BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada od ministerstva školstva stiahnutie novely školského zákona.
ZMOS to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ kancelárie združenia Michal Kaliňák.
Chýbal priestor na diskusiu
Návrh novely školského zákona obsahuje podľa združenia 322 novelizačných bodov, no pritom nebol predmetom odbornej diskusie.
Podľa ZMOS-u si tak zásadná zmena fungovania systému školstva vyžaduje odbornú diskusiu k návrhu, nie 15-dňové medzirezortné pripomienkové konanie.
ZMOS preto rezortu školstva adresoval 38 pripomienok, z toho 37 zásadných.
Otázka rovnakého prístupu k vzdelaniu
Nový návrh zákona podľa združenia dokonca obsahuje body, ktoré by bolo možné považovať za protiústavné.
Štát by mal totiž na základných a stredných školách zabezpečiť žiakom vzdelanie v rovnakej kvalite a rovnakých podmienkach.
Podľa združenia však novela zákona vytvára prostredie, kde na jednej strane nespĺňa ani základné materiálno-technické, priestorové a personálne zabezpečenie škôl, na druhej strane však vytvára „elitné“ štátne školy, ktoré sú určené pre vybrané deti vybraných zákonných zástupcov.
ZMOS upozorňuje, že na poskytovanie nadštandardného vzdelania môže v prípade záujmu rodič umiestniť dieťa do súkromnej školy.

„Z uvedeného dôvodu by mal zákon definovať, čo je štandard, a teda čo sa bude vyžadovať od každej školy a čo bude hradené z verejných zdrojov. Ak bude jasne definovaný štandard, je ľahké potom zistiť, čo mi napríklad súkromná základná škola poskytuje ako nadštandard, za ktorý si platím,“ povedal expert ZMOS-u na školstvo Zdenko Krajčír.
ZMOS dodáva, že návrh novely zákona o školstve obsahuje toľko zmien, že každý paragraf je de facto novelizovaný 1,6 krát. Návrh podľa neho navyše obsahuje viaceré zásadné formálne aj vecné chyby.