V pondelok 15. februára sa začne sčítanie obyvateľov Slovenska. Ešte na jeseň to vyzeralo, že najvzrušujúcejšie na tejto téme je odvážny plán Štatistického úradu konečne neobťažovať občanov s tým, čo si môže štát zistiť sám z iných registrov, a to, že zvyšok osobných údajov plánuje získať od väčšiny občanov elektronicky.
Dalo sa tiež očakávať, že sa zaktivizuje Bratislava, aby jej za nesčítaných obyvateľov neunikali podielové dane, či pastierske listy cirkví, aby zaktivizovali svoje ovečky, pretože podľa nového zákona výška finančného príspevku pre cirkvi sa bude odvíjať aj od počtu veriacich.
To všetko sa dialo na okraji záujmu spoločnosti. Nudné sčítanie až dva týždne pred spustením zdramatizoval poslanec za OĽaNO Juraj Gyimesi.
"Vpašovaná" otázka o druhej národnosti
Všetko spôsobil nový údaj o druhej národnosti v sčítacom formulári. Pritom nešlo o nič utajené ani revolučné. K jeho zavedeniu sa pristupovalo podľa vzoru okolitých krajín, po mnohých rokovaniach na pôde výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny pri Rade vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny a po riadnom neskrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Hoci ešte minulý rok Juraj Gyimesi v rozhovore pre Denník N považoval možnosť uvedenia dvoch národností za výbornú, dnes to považuje za „vpašovanie“ údaju do sčítania bez riadnej verejnej diskusie.
„Neexistuje absolútne žiadne interpretačné pravidlo, čo druhá národnosť znamená, čo nám prinesie a ako nám vie uškodiť. Tí, čo to v roku 2018 zaviedli, urobili len polovičnú prácu,“ vysvetľuje svoje odmietavé stanovisko.