BRATISLAVA. O cieľoch klimatickej petície s podporou viac než 127-tisíc obyvateľov Slovenska bude parlament rokovať už budúci mesiac. Iniciátori petície Klíma ťa potrebuje požadujú, aby poslanci po prerokovaní pristúpili k vyhláseniu stavu klimatickej núdze.

Požadujú tiež zadanie konkrétnych úloh pre vládu Slovenskej republiky a jednotlivé ministerstvá, ako klimatické ciele naplniť. O obsahu uznesenia sú pripravení diskutovať s vládnymi predstaviteľmi.
O obsahu klimatickej núdze chceli podľa iniciátora petície Michala Saba doteraz s členmi hnutia diskutovať strany OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí. Strana SaS dlhodobo odmieta podporu klimatických cieľov.
“Všímame si rastúci záujem politických predstaviteľov o tému klimatickej krízy, rozhodujúci je však čas. Je nevyhnutné začať realizovať konkrétne adaptačné a mitigačné opatrenia,” povedal Jakub Hrbáň, jeden z iniciátorov petície.
Podporu pri prerokovaní prisľúbila strana OĽaNO. “Ak chceme dosiahnuť ciele Slovenskej republiky, ktoré sme si dali do roku 2030, musíme si uvedomiť, že čas sa kráti. , povedal minister Budaj.
Jasné požiadavky
"Na Slovensku dnes chýba jasný plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality, premietnutie záverov Parížskej dohody do legislatívy je nedostatočné, neexistuje stopka pre štátne investície do uhlíkových projektov, chýba mechanizmus klimatického posudzovania všetkých štátnych projektov, legislatívy aj rozpočtu, či nadrezortný úrad s kompetenciami na riešenie klimatickej krízy," píše hnutie v tlačovej správe.
Jeden z bodov, ktoré petícia žiada, je vyhlásenie stavu klimatickej núdze. Všetky legislatívne návrhy by tak museli podliehať cieľu obmedziť globálne otepľovanie pod 1,5 stupňa.
“Požiadavky našej petície boli od začiatku veľmi jasné. V mene podporovateľov našej petície žiadame poslancov a poslankyne, aby vyhlásili stav klimatickej núdze, ako východiskový bod pre realizáciu riešení nevyhnutných na splnenie záväzku dosiahnutia uhlíkovej neutrality Slovenska do roku 2050,” vysvetľuje Hrbáň.
Dodáva, že hnutie súčasne žiada "zaviazať ministerstvo životného prostredia a ďalšie kompetentné rezorty s prípravou stratégie dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2040, ktorá doteraz neexistuje."
Majú podporu miest

Petíciu verejne podporili prezidentka Zuzana Čaputová, primátor hlavného mesta Matúš Vallo, minister životného prostredia Ján Budaj či poradca Juraja Šeligu a dlhoročný aktivita Juraj Rizman.
Vyhlásenie stavu klimatickej núdze má podporu viacerých slovenských miest.
"Klimatická zmena a klimatická kríza je už dekády pomenovaným a predvídateľným rizikom a s istotou vieme, že sa jej nevyhneme. Tak ako preverila akcieschopnosť samospráv celosvetová pandémia nového koronavírusu, zmena klímy a klimatická kríza je a bude ďalšou skúškou, pred ktorou stoja aj samosprávy," povedal prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.
Hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová potvrdila, že s vyhlásením stavu klimatickej núdze nechú čakať na štát.
“Dosť bolo prázdnych sľubov. Viac ako 127-tisíc ľudí povedalo, že im na klíme záleží a očakávajú konkrétne a razantné kroky. Vyzývame všetkých poslancov a poslankyne, aby sa k nám pripojili,” uzavrel iniciátor petície Michal Sabo.