46 Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga zo Za ľudí sa Kysela pýta, prečo dosiaľ mlčal a nevystúpil otvorene proti Kováčikovi a pomerom, ktoré vládli na špeciálnej prokuratúry.

Kysel odpovedá, že by to nemalo zmysel a spätne neľutuje, že nebol aktívnejší.

„Všetci sme videli, že bola absolútna nečinnosť generálneho prokurátora (Jaromíra Čižnára, pozn. red.), ktorý mal ako jediný možnosti postupovať proti špeciálnemu prokurátorovi,“ vysvetľuje Kysel.

Pripomína, že Čižnár bol vo vzťahu ku Kováčikovi liknavý aj napriek tomu, že na neho bol vyvíjaný verejný tlak..

„Jediná reakcia bola, že to odpinkal, že to je vec špeciálneho prokurátora a jeho to nezaujíma,“ spomína éru Čižnára.

Dodáva, že aj kritici, ktorí sa ozvali, si tým privodili iba problémy. Boli takými Maroš Žilinka či Jn Hrivnák.

„Kládol som na misky váh prácu, ktorú som robil a svoje osobné ukrivdenia, ku ktorým postupne dochádzalo,“ vraví Kysel.

Ako príklad uvádza aj protikandidáta Vasiľa Špirka, ktorý sa ozval pri vyšetrovaní kauzy súvisiacej s Robertom Kaliňákom a Jánom Počiatkom, no neskôr bol sám disciplinárne stíhaný.

„Bol zosmiešnený až zinfantilizovaný na úroveň garden party, pritom vôbec nebolo zohľadnené, že ten človek volá o pomoc,“ spomína na Špirkove problémy a Čižnárovu reakciu.

Kysel tvrdí, že aj keď Špirkovi verejne nevyjadrili podporu, pracovne mu pomáhali a problémy s ním preberali.

9:37 Prokurátor opisuje svoje doterajšie pracovné skúsenosti, poslancom hovorí, že sa zameriava najmä na dozorovanie ekonomických káuz.

„Bol som asi v roku 2008 či 2009 vyškolený ako lektor pre oblasť obchodovania s ľuďmi, istý čas som sa venoval aj lektorskej činnosti,“ vraví Kysel.

Túto činnosť nechal po tom, čo sa mu dostala na stôl kauza sýkorovcov.

V nedávnom období sa venoval v rámci medzinárodných aktivít najmä oblasti terorizmu. „Pretože tento fenomén je, bohužiaľ, taký, že neobíde žiadnu krajinu - v menšom či väčšom rozsahu,“ vysvetľuje Kysel.

9:32 Kysel vystúpenie začína slovami, že kandidovať sa rozhodol v reakcii na spoločenské zmeny, ktoré nastali.

„Dušan Kováčik je obvinený za trestnú činnosť, ktorá mala byť predmetom práce nášho úradu,“ hovorí a pripína, že Kováčik je obvinený z úplatkov a založenia zločineckej skupiny. „Tieto veci na mňa zapôsobili veľmi silne, emočne,“ dodáva Kysel s tým, že „považuje za veľkú hanbu, že náš najvyšší nadriadený je obvinený za takejto trestnej činnosti“.

9:26 Svoje vystúpenie začína prokurátor Peter Kysel. Advokát Daniel Lipšic má podľa programu prísť na rad o 13:00.

9:22 Prezidentka Zuzana Čaputová nevyužila možnosť, aby poslala zástupcov, ktorí by sa zúčastnili vypočúvania a mali by aj možnosť klásť kandidátom otázky.

Predseda výboru Milan Vetrák z OĽaNO otvára zasadnutie vysvetľovaním toho, čo je náplňou práce špeciálnej prokuratúry.

"Na jej čele by mal byť špeciálny prokurátor, ale ten bývalý, Dušan Kováčik, bol vzatý do väzby," vraví Vetrák.

Pripomína, že výbor môže kandidátov aj stopnúť, čo znamená, že taký kandidát by ani nepostúpil do pléna, a teda poslanci by o ňom už nemohli hlasovať a zvoliť ho do čela špeciálnej prokuratúry.

9:16 Zasadnutie ústavnoprávneho výboru sa začína. Verejné vypočúvanie sa koná v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu. V pondelok poslanci vypočujú prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Petra Kysela a po ňom advokáta Daniela Lipšica. Zvyšní dvaja kandidáti, Ján Šanta a Vasiľ Špirko prídu na rad v utorok.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 2. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 3. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 4. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 7. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 8. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 9. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 10. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 1. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 2. SodaStream predstavuje príchute ikonických nápojov od PepsiCo
 3. V blízkosti Prezidentského paláca je na predaj 37 apartmánov
 4. Bratia Žampovci majú za sebou veľmi úspešnú lyžiarsku sezónu
 5. Biobavlnu nahradila viskóza
 6. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 7. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 8. Helping people with apps and social networks in Kosice
 9. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 10. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 52 467
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 512
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 24 256
 4. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 23 373
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 17 547
 6. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 12 163
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 10 773
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 9 638
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 9 153
 10. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 8 252
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Daniel Lipšic

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Ján Šanta
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó (vpravo) a slovenský minister financií Igor Matovič.

Na to, aby ste skončili vo väzení, kradnúť nemusíte.

11. apr
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Už aj v OĽaNO trochu hryzkajú

Peter Tkačenko

Nie je ťažké pochopiť, kto ťahá premiérsku stranu ku dnu.

7 h
Autorská strana Miroslava Beblavého

Tajomná žena, z ktorej Matovič šalie

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová.

Ako Ficov kubánsky liek zostal v skladoch.

10 h

Neprehliadnite tiež

Minister Naď.

Minister obrany si myslí, že mohlo prísť k nesprávnej interpretácii vyjadrení Matoviča.

44m
Oheň horel v bytovke na Radlinského ulici.

Vietor v hlavnom meste a okolí môže dosiahnuť rýchlosť 85 až 105 kilometrov za hodinu.

50m
Minister školstva Branislav Gröhling.

Od 26. apríla sa triedy otvoria podľa situácie v danom okrese.

1 h
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.

Slovensko potrebuje silnú diplomaciu, ktorá nemôže byť spochybňovaná doma ani v zahraničí.

2 h