BRATISLAVA. Novozvolený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zložil v pondelok svoj sľub do rúk predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina).
Začalo mu plynúť sedemročné funkčné volebné obdobie na poste šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry.
Navrátenie dôvery
Nový špeciálny prokurátor sa chce pokúsiť o prinavrátenie dôvery ľudí v to, že zákon platí pre každého. Vyhlásil to po zložení svojho sľubu do rúk predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina).
Lipšic je presvedčený, že sa spravodlivosť na Slovensku nachádza na križovatke a „je nádej, že sa možno po prvýkrát za 30 rokov pohne trestná spravodlivosť výrazne dopredu“.
„Chcem sa o to spolu s mojimi kolegami pokúsiť, aby aj ľudia získali vieru, že zákon platí pre každého,“ doplnil Lipšic. Nový špeciálny prokurátor sa ďalej vyjadril, že sa bude snažiť podporovať prokurátorov ÚŠP, ktorí si vykonávajú svoju prácu zodpovedne. Mnohí z nich sú totiž podľa neho predmetom nevyberaných útokov.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka deklaroval, že ho v tomto smere bude podporovať, ale aj kontrolovať. Priblíženie sa k ideálu spravodlivosti označil Žilinka za ich spoločný cieľ.
Najdôležitejšou úlohou Daniela Lipšica bude prinavrátenie dôvery laickej i odbornej verejnosti v justíciu a spravodlivosť.
Skonštatoval to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) po tom, ako Lipšic zložil sľub a začalo mu plynúť sedemročné funkčné obdobie. Kollár verí, že Lipšic má na to všetky predpoklady.
Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) doplnil, že Lipšic to vo funkcii špeciálneho prokurátora nebude mať ľahké. Pre boj za spravodlivosť je však podľa neho tým správnym človekom.
Vie odstíhať každého
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) je presvedčená, že nový špeciálny prokurátor Daniel Lipšic svojím prístupom ukáže, že vie „odstíhať" každého, vrátane členov koalície.

Šéfka rezortu spravodlivosti zároveň zagratulovala novému špeciálnemu prokurátorovi k vymenovaniu do funkcie. Stanovisko ministerky poskytol Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti.
Ministerka sa tiež vyjadrila k tomu, či nebudú spochybňované kroky Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na čele s Danielom Lipšicom, ak bude stíhaná opozícia.
„Úprimne, ja si myslím, že by boli spochybňované rovnako, ako sú spochybňované od začiatku všetky kauzy, ktoré súvisia s korupciou a sú z obdobia bývalej vlády. Sú spochybňované, že sa jedná o politické kauzy. Ja som sa zatiaľ nestretla so žiadnym dôkazom, ktorý by tomu nasvedčoval,“ dodala Kolíková.
Poníženie Slovenska
Daniel Lipšic je politickým špeciálnym prokurátorom. Akt skladania jeho sľubu bol akt poníženia Slovenska, tvrdí predseda Smeru-SD Robert Fico, pričom pripomenul minulosť Kollára aj Lipšica.
Tvrdí, že koalície ho do funkcie šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry zvolila len preto, lebo potrebovala kyjak na opozíciu a Lipšic súčasnú opozíciu nenávidí.
"Je to politický špeciálny prokurátor. Prečo nemáme právo povedať, že to je čisto politická nominácia, čisto politický výber? Vybrali si (vládna koalícia, poznámka TASR) človeka, ktorý nenávidí súčasnú politickú opozíciu, ktorý celú svoju kariéru postavil na nenávisti," poznamenal Fico.
Tvrdí, že Lipšicovi na mieru pripravili zákon, aby mohol byť špeciálnym prokurátorom, pričom zabudli na potrebnú bezpečnostnú previerku, a tak mu ju vybavili cez ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina).
Voľba prokurátora
Poslanci parlamentu zvolili Lipšica do funkcie 5. februára 79 hlasmi zo 117 prítomných. Národná rada SR volila špeciálneho prokurátora po tom, ako sa obvinený Dušan Kováčik vzdal tejto funkcie.
Stať sa šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry umožnila Lipšicovi zmena zákona, vďaka ktorej mohol na túto funkciu kandidovať aj neprokurátor.