SME
Utorok, 20. apríl, 2021 | Meniny má MarcelKrížovkyKrížovky

Slovensko patrí medzi najhoršie krajiny v počte úmrtí na covid (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 5 821 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platí COVID automat: Správy o koronavíruse sme sledovali minútu po minúte:

19:20 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v pondelok.

Skryť Vypnúť reklamu

19:09 SVET - V Spojenom kráľovstve dostalo prvú dávku vakcíny minimálne 15 miliónov ľudí, oznámil minister zodpovedný za vakcináciu Nadhim Zahawi.

18:25 SLOVENSKO - Cez víkendu otestovali na dočasných odberných miestach v Prievidzi celkovo 11 577 osôb. Z toho 110 testov bolo pozitívnych. Miera pozitivity je teda 0,95 percenta.

Načítavam video...

17:25 SLOVENSKO - Republiková únia zamestnávateľov dôrazne protestuje proti povinným testov pre kamionistov pri vstupe do Nemecka. Takéto obmedzenie kľúčovej dopravnej tepny môže viesť k zrúteniu vnútorného trhu, narušeniu dodávateľských reťazcov a ohrozeniu zásobovania obyvateľstva. Firmy apelujú na vládu, aby využila všetky dostupné prostriedky na zvrátenie tejto situácie.

17:10 SVET - Česká vláda na žiadosť hajtmanov vyhlásila na dva týždne v celej krajine núdzový stav. Nadviaže tak na súčasný núdzový stav platný do nedele polnoci.

Skryť Vypnúť reklamu

16:30 SVET - V Prahe protestujú na Valentínskom pochode stovky ľudí proti opatreniam.

16:10 SLOVENSKO - Zdravotníkom, ale aj sanitárom alebo upratovačkám, ktorí pracujú na oddeleniach, kde sú hospitalizovaní pacienti s covidom, vyplatil štát na príplatkoch za január 13 miliónov eur, tvrdí premiér Igor Matovič. „A bude tak aj v ďalších mesiacoch," doplnil. Zároveň sa personálu nemocníc poďakoval za odvedenú prácu.

15:11 SLOVENSKO - Ozbrojené sily evidujú tri úmrtia profesionálnych vojakov, ktoré mohli súvisieť s ochorením Covid-19. Od začiatku pandémie sa nakazilo viac ako tritisíc vojakov.

15:02 SLOVENSKO - Otváranie škôl skončilo dobre, vznikol však zbytočný komunikačný šum, povedal v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedol podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Na plošné otváranie obchodov či reštaurácií ešte podľa Šeligu nie je čas.

Skryť Vypnúť reklamu

14:24 SLOVENSKO - Proti ochoreniu Covid-19 sa určite chce dať zaočkovať 39,6 percenta ľudí. Proti očkovaniu nie je 38,5 percenta opýtaných, avšak ešte váhajú. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý urobila od 12. do 19. januára na vzorke 1005 respondentov.

13:45 SLOVENSKO - Minister hospodárstva sa napriek odporu premiéra bude usilovať o otvorenie malých obchodov. "Ja som za to, aby sme otvorili malopredajne," tvrdí Sulík, ktorý si vie predstaviť, že by jednou z podmienok nákupu mohol byť maximálne sedem dní starý test.

13:28 SVET - Nemecko v nedeľu začalo s prísnejšími kontrolami na hraniciach s Českou republikou a rakúskou spolkovou krajinou Tirolsko. Snaží sa obmedziť šírenie nových nákazlivejších variantov koronavírusu, ktoré sa vyskytujú v oboch krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

12:42 SLOVENSKO - Zvolen plošné testovanie svojich obyvateľov na covid-19 už tento víkend neorganizuje. Záujemcovia sa môžu testovať podľa potreby v súkromných mobilných odberových miestach, ktorých je k dispozícii desať.

12:05 SLOVENSKO - O očkovanie je medzi učiteľmi v Košiciach veľký záujem. „O očkovanie je mimoriadny záujem. Hoci sme mali otvoriť od 8:00, prvých učiteľov sme zaočkovali takmer o hodinu skôr, už čakali pred Vakcinačným centrom,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP pre vedu, výskum a vzdelávanie Peter Kizek.

11:59 SVET - Japonsko schválilo použitie prvej vakcíny proti covidu. Ministerstvo zdravotníctva dalo zelenú očkovacej látke, ktorú vyvinuli firmy Pfizer a BioNTech. Očkovanie sa v krajine začne o pár dní.

Načítavam video...

11:37 SLOVENSKO - Slovensko patrí v súčastnosti medzi krajiny s najvyšším počtom úmrtí na covid. V počet úmrtí za posledných sedem dní na počet obyvateľov je najhoršie na svete, uvádza to stránka Our Word in Data.

Skryť Vypnúť reklamu

11:21 SLOVENSKO - Handlovskí seniori vo veku nad 65 rokov a zdravotne ťažko postihnutí dostanú od mesta respirátory FFP2. S distribúciou začala samospráva v týchto dňoch.

10:55 SLOVENSKO - Zdravotnícke zariadenia majú nedostatok personálu, chýbajú internisti, anestéziológovia a ďalší špecialisti. Nedostatok je aj sestier a potrební sú aj sanitári.

Ministerstvo vyzýva ľudí, ktorí spĺňajú odborné požiadavky, aby sa na pomoc prihlásili. Pripravilo tiež zmeny, ktoré umožnia lepšie využitie medikov. Nariadenie pracovnej povinnosti je vždy posledným riešením, keď nie je inak možné zabezpečiť zdravotnú starostlivosť.

Súvisiaci článok Na Novom Zélande zaznamenali nové prípady, Auckland čaká lockdown Čítajte 

Aktuálne zverejnené pozície, ktoré nemocnice potrebujú obsadiť, sú vo väčšine lokalít Slovenska (zoznam tu https://www.covidvnemocniciach.sk/posilnite-timy-v-nemocniciach/).

Skryť Vypnúť reklamu

10:42 SVET - Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová nariadila trojdňový lockdown najväčšieho novozélandského mesta Auckland po tom, ako zaznamenali tri nové prípady nákazy.

Pozitívny výsledok testu mala trojčlenná rodina z Aucklandu. Úrady vyjadrili znepokojenie nad "novými a aktívnymi" prípadmi nákazy, pretože neexistuje zjavný zdroj prenosu.

Nové prípady vírusu v krajne zaregistrovali naposledy pred tromi týždňami. Boli to prvé potvrdené infekcie po viac ako dvoch mesiacoch.

Načítavam video...

10:15 SLOVENSKO - V Žiline prišlo sa prišlo počas soboty dať otestovať spolu 9 208 ľudí. Testovanie pokračuje aj v nedeľu.

10:00 SLOVENSKO - Denné štatistiky o vývoji pandémie na Slovensku dnes NCZI reportovať nebude. Údaje za sobotu a nedeľu zverejnia v pondelok. Dôvod je plánová odstávka informačného systému.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Únia urýchli schvaľovanie upravených vakcín na nové kmene Čítajte 

09:23 SLOVENSKO - V Starej Ľubovni sa prišlo v sobotu, v prvý deň víkendového testovania na Covid-19, otestovať 1 733 ľudí, z nich boli traja pozitívni, čo predstavuje mieru pozitivity 0,17 percenta.

09:11 SVET - Euromisárka kritizuje Nemecko za zavretie hraníc s Českom. Strach z mutácií je síce pochopiteľný, zatváranie hraníc ale situáciu nijako nerieši, povedala v rozhovore pre denník Augsburger Allgemeine eurokomisárka pre zdravotníctvo Stellla Kyriakidisová.

Návrat k Európe zatvorených hraníc ako počas vlaňajšieho v marca nie je podľa nej správnym krokom.

08:34 SLOVENSKO - Bratislava po otvorení ďalších nových trvalých mobilných odberových miest upustí od nárazových víkendových testovaní. K piatku bolo v hlavnom meste zriadených 54 trvalých odberných miest s jedným alebo dvoma odberovými tímami s celkovou kapacitou minimálne 120 000 testov týždenne.

Skryť Vypnúť reklamu

08:10 SVET - Takmer tri mesiace po tom, čo Poľsko zatvorilo niektoré obchody, reštaurácie, kiná či školy, začala poľská vláda s postupným uvoľňovaním. Od piatku sa otvorili lyžiarske strediská, športoviská aj hotely. Po rekordných číslach na konci novembra totiž počty nových prípadov postupne klesali.

Prvé dni uvoľnenia však ulice zimných stredísk zaplavili desaťtisíce ľudí. V tatranskom stredisku Zakopané na uliciach tancovali ľudia, polícia musela riešiť desiatky prípadov výtržníctva, pouličných bitiek aj nadmerného požitia alkoholu.

07:05 SLOVENSKO - Vláda povolila študentom niektorých zdravotníckych odborov cestu do a z vysokej školy, špecializovaného výučbového zariadenia či účelového zariadenia vysokej školy. Ministri to schválili na online rokovaní v sobotu 13. februára.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vláda povolila študentom niektorých odborov cestu do školy Čítajte 

Opatrenie sa týka študentov štvrtého, piateho a šiesteho ročníka doktorského študijného programu v študijnom odbore všeobecné lekárstvo. Tiež študentov druhého a tretieho ročníka bakalára v študijnom odbore ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia. Povolenie platí aj pre študentov tretieho ročníka bakalára v študijnom odbore urgentná zdravotná starostlivosť.

Študenti sa však musia preukázať buď negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu, ktorý nie je starší ako sedem dní, alebo dokladom o prekonaní covidu nie starším ako tri mesiace.

Doložiť môžu aj potvrdenie, že boli zaočkovaní proti Covid-19 aj druhou dávkou vakcíny a od očkovania uplynulo aspoň 14 dní. Študenti môžu uviesť aj svoj zdravotný stav či zdravotnú kontraindikáciu, ktorá neumožňuje vykonanie testu na ochorenie Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

07:00 SLOVENSKO - V nedeľu pokračuje očkovanie učiteľov, v sobotu dostalo vakcínu viac ako štyritisíc ľudí, dnes by ju malo dostať ďalších niekoľko tisíc pedagogických zamestnancov.

06:40 SVET - Libanon dostal prvú várku vakcín proti ochoreniu Covid-19.

Načítavam video...

06:18 SVET - Na Novom Zélande našli nové ohnisko nákazy koronavírusu. Pozitívny test na Covid-19 mala trojčlenná rodina vrátane ženy, ktorá pracuje pre cateringovú spoločnosť dodávajúcu služby pre medzinárodné lety.

06:00 SLOVENSKO - V komunitnom centre v Sečovciach otestovali na covid počas piatka a soboty celkovo 556 ľudí z rómskej osady, pozitívnych bolo 22 osôb, potvrdil prednosta mestského úradu Ivan Kantor, miera pozitivity je tak na úrovni 3,95 percenta.

V osade žije oficiálne zhruba 1800 obyvateľov, podľa odhadov ich však môže byť okolo 2400. Účasť Rómov na testovaní bola podľa slov Kantora slabá. Mesto sa ich však snažilo motivovať, aby prišli v čo najväčšom počte. Počas testovania im rozdávali hygienické potreby.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 2. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 3. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 4. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 5. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 6. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 7. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 8. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 9. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 10. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 1. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 2. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 3. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 4. DPDgroup zanalyzovala správanie zákazníkov počas pandémie
 5. Čo bude v 2021 inak pri stavebnom povolení pre domy
 6. Konečne! PLANEO Elektro opäť otvára predajne
 7. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 8. Obnoviteľné zdroje energie na FVT
 9. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 10. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 25 787
 2. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 22 321
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 18 179
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 622
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 8 373
 6. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 8 014
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 855
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 853
 9. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 7 753
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 701
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovensko sa zrejme nevyhne vyhosteniu ruských diplomatov.

9 h

Čo sa udialo v českých Vrběticích.

4 h

Neprehliadnite tiež

Čo sa udialo v českých Vrběticích.

4 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

4 h