BRATISLAVA. Slovenská republika bude aj naďalej vytrvalým podporovateľom rozširovania a procesu integrácie Srbska do Európskej únie (EÚ).
Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) po návšteve Srbska.
V Belehrade rokoval s rezortným partnerom Nikolom Selakovićom a ministerkou pre európsku integráciu Jadrankou Joksimović.
Korčok vyzval Belehrad na spoluprácu s EÚ
Prijal ho aj prezident Aleksandar Vučić, ktorý pripomenul pozvanie pre prezidentku SR Zuzanu Čaputovú na oficiálnu návštevu Srbska, „ktorá by bola potvrdením pretrvávajúcich výborných vzťahov medzi oboma krajinami“.
„Je v našom záujme, aby sme pomáhali tým krajinám, ktoré vidia svoju budúcnosť v EÚ, v prípade Srbska však rovnako očakávame, že bude ako najväčšia krajina regiónu dôležitým a spoľahlivým faktorom stability. Osobitne som povzbudil aj k spolupráci s Európskym parlamentom s cieľom pokračovania vo vnútropolitickom dialógu medzi koaličnými a opozičnými stranami, ktorý sprostredkúva slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu),“ doplnil Korčok.
Pomoc v boji s pandémiou
Šéf rezortu diplomacie odovzdal krajine humanitárnu pomoc v boji proti pandémii COVID-19 vo forme PCR testov od slovenskej spoločnosti MultiplexDX International, ochranných odevov, hygienických balíčkov a elektrocentrál v hodnote 93-tisíc eur.
Súčinnosť poskytlo aj Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo obrany SR pod značkou SlovakAid.
Loading
...
Korčok dodal, že Slovensko aj v minulosti poskytlo Srbsku humanitárnu pomoc vo forme štyroch grantov pre mesto Nový Sad, Detskú fakultnú nemocnicu v Belehrade, Inšpektorát práce a slovenskú národnostnú menšinu v súhrnnej hodnote 97-tisíc eur.
Prostredníctvom mimovládnej organizácie ADRA Slovensko poskytlo humanitárnu pomoc ľuďom bez domova v hodnote 100-tisíc eur.
Záujem Srbska o IT rozvoj
Ako uviedol tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí v správe, na stretnutí prerokovali aj možnosti prehĺbenia hospodárskej spolupráce, ako aj obojstrannej podpory slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku.
Konkrétnym príkladom spolupráce je vybudovanie Slovenského centra v Novom Sade budúci rok či urýchlenie zápisu kovačického naivného výtvarného umenia do Zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Srbský rezortný partner prejavil záujem aj o digitalizáciu, inovácie, rozvoj IT sektora a zvýšenie produktivity v srbských podnikoch.
Korčok na svojej ceste po krajinách západného Balkánu navštívi aj Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu a Albánsko.