BRATISLAVA. Reforma fungovania Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v žiadnom prípade neoslabí boj proti extrémizmu. V súvislosti s vládou schválenými zmenami na ÚŠP to uviedol generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Jednou zo zmien je aj vytvorenie oddelenia organizovaného zločinu, terorizmu a extrémistickej kriminality, pod ktoré bude spadať pôvodne samostatné oddelenie extrémistickej kriminality.
Tému už prebral aj s Lipšicom
„Doposiaľ sa tejto agende venovalo päť prokurátorov, odteraz to bude 11,“ zdôraznil Žilinka s tým, že v boji proti extrémizmu neustúpi „ani o centimeter dozadu“.
Generálny prokurátor doplnil, že na tému zmien už hovoril aj so zvoleným špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom. „Preberali sme aj túto problematiku a vyjadril plný súhlas, že - áno, je to aj jeho predstava,“ dodal Žilinka.
Ešte pred dnešným zasadnutím vlády zámer zrušiť samostatné oddelenie extrémistickej kriminality kritizovali niektorí koaliční poslanci.
„Sme presvedčení, že odhaľovanie a postihovanie extrémistickej kriminality je dôležitou úlohou špeciálnej prokuratúry, a preto by v nej malo ostať samostatné oddelenie extrémistickej kriminality,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnil poslanec Ondrej Dostál (SaS).
Prokurátori dostanú asistentov
Poslanci sa podľa neho domnievajú, že dosiahnutie vyrovnanejšej zaťaženosti medzi prokurátormi možno dosiahnuť organizačnými opatreniami a prerozdelením agendy bez toho, aby sa zrušilo samostatné oddelenie extrémistickej kriminality.
Jeho zrušením hrozí podľa nich oslabenie boja proti extrémizmu. Z tohto dôvodu vyzvali vládu, aby návrh generálneho prokurátora v predloženej forme neodsúhlasila.
Medzi ďalšie zmeny, ktoré vláda odsúhlasila, je aj navýšenie počtu prokurátorov z 35 na 38 a tiež zavedenie postu asistentov prokurátorov, ktorí budú na úrade pôsobiť ako štátni zamestnanci.