Bratislava 14. júna (TASR) - Zvyšovanie finančných prostriedkov pre vysoké školy (VŠ) zo štátneho rozpočtu bude podľa predsedu vlády Mikuláša Dzurindu pokračovať.
V tomto roku ide na VŠ prostredníctvom ministerstva školstva 10,7 miliárd korún. V budúcom roku by to malo byť podľa návrhu rozpočtu približne o miliardu viac, teda 11,9 miliardy korún. Ďalších bezmála 1,2 miliardy ročne pre rozvoj škôl mali priniesť poplatky vysokoškolákov, parlament však zákon o študentských pôžičkách neschválil. "Hlavným zmyslom zákona nikdy nebolo vykryť čo i len jednu korunu zo štátneho rozpočtu. Zmyslom zákona bolo, aby sa účastníci systému na ňom hmotne podieľali, pretože skúsenosti zo zahraničia hovoria, že tak funguje lepšie," povedal dnes Dzurinda.
Napriek neschválenému zákonu je premiér spolu s podpredsedom vlády a ministrom financií Ivanom Miklošom presvedčený, že slovenské vysoké školstvo podstúpilo výrazné reformy. Posilnilo sa postavenie univerzít, na VŠ študuje viac študentov a zvýšila sa aj kvalita. K jej nárastu by podľa premiéra prispel zákon čiastočne spoplatňujúci vysokoškolské štúdium, osud vysokých škôl by sa však nemal úzko spájať len s ním. "To by bolo falošné videnie," dodal.
Prezident Slovenskej rektorskej konferencia Juraj Sinay privítal ochotu vlády a možnosť čerpať 1,8 až 2 miliardy korún okrem samotného rozpočtu cez vládny program Minerva - mobilizácia inovácií v národnej ekonomike a rozvoj vedecko-vzdelávacích aktivít. "V Minerve sú programy na podporu vedeckých inkubátorov, v ktorých by malé a stredné podniky v spolupráci s vysokými školami mohli vychovať možno aj budúceho nositeľa Nobelovej ceny," spomenul Sinay. Ďalšie príležitosti pre aktivitu VŠ vidí v možnosti zriaďovať centrá excelentnosti, otvorenia študijných programov v cudzích jazykoch, či celoživotného vzdelávania. "Na tieto aktivity by mohli VŠ čerpať dodatočné finančné prostriedky a neviem si predstaviť lepšiu motiváciu," dodal Sinay. Zároveň vyjadril nádej, že celý proces sa podarí dotiahnuť až do konca a zámery budú reálne prefinancované.
mig tal