BRATISLAVA. Oligarcha a údajný mecenáš Smeru Jozef Brhel bude stíhaný väzobne, rozhodol v piatok Špecializovaný trestný súd.
Podnikateľa na súd v Pezinku doviezli priamo z bratislavskej nemocnice v Ružinove, kde skončil v utorok večer po vstupnej prehliadke pred umiestnením na celu predbežného zaistenia.

Jednému z piatich akcionárov Smeru, o ktorých hovorí Gorila, nariadil súd kolúznu a útekovú väzbu. Znamená, že sa bojí nielen úteku podnikateľa do zahraničia, ale aj toho, že by na slobode ovplyvňoval svedkov v prípade.
"Týmto rozhodnutím som stratil ilúzie o právnom štáte," komentoval rozhodnutie Brhelov advokát Ľudovít Štanglovič, ktorý trvá na Brhelovej nevine. Nepozdávalo sa mu, že prokurátor využíval na argumentáciu v prospech väzby údajne nesúvisiace judikáty či judikáty z civilného konania.
Nerozumie ani útekovej väzbe, keďže Brhel sa po obvinení vrátil na Slovensko sám a dobrovoľne. Brhel bol totiž ešte pred pár dňami na Kanárskych ostrovoch, odkiaľ sa vrátil v pondelok večer súkromným lietadlom. Následne sa sám prihlásil na polícii, keďže už bolo známe, že je stíhaný.
"Klient je ohlásený, splní si svoju občiansku povinnosť, dostaví sa na výsluch riadne a včas a oni v tom vidia nejaký útekový dôvod," pohoršil sa Štanglovič s tým, že samotný Brhel je z rozhodnutia "pobúrený, znechutený".
Proti rozhodnutiu preto podali sťažnosť. Dôvody väzobného stíhania tak ešte bude posudzovať Najvyšší súd.
Špecializovaný súd pritom neuznal tretí dôvod väzby, ktorý žiadal prokurátor, a to preventívny. Používa sa pri obave z pokračovania v trestnej činnosti.
Zatiaľ nie je jasné, či sťažnosť nepodá aj prokurátor.
"Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry si ponechal lehotu na zváženie podania sťažnosti v zákonnej lehote," vysvetlila horovkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Namiesto cely nemocnica
Po rozhodnutí vezú Brhela do nemocnice pre obvinených v Trenčíne. Naďalej by totiž mal byť umiestnený na psychiatrickom odddelení, na ktorom skončil už v utorok večer.
Stalo sa tak po tom, čo podnikateľ neprešiel cez vstupnú prehliadku pred umiestnením na celu predbežného zaistenia. Štanglovič sa neskôr sťažoval, že ho lekári umiestnili na covidovom oddelení.
Kauza Mýtnik
Národná kriminálna agentúra zadržala minulý piatok pri akcii Mýtnik bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho a ďalších osem ľudí.
Podozrenia sa týkajú zmlúv medzi finančnou správou a spoločnosťou Allexis.
Jozef Brhel a bývalý majiteľ firmy Allexis Michal Suchoba boli v čase policajnej akcie v zahraničí.
Brhel sa vrátil sám. V pondelok večer pristál na letisku vo Viedni, kde ho vyzdvihli neznáme automobily.
Suchoba prestal komunikovať a špecializovaný súd bude rozhodovať o vydaní medzinárodného zatykača.
Do väzby súd už zobral okrem Brhela aj Imreczeho, Brhelovho brata - Petra Brhela, šéfa IT oddelenia finančnej správy Milana Gregu a konateľku firmy Allexis Janu Rovčaninovú.
Traja obvinení sú stíhaní na slobode.
Z vyjadrení Univerzitnej nemocnice v Ružinove vyplynulo, že takýto postup nie je obvyklý. Hovorkyňa Eva Kliská však nepotvrdila ani nevyvrátila, že by bol Brhel v spoločných priestoroch s covidovými pacientmi, keďže nemocnica sa ku konkrétnym pacienom nemôže vyjadrovať.
Oligarchu dala sudkyňa Ružena Sabová do Pezinka predviesť rovno z nemocnice, a to kvôli potrebe ďalšieho výsluchu.
Na súd ho eskorta doviedla v bielom ochrannom obleku. Nasadený mal respirátor. Napriek údajne zlému psychickému stavu Brhel na súde vypovedal. Nie je však jasné, či bol v rovnakej miestnosti ako sudkyňa, alebo vypovedal z vedľajšej miestnosti cez telemost.
Štanglovič po rozhodnutí zopakoval, že Brhel má dlhodobo zhoršený zdravotný stav a naznačil aj riziko samovraždených sklonov.
"To som zvedavý, kto si toto zoberie na svedomie," povedal s narážkou na nedávnu samovraždu bývalého policajného prezidenta Mialana Lučanského.
"Dúfajme, že sa nebude opakovať nič také, čo sa stalo v nedávnej minulosti," dodal Štanglovič.
Denník SME už upozorni, že Brhel psychiatrom tvrdil, že trpí depresiami a ak ho zoberú do cely, spácha samovraždu.
Podnikateľ so svojím advokátom žiadali súd aj o náhradu väzby, a to ponukou sľubu, či náhradou za dohľad probačného úradníka alebo monitorovacím náramkom na nohe. Sabová však žiadosti nevyhovela.

V nemocnici na psychiatrii namiesto väzenia skončil v novembri aj bývalý šéf NAKA Peter Hraško. Špecializovaný súd mu nariadil väzobné stíhanie, aj keď ho vôbec nemohol vypočuť. Jeho advokát to vtedy vysvetľoval tým, že "nebol spôsobilý a nevnímal".
Na psychiatrii pobudol Hraško niekoľko týždňov, no v súčasnosti je už vo výkone väzby.
"Je zdravý. Je už klasicky vo väzbe," povedal pre SME Hraškov advokát Ľubomír Hlbočan. V ktorom ústave je bývalý policajt umiestnený, spresniť nechcel. Dodal len, že Hraško naďalej trvá na sovjej nevine a na tom, čo už vypovedal.
Hraško je stíhaný v rámci kauzy Očistec, ktorá hovorí o tom, že vo vedení polície vytvorila organizovaná skupina. Svoj vplyv využívala podľa vyšetrovateľov v prospech strany Smer. Na čele skupiny bol nitriansky oligarcha Norbert Bödör, jeho pravou rukou bol jeho príbuzný, policajný exprezident Tibor Gašpar.
Hrozí mu pätnásť rokov
Brhel je obvinený z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a z prijímania úplatku. Stíhať ho začali pred týždňom v piatok, spoluobvinený je aj bývalý šéf finančnej správy František Imrecze.
Za obvinenia im hrozia 15-ročné tresty.
Vyšetrovatelia tvrdia, že Brhel z úzadia zadával pokyny na vypísanie štátnych zákaziek na IT služby, ktoré bez súťaže vyhrávali jemu spriaznené firmy. Nákupy boli predražené a prebiehali v utajovanom režime.
Brhel si mal podľa svedeckých presne určoval, o ktoré zákazky má záujem. Hovorí o tom bývalý generálny riaditeľ ekonomickej sekcie ministerstva vnútra Martin Fleischer, ktorý vytváral plán obstarávaní na rok 2013. Brhel mu podľa jeho slov v tom čase zavolal, aby mu tento plán ukázal.
Na stretnutie v hoteli Double Tree Hilton, kde má Brhel na desiatom poschodí kanceláriu, doniesol Fleischer kópiu plánu obstarávaní a Brhel vyznačil tie zákazky, o ktoré má záujem. Na stretnutí bol aj brat Jozefa Brhela Peter, ktorý je v súčasnosti takisto väzobne stíhaný.
Finančná správa následne postupovala presne podľa Brhelových pokynov. Zákazky dostávala priamo firma Allexis, za ktorou stál podnikateľ Michal Suchoba.
Ten je v kauze Mýtnik obvinený spolu s Brhelom či Imreczem, no skrýva sa v zahraničí. Špecializovaný súd už má na stole žiadosť prokuratúry o vydanie medzinárodného zatykača.