BRATISLAVA. Bývalý policajný prezident Milan Lučanský podľa výpovedí svedkov úplatky nielen bral, ale aj rozdával. Lučanský mal žiadať bývalého riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka o zastavenie vyšetrovania kauzy Milana Fiľa.
Vyplýva to z rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorým zamietol prepustenie z väzby obvinených v kauze Judáš. Informuje o tom Denník N.
Kľúčový svedok kauzy Judáš sa stal z Františka Böhma. Usvedčoval Lučanského, ktorého obvinili aj vďaka jeho výpovedi vlani začiatkom decembra. Skončil rovnako ako Böhm vo väzbe.
Böhma v polovici decembra prepustili na slobodu, Lučanský spáchal koncom roka v cele samovraždu. Minulý týždeň v piatok spáchal samovraždu aj Böhm, ktorý sa zastrelil vo svojom dome v Plaveckom Štvrtku.
O kauzu sa zaujímal aj Fico

Böhmove výpovede sú súčasťou uznesenia Najvyššieho súdu, ktorým senát Juraja Klimenta, Petra Hatalu a Petra Štifta zamietol sťažnosti Lučanského spoluobvinených voči vzatiu do väzby.
Podľa Slobodníka sa Lučanský angažoval v kauze Eco Invest podnikateľa Milana Fiľa, ktorý mal problémy s Občianskym združením Ružomberský papier. Slobodník je ďalším svedkom, ktorý hovorí, že o kauzu sa zaujímal aj expremiér Robert Fico.
Podľa uznesenia Najvyššieho súdu sa o kauzu zaujímal aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Slobodník vypovedal, že Lučanský mu pre vyšetrovanie odovzdal aj obálku, v ktorej bolo 15-tisíc až 20-tisíc eur, aby prípad dopadol bez problémov.
Ututlaný batoh s 300-tisíc eurami
Lučanský mal podľa Slobodníka dať aj úplatok 5-tisíc eur, aby sa nevyšetroval prípad nájdeného batohu s 300-tisíc eurami.
V auguste 2017 na čerpacej stanici v Štrbe našiel brigádnik položený batoh s 300-tisíc eurami. K peniazom a batožine sa prihlásil bývalý šéf štátnej nákladnej železničnej spoločnosti Železníc Slovenskej republiky Štefan Hlinka a vyvolalo to otázky, či nešlo o prostriedky z korupcie. Hlinka sa na benzínku po batoh osobne vrátil, na mieste už bola polícia a batožinu s peniazmi zadržala.
Hlinka tvrdil, že peniaze našiel v dome po mame. Prípad začala vyšetrovať NAKA, konkrétne, či bývalý riaditeľ Carga ŽSR nebral úplatky a či si tak mohol našetriť 300-tisíc v hotovosti.
Už v novembri 2017 polícia Hlinkovi peniaze vrátila, z ničoho ho neobvinila ani neskôr. Výpoveď Slobodníka naznačuje, že vyšetrovanie Hlinku mohlo skončiť schválne a že za tým bol vtedajší policajný prezident Milan Lučanský.