SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Koronavírus na Slovensku: Učiteľov do 55 rokov začnú očkovať cez víkend (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 271-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 5 629 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platí COVID automat: Správy o koronavíruse sme sledovali minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

21:08 SVET - Predstavitelia talianskeho mesta La Spezia sa ospravedlnili za to, že zaradili homosexuálov medzi skupiny obzvlášť ohrozené koronavírusom, ktoré majú nárok na prednostné očkovanie. Zdôvodnili to ich "rizikovým správaním", informovala agentúra AFP.

Na zozname 29 ohrozených skupín figurovali hasiči, policajti, väzni, tehotné ženy, zdravotnícki pracovníci, avšak aj osoby, ktoré sa vyznačujú "rizikovým správaním".

20:54 SVET - Portugalsko predĺžilo platnosť celoštátnych karanténnych opatrení do 1. marca.

"Pravda je taká, že nemocničné kapacity naďalej prechádzajú zaťažkávacou skúškou... takže neexistuje iná alternatíva, ako zredukovať počet prípadov (nákazy)," napísal na svojej oficiálnej webstránke portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa tesne predtým, ako parlament schválil jeho návrh o predĺžení lockdownu o ďalšie dva týždne.

SkryťVypnúť reklamu

20:20 SVET - Slovinsko od budúceho týždňa zmierni opatrenia proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2.

Po tom, ako sa v krajine výrazne zlepšila epidemická situácia, sa otvoria základné školy a ľudia budú opäť môcť cestovať medzi regiónmi.

20:08 SLOVENSKO - Intenzívnejšia kontrola dodržiavania protipandemických opatrení v Revúckom okrese, ktorú tamojším samosprávam v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 nariadil Regionálny úrad verejného zdravotníctva Rimavská Sobota, bude pre ne ťažko realizovateľná. Pre TASR sa na tom zhodli primátor Jelšavy Milan Kolesár a starosta Lubeníka Milan Pavko.

Podľa primátora Jelšavy by mala tieto opatrenia v prvom rade kontrolovať polícia a samosprávu si len prizvať na spoluprácu. Vytvorili sme s nimi istú súčinnosť, ale zo strany polície bolo prisľúbené niečo iné, ako sa realizuje, konštatoval Kolesár, podľa ktorého sa polícia vyjadrila, že na to nemá dostatok ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

19:36 SLOVENSKO - Bratislavský Ružinov otvára od pondelka prvý stupeň na ôsmich z deviatich základných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Rozhodnutím hygienikov zostáva zatvorená Základná škola Medzilaborecká.

Školy budú z prevádzkových dôvodov otvorené len na polovicu, mestská časť argumentuje aj vyššou bezpečnosťou. Nástup detí do školy bude dobrovoľný, podmienkou však bude test na ochorenie COVID-19 a čestné prehlásenie.

"Rodičia, ktorí chcú a potrebujú svojich prvákov až štvrtákov dať do školy, tak môžu urobiť. Rodičia, ktorí svoje dieťa do školy ešte dať nechcú, ich do školy nemusia dať. Na vyžiadanie im škola dá potvrdenie, ktorým nestratia nárok na OČR. Podmienkou je komunikovať dištančné vzdelávanie so školou, aby to nebolo považované za záškoláctvo," informuje starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Rakúsko uvoľnilo. Ste nezodpovední ako Česko, reagujú nemeckí politici Čítajte 

19:15 SVET - Nemecká vláda rozhodla o dočasnom obnovení hraničných kontrol pozdĺž svojej juhovýchodnej hranice. Spravila tak po tom, ako Českú republiku a časti Rakúska v súvislosti so zvýšeným výskytom nových variantov koronavírusu označili za "oblasti s mutáciami", informuje nemecká agentúra dpa.

Dočasné hraničné kontroly a isté obmedzenia vstupu do krajiny začnú platiť od nedeľnej polnoci. Podľa agentúry AP pritom nie je jasné, na ako dlho Nemci zavedú kontroly.

Cestujúci prichádzajúci z určitých oblastí Rakúska alebo Českej republiky sa budú musieť pred vstupom do Nemecka preukázať negatívnym testom na koronavírus. Táto požiadavka pravdepodobne spôsobí problémy tisíckam cezhraničných pracovníkov.

19:08 SLOVENSKO - Pacient, ktorý sa vrátil z Afriky so zatiaľ neznámym typom koronavírusu, dnes zomrel. Potvrdila to nemocnica.

SkryťVypnúť reklamu

Stále nie je potvrdené, o aký typ korona infekcie v jeho prípade išlo. „K identite, stavu, ako aj priebehu ochorenia pacienta sa vyjadrovať nebudeme,“ povedala hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.

Súvisiaci článok Automobilky, TMR i odpísané bane. Komu šli milióny pomoci? Čítajte 

19:04 SLOVENSKO - V rámci pomocných schém na podporu udržania zamestnanosti "Prvá pomoc" a "Prvá pomoc+" odoslalo od marca minulého roku ministerstvo práce 943 miliónov eur, čo pred niekoľkými dňami potvrdil minister práce Milan Krajniak.

Podľa analýzy neziskovej organizácie Transparency International (TI) príspevky na podporu zamestnanosti či podpory obratu dostalo spolu 123-tisíc firiem a živnostníkov. Neziskovka ale štátu vyčíta formu, akou dotácie prideľuje.

Prečítajte si, kto získal najviac >>>>

SkryťVypnúť reklamu

18:45 SLOVENSKO - Dnes bolo na Slovensku otvorených 2 474 škôl. Agentúru SITA o tom informovalo ministerstvo školstva. Ich počet sa v porovnaní so stredou 10. februára zvýšil o takmer 500 škôl.

Zo sprístupnených dát vyplýva, že k dnešnému bolo otvorených 1 094 materských, 1 132 základných a 248 stredných škôl, vrátane špeciálnych. Prezenčné vyučovanie bolo obnovené v 9 204 triedach. V školách bolo dnes viac ako 164-tisíc žiakov.

18:20 SLOVENSKO - Na Slovensku je už niekoľko mesiacov nový zmutovaný variant koronavírusu.

Súvisiaci článok Na Slovensku je už niekoľko mesiacov nový zmutovaný variant koronavírusu Čítajte 

Novú mutáciu potvrdili analýzy jesenných vzoriek.

Podobne ako britský variant, aj tento je infekčnejší než pôvodný kmeň.

Okrem Slovenska sa šíri podľa všetkého aj v Česku i ďalších krajinách Európy.

18:07 SLOVENSKO - Na Slovensko má prísť 51-tisíc dávok očkovacej látky od Pfitzer/BioNTech.

SkryťVypnúť reklamu

Veľká časť vakcín od bude vyhradená na druhú dávku.

18:04 SLOVENSKO - Dôvodom prehodnotenia očkovacej stratégie a následného rozhodnutia zavakcínovať prioritne učiteľov je šírenie britskej mutácie koronavírusu, povedal minister zdravotníctva Krajčí.

18:01 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva a minister školstva informovali, ktoré skupiny pedagogických zamestnancov sa môžu prihlásiť na očkovanie.

Na vakcínu budú mať nárok pedagógovia v materských, špeciálnych školách, učitelia na prvom stupni, na stredných školách pre študentov so zdravotným postihnutím, na školách s praktickou výučbou a učiteľov maturitných ročníkov na stredných školách. Registrovať sa na očkovanie môžu aj asistenti učiteľov a špeciálne pedagogičky.

17:56 SLOVENSKO - Mnohé vakcinačné centrá si vyhradili špeciálny čas iba pre učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

17:51 SLOVENSKO - Aktuálne je k dispozícii na Slovensku 21 600 vakcín od AstraZeneca.

17:45 SLOVENSKO - Minister školstva Gröhling nepredpokladá, že by sa v prvej fáze prihlásilo na očkovanie tak nízky počet pedagogických zamestnancov, že zostanú dávky vakcín pre nepedagogických zamestnancov.

17:30 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí predstavil mechanizmus očkovania pedagógov, ktoré bude prebiehať cez víkend.

Minister školstva Branislav Gröhling avizuje, že prvá fáza očkovania bude trvať tri týždne.

Riaditelia škôl dostanú dnes alebo zajtra link na prihlásenie očkovania, ktoré rozošlú učiteľom, ktorí sa môžu registrovať. Následne vyučujúcich rozdelia do očkovacích centier.

Centrá sa budú nachádzať najmä v krajských mestách a v Martine, Liptovskom Mikuláši alebo Dolnom Kubíne.

SkryťVypnúť reklamu

Pedagogickí zamestnanci budú rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina budú učitelia do 55 rokov vrátane, ktorí bude očkovaní tento víkend. Učitelia nad 55 rokov budú na rade od pondelka.

16:53 SLOVENSKO - V Žiline sa bude počas víkendu opäť testovať.

Počas dvoch dní od 13. do 14. februára sa bude testovať v 20 odberných miestách v 10 lokalitách v meste. Elektronická rezervácia na testovanie vopred bude možná na siedmich odberných miestach.

Samospráva reaguje na preradenie okresu Žilina v regionálnom COVID automate z II. stupňa varovania do horšieho III. stupňa.

16:34 SLOVENSKO - Polícia SR upozornila na dezinformáciu o vzniku koronavírusu, ktorá cituje profesora z Kjótskej univerzity Tasuka Honja.

Dezinformáciu šíri takmer 5-tisíc profilov na sociálnej sieti. Ako uviedla Polícia SR - Hoaxy a podvody vo svojom profile, Honjo zverejnil odmietavé stanovisko na webstránke univerzity ešte v apríli 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Hoax polícia zachytila aj vlani, tento rok ho opäť identifikovala cez profil „Pali No“ na sociálnej sieti.

16:18 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva vypočulo požiadavku, že je nevyhnutné spružniť proces vzniku súkromných mobilných odberových miest.

Vyhlásila to Únia miest Slovenska s tým, že situácia sa v jednotlivých mestách zlepšuje, sú však mestá i regióny, kde mobilné odberové miesta stále chýbajú. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

"Tomuto problému čelí napríklad Nové Mesto nad Váhom alebo región hornej Nitry. Tu by štát mohol pomôcť napríklad výjazdovými mobilnými odberovými miestami," tvrdí únia.

Zároveň apeluje na vládu, aby čo najskôr prijala jednoznačnú a zrozumiteľnú stratégiu prípravy a zriadenia vakcinačných centier na Slovensku, zabezpečila dostatok vakcín a tiež ich rovnomernú distribúciu po celom území Slovenska. Osobitne v súvislosti s plánovaným očkovaním učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

16:10 SLOVENSKO - Ku kampani Vakcína je sloboda sa pridali ďalšie osobnosti aj zástupcovia menšín.

Cieľom kampane je zvýšiť dôveryhodnosť vakcinácie a bojovať proti mýtom.

Vyjadriť podporu a osloviť aj menšiny sa dobrovoľne bez nároku na honorár rozhodli napríklad hudobníci Silvia a Ernest Sarkőziovci z kapely Cigánski diabli, herečka Judit Bárdos, sociálny pracovník a riaditeľ sociálneho podniku vo Valaskej Ivan Mako.

"Osobnosti z radov menšín sa prihovoria svojim spoluobčanom aj v ich materinskom jazyku. Je to totiž boj všetkých na Slovensku, v Európe, vo svete, a musíme v ňom zvíťaziť spoločne," zhodnotil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Do kampane sa zapojila aj Učiteľka Slovenska 2019 Angelika Hanesz pôsobiaca na Základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským, či choreograf a umelecký šéf tanečného divadla Ifjú Szivek (Mladé srdcia) Dušan Hégli.

SkryťVypnúť reklamu

Rady športovcov rozšírili olympijská medailistka v športovej streľbe a členka Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková či trojnásobný držiteľ Stanley Cupu Marián Hossa. Kampaň podporil aj Bernard Bober, arcibiskup a metropolita košickej arcidiecézy.

16:04 SLOVENSKO - Žilina hľadá zdravotníkov na platenú výpomoc počas pripravovaného víkendového testovania na ochorenie COVID-19.

"Prihlásiť sa môžu lekári, zdravotné sestry, zdravotnícki záchranári, pôrodné asistentky či študenti lekárskych fakúlt (piaty a šiesty ročník) alebo ošetrovateľstva (druhý až piaty ročník). Zdravotníckemu personálu prislúcha za prácu odmena 15 eur (brutto) za hodinu," uviedol hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Doplnil, že prihlásiť sa môžu do piatka do 23.00 h v online registračnom formulári na internetovej stránke https://koronavirus.zilina.sk/chcem-pomoct-pri-celoplosnom-testovani.

SkryťVypnúť reklamu

16:01 SLOVENSKO - Slovenská rektorská konferencia by uvítala možnosť ponechať rozhodnutie o prezenčnej výučbe na samotných vysokých školách.

Konferencia preto požiadala Ministerstvo školstva o poskytnutie dostatočného počtu antigénových testov pre vysoké školy, ktoré využijú na zabezpečenie prezenčnej a hybridnej výučby.

Konferencia zároveň žiada o udelenie výnimiek z COVID automatu pre študentov vysokých škôl na ich cestu do škôl či účelových a špecializovaných výučbových zariadení. Informovala o tom referentka pre komunikáciu s médiami Slovenskej rektorskej konferencie Ľubica Benková.

Benková uviedla, že myslia v prvom rade na lekárske, zdravotnícke a veterinárske odbory.

15:54: SLOVENSKO - Schôdza Národnej rady, na ktorej majú poslanci odobriť ďalšie predĺženie núdzového stavu, by mala byť v týždni od 22. februára.

SkryťVypnúť reklamu

Predbežne sa hovorí o 24. februári. Pre TASR to uviedla predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská.

Núdzový stav sa predĺžil od pondelka o ďalších 40 dní, rozhodol o tom vládny kabinet. Predĺženie musí odsúhlasiť parlament do 20 dní odo dňa jeho účinnosti.

15:45 SVET - Maďarská vláda sa rozhodla zaviesť doklad o ochrane pred nákazou novým druhom koronavírusu.

Tento preukaz dostanú tí, ktorých už zaočkovali oboma dávkami vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2, ako aj tí, ktorí majú potvrdené, že prekonali ochorenie COVID-19.

Podľa webovej stránky operačného štábu koronavirus.gov.hu to oznámil vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

15:25 SLOVENSKO - Cez víkend by sa mali dať zaočkovať vakcínou od AstraZeneca pedagogickí zamestnanci do 55 rokov a cez týždeň pedagogickí zamestnanci nad 55 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Vakcinácia by sa podľa neho mala začať v sobotu 13. februára s najväčšou pravdepodobnosťou vo väčšine krajských miest a v Martine.

Minister školstva uviedol, že v prvej fáze by sa mali dať očkovať učitelia, asistenti a vychovávatelia.

Gröhling uviedol, že učitelia sa v očkovacích centrách budú preukazovať potvrdením o statuse učiteľa či pedagogického zamestnanca od riaditeľa školy.

Dodal, že systém na overenie pedagogických zamestnancov sa nastavuje od stredy 10. februára. Formulár by mal byť v dohľadnej dobe distribuovaný na školy a zverejnený v aScAgende a eŠkole. Aj aplikácia na prihlasovanie, ktorú pripravuje Národné centrum zdravotníckych informácií SR, by mala byť spustená v najbližšej dobe.

15:16 SVET - Maďarsko prevzalo vo štvrtok 45 600 dávok očkovacích látok AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra MTI.

Súvisiaci článok AstraZeneca prispôsobuje vakcínu novým variantom koronavírusu Čítajte 

Doručenými vakcínami od firmy AstraZeneca zaočkujú 22 800 pacientov vo veku do 60 rokov trpiacich chronickými ochoreniami a tých, ktorí podstúpili transplantáciu orgánov.

Počet zaočkovaných v Maďarsku dosiahol už 294 624, z nich 117 368 dostalo aj druhú dávku vakcíny.

15:00 SVET- Českí stredoškoláci vo štvrtok protestovali proti zatvoreniu škôl pred Poslaneckou snemovňou v Prahe, kde rokujú o predĺžení núdzového stavu.

Pred budovu prišli v županoch a pyžamách s heslom "Dostaňte nás von". Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Protest prebiehal za dodržania všetkých platných opatrení - účastníci mali rúška a zachovávali medzi sebou odstupy. Na protest mala nadviazať online tlačová konferencia zástupcov študentov, učiteľov a rodičov.

Protest bol spojený s petíciou "Nesmieme obetovať deti", ktorej cieľom je návrat do škôl, pretože vzdelávanie v dištančnej podobe je podľa iniciátorov výzvy problematické a nedostačujúce.

14:44 SLOVENSKO - Obyvateľom osady Jegenyes prináležiacej k obci Tomášikovo nariadil izoláciu regionálny úrad verejného zdravotníctva v Galante.

Ako uviedol pre TASR starosta Zoltán Horváth, obec požiadala o testovanie obyvateľov osady.

Karanténa sa týka ôsmich viacčlenných domácností v osade, spolu je to podľa starostu 330 ľudí.

14:40 SVET - Britsko-švédska spoločnosť AstraZeneca vo štvrtok oznámila, že s Oxfordskou univerzitou pracuje na prispôsobení ich spoločnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 tak, aby chránila pred novými mutáciami koronavírusu.

Predstavitelia verejného zdravia totiž vyslovili obavy z týchto variantov, pre ktoré môže byť koronavírus odolnejší voči existujúcim vakcínam.

Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

14:30 SVET - Nemecko by malo označiť Česko a rakúsku spolková krajina Tirolsko za oblasti s výskytom novej mutácie koronavírusu.

Dnes to podľa agentúry DPA vyhlásil bavorský premiér Markus Söder.

Takéto hodnotenie Česka by mohlo viesť k opätovnému zavedeniu hraničných kontrol.

14:25 SLOVENSKO - Podniky a prevádzky dotknuté pandémiou nového koronavírusu treba buď odškodniť, alebo čo najskôr otvoriť, tvrdí minister hospodárstva Richard Sulík

Ak by sa pre zlú situáciu nepodarilo prevádzky otvoriť, deklaroval záujem odškodniť ich.

Sulík informoval, že návrh odškodňovacieho zákona opäť predostrel partnerom a myslí si, že teraz by mohol prejsť. Záležať má aj od toho, čo povie rezort financií o možných dôsledkoch na štátnu kasu.

Pripustil, že lockdown zrejme nepriniesol také výsledky, ako sa čakalo, a hoci sa testuje veľa, je otázna kontrola dodržiavania karantény. Preto sa podľa vlastných slov pokúsi s odborným tímom pozrieť na možnosti smart aplikácií a sfunkčniť e-karanténu.

Ak by legislatíva prešla, vykonávala by ju podľa jeho slov finančná správa. Deklaroval, že ak neprejde, budú hľadať iné možnosti odškodnenia.

14:10 SLOVENSKO - Dnes o 17:30 sa uskutoční tlačová beseda ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a ministra školstva Branislava Gröhlinga.

13:53 SLOVENSKO - Trstená otvorí v piatok a v sobotu odberové miesto na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 v dome kultúry.

Na test sa obyvatelia môžu vopred objednať na konkrétny čas. Samospráva o tom informuje na sociálnej sieti.

13:50 SLOVENSKO - Mesto Košice otvorí od piatka do nedele 33 mobilných odberných miest na testovanie na ochorenie COVID-19.

Zriadi ich prevažne na základných školách. Fungovať budú naďalej aj tri veľkokapacitné odberové miesta.

Ako na štvrtkovom brífingu uviedol primátor Jaroslav Polaček, na budúci víkend už mesto neplánuje organizovať plošné testovanie. Zdôvodňuje to nárastom počtu súkromných mobilných odberných miest.

Cieľom magistrátu je podľa neho pripraviť veľkovakcinačné centrum na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Centrum by mohlo vzniknúť v priestoroch Steel Arény alebo Kulturparku.

Mesto bude aj najbližší víkend testovať ľudí v útulkoch, nocľahárňach a krízových centrách.

13:43 SVET - Írsko predĺži platnosť opatrení proti šíreniu koronavírusu najmenej do veľkonočného obdobia.

Vo štvrtok to oznámil írsky premiér Micheál Martin. Informovala o tom agentúra AFP.

Martin povedal, že presný plán týkajúci sa predĺženia lockdownu musí ešte určiť vláda. Dodal však, že opätovné otvorenie škôl a obnovenie stavebných projektov sú "prioritou".

Írsko podľa najnovších údajov zaznamenalo celkovo 3794 úmrtí na ochorenie COVID-19.

13:32 SLOVENSKO - V Mestskej športovej hale v Trenčíne sú voľné termíny na očkovanie.

Na ďalšie kolo vakcinácie v sobotu je voľných viac ako 900 termínov.

Na očkovanie sa môžu prihlásiť osoby nad 75 rokov, ako aj osoby podľa prioritizácie určenej MZ SR a teda, zdravotnícki pracovníci, študenti zdravotníckych lekárskych a nelekárskych odborov, zamestnanci DSS, zamestnanci odberových miest, terénni sociálni pracovníci. Informuje Ministerstvo zdravotníctva na Facebooku.

Objednanie je možné prostredníctvom https://korona.gov.sk/

13:32 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici Trenčín stúpol počet pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19 i počet zdravotníkov, ktorí sú pre ochorenie mimo služby.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Martina Holecová, aktuálne je v nemocnici hospitalizovaných 118 pacientov s ochorením COVID-19, čo je o 21 viac ako 2. februára. Na umelej pľúcnej ventilácii je momentálne 12 pacientov.

"Momentálne máme 110 zamestnancov vyradených z pracovného procesu, z toho je 12 lekárov, 57 sestier a 41 ostatných zdravotníckych pracovníkov," doplnila Holecová.

13:26 SLOVENSKO - V Malackách prechádza na objednávkový systém druhé stále odberové miesto.

Samospráva na webe informuje, že od pondelka 15. februára sa aj na test v kasárňach na sídlisku Juh bude potrebné zaregistrovať.

Objednávkový systém je rovnaký ako v prípade testovacieho miesta v malackom kaštieli, teda prostredníctvom štátneho webu korona.gov.sk. "Termíny sa dajú rezervovať už aj vo štvrtok," upozornila samospráva.

13:14 SVET - Tri uzavreté české okresy Cheb, Sokolov a Trutnov bude strážiť 580 policajtov na 80 stanovištiach.

Okresy nebudú hermeticky uzavreté, kontroly budú náhodné.

Opatrenia majú platiť od polnoci zo štvrtka na piatok až do konca núdzového stavu.

13:08 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR dúfa, že aplikácia na prihlasovanie učiteľov na očkovanie, ktorú pripravuje Národné centrum zdravotníckych informácií , bude spustená v piatok ráno.

Informoval o tom rezort školstva na sociálnej sieti s tým, že očkovanie sa začne v sobotu 13. februára s najväčšou pravdepodobnosťou vo väčšine krajských miest a v Martine.

Rezort podotkol, že od stredy nastavuje systém, aby sa dalo overiť, kto je pedagogickým zamestnancom.

"V prvej fáze sa budú očkovať učitelia, ale aj asistenti a vychovávatelia. Začne sa s tými, ktorí pracujú v materských školách, na prvom stupni základných škôl a končiacich ročníkoch stredných škôl v krajských mestách," priblížil rezort školstva.

Prvá fáza očkovania by mala trvať podľa ministerstva školstva najbližšie tri týždne. Následne sa budú identifikovať ostatní zamestnanci škôl tak, aby boli všetci zaočkovaní v čo najkratšom čase.

13:05 SLOVENSKO - Krízový štáb mesta Senica rozhodol neotvárať školy a školské zariadenia v okrese do 16. februára.

Senica bude akceptovať platné odporúčania Krízového štábu okresu Senica a odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Senica z nedele. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

Epidemiologická situácia v meste a okrese ostáva vážna.

13:00 SLOVENSKO - Ochota dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 narástla.

Zatiaľ čo v januári 2021 bolo očkovaniu pozitívne naklonených 53,2 percenta respondentov, začiatkom februára už 57,3 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos, ktorý bol realizovaný pre RTVS medzi 5. a 8. februárom tohto roka na vzorke 1076 respondentov vo veku 18 až 65 rokov. TASR o tom informoval Jakub Hankovský z agentúry Ipsos.

Súvisiaci článok Vakcínu dostalo už viac ako 200-tisíc ľudí. Za uplynulý deň ich na Slovensku zaočkovali 6 065 Čítajte 

Z prieskumu tiež vyplýva, že častejšie by sa dali zaočkovať muži.

Vzhľadom na vek je najvyššia miera ochoty nechať sa zaočkovať, rovnako ako pred mesiacom, vo vekovej kategórii 18 až 24 rokov, zatiaľ čo najnižšia je v kategórii 25 až 34 rokov.

Prieskum ďalej ukázal, že so zvyšujúcim sa vzdelaním stúpa ochota nechať sa zaočkovať. Zatiaľ čo respondenti s ukončenou základnou školou by sa nechali zaočkovať v 52,4 percenta prípadov, vysokoškolsky (VŠ) vzdelaní respondenti až v 67,8 percenta.

Najvyššia ochota nechať sa zaočkovať je aj naďalej v Bratislavskom kraji a najnižšiu v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

12:45 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica dnes prvýkrát dosiahol počet pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 rovných 100.

Podľa webovej stránky nemocnice je 15 pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne má Rooseveltova nemocnica 44 pozitívne testovaných zamestnancov a v karanténe je sedem pracovníkov.

V nemocnici pokračuje očkovanie proti ochoreniu COVID-19, pričom prvou dávkou už zaočkovali 11 311 ľudí a druhou 3 569, uviedla pre SITA hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

12:45 SLOVENSKO - Detva plánuje otvoriť odberné miesta na testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 aj tento víkend.

Záujemcovia sa môžu otestovať počas najbližšieho víkendu v sobotu a v nedeľu (13. - 14. 2.). Na sobotu samospráva pripravila dve odberové miesta. Sú to Dom kultúry A. Sládkoviča a mestské kultúrne stredisko (Chudobienec).

V nedeľu budú k dispozícii tri odberové miesta. Samospráva o tom informuje na svojej oficiálnej webstránke.

12:18 SLOVENSKO - Štátny ústav pre kontrolu liečiv vydal v tomto roku zatiaľ 27 stanovísk k liekom, z toho 19 sa týkalo liekov s obsahom účinnej látky ivermektín.

Pre TASR to uviedla hovorkyňa štátneho ústavu Magdaléna Jurkemíková, pričom vysvetlila, že pri dovoze liekov z tretích krajín si u nich colníci zvyčajne overujú informácie o liekoch.

V prípade, že sa na ústav pre kontrolu liečiv obrátia, colnici vydá záväzné stanovisko k obsahu, prípadne charakteru zásielky, ako aj informáciu o tom, či ide o subjekt, ktorý má povolenie na zaobchádzanie s liekmi, a teda o povolený dovoz.

"Štátny ústav pre kontrolu liečiv nevydáva samotné rozhodnutie o zadržaní lieku. Podmienky neprepustenia, respektíve tzv. zhabania upravuje colný zákon," vysvetlila hovorkyňa s tým, že v súlade so zákonom sa ústav riadi tým, či má daný subjekt povolenie a či ide o registrovaný liek, respektíve neregistrovaný liek povolený Ministerstvom zdravotníctva SR, ako je to v prípade ivermektínu.

Pri objednávaní liekov fyzickými osobami z neoverených zdrojov, najmä z tretích krajín, je veľmi vysoké riziko, že daný prípravok neobsahuje deklarované liečivo alebo obsahuje úplne iné liečivo či rôzne iné látky a ľudia sa vystavujú vysokému zdravotnému riziku.

12:15 SLOVENSKO - Bratislava ešte tento víkend zriadi dočasné odberové miesta pre testovanie ľudí na ochorenie COVID-19.

Kapacita miest však už bude menšia ako počas uplynulých víkendov. Magistrát preto žiada verejnosť, aby sa pri získaní potvrdenia o teste už nespoliehali len na dočasné odberové miesta zriadené samosprávami, ale aby na pravidelné testovanie využívali hlavne kapacity trvalých mobilných odberových miest.

Magistrát zriadi dočasné odberové miesta vo vozidlách MHD s rezervačným systémom bez čakania na výsledok testu.

Bratislava upozorňuje, že pokiaľ sa navýši kapacita trvalých mobilných odberových miest na 100 000 testov týždenne, upustí od pravidelného víkendového testovania.

12:13 SVET - Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Poľsku stúpol od stredy o 7008 a dosiahol celkový počet 1 570 658.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Mexiko schválilo dve čínske vakcíny Čítajte 

V krajine zomrelo ďalších 456 ľudí, takže celkovo má 40 177 obetí. Vo štvrtok to oznámilo poľské ministerstvo zdravotníctva.

Hospitalizovaných je v Poľsku 12 227 pacientov s potvrdenou infekciou koronavírusom a 144 541 sa nachádza v karanténe. Zatiaľ sa z nákazy vyliečilo 1 324 101 ľudí.

Proti ochoreniu COVID-19 je v Poľsku zaočkovaných už celkovo 1 884 113 obyvateľov, ukazujú údaje zverejnené na oficiálne webovej stránke vlády gov.pl.

12:08 SVET -Variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý po prvý raz objavili v juhovýchodnom Anglicku v septembri 2020, sa môže stať najrozšírenejším variantom na svete.

Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC s odvolaním sa na vedcov zaoberajúcich sa skúmaním genómu tohto vírusu.

Tzv. britský variant vírusu sa už rozšíril do viac ako 50 krajín sveta.

Predbežné štúdie nepotvrdili, že by bol britský variant (VOC 202012/01) smrteľnejší, spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia COVID-19 alebo vo zvýšenej miere postihoval konkrétnu vekovú skupinu obyvateľstva, uviedlo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb vo svojej správe z januára.

Združenie COVID-19 Genomics UK v tejto súvislosti za najviac znepokojujúci označilo britský, juhoafrický a brazílsky variant, ktoré prispeli k zhoršeniu epidemiologickej situácie v oblastiach svojho vyskytu.

Vplyv týchto troch mutácii na účinnosť jednotlivých typov vakcín je aktuálne predmetom vedeckých výskumov.

12:02 SVET - Pandémia nového koronavírusu vlani znížila intenzitu premávky a počet kolón na nemeckých diaľniciach.

Podľa vplyvného autoklubu ADAC sa celková dĺžka kolón za minulý rok medziročne skrátila o polovicu z 1,42 milióna kilometrov (km) na 679 000 km.

Tento pokles je pritom oveľa výraznejší než zníženie samotnej intenzity premávky. Menej služobných ciest, viac práce z domu a pandemické obmedzenia mobility sa postarali o pokles intenzity premávky zhruba o jednu osminu.

Stavebné práce na cestách pritom vlani nehrali významnú úlohu, ich počet dokonca v porovnaní s rokom 2019 stúpol o tretinu.

Najhorším úsekom nemeckých diaľnic bola aj vlani A3 pri hraničnom priechode Passau s dĺžkou kolón 316 km, čo je však o polovicu menej než v roku 2019.

Naproti tomu žiadne zmeny nenastali v časoch, keď vznikala väčšina kolón. V pracovnom týždni to boli rána medzi 7.00 a 8.00 h a popoludnia medzi 16.00 a 17.00 h.

11:59 SLOVENSKO - Prokurátor Jozef Čentéš je pre veľmi ťažký priebeh covidu v kritickom stave v nemocnici.

Podporu mu na sociálnej sieti vyjadril aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

11:50 SLOVENSKO - V Krupine pribudlo druhé stále odberové miesto na testovanie ľudí na ochorenie COVID-19.

Záujemcovia sa môžu otestovať v kine Kultúra od pondelka do nedele v čase od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h.

"Dajte prosím vedieť tým, čo to potrebujú, lebo nie vždy sa podarí vybaviť všetkých ľudí, ktorí čakajú v rade na Svätotrojičnom námestí," pripomína mesto s tým, že starší spoluobčania so zdravotnými problémami, tehotné ženy a matky s malými deťmi budú pri čakaní v rade uprednostňovaní. Samospráva o tom informuje na svojej oficiálnej webstránke.

11:45 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok v prejave v parlamente pripustila nedostatky v reakcii vlády na druhú vlnu nákazy koronavírusom.

Nemecko obstálo v prvej vlne na začiatku pandémie pomerne dobre, povedala Merkelová poslancom. "Potom sme neboli dostatočne opatrní či dostatočne rýchli," uviedla s ľútosťou kancelárka. Dodala, že druhý lockdown neprišiel dosť rýchlo. Informovala o tom agentúra DPA.

Súvisiaci článok Merkelová pripustila nedostatky v riešení druhej vlny pandémie Čítajte 

Kancelárka sa v stredu s premiérmi 16 nemeckých spolkových krajín dohodla na výraznom predĺžení lockdownu a príslušných obmedzení až do 7. marca. Terajší lockdown sa mal pôvodne skončiť v polovici februára.

Merkelová v prejave v Spolkovom sneme (Bundestag) zdôraznila, že krajina musí dbať na varovania vedcov.

Premiéri 16 spolkových krajín sa dohodli na rozsiahlom uvoľnení obmedzení lockdownu až vtedy, keď sedemdňová incidencia klesne na 35.

V Nemecku sa zatiaľ celkovo koronavírusom nakazilo vyše 2,3 milióna ľudí, z nich 63 635 zomrelo, vyplýva z údajov RKI.

11:36 SLOVENSKO - Združenie miest a obcí Slovenska podporuje organizovanie dobrovoľných jarných škôl.

Tie sa začnú na strednom Slovensku v Banskobystrickom, Trenčianskom a Žilinskom kraji počas budúceho týždňa v čase jarných prázdnin. TASR to potvrdil ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.

Zároveň tvrdí, že ZMOS podporuje každú aktivitu, ktorá sa týka vzdelávania a rozvoja vedomostí. "Napokon, vlani bolo organizované podobné podujatie, ktoré sa stretlo so záujmom žiakov," poznamenal Kaliňák.

Žiaci budú môcť počas jarných prázdnin navštevovať dobrovoľné jarné školy. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vytvára túto možnosť pre základné a stredné školy s cieľom prispieť k vyrovnaniu rozdielov medzi žiakmi a podporiť učenie sa najmä u tých žiakov, ktorí nemali prístup k plnohodnotnému dištančnému vzdelávaniu.

11:31 SLOVENSKO - Nepodarilo sa zabezpečiť, aby otváranie škôl v Bratislave prebiehalo predvídateľne a koordinovane, hovorí primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Súvisiaci článok Väčšina škôl v Bratislave zrejme ostane zatvorená aj budúci týždeň Čítajte 

Regionálny hygienik nevydal nariadenie a aj na nasledujúci týždeň platí iba jeho odporúčanie neotvárať školy v Bratislave pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu.

"Keďže jeho odporúčanie nie je záväzné pre zriaďovateľov škôl, jednotliví zriaďovatelia k nemu pristupujú rôzne. Niektoré súkromné školy sú na rozdiel od verejných škôl otvorené už dnes a zrejme budú aj nasledujúci týždeň," uviedol Vallo. Ani COVID automat podľa neho nepomohol tomu, aby boli rodičia včas informovaní, či ich deti budúci týždeň pôjdu či nepôjdu do školy.

Primátor označil za vysoko pravdepodobné, že bratislavskí školáci zostanú aj budúci týždeň doma, ak chodia do niektorej z verejných škôl.

11:28 SLOVENSKO - V Nemocnici Svet zdravia Stropkov vzniklo vo štvrtok nové mobilné odberové miesto na testovanie na ochorenie COVID-19.

Vo svidníckej nemocnici doteraz zaočkovali takmer dvetisíc oprávnených osôb.

Otvorené bude od pondelka do soboty v čase od 8.00 do 16.00 h, pričom obedňajšia prestávka bude v čase od 12.00 do 12.30 h. Nachádza sa pri hlavnom vstupe do nemocnice, testovanie záujemcov sa vykonáva z vonkajšieho priestoru. PCR testovanie je určené len pre samoplatcov. TASR o tom informovala komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

"Na termín očkovania proti ochoreniu COVID-19 v Nemocnici Svet zdravia Svidník sa môžu určené skupiny ľudí prihlásiť online prostredníctvom národného portálu www.korona.gov.sk. Vo svidníckej nemocnici bolo dosiaľ zaočkovaných takmer 2000 oprávnených osôb," dodala Fedáková.

11:25 SLOVENSKO - Ak budú materské a základné školy v jednotlivých krajoch v čase pred a po jarných prázdninách v prevádzke, nárok na pandemické ošetrovné rodičovi nevzniká.

V tlačovej správe na to upozornila Sociálna poisťovňa. Počas krízovej situácie podľa poisťovne platí to isté ako pri ostatných prázdninách. Ak bude pred začatím jarných prázdnin prerušené vyučovanie v školách rozhodnutím ministra školstva, zriaďovateľa, riaditeľa školy alebo hygienika a toto prerušenie bude trvať aj počas prázdnin, rodičia detí budú mať nárok na ošetrovné aj počas prázdnin.

Ak príslušný orgán uzavrie škôlku svojim rozhodnutím v období, ktoré zodpovedá obdobiu nastávajúcich jarných prázdnin školákov, rodičia škôlkarov v tom čase nárok na pandemické ošetrovné mať budú.

Pri nároku na ošetrovné stále platí, že pre starostlivosť o dieťa je nárok na ošetrovné iba za predpokladu, ak je zariadenie uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu a iba počas obdobia uvedenom v rozhodnutí príslušného orgánu o jeho uzatvorení.

11:10 SLOVENSKO - Senec od pondelka 15. februára obnoví prezenčné vyučovanie na prvom stupni základných škôl , otvorí aj materské školy.

Senec prijal rozhodnutie na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave a vzhľadom na COVID automat, ktorým bolo mesto zaradené do druhého stupňa - červenej zóny. Dištančné vzdelávanie pokračuje pre druhý stupeň ZŠ.

10:59 SVET - Zmiernenie lockdownu spôsobilo v Rakúsku prudký nárast záujmu o testovanie na koronavírus.

Za posledných päť dní testy absolvovalo 1 096 621 Rakúšanov. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil vládny krízový štáb. Od začiatku pandémie v Rakúsku uskutočnili 11 miliónov testov na koronavírus.

10:55 SLOVENSKO - Lockdown nepriniesol podľa ministra hospodárstva Richard Sulíka na Slovensku také výsledky, ako by sme si želali.

Sulík sa vyjadril, že je načase sa zamyslieť, ako budeme ďalej bojovať proti koronavírusu. „Nemôžeme robiť stále to isté a čakať iný výsledok," skonštatoval. Podľa ministra je nevyhnuté zamerať sa na trasovanie a tzv. e-karanténu.

Práve aplikácia by podľa neho mala mať aktuálne vysokú prioritu, a preto sa ponúkol, že sa danému projektu bude venovať. „Posnažíme sa, aby sme takúto aplikáciu čím skôr v slovenských podmienkach spojazdnili a odovzdali Národnému centru zdravotníckych informácií," povedal Sulík.

Sám pritom priznáva, že tento projekt nemusí „klapnúť". Ak by sa však podaril, malo by to byť v blízkom čase, v rozmedzí týždňov a nie mesiacov.

10:55 SLOVENSKO - Seniorom nad 70 rokov v obci Špačince pri Trnave prispeje obec na odvoz k lekárovi taxíkom.

Ak splnia podmienky výšky dôchodku a ďalšie kritériá vrátane vlastníctva osobného vozidla, môžu dostať ročnú podporu na desať jázd v celkovej hodnote 25 eur. Starosta Július Zemko pre TASR uviedol, že služba začala platiť od februára.

10:41 SVET - Južná Kórea hlásila vo štvrtok 504 nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín.

Je to najvyšší denný nárast za približne posledné dva týždne, ktorý vyvoláva obavy z možnej novej vlny nákazy. V ázijskej krajine sa totiž začína sviatok lunárneho Nového roka, pripomenula tlačová agentúra AP. V krajine platí zákaz združovania piatich alebo viacerých ľudí.

Predstavitelia zdravotníctva vo štvrtok dodali, že po pripočítaní nových infikovaných stúpol celkový počet prípadov od začiatku pandémie na 82 434. Úrady hlásili aj ďalších 1496 úmrtí na ochorenie COVID-19.

10:35 SLOVENSKO - V okrese Pezinok a Malacky môže nastať kolaps základnej infraštruktúry, a to verejnej dopravy, zberných školských klubov a materských škôl pre kritickú infraštruktúru či obchodov.

Upozornili na to primátori a starostovia regiónu pod Malými Karpatmi v spoločnom vyhlásení a zdôvodnili to nezabezpečením dostatočného počtu mobilných odberových miest zo strany ministerstva zdravotníctva.

Zároveň apelujú na jednotný postup regionálnych hygienikov v otázke otvárania škôlok a škôl, keďže rozdielnymi stanoviskami vo forme odporúčaní dochádza podľa samospráv k nejednoznačnej a chaotickej interpretácii uznesení vlády SR.

Primátori a starostovia okresu Pezinok zároveň žiadajú predsedov koaličných politických strán, aby boli opatrenia prijímané na úrovni vlády včas a zrozumiteľne tak pre samosprávy, ako aj občanov a zamestnávateľov.

10:28 SLOVENSKO - Vakcínu proti koronavírusu dostalo na Slovensku ďalších 6 065 ľudí.

Do stredy bolo podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií zaočkovaných 206 383 ľudí. Druhú dávku vakcíny dostalo celkovo 48 963 ľudí.

10:25 SLOVENSKO - V Žiari nad Hronom sa rozširujú možnosti na bezplatné antigénové testovanie na ochorenie COVID-19.

Súkromné spoločnosti v mestských priestoroch otvoria dve odberové miesta, kde budú zdravotníci odoberať vzorky šesť dní v týždni vrátane víkendov. Pre TASR to potvrdil vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Nové odberové miesta v Žiari nad Hronom vzniknú v priestoroch mestského kultúrneho centra (MsKC) a v starom kultúrnom dome na Námestí Matice slovenskej. Ako pre TASR priblížil koordinátor odberových miest Denis Kmeť, obe odberové miesta budú otvorené od 8.00 do 17.00 h mimo obednej prestávky od 12.00 do 13.00 h.

10:23 SLOVENSKO - Dolnokubínska samospráva počas najbližšieho víkendu nebude organizovať plošné antigénové testovanie na ochorenie COVID-19.

Podľa primátora Jána Prílepka je existujúca kapacita súkromných mobilných odberných miest postačujúca.

V Dolnom Kubíne plošne testovali tri víkendy po sebe, pri poslednom testovaní odhalili 15 pozitívnych prípadov z celkového počtu 2 287 otestovaných. Dolnokubínčania budú môcť získať certifikát o negatívnom teste na mobilných odberových miestach, ktoré fungujú v meste dlhodobo.

10:20 SLOVENSKO - Primátori a starostovia miest a obcí v okrese Pezinok žiadajú štát o okamžité navýšenie odberových miest na testovanie na COVID-19.

„Pomôžeme štátu ešte túto sobotu, lebo nám záleží na našich obyvateľoch. Sme však na pokraji síl - personálnych, technických a materiálnych. Preto po dohode už ďalšie víkendy testovať nebudeme," uviedol na sociálnej sieti primátor Pezinka Igor Hianik a dodal, že predstavitelia samospráv v okrese žiadajú štát o okamžité navýšenie mobilných odberových miest.

„Testovať budeme v Pezinku už len v sobotu 13. februára v čase od 08:00 do 20:00. Posilnili sme sa o jeden tím a testovať budeme na siedmich miestach," uviedol primátor Pezinka a dodal, že objednávať sa bude cez systém ako doposiaľ a registrácia sa spustí v piatok ráno.

10:17 SLOVENSKO - Považskobystrická radnica osloví Ministerstvo zdravotníctva SR so žiadosťou, aby učitelia z mesta a okolia mohli byť zaočkovaní priamo v Považskej Bystrici.

Ako informoval primátor Karol Janas, v spolupráci v miestnou nemocnicou chcú na vakcináciu využiť priestory športovej haly, ktorá sa už osvedčila pri testovaní.

„Pripadá mi absolútne nemysliteľné a neakceptovateľné, aby naši pedagógovia a pracovníci v školstve museli chodiť na očkovanie do Trenčína. V Považskej Bystrici máme vakcinačné centrum v nemocnici, už niekoľko týždňov tam očkujú práve vakcínou od Pfizer/BioNTechu a zvládajú 'vyočkovať' to, čo majú naskladnené v stanovenom čase, aby sa vakcína neznehodnotila," upozornil Janas.

10:10 SVET - Nákazu novým druhom koronavírusu v Maďarsku potvrdili za uplynulých 24 hodín 1862 ľuďom.

V súvislosti s chorobou COVID-19 zomrelo 97 zväčša starších chronicky chorých pacientov, informoval vo štvrtok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Aktuálne je koronavírusom infikovaných 81 297 jedincov. Hospitalizovaných je 3799 osôb, z nich 299 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Z covidu sa zotavilo 287 134 ľudí.

Počet zaočkovaných už dosiahol 294 624, z nich 117 368 dostalo aj druhú dávku vakcíny. V zmysle plánu očkovania od štvrtka obvodní lekári očkujú chronicky chorých vo veku do 60 rokov, ktorí sa zaregistrovali. Potrebné vakcíny už distribuovali ambulanciám.

Aktuálnou bilanciou pandémie koronavírusu v Maďarsku je 381 875 nakazených a 13 444 úmrtí súvisiacich s covidom.

10:04 SLOVENSKO - Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v stredu na Slovensku 2487 pozitívnych na ochorenie COVID-19 a a 3 145 formou antigénových testov. Celkovo vykonali 10 932 testov.

Je to 22,75 percenta z 10 932 ukončených RT-PCR vyšetrení a 2,12 percenta z 148 022 antigénnych testov.

Počet úmrtí na nový koronavírus sa zvýšil o 127. Ochorenie prekonalo ďalších 1900 pacientov.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Najviac prípadov odhalili PCR testy v Trnavskom kraji (511), nasledoval Košický kraj (360), Banskobystrický (333), Bratislavský(314), Trenčiansky (304), Žilinský (259), Prešovský (220) a Nitriansky (186).

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 719 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 447 ľudí. Na JIS je 277 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 313 osôb.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 127 ľudí. Celkový počet úmrtí "na covid" je 5 629 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 1 213. Vyliečilo sa ďalších 1900 pacientov, celkový počet tak stúpol na 253 518.

10:03 SLOVENSKO- Nitra končí s nárazovým víkendovým testovaním na COVID-19.

Úlohu samosprávy preberú mobilné odberové miesta (MOM), ktoré vznikli na základe výzvy ministerstva zdravotníctva. Mesto Nitra v tomto roku zorganizovalo už päť kôl testovania.

„Nárazové víkendové testovanie nie je udržateľné kapacitne, ani materiálne. Aj preto vítame výzvu ministerstva zdravotníctva, ktorá umožnila vznik súkromných mobilných odberových miest.

V Nitre ich máme momentálne viac ako dvadsať, fungovať budú minimálne šesť, niektoré sedem dní v týždni a mali by byť schopné pokryť záujem o testovanie všetkých obyvateľov mesta,“ povedal primátor mesta Marek Hattas.

9:58 SLOVENSKO - Mesto Hlohovec doručí každému obyvateľovi nad 65 rokov veku dva respirátory FFP2 bez výdychového ventilu.

Spolu s nimi dostanú v obálke aj informačný leták o možnostiach registrácie seniorov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. V meste je podľa hovorkyne radnice Zuzany Hrinkovej Siebenstichovej približne 4 300 ľudí, ktorí respirátory dostanú. Roznášať im ich budú vo štvrtok a v piatok zamestnanci mesta.

V susednom Leopoldove dostávajú seniori nad 65 rokov po päť kusov respirátorov FFP2 a k tomu trojmesačnú dávku vitamínu D. Nezaostávajú ani menšie obce, obec Vlčkovce v okrese Trnava pridala k respirátorom aj rúška a rukavice. Respirátory svojim starším občanom rozdávajú aj v Bučanoch, Šúrovciach, Bielom Kostole a niektorých ďalších obciach okresu Trnava.

9:50 SVET - Kabinet českého premiéra Andreja Babiša vo štvrtok zakázal ľuďom z okresov Cheb, Sokolov a Trutnov vycestovať.

Ostatní občania ČR, naopak, nesmú pricestovať. Z obmedzenia pohybu v týchto troch okresoch budú výnimky ako napríklad dochádzka do škôl či do zamestnania. Po rokovaní vlády to oznámil minister zdravotníctva Jan Blatný, informuje spravodajský server Novinky.cz.

Opatrenia majú platiť od polnoci zo štvrtka na piatok až do konca núdzového stavu.

Tri uzavreté okresy bude strážiť 580 policajtov na 80 stanovištiach. Okresy nebudú hermeticky uzavreté, kontroly budú náhodné

09:31 SVET - Britský program vakcinácie proti koronavírusu podľa premiéra Borisa Johnsona smeruje k tomu, že prvou dávkou budú do konca apríla zaočkovaní všetci obyvatelia krajiny vo veku nad 50 rokov.

Johnson uviedol, že doteraz bolo zaočkovaných 13 miliónov Britov, čo je približne štvrtina dospelej populácie krajiny. Cieľom britských zdravotníckych úradov je už do 15. februára zaočkovať 15 miliónov ľudí, ktorí sú najviac ohrození ochorením COVID-19, vrátane zdravotníkov v prednej línii a ľudí vo veku nad 70 rokov.

09:27 SVET - Česká republika za posledných 24 hodín zaznamenala 9 446 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Vyplýva to zo štvrtkových údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva. Česko od začiatku pandémie zaznamenalo 1 064 952 prípadov nákazy koronavírusom a 17 772 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. Aktívnych prípadov je v krajine 98 384 a 5 817 ľudí je s touto chorobou hospitalizovaných.

09:23 SVET - Nemecko odporúča cestovanie do Číny iba v nevyhnutných prípadoch.

Ako dôvod uviedlo kruté čínske opatrenia v boji proti koronavírusu. Úrady tam napríklad ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, zadržiavajú v nemocničnej karanténe ešte celé týždne. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

"Ľudí vyliečených z covidu napriek negatívnemu PCR testu aj testu na protilátky IgM a zelenému QR kódu hneď pri vstupe na územie krajiny prevezú do najbližšej nemocničnej karantény - držia ich tam niekoľko týždňov a podrobujú rozsiahlym prehliadkam," infromovalo dnes na webovej stránke nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

09:19 SVET - Deficit rozpočtu federálnej vlády USA za prvé štyri mesiace amerického fiškálneho roka, čiže za október až január, stúpol na rekordných 735,7 miliardy dolárov.

Recesia vyvolaná pandémiou koronavírusu totiž znížila daňové príjmy a zároveň stúpli výdavky určené na zmiernenie vplyvu pandémie. Americké ministerstvo financií informovalo, že rozpočtový schodok za prvé štyri mesiace fiškálneho roka bol o 89 percent vyšší ako schodok v objeme 389,2 miliardy dolárov v rovnakom období pred rokom.

08:23 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová a premiéri šestnástich spolkových krajín sa dohodli na opätovnom otvorení škôl a kaderníctiev v nadchádzajúcich týždňoch.

Lockdown zameraný na zabrzdenie šírenia koronavírusu však predĺžili do 7. marca pre obavy, že nové varianty vírusu by mohli zastaviť pokles počtu nových prípadov. Merkelová a krajinskí premiéri sa v stredu dohodli, že malé predajne či múzea sa v Nemecku otvoria až po tom, ako počet nových potvrdených infekcií klesne na 35 týždenne na stotisíc obyvateľov.

Doteraz bolo cieľom nemeckej vlády znížiť počet nových nákaz pod hranicu 50 týždenne na stotisíc obyvateľov. Pribúdanie infekcií koronavírusom v Nemecku kulminovalo tesne pred Vianocami na úrovni takmer 200 týždenne na 100-tisíc obyvateľov, ale doteraz kleslo na 68 týždenne.

08:22 SVET - Japonsko hlási doposiaľ najvyšší počet obetí za 24 hodín, na ochorenie COVID-19 zomrelo 121 ľudí.

Informovalo o tom vo štvrtok tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Počet úmrtí sa tak v krajine zvýšil na 6 678. Japonsko ešte nezačalo s očkovaním, približuje agentúra AP. Tento mesiac by mali prísť na rad ako prví zdravotnícki pracovníci.

08:05 SVET - Z Portugalska včera hlásili prvé dva prípady nákazy brazílskym variantom koronavírusu SARS-CoV-2.

Informovala o tom televízia SIC. Stalo sa tak dva týždne po tom, čo boli zastavené všetky lety medzi Portugalskom a Brazíliou.

Televízia SIC priblížila, že obaja nakazení brazílskym variantom sú z oblasti Lisabonu.

Agentúra Reuters informovala, že medzi Portugalskom a Brazíliou môžu premávať len repatriačné lety.

Na cestu sa tiež môžu vydať ľudia z humanitárnych dôvodov. Pred letom sa však musia preukázať negatívnym testom, ktorý nie je starší ako 72 hodín, a po prílete do Portugalska ich čaká dvojtýždňová karanténa.

8:00 SVET - Mexické regulačné úrady schválili na núdzové použitie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od dvoch čínskych spoločností, CanSino Biologics a Sinovac.

Schválenie oznámil námestník mexického ministra zdravotníctva Hugo López-Gatell, ktorého citovala agentúra AFP.

6:39 SVET - Lyžiarske strediská v regióne Lombardsko na severe Talianska, ktoré sa pred rokom stalo prvým známym ohniskom koronavírusovej pandémie v Európe, sa znovu otvoria od 15. februára, informovala agentúra AFP.

Rozhodnutie otvoriť lyžiarske strediská prišlo po priaznivom odporúčaní panelu odborníkov, ktorí radia talianskej vláde, ako postupovať súvislosti s pandémiou. Schválenie bolo podmienené niekoľkými preventívnymi opatreniami na obmedzenie tlačeníc na svahoch vrátane obmedzenia predaja permanentiek, tzv. skipassov. V Lombardsku bude denný počet lyžiarov obmedzený na najviac 30 percent hodinovej kapacity lanoviek a vlekov.

6:00 SVET - V súvislosti s očkovaním proti covidu zomrel v Česku prvý človek.

Informoval o tom český Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL). Išlo o seniora, ktorý bol v terminálnom štádiu iného ochorenia a po podaní vakcíny sa u neho objavili nežiaduce účinky.

Tie výrazne zhoršili jeho zdravotný stav, informoval spravodajský portál Televízie Nova.

"SÚKL prijal nahlásenie úmrtia, ku ktorému došlo v dôsledku zhoršenia zdravotného stavu v časovej súvislosti s vakcínou proti COVID-19. S týmto hlásením bude SÚKL naďalej pracovať," potvrdila hovorkyňa ústavu Klára Brunclíková.

U seniora sa po podaní vakcíny objavili bežné nežiaduce účinky ako nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie či únava. "Zatiaľ čo u väčšiny osôb tieto nežiaduce účinky za niekoľko dní odznejú, nie je vylúčené, že u veľmi oslabených starých osôb môžu viesť k závažnému zhoršeniu zdravotného stavu," doplnila Brunclíková.

Medzi ďalšie časté vedľajšie účinky vakcíny patria bolesti hlavy, kĺbov, zimnica alebo horúčka, ale aj opuchy v mieste vpichu, pripomína TV Nova.

Dodáva, že českí lekári majú podľa odporúčania kontrolného ústavu zvažovať, či budú ľudí starších 85 rokov vôbec očkovať, ak by u nich riziká prevažovali nad prínosmi vakcíny. Rovnako by mali pristupovať aj k pacientom v terminálnych štádiách chorôb, čo bol aj prípad zosnulého dôchodcu.

"Súčasne upozorňujeme, že veľmi krehké staré osoby, ktoré boli očkované, je nutné po očkovaní pozorne sledovať a dôsledne riešiť všetky zdravotné ťažkosti vrátane tých, ktoré sú u bežnej populácie považované za nezávažné," uzavrela hovorkyňa SÚKL.

Očkovanie v Česku aktuálne spomaľuje nedostatok vakcín, pripomína TV Nova. Celkovo v ČR dosiaľ dostalo očkovaciu látku vyše 382.000 ľudí, z toho viac ako 116.000 je už preočkovaných aj druhou dávkou.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 2. Sodastream sa mení
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 438
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 091
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 501
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 377
 5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 497
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 3 290
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 688
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


5 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu