BRATISLAVA. V dotazníku na nadchádzajúce sčítanie obyvateľov ostane zachovaná aj otázka týkajúca sa druhej národnosti. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Úrad rozhodol v deň, v ktorom sa malo skončiť skrátené medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu opatrenia, ktorým 29. januára ŠÚ navrhol vypustiť z dotazníka druhú otázku týkajúcu sa národnosti.
"Pripomienkové konanie ukázalo, že súčasne platný koncept sčítania národností nie je možné v takom krátkom období pred termínom sčítania zmeniť. Preto Štatistický úrad SR reaguje na predložené pripomienky aj na krátkosť času a sťahuje návrh. Dve otázky o národnosti tak zostávajú v platnosti," informoval predseda Štatistického úradu Alexander Ballek.
Motivačná kampaň
Štatistický úrad zároveň deklaruje, že v snahe eliminovať dosah diskusií k otázke o národnosti posilňuje marketingovú kampaň k tejto téme.
"Veríme, že kampaň bude motivovať obyvateľov k odpovediam na tieto sebadeklaratórne otázky. Na kampani bude Štatistický úrad spolupracovať so zástupcami národnostných menšín," informovala hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

Iniciatíva Štatistického úradu v prípade vypustenia druhej otázky o národnosti prišla po tom, ako na takýto krok vyzval poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Gyimesi (OĽANO).
Podľa neho postavené otázky posilňujú asimiláciu príslušníkov národnostných komunít.
Následne skupina koaličných poslancov zo strán SaS, Za ľudí aj OĽANO vyzvala Balleka, aby stiahol tento návrh.
Za zachovanie otázok je aj prezidentka
Výzvu na zachovanie dvoch otázok o národnosti adresovala Štatistickému úradu aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, taktiež splnomocnenci vlády, Výbor pre národnostné menšiny a etnické skupiny i verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá upozornila na možnú protiústavnosť predloženej zmeny.
Štatistický úrad na kritiku, ktorá poukazovala nielen na možný rozpor s ústavou, ale i obchádzanie legislatívnych pravidiel vlády a nerešpektovanie dohodnutého konsenzu, reagoval tým, že sa návrhom snažil akceptovať aj iný koncept zberu dát.
Návrh mal byť podnetom na diskusiu a snahou dať relevantný priestor obom stranám názorového spektra.
Elektronickou formou realizované sčítanie obyvateľov v rámci Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 je naplánované na obdobie od 15. februára do 31. marca, tzv. asistované sčítanie sa má uskutočniť od apríla do októbra.
Milanová: Prevážil názor odborníkov
Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) ocenila, že pri rozhodnutí o počte národností prevážil názor odborníkov, ktorí sa verejne zastali možnosti, aby ľudia mohli pri sčítaní uvádzať dve národnosti.
„Nakoniec, viacero krajín EÚ takú možnosť má a je to v súlade s odporúčaniami Rámcového dohovoru na ochranu národnostných menšín, Európskou chartou regionálnych alebo menšinových jazykov a Dohovoru OSN o odstránení diskriminácie,“ napísala Milanová vo svojom profile na sociálnej sieti.
Možnosť uviesť druhú národnosť podľa nej navyše pomôže zmapovať skutočnú situáciu na Slovensku v oblasti menšín a lepšie tak nastaviť podporu ich kultúry.
Právo o slobodnom rozhodnutí
Na informáciu o ponechaní možnosti uviesť pri sčítaní dve národnosti reagovala na sociálnej sieti aj splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková.
Ako uviedla, verí, že pri rozhodnutí Štatistický úrad SR zavážali aj zásadné pripomienky, ktoré jej úrad uplatnil v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
„Áno, každý má právo sa slobodne rozhodovať o svojej národnosti a som rada, že žijem v krajine, ktorá nám to dovoľuje a záleží jej na rozvoji a právach národnostných menšín,“ napísala vo svojom profile.