SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Koronavírus na Slovensku: Režim na hraniciach sa sprísni. Skontrolujú každého (minúta po minúte)

Pendleri naďalej budú mať výnimku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začal platiť COVID automat: Správy o koronavíruse sledujeme minútu po minúte:

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pacient v Nitre, u ktorého zisťujú druh covidovej infekcie, priletel z Hurghady Čítajte 

20:51 SLOVENSKO U pacienta, ktorý na Slovensko priletel z Afriky, zatiaľ nepotvrdili juhoafrickú mutáciu koronavírusu.

Takzvaný britský variant vírusu však bol predbežne vylúčený.

20:07 SVET Nemecko predĺži karanténu najmenej do 7. marca. Dnes sa na tom so spolkovými krajinami dohodla nemecká kancelárka Angela Merkelová. O otvorení škôl môžu už teraz rozhodnúť spolkové krajiny. Merkelová na tlačovej konferencii po rokovaní tiež povedala, že od marca môžu otvoriť svoje prevádzky kaderníctva.

19:25 SVET Kto nebude hlasovať za predĺženie núdzového stavu, bude podľa českého premiéra Andreja Babiša zodpovedný za smrť spoluobčanov.

"Ak niekto zajtra (vo štvrtok) neschváli núdzový stav, tak bude priamo zodpovedný za smrť našich spoluobčanov. Ak sa u nás zvýši úmrtnosť, nech si to opozícia vezme na seba," uviedol Babiš.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda požiadala Poslaneckú snemovňu o predĺženie núdzového stavu až do 16. marca, teda o ďalších 30 dní. Zatiaľ platí do 14. februára. Kabinet však zatiaľ nemá v pléne dostatočnú podporu.

Súvisiaci článok Lieková agentúra zatiaľ nedostala žiadosť o schválenie Sputnik V Čítajte 

19:16 SVET Európska agentúra pre lieky nedostala doteraz žiadosť o schválenie ruskej vakcíny Sputnik V pre použitie na území Európskej únie.

Ruský výrobca naopak tvrdí, že žiadosť podal. Lieková agentúra EÚ uviedla, že od ruského výrobcu nedostala žiadosť o preverenie výsledkov klinických testov ani žiadosť o schválenie vakcíny pre únijný trh.

19:00 SVET V Európskej únii zomrelo v súvislosti s chorobou Covid-19 vyše pol milióna ľudí. Počet nakazených sa od začiatku epidémie blíži k 21 miliónom osôb.

18:33 SLOVENSKO Kaderníctva a holičstvá sú rovnako ako väčšina obchodov zatvorené od 21. decembra minulého roka. Návštevy u zákazníkov doma však vláda napríklad kaderníkom či holičom nezakázala.

SkryťVypnúť reklamu

Holič totiž za zákazníkom ide z pracovných dôvodov, čo je jedna z výnimiek zo zákazu vychádzania. Zákazník neopúšťa vlastný domov. A takéto stretnutie dvoch ľudí žiadna vyhláška nezakazuje.

Jedinou podmienkou pre podomového holiča je tak povinnosť mať na cestu "do práce" negatívny výsledok testu. Starý musí byť nanajvýš tak, ako to nariaďujú pravidlá covid automatu.

"Nepovažujem to za šťastný nápad," hovorí o službách poskytovaných v domácnosti hlavný hygienik Ján Mikas >>>

18:09 SLOVENSKO - Samosprávy v okrese Revúca majú zintenzívniť dohľad nad dodržiavaním protiepidemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19.

Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote, ktorá nadobudla platnosť 9. februára. Za asistencie polície sa má kontrolovať dodržiavanie vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o tie, ktoré upravujú vstup do obchodných prevádzok či priestorov zamestnávateľov s negatívnym testom na ochorenie COVID-19 alebo obmedzenie fungovania obchodov.

18:06 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva vydalo informáciu, podľa ktorej má okres Kežmarok hospitalizovaných 95 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, samospráva si to nevie vysvetliť.

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, jediná v okrese, však podľa primátora mesta Jána Ferenčáka k dnešnému dňu uvádza jedenásť hospitalizovaných s týmto ochorením.

Samospráva si preto uvedené čísla nevie vysvetliť. Na mape okresov podľa COVID automatu tak Kežmarok prešiel z tmavoružovej farby oproti minulému týždňu do bordovej a nachádza sa v treťom stupni varovania, čo od 15. februára ovplyvní fungovanie ľudí v okrese.

SkryťVypnúť reklamu

18:05 SVET - Vzhľadom na škody spôsobené pandémiou COVID-19 budú európske ekonomiky odkázané na fiškálnu pomoc najmenej do konca budúceho roka.

Vyhlásila to v stredu šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová. Trvanie fiškálnych stimulov bude podľa nej závisieť od vážnosti hospodárskych dopadov pandémie, postupu vakcinačných kampaní a schopnosti reagovať na nové mutácie vírusu.

17:28 SVET - Experti WHO oznámili, že vakcína proti COVID-19 od konzorcia AstraZeneca/Oxford môže byť použitá v oblastiach, kde sa šíria nové varianty koronavírusu SARS-CoV-2.

Zároveň dodali, že ňou môžu očkovať aj ľudí nad 65 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

"Berúc do úvahy všetky dostupné údaje, WHO odporúča použitie vakcíny (od Astrazeneca/Oxford) pre osoby vo veku 65 rokov a staršie." uviedla vo svojom odporúčaní 15-členná Strategická poradná skupina odborníkov (SAGE) pri Svetovej zdravotníckej organizácii.

SkryťVypnúť reklamu

17:18 SVET - S príznakmi ochorenia COVID-19 nezostáva doma takmer polovica Čechov.

Podľa vedcov to môže byť jeden z dôvodov masívneho šírenia koronavírusu na území Česka. Vyplýva to zo štúdie WHO a Erfurtskej univerzity v Nemecku, na ktorej sa podieľali aj české inštitúcie. Prieskum bol vykonaný s tisíckou respondentov vlani v auguste, novembri a tento rok v januári, informoval v stredu Český rozhlas.

17:12 SLOVENSKO - Ombudsmanka Mária Patakyová žiada Ústavný súd o posúdenie ústavnosti niektorých zásahov do práv počas pandémie.

Ide najmä o problematiku pozbavovania osôb osobnej slobody formou karantény alebo izolácie, nedostatočnej právnej a súdnej ochrany pred zásahmi do základných práv a slobôd.

Tiež o problematiku takzvaných faktúr za štátnu karanténu, ako aj problém vágnych a príliš širokých kompetencií Úradu verejného zdravotníctva a Ministerstva zdravotníctva počas pandémie. TASR o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.

SkryťVypnúť reklamu

17:11 SLOVENSKO - Úlohy okolo aplikácie eKaranténa dostal na starosť podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Načítavam video...

Informovala o tom vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) po rokovaní vlády. Avizuje, že jej rezort je pripravený pomôcť.

"Predtým malo e-karanténu na starosti Ministerstvo zdravotníctva, konkrétne Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). My veľmi radi pomôžeme s prípravou e-karantény," podotkla Remišová s tým, že jej rezort má k dispozícii IT nástroje aj programátorov, čiže po technickej stránke aplikáciu vedia pripraviť.

"Teraz čo sa týka toho prepojenia so zdravotníckymi informáciami, tam je mimoriadne potrebná súčinnosť NCZI, pretože my nemôžeme byť vlastníkom, ani nemôžeme mať prístup k citlivým zdravotníckym údajom od občanov. Ten krok prepojenia medzi NCZI a technickou aplikáciou bude potrebný," zdôraznila ministerka.

SkryťVypnúť reklamu

16:37 SLOVENSKO - Na dnešné vystúpenie Ursuly von der Leyenovej reagovali aj viacerí slovenskí europoslanci, ktorí sa zhodli na tom, že v otázke vakcín proti koronavírusu musia ísť bokom geopolitické spory.

Načítavam video...

Martin Hojsík (PS) vyhlásil, že jednou z hlavných úloh europarlamentu je kontrolovať eurokomisiu, ktorá sa nezodpovedá členským štátom. Spresnil, že poslanci už v septembri chceli byť pri tom, ako sa vyjednávajú dodávky vakcín a ako sa štruktúrujú zmluvy.

16:25 SLOVENSKO - Mesto Nitra po piatom kole plošného testovania končí s víkendovým testovaním.

Nahradia ho mobilné odberové miesta (MOM), ktoré postupne vznikajú na viacerých miestach. Tie zabezpečia priebežné testovanie počas celého týždňa, informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Už počas najbližšieho víkendu sa môžu záujemcovia v meste bezplatne otestovať na MOMkách, ktoré vznikli na základe výzvy ministerstva zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

"Nárazové víkendové testovanie nie je udržateľné kapacitne ani materiálne. Aj preto vítame výzvu ministerstva zdravotníctva, ktorá umožnila vznik súkromných MOMiek. V Nitre ich máme momentálne vyše 20, fungovať budú minimálne šesť, niektoré sedem dní v týždni. Tieto by mali byť schopné pokryť záujem o testovanie všetkých obyvateľov mesta," vyhlásil primátor Marek Hattas.

16:21 SVET - Český premiér Andrej Babiš vycestoval do Srbska, aby sa oboznámil s tamojším postupom pri vakcinácii proti koronavírusu.

Po stretnutí so srbskou premiérkou Anou Brnabičovou oznámil, že v krajine chce získať čo najviac informácií o vakcínach, ktoré zatiaľ nie sú registrované v Únii.

Miera zaočkovanosti v Srbsku, ktoré do boja s pandémiou nasadilo ruské a čínske vakcíny, je v rámci Európy druhá najvyššia po Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu

16:19 SVET - Stovky majiteľov reštaurácií v Aténach symbolicky odovzdali štátu kľúče od svojich prevádzok.

Vyjadrili tak svoj nesúhlas s dlhodobým uzavretím reštaurácií v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu, informovala agentúra AFP. "Dusíme sa," znel nápis na transparente odborového zväzu majiteľov reštaurácií Poese, ktorý zastupuje približne 80-tisíc podnikov po celej krajine.

"Je to symbolické gesto, ktoré upozorňuje na to, že vládne (podporné) opatrenia sú nedostatočné," vyhlásil pre agentúru AFP tajomník zväzu Jorgos Kurassis.

16:18 SVET - Česká vláda bude zajtra rokovať o cielených opatreniach pre časť krajiny, ktoré by sa mali týkať troch okresov v dvoch krajoch.

Po zasadnutí Ústredného krízového štábu to médiám povedal minister vnútra Jan Hamáček, informuje spravodajský portál TN.cz.

SkryťVypnúť reklamu

16:16 SVET - Takmer tretina detí v Nemecku trpí počas pandémie problémami v oblasti duševného zdravia, vyplýva z výsledkov štúdie Univerzitnej kliniky v Hamburgu.

Informovala o tom agentúra DPA. Vedci v rámci štúdie COPSY zistili, že u detí sa vo zvýšenej miere vyskytujú pocity strachu a úzkosti, a spozorovali aj nárast príznakov depresie a psychosomatických ťažkostí. "Kvalita života detí Nemecku, kde sú školy v dôsledku niekoľko mesiacov trvajúceho lockdownu zatvorené, sa zhoršila," uviedla Ulrike Ravensová-Siebererová, ktorá štúdiu viedla.

16:10 SLOVENSKO - Krajčí oznámil, že štát začne využívať pre kontrolu prichádzajúcich ľudí na Slovensko a ich následného pohyhu aj dáta od mobilných operátorov.

Zákon je nato podľa neho nastavený a všetko sa môže spustiť už od pondelka.

SkryťVypnúť reklamu

15:59 SLOVENSKO - Minister Krajčí (OĽaNO) informoval o tom, že juhoafrický variant má schopnosť začať aj na Slovensku dominovať a znovu nakaziť aj zaočkovaných ľudí.

Načítavam video...

Krajčí preto navrhol, aby od pondelka museli všetci po príchode z akejkoľvek krajiny ísť do karantény, v ktorej bude možné test na koronavírus absolvovať najskôr na ôsmy deň.

Sprísnený režim začne na hraniciach platiť od pondelka 15. februára. Vyhláška hlavného hygienika má vyjsť najneskôr v piatok. Obsahovať by mala výnimky pre pendlerov. Pendleri budú podľa Krajčího musieť mať pre prekročenie hranice bez povinnosti karantény najviac týždeň starý negatívny test a potvrdenie o výkone práce.

Minister preto odporúča, aby ľudia zbytočne necestovali, pretože na hraniciach budú kontrolovať každého jedného človeka. Ľudia budú musieť pred príchodom na Slovensko vyplniť formulár v aplikácii eKaranténa.

SkryťVypnúť reklamu

Krajčí skonštatoval, že aplikácia si bude vyžadovať úpravy, keďže aplikácia v minulosti vykazovala problémy. Štát ponúkne možnosť karantény vo svojich zariadeniach ľuďom, ktorí nebudú chcieť absolvovať izoláciu v súkromí.

15:51 SVET - Holandský pivovar Heineken plánuje celosvetovo prepustiť osemtisíc zamestnancov, čo predstavuje takmer desatinu všetkých pracovníkov firmy.

Reorganizácia a znižovanie nákladov prichádza po tom, ako spoločnosť vlani pre pandémiu koronavírusu zaznamenala stratu 204 miliónov eur.

15:46 SLOVENSKO - Pre oblasť kultúry sa z eurofondov podarilo odblokovať 109 miliónov eur.

Po rokovaní vlády to oznámila ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Šéfka rezortu kultúry Natália Milanová (OĽaNO) doplnila, že ide o centralizovanú a decentralizovanú výzvu na kultúrno-kreatívny priemysel. Výsledkom by podľa jej slov malo byť zvýšenie zamestnanosti v oblasti kultúrno-kreatívneho priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu

15:41 SLOVENSKO - Vláda sa dohodla na sprísnení pravidiel po príchode na Slovensko zo zahraničia.

Zmeny sa majú podľa štátneho tajomníka Martina Klusa negatívne dotknúť aj pendlerov.

Podrobne ma o nových opatreniach informovať minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

15:34 SLOVENSKO - Mesto Banská Bystrica vyzýva ľudí, aby sa v prípade potreby dali otestovať na SARS-CoV-2 na jednom zo zriadených súkromných odberných miest.

Ako radnica informuje v tlačovej správe, počas nasledujúceho víkendu 13. a 14. februára testovanie organizovať nebude. Dôvodom je vyčerpanosť personálnych kapacít, ktoré testovanie zabezpečujú, a tiež skutočnosť, že v meste funguje už takmer 20 súkromných mobilných odberných miest.

15:33 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že bude pokračovať v pravidelných kontrolách antigénových mobilných odberných miest (MOM), či dodržiavajú striktne stanovené kritériá ich činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva poverilo ministerstvo výkonom kontroly činnosti MOM aj zástupcov miest a obcí či vyšších územných celkov, ktorí vyjadrili ochotu pomôcť pri zabezpečení dohľadu. Mobilné odberné miesta, ktoré vykonávajú bezplatné antigénové testovania, sú zriadené na základe zmluvy prevádzkovateľov s ministerstvom.

15:18 SVET - Rusko zaznamenalo už štyri milióny prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Len pred niekoľkými dňami pritom Ruská federácia upravila výrazne smerom nahor štatistiku úmrtí na COVID-19, čím sa v celosvetovom meradle pripojila k najzasiahnutejším krajinám na svete. Uviedla to agentúra AFP.

15:11 SVET - Britský princ Charles, najstarší syn kráľovnej Alžbety II. a následník trónu, ktorý sa vlani nakazil koronavírusovým ochorením COVID-19, dostal prvú dávku vakcíny.

Načítavam video...

Oznámil to v stredu jeho úrad, z ktorého vyhlásenia citovala tlačová agentúra AFP.

15:08 SVET - Južná Kórea schválila vakcínu spoločnosti AstraZeneca a koncom februára začne s očkovaním obyvateľstva proti COVID-19.

Informovala o tom agentúra DPA.

15:05 SLOVENSKO - Objednávací systém na očkovanie a testovanie na ochorenie COVID-19 na stránke korona.gov.sk po novom ponúka možnosť zrušenia termínu antigénového testovania či prvého termínu očkovania.

TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Beňadiková.

NCZI v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR priebežne zapracúvajú do systému Moje ezdravie zjednodušenia a nové funkcionality. "Prax nám ukázala, že najčastejšou požiadavkou na naše call centrum je práve rušenie termínov testovania a následne požiadavka o nový termín testovania," uviedol generálny riaditeľ centra zdravotníckych informácií Peter Bielik, pričom verí, že umožnením riešenia tejto požiadavky cez webovú stránku uľahčia situáciu všetkým žiadateľom.

15:00 SLOVENSKO - Od pondelka 15. februára štát pravdepodobne zavedie povinnosť karantény pre všetkých, ktorí na Slovensko prídu zo zahraničia.

Po rokovaní vlády to oznámil minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Podľa ministra však nepôjde o štátnu karanténu, ako to bolo počas prvej vlny pandémie.

"Aby jednoducho všetci, čo prídu do zahraničia, mali ísť do karantény a budú povinní si spraviť test," povedal minister s tým, že v tomto prípade by mohla byť využitá aj takzvaná e-karanténa. Jej dodržiavanie bude kontrolovať polícia.

Podľa ministra sa pravidlá karantény určia vyhláškou hlavného hygienika, budú však existovať aj výnimky, napríklad pre pendlerov. "Toto určite bude zohľadnené," dodal Mikulec.

14:52 SLOVENSKO - Zajtra štát spustí formulár pre učiteľov, ktorí sa chcú očkovať proti ochoreniu COVID-19, potvrdil minister Gröhling (SaS).

Načítavam video...

Poznamenal, že medzi učiteľmi budú zisťovať záujem, pretože celú databázu použiť nemôžu, keďže nie všetci sa budú chcieť dať očkovať. Gröhling tvrdí, že v rámci prvej fázy, keď je k dispozícii 40-tisíc vakcín, nedokážu zaočkovať všetkých, takže sa bude fázovať. Poznamenal, že nevidí dôvod na vylúčenie učiteľov napríklad zo súkromných materských škôl či nesieťových škôl. "Musíme počkať v rámci jednotlivých skupín, ako budú prichádzať vakcíny," poznamenal.

14:31 SLOVENSKO - Prezident komory lekárnikov Ondrej Sukeľ vyhlásil, že vláda začiatkom februára informovala verejnosť o nulovej sadzbe DPH na respirátory, no realita je taká, že dvadsať percentná sadzba stále na pokladničných blokoch za respirátory je.

Načítavam video...

Podľa Sukeľa však aj nulová DPH pri cene do jedného eura za kus sociálne slabým výrazne nepomôže.

14:21 SLOVENSKO - Slovenská ekonomika klesla v roku 2020 o 5,8 percenta.

Oznámil to na tlačovke minister financií Eduard Heger (OĽANO).

Prepad ekonomiky je miernejší, ako sa očakávalo, čo je podľa neho pozitívna správa. Skonštatoval, že sa pod to podpísal najmä pevnejší trh práce. V tomto roku sa očakáva rast 4,3 % a v roku 2022 nárast o 3,9 %.

14:17 SLOVENSKO - Nájsť v súčasnosti v slovenských lekárňach liek Ivermektín je podľa Slovenskej lekárnickej komory pre bežného občana nereálne.

Načítavam video...

Vláda v januári totiž jeho distribúciu schválila iba pre nemocnice a distribúciu do lekárni oznámila iba tento týždeň.

Komora preto vyzýva ľudí, aby v lekárňach zbytočne nezháňali tento liek a nezaťažovali lekárnikov pri práci. "Pravdou je, že z úst vlády v posledných hodinách odznelo, že Ivermektín bude dostupný aj v lekárňach. Áno bude, ale to neznamená, že hneď. SLeK jeho dostupnosť očakáva až koncom februára. A dostupný bude iba na lekársky predpis," informoval o tom v stredu na tlačovom brífingu prezident komory Ondrej Sukeľ.

14:09 SLOVENSKO - Okres Senec sa na základe posledných údajov dostal do červenej zóny, a teda druhého stupňa varovania v rámci COVID automatu.

Mesto táto informácia teší, upozorňuje však, že disponuje číslami, ktoré nie sú až tak priaznivé. Samospráva poukazuje na zistenú pozitivitu antigénových testov v uplynulých dňoch. Cez víkend bola na úrovni 1,45 percenta, v pondelok (8. 2.) 2,28 percenta a v utorok (9. 2.) 1,62 percenta.

"Je zrejmé, že do červenej zóny nám dopomohli okolité obce, kde je situácia s počtom nakazených miernejšia," konštatuje mesto.

14:07 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling po rokovaní vlády informoval, že sa k prezenčnej výučbe vrátilo zatiaľ 1 975 škôl, čo je asi 28 percent celkového počtu.

Do škôl sa vrátilo 144-tisíc žiakov a podľa ministra ich počet bude narastať. Najväčší podiel tried otvorili na základných školách (40 percent).

Gröhling verí, že sa do konca školského roka podarí zaočkovať všetkých zamestnancov škôl a od septembra sa školy otvoria bez problémov. Učiteľov začnú cez víkendy očkovať už od tejto soboty.

13:53 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica v Trnave má v zozname náhradníkov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 zaregistrovaných už 2 800 ľudí.

Ďalšiu registráciu náhradníkov pozastavila, pretože denne zavolá na očkovanie najviac piatim z nich. Do zoznamu sa mohli prihlásiť ľudia nad 65 rokov veku a ľudia zaradení do piatej fázy očkovania, teda s vážnymi ochoreniami.

13:16 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová v súvislosti s výrobou vakcín na Slovensku telefonovala s európskym komisárom pre vnútorný trh Thierrym Bretonom.

Informovala ho, že Slovensko má záujem pracovať na vakcinačnej sebestačnosti. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

"Komisár privítal informáciu o tom, že na Slovensku máme dostupné výrobné kapacity, a Európska komisia môže pomôcť s ich využitím. Prezidentka preto poprosila ministra zdravotníctva, aby jeho ministerstvo poskytlo komisárovi viac detailov," oznámil Strižinec s tým, že prezidentka sa komisára pýtala aj na možnosti Komisie finančne pomôcť s potrebnou modernizáciou našich laboratórií.

13:13 SVET - Poslanci Európskeho parlamentu schválili balík úverov a grantov v objeme 672,5 miliardy eur, ktorého cieľom je pomôcť členským krajinám Únie rýchlejšie sa zotavovať z pandémie koronavírusu.

Za odobrenie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti hlasovalo 582 europoslancov, štyridsiati boli proti a 69 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo. Mechanizmus je ústredným pilierom balíka obnovy v objeme 750 miliárd eur, ktorý vlani odsúhlasili európski lídri.

12:53 SLOVENSKO - Všetkým svojim obyvateľom nad 65 rokov veku mesto Žiar nad Hronom rozdá po jednom kuse respirátora na ochranu pred koronavírusom.

Ako mesto informuje na webovej stránke, s distribúciou začnú vo štvrtok 11. februára. Samospráva pripravuje na najbližší víkend testovanie na ochorenie COVID-19, pretože Hronskožiarsky okres je zaradený do čiernej zóny v COVID automate.

12:51 SVET - Do Srbska dorazí v stredu ďalších pol milióna dávok vakcíny od čínskej spoločnosti Sinopharm, oznámil srbský prezident Aleksandar Vučič.

Podľa agentúry Tanjug uviedol, že dávky vakcíny začali nakladať do srbského lietadla na pekinskom letisku a záveru dňa budú v Belehrade.

12:49 SVET - Minister vnútra ČR Jan Hamáček (ČSSD) českej vláde navrhne, aby postupovala podľa vzoru Rakúska a využívala samoodberové antigénové testy.

Tie by mali umožniť postupný návrat detí do škôl. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na rozhovor, ktorý Hamáček v stredu poskytol denníku Právo.

12:48 HOAX - Tisíce používateľov Facebooku zdieľali video s americkým vedcom, ktorý tvrdil, že vakcína proti COVID-19 od spoločnosti Moderna spôsobila závažné nežiaduce účinky u 21 percent pacientov, ktorým ju podali.

James Lyons-Weiler, vedec v oblasti biomedicíny, však citoval dáta z limitovanej prvej fázy klinických skúšok. V tretej fáze, počas ktorej vakcínu podali tisícom ľudí, sa závažné reakcie objavili u 0,5 percenta prípadov.

TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. Video bolo podľa popisu natočené 20. októbra 2020.

12:19 SLOVENSKO - Správy o požiadavkách na výhradne "rakúsky test", ktorým sa od stredy majú preukázať pendleri prekračujúci slovensko-rakúske hranice, by nemali byť presné.

Na svojom facebooku to s odvolaním sa na informácie z rakúskeho veľvyslanectva v Bratislave i partnerov Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vo Viedni vyhlásil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS).

Priznáva však, že obava z presadzovania takejto podmienky v praxi existuje. "Dostal som stovky otázok s kópiou informácie od rakúskej strany vyžadujúcej výhradne 'rakúsky test', avšak podľa informácií z rakúskeho veľvyslanectva aj našich kolegov z Viedne tieto informácie nie sú presné. Kde je pravda, sa asi dozvieme až z aplikačnej praxe," uviedol Klus a uistil, že slovenské ministerstvo zahraničia využije všetky možnosti, aby pôvodne sľúbené akceptovanie slovenských testov bolo zachované.

Pre aktuálne informácie odporúčal sledovať web rezortu.

12:16 SVET - Francúzska mníška, ktorá je najstaršou osobou Európy, prekonala ochorenie COVID-19 len niekoľko dní pred svojimi 117. narodeninami.

Načítavam video...

Informuje o tom BBC. Lucile Randonová, ktorá v roku 1944 začala používať meno sestra André, mala pozitívny test na koronavírus 16. januára, ale nerozvinuli sa u nej žiadne príznaky.

11:59 SVET Poslanci Európskeho parlamentu v utorok schválili plány na predĺženie výnimočných opatrení na pomoc vinárskemu sektoru aj v roku 2021.

Cieľom takýchto opatrení je vyrovnať sa s dôsledkami pandémie koronavírusu i sankciami USA vyplývajúcimi zo sporu medzi Airbusom a Boeingom. Informoval o tom Európsky parlament.

11:42 SLOVENSKO - Daňovníci nedostanú pokutu za nepodanie daňového priznania a čiastkového daňového priznania k miestnym daniam na rok 2021, ak ho nepodali do konca januára tohto roka.

Samospráva tak upustí od uloženia pokuty za nepodanie priznania k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje.

Podmienkou však bude, aby si daňovníci túto povinnosť splnili dodatočne, a to najneskôr do 15. marca tohto roka.

Vyplýva to z nariadenia vlády o upustení od uloženia pokuty za nepodanie priznania k miestnym daniam a čiastkového priznania k miestnym daniam, ktoré v stredu schválila vláda. Ako informuje rezort financií, prijatím nariadenia nebudú dotknuté žiadne mechanizmy ustanovené zákonom alebo všeobecne záväzným nariadením obce, ktoré sa týkajú vyrubenia dane alebo jej splatnosti.

11:18 SLOVENSKO - Ochota dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku podľap prieskumu výrazne narástla.

Zatiaľ čo v decembri 2020 by sa dalo zaočkovať 22,3 percenta respondentov, na prelome januára a februára už 39,8 percenta.

Respondenti, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 s ťažkým priebehom alebo majú takéto osoby v blízkosti, sa častejšie chcú dať zaočkovať. Tieto závery prináša prieskum Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame.

11:01 SLOVENSKO - Vláda na návrh ministra zdravotníctva Mareka Krajčího schválila aktualizáciu mapy okresov na Slovensku podľa aktuálnej rizikovosti šírenia ochorenia COVID-19.

Nová mapa okresov sa bude uplatňovať od 15. februára tohto roka. Vo štvrtom stupni varovania sa bude nachádzať 15 okresov, tretí stupeň varovania sa bude týkať 51 okresov a druhý, najnižší stupeň varovania sa bude vzťahovať na 13 okresov Slovenska.

11:00 SVET - Britská vláda obhajuje možnosť udeliť trest odňatia slobody až do desiatich rokov osobám, ktoré sa dopustia klamstva v súvislosti so svojou nedávnou cestovateľskou anamnézou.

Informuje o tom BBC.

Britský minister dopravy Grant Shapps povedal, že verejnosť v Británii "očakáva pomerne prísne kroky" voči osobám, ktoré sa usilujú vyhnúť sa povinnej karanténe v hoteloch. Tieto tresty podľa jeho slov odrážajú závažnosť trestných činov.

10:35 SVET - Európska komisia nebola dosť rýchla pri schvaľovaní vakcín a príliš dôverovala rýchlosti ich veľkovýroby.

Načítavam video...

Chybu urobila tiež pri snahe obmedziť export očkovacích látok do Británie. Vyhlásila to dnes jej šéfka Ursula von der Leyen, ktorá v Európskom parlamente reagovala na kritiku pomalého postupu očkovania v členských krajinách Únie.

Komisia bude podľa nej pracovať na nových pravidlách, ktoré by umožnili čo najviac urýchliť schvaľovací proces.

10:32 SLOVENSKO - Necelá štvrtina opýtaných Slovákov (24 %) nosí ochranné rúško jednorazovo alebo striktne len po odporúčanú dobu.

Ďalšia približne štvrtina (26 %) si dá to isté rúško predtým než ho sterilizuje alebo vyhodí počas dňa niekoľkokrát. Ďalšia pätina nosí jeden ochranný prostriedok na tvári celý deň.

Vyplýva to z výskumu agentúry Nielsen Admosphere Slovakia. Z výsledkov ďalej vyplýva, že len päť percent Slovákov nosí jedno rúško alebo respirátor neobmedzene a iba percento priznáva, že si ústa a nos nezakrývajú vôbec. Takmer tri štvrtiny respondentov (71 %) veria, že rúško naozaj chráni pred šírením COVID-19.

10:25 SVET - Farmaceutická firma BioNTech začala dnes vo svojej novej továrni v nemeckom Marburgu vyrábať vakcínu proti covidu.

Spoločnosť o tom informovala v tlačovej správe. V prvej polovici tohto roka by mal závod v strednom Nemecku vyprodukovať 250 miliónov dávok vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer / BioNTech.

"Začali sme prvým krokom výroby vakcíny v našej továrni v Marburgu - výrobou mRNA, aktívne farmaceutické účinné látky vakcíny proti covidu-19 Pfizer-BioNTech," uviedla spoločnosť.

10:23 SVET - Vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej chce predĺžiť lockdown, teda prísne obmedzenia v boji proti pandémii koronavírusu, až do 14. marca.

Ukazuje to návrh textu, ktorý mala v stredu možnosť vidieť tlačová agentúra AFP.

10:18 SVET - Šéf skupiny expertov WHO Peter Embarek povedal, že netopiere sú pravdepodobným pôvodcom nákazy koronavírusu SARS-CoV-2, a takisto potvrdil, že možný prenos vírusu prostredníctvom mrazených potravín si vyžaduje ďalšie vyšetrovanie.

Informovala o tom v stredu agentúra Reuters. Skupina odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie ukončila svoju misiu v Číne, kde skúmali pôvod SARS-CoV-2.

Týmto vedcom sa nepodarilo potvrdiť pôvod vírusu u zvierat a v utorkovom vyjadrení odmietli teóriu o jeho úniku z laboratória.

10:17 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 1 279 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 98 zväčša starších chronicky chorých pacientov.

Informoval o tom v stredu operačný štáb vlády na svojej webovej stránke.

10:04 SLOVENSKO - Včera proti covidu zaočkovali ďalších 6 974 ľudí.

Na Slovensku už vakcínu dostalo 199 752 ľudí, 42 441 z nich dostalo aj druhú dávku.

09:59 SLOVENSKO - PCR testy odhalili ďalších 3 179 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Pribudlo 120 úmrtí aj na pľúcnu formu COVID-19.

V utorok urobili 13 980 PCR vyšetrení s pozitivitou 22,74 percenta. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (545), nasledujú Trnavský kraj (544), Trenčiansky (514), Žilinský (377), Banskobystrický (329), Prešovský (323), Bratislavský (287) a Nitriansky (260). Je medzi nimi 1 526 mužov a 1 653 žien. Úrady na základe PCR vyšetrení evidujú 11 866 aktívnych prípadov.

V utorok vyšetrili aj 167 556 vzoriek antigénovými testami. Pozitívnych bolo 3 067, čo predstavuje 1,83 percenta.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 509 pacientov s covidom. Na intenzívkach je 284 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 321 chorých.

09:54 SVET - V utorok odhalili v Česku 10 165 prípadov koronavírusovej infekcie, čo je o 1 022 viac než pred týždňom.

Zároveň je to prvýkrát od polovice januára, čo za 24 hodín pribudlo viac ako desaťtisíc infikovaných.

Na základe stredajších údajov českého ministerstva zdravotníctva o tom informuje webová stránka televízie Nova. Za celé obdobie epidémie zaznamenali v Českej republike viac než milión prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Vyliečených je už vyše 941-tisíc ľudí. Počet mŕtvych sa blíži k hranici 18-tisíc, k utorkovému ránu to bolo 17 642.

09:13 SLOVENSKO - Minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) je za sprísnený režim na hraniciach, povedal to pred rokovaním vlády. Dodal, že si tiež vie predstaviť, že by Slovensko zaviedlo takzvaný „empty heaven” (prázdne nebo, pozn.) v prípade, že by sa hranice uzavreli. Doplnil, že od začiatku januára pristálo na Slovensku rádovo päťtisíc ľudí z Anglicka. Domnieva sa, že o všetkých týchto cestujúcich majú k dispozícii dáta.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) v tejto súvislosti uviedol, že susedné krajiny sprísnili podmienky na hraniciach.

„Možno aj z tohto dôvodu je otázkou samo o sebe, či má zmysel, aby sme aj my sprísňovali v opačnom smere, pretože mobilita je znížená na absolútne minimum, povedal Klus. Do Rakúska sa v zásade nedá vycestovať pokiaľ osoba nemá potvrdenie o výnimke a aj pri výnimke je potrebné sa registrovať a testovať.

08:36 SLOVENSKO - Slovensko by malo kontrolovať svoje hranice, povedal pred rokovaním vlády minister hospodárstva Richard Sulík. Je to síce logisticky veľmi náročné, ale podľa jeho slov by sme sa o to mali pokúsiť. „Mali by sme nájsť rozumný vykonateľný režim kontroly na hraniciach," zhrnul.

08:06 SLOVENSKO - Od stredy sa vyžaduje potvrdenie o negatívnom teste pre cestu do práce. Periodicita závisí od epidemiologickej situácie regiónu.

Zamestnanci v okresoch so stupňom varovania III. a IV. podľa COVID automatu sa pri vstupe do priestorov zamestnávateľa sa musia od stredy preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo antigénového testu nie starším ako sedem dní.

Zamestnanci v okresoch stupňa varovania II. podľa COVID automatu sa pri vstupe do priestorov zamestnávateľa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo antigénového testu nie starším ako 14 dní. V prípade okresov so stupňom varovania I. postačí test nie starší ako 21 dní. V oboch prípadoch treba test od pondelka 15. februára. Opatrenia sú platné do 19. marca.

07:30 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová bude rokovať s premiérmi spolkových krajín o predĺžení opatrení, ktoré platia do 14. februára. Merkelová je proti uvoľneniu opatrení pre šírenie mutácií.

06:18 SVET - Rakúsko sprísnilo podmienky vstupu do krajiny, týka sa to aj pendlerov, informuje o tom polícia na facebooku. Naďalej je povinná online registrácia a 10-dňová karanténa. Po novom budú musieť osoby už pri vstupe do Rakúska predložiť negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu nie staršieho ako 72 hodín. Ak bol test urobený mimo Rakúska, je potrebné k nemu priložiť aj lekárske osvedčenie, napríklad od laboratória, ktoré test vykonalo, v anglickom alebo nemeckom jazyku.

Ak pri sebe nebudete mať negatívny test, do Rakúska vás pustia, test si musíte na jeho území spraviť do 24 hodín. Po tomto teste je nutné nastúpiť do 10-dňovej karantény, ktorú možno ukončiť najskôr na 5. deň ďalším negatívnym testom.

Na pendlerov sa po novom vzťahuje povinná online registrácia, a to najmenej raz za 7 dní alebo pri každej zmene údajov zadávaných pri registrácii, teda aj v prípade nového testu. Ďalšou povinnosťou je, že aj pendleri pri vstupe do Rakúska musia predložiť negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu nie staršieho ako 7 dní. Ak bol takýto test urobený mimo Rakúska, je potrebné aj lekárske osvedčenie.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Aténach a okolí zavedú prísny lockdown Čítajte 

06:10 SVET - Najstaršia obyvateľka Európy, francúzska rádová sestra André, prekonala Covid-19 a tento týždeň oslávi 117. narodeniny. Sestra André, vlastným menom Lucile Randonová, strávila mesiac v karanténe vo svojej izbe v domove s opatrovateľskou službou. Najväčší strach mala o ostatné obyvateľky, píše BRM TV

Podľa hovorcu zariadenia sa sestre André darí dobre. Hoci je slepá, duševne je v dobrej kondícii a narodeniny oslávi s niekoľkými priateľmi. Covid prekonala prakticky bez príznakov, nakazila sa tento rok v januári v opatrovateľskom dome, rovnako ako ďalších 80 z 88 obyvateľov. Desať ich nákazu neprežilo.

06:02 SVET - Do Venezuely dorazí prvých 100 000 dávok ruskej vakcíny budúci týždeň, oznámil venezuelský prezident Nicolás Maduro. "Keď sa začne očkovací proces, zaočkujeme všetkých lekárov, všetkých zdravotníckych pracovníkov vo Venezuele," povedal Maduro v prejave v miestnej televízii. Po najviac zraniteľných sektoroch budú podľa jeho slov nasledovať učitelia.

6:00 SVET - V gréckom v hlavnom meste Atény a jeho okolí bude od štvrtka platiť prísny lockdown, otvorené zostanú len obchody ponúkajúce nevyhnutný tovar.

Opatrenia podľa premiéra Kyriakosa Mitsotakia spotrvajú minimálne do konca februára. Mitsotakis poukázal na rastúci počet infikovaných a hospitalizácií v regióne Atika, v ktorom sa nachádza aj hlavné mesto. Obáva sa však aj rozšírenia nových variantov koronavírusu.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 5. Prehľad a automatizácia
 6. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 2. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 3. Trenčín potrebuje nový impulz!
 4. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 5. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 13 377
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 11 189
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 8 522
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 442
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 6 773
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 4 009
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 939
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 598
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Zmena sa očakáva po 15. auguste, keď by mali na Slovensko doručiť 21 000 balení lieku.


TASR 27m
Ľubomír Daňko, riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

V prípade sú obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák, bývalý policajný prezident Gašpar a podnikateľ Norbert Bödör.


TASR 41m
V roku 2018 bola trendom Tide pod Challenge, pri ktorej deti jedli kapsule pracích práškov.

Pri niektorých výzvach deti zomierajú.


42m
Na snímke generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľuboš Machaj (vpravo) počas zasadnutia Rady RTVS.

Spravodajský kanál nemá zdroje do konca roka.


TASR 2 h
SkryťZatvoriť reklamu