SME
Streda, 26. január, 2022 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Poľsko ponúklo pomoc, Sputnik zatiaľ nekúpime (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 280-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 6 271 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platí COVID automat: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

20:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

19:54 SVET Sobáše sú v Taliansku čoraz zriedkavejšie a počas pandémie to platí ešte viac. V prvom štvrťroku 2020, keď krajinu vážne zasiahol koronavírus, počet Talianov, ktorí vstúpili do manželstva, klesol medziročne o približne 20 percent.

19:40 SLOVENSKO Česká Poslanecká snemovňa prijala na mimoriadnej schôdzi tzv. pandemický zákon. Ten umožní ministerstvu zdravotníctva rozhodovať o uzavretí obchodov či služieb, a to bez potreby núdzového stavu.

19:32 SVET Členov vatikánskeho personálu, ktorí odmietnu vakcináciu proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19, by mohli prepustiť na základe dekrétu zverejnenéh týmto mestským štátom.

Vatikán zamestnáva približne 5000 osôb.

19:29 SLOVENSKO Ruskú vakcínu Sputnik V zatiaľ nenakúpime. Vládny kabinet vo dnes neschválil uznesenie o jej nákupe.

Skryť Vypnúť reklamu

Uznesenie vetovala strana Za ľudí >>>

Načítavam video...

19:03 SLOVENSKO Vláda oficiálne požiada Národnú radu o vyslovenie súhlasu s opakovaným predĺžením núdzového stavu.

18:49 SVET Farmaceutická spoločnosť Pfizer intenzívne rokuje s americkými regulátormi o možnosti otestovať novú verziu svojej vakcíny proti covidu, ktorá by u už zaočkovaných ľudí posilnila ochranu pred takzvaným juhoafrickým variantom vírusu SARS-CoV-2.

Podľa agentúry Reuters to oznámil jeden z popredných vedcov firmy Phil Dormitzer.

18:15 SLOVENSKO V krematóriách dôjde na nevyhnutný čas k rozširovaniu chladiacich kapacít.

Súvisiaci článok Krematóriá nestíhajú spopolňovať, rozšíria chladiace kapacity Čítajte 

V prípade, že kremačné zariadenie nebude mať dostatočné chladiace kapacity alebo bude musieť vykonať údržbu spaľovacieho zariadenia, bude si môcť prenajať mobilné chladiace priestory.

Skryť Vypnúť reklamu

Náklady spojené s prenájmom bude niesť štát.

17:53 SVET - Vládny návrh zákona o predĺžení zákazu vychádzania v Holandsku podporia hlavné opozičné strany. Zákaz vychádzania od deviatej večer do 4:30 ráno označil holandský súd tento týždeň za nezákonný.

Okresný súd v Haagu v utorok konštatoval, že zákaz vychádzania od deviatej večer do 4:30 ráno je „ďalekosiahle porušenie práva na slobodu pohybu a súkromia“ a tiež nepriamo obmedzuje práva na slobodu zhromažďovania a demonštrácie.

17:47 SVET - Poslanecká snemovňa českého parlamentu schválila návrh takzvaného pandemického zákona. Na právnej úprave, ktorá sa týka mimoriadnych opatrení počas epidémie ochorenia COVID-19, sa dohodla vláda s opozíciou. Ako informuje spravodajský portál iDNES.cz, pre schválenie zákona bola kľúčová dohoda o kompenzáciách pre podnikateľov postihnutých protipandemickými opatreniami.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomínaná legislatíva umožní ministerstvu zdravotníctva rozhodovať o uzatváraní obchodov a služieb, aj keď nie je vyhlásený núdzový stav. „Toto riešenie považujem za zásadné pre efektívny boj so súčasnou epidémiou ochorenia COVID-19. Zmyslom návrhu je zaistiť adekvátne nástroje pre zvládanie epidémie ochorenia, a to aj v období po skončení núdzového stavu. Súčasná právna úprava v zákone o ochrane verejného zdravia sa v tomto ohľade totiž javí ako nedostatočná,“ skonštatoval minister zdravotníctva Jan Blatný.

Návrh zákona zakotvuje stav pandemickej zodpovednosti, na ktorý má dolná komora parlamentu oprávnenie ho zrušiť alebo iniciovať, uviedol Blatný. Vláda by mala každých šesť týždňov Poslaneckú snemovňu informovať o uplatňovaní opatrení.

17:40 SVET - Koronavírusom sa nakazila približne polovica obyvateľov Juhoafrickej republiky. Ukazujú to štúdie a štatistiky. Zároveň naznačujú, že koronavírus si vyžiadal o desaťtisíce ľudských životov viac, než je oficiálne zaznamenaných. Informácie priniesla vo štvrtok tlačová agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajina, zasiahnutá pandémiou najhoršie v Afrike, zaznamenala od mája 2020 o vyše 140-tisíc prirodzených úmrtí viac. Uviedla to Juhoafrická rada pre lekársky výskum.Popredná súkromná zdravotná poisťovňa Discovery odhaduje, že približne 90 percent týchto úmrtí spôsobil covid, takže skutočný počet úmrtí na toto ochorenie presiahol 120-tisíc.

Oficiálne hlásila JAR takmer 1,5 milióna prípadov nákazy koronavírusom, z ktorých takmer 48.500 bolo smrteľných.

17:20 SLOVENSKO - O podpore predlžovania núdzového stavu bude Sme rodina hovoriť aj s každý poslancom na klube. Uviedol to minister práce Milan Krajniak pred štvrtkovým popoludňajším rokovaním vlády. So samotným predlžovaním núdzového stavu v parlamente by podľa neho nemal byť problém. Ak boli výhrady, myslí si, že sa týkali skôr konkrétnych ustanovení.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nikto z nás nie je šťastný, že táto vlna pandémie neklesá tak rýchlo, ako by sme chceli, ale s každým poslancom v klube budeme o tom hovoriť," povedal Krajniak. V rámci poslaneckého klubu budú ešte diskutovať s poslancami, medzi nimi aj s Patrickom Linhartom, ktorý avizoval, že predlžovanie núdzového stavu nepodporí.

Minister poznamenal, že v sociálnej oblasti je núdzový stav potrebný. Poukázal na to, že väčšina zariadení sociálnych služieb nie je štátnych a spadajú napríklad pod samosprávy, pričom vďaka núdzovému stavu im môže rezort poskytovať bezodplatnú pomoc. Vyhlásenie núdzového stavu len pre konkrétne rezorty by sa podľa neho zlaďovalo ťažko práve z dôvodu množstva foriem pomoci naň naviazaných.

17:12 SLOVENSKO - Banskobystričania sa aj počas nadchádzajúceho víkendu môžu dať bezplatne otestovať iba v súkromných mobilných odberných miestach, ktoré sú v meste pod Urpínom otvorené počas celého týždňa. Samospráva ani tento víkend nepripravuje testovanie vo vlastnej réžii.

Skryť Vypnúť reklamu

16:47 SLOVENSKO - Vicepremiérka Veronika Remišová trvá na tom, aby sa na Slovensku neočkovalo vakcínami bez príslušnej registrácie Európskej agentúry pre lieky. "Tak, ako sme čakali pri iných vakcínach na schválenie EMA, tak by sme mali čakať aj v tomto prípade," povedala Remišová v súvislosti so Sputnikom. Zopakovala svoje vyjadrenie, že z ľudí nemožno robiť pokusných králikov.

Dodala, že Krajčí partnerov pravidelne informuje o situácii s očkovaním a vakcínami. Tvrdí, že aj strana Za ľudí tlačí na to, aby bolo na Slovensku čo najskôr zaočkované čo najväčšie množstvo ľudí. Podporuje aj snahu získať voľné vakcíny pre Slovensko. Poznamenala, že očkujeme pomerne rýchlo a v tom treba pokračovať.

16:15 SLOVENSKO - V Malackách rozdal Výbor Jednoty dôchodcov Slovenska 319 respirátorov.

Skryť Vypnúť reklamu

16:10 SLOVENSKO - Minister Korčok pred rokovaním vlády povedal, že požiadal ministra zahraničných vecí Nemecka, aby prehodnotil potrebu maximálne 48-hodín starého testu pre vodičov kamiónovej dopravy a zvážil možnosť 72-hodinového. S výsledkom spoločného rokovania nie je spokojný, Nemecko neustúpi od žiadania testu.

Rakúskemu ministrovi Korčok za pomoc pri zvládaní pandémie poďakoval. "Cením si to ako prejav dobrých susedských vzťahov."

16:00 SLOVENSKO - Očkovanie vakcínou AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19 je bezpečné. Vedľajšie účinky nie sú dôvodom na to, aby sa vakcínou prestalo očkovať, alebo aby sa človek nezaočkoval druhou dávkou. Na sociálnej sieti to zdôraznil Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Odborníci pripomínajú, že každý liek či vakcína majú aj svoje vedľajšie účinky, tie sa však nemusia prejaviť u každého. "Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 majú porovnateľné vedľajšie účinky ako iné registrované vakcíny," zdôraznil ústav.

Skryť Vypnúť reklamu

Vysvetlil, že vakcíny vyvolávajú imunitnú odpoveď a pripravujú organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje nový koronavírus. Sprievodným prejavom reakcie imunitného systému môžu byť podľa ŠÚKL vedľajšie účinky, z ktorých väčšina je očakávaná a prirodzená, pretože vyplýva z požadovanej odpovede organizmu na podanie cudzorodých látok.

15:58 SLOVENSKO - V Trstenej sa bude testovať v piatok od 14.00 h do 19.00 h a v sobotu od 8.00 h do 18.00 h. Na test sa obyvatelia môžu vopred objednať na konkrétny čas. "Vďaka aplikácii rezervačného systému znížime čakacie doby. Registrácia je jednoduchá, zlepší plánovanie a výrazne zvýši bezpečnosť a efektivitu testovania," uvádza mesto.

15:50 SLOVENSKO - Napriek odporúčaniam hygienikov otvoria v pondelok v Trenčíne základné školy. „Mesto vyhovie nástojčivým žiadostiam rodičov, aby sa ich deti mohli od pondelka vrátiť do vzdelávacieho procesu v školách a do materských škôl. V pondelok sa okrem všetkých mestských materských škôl otvoria i základné školy pre žiakov prvého stupňa. Je však nutné, aby rodičia boli zodpovední,“ informuje radnica.

Skryť Vypnúť reklamu

15:48 SVET - V Maďarsku sa začala tretia vlna nákazy novým druhom koronavírusu. Podľa webovej stránky operačného štábu koronavirus.gov.hu to oznámila vo štvrtok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová s odvolaním sa na aktuálny vývoj nákazy.

15:45 SVET - Nemecko dosiaľ nepustilo cez hranice pätinu ľudí prichádzajúcich z Česka a Tirolska. Nemecký minister vnútra naznačil, že Nemecko pravdepodobne predĺži obmedzenia na hraniciach, ale ešte je príliš skoro na to, aby to bolo isté.

Prísnejší režim na nemeckých hraniciach platí od nedele a jeho cieľom je obmedziť šírenie infekčnejších variantov koronavírusu. Nové pravidlá obmedzujú vstup z Česka a Tirolska na nemeckých občanov a ľudí s trvalým pobytom v Nemecku, vodičov nákladných vozidiel, zamestnancov v doprave a zdravotníctve a pendlerov pracujúcich v „systémovo relevantných sektoroch“. Všetci pri vstupe do Nemecka musia ukázať negatívny test na prítomnosť koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

15:35 SLOVENSKO- Dokument ZMOS, ktorým argumentoval Naď, neusmerňuje proti testovaniu, hovorí o odbremenení miest a obcí. Dokument je súhrnom aktuálnych tém na posledný februárový týždeň. Navrhuje podľa tohtotýždňových výsledkov v okrese odbremeniť mestá a obce vo vranovskom regióne od každotýždenného testovania.

15:29 SLOVENSKO - Poľsko ponúka Slovensku 200 miest na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus upozornil, že nové mutácie koronavírusu sa šíria rýchlejšie a spôsobujú tlak na už teraz preťažené nemocnice, preto SR nevyhnutne potrebuje pomoc zdravotníkov.

15:25 SVET - Za sfalšovanie potvrdenia o zaočkovaní bude obyvateľom Izraela hroziť nepodmienečný trest odňatia slobody. Vo štvrtok to uviedol tamojší minister zdravotníctva Juli Edelstein, ktorého cituje agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chcem len povedať, že kohokoľvek... kto si vytlačí doma očkovací certifikát, nakoniec dostihneme... a skončí vo väzení," povedal Edelstein na tlačovej konferencii.

Šéf rezortu zdravotníctva ďalej pripomenul, že osoby zaočkované oboma dávkami vakcíny, ako aj ľudia, ktorí COVID-19 prekonali, budú môcť už od nedele využívať telocvične, kiná, divadlá, hotely a synagógy, ak sa preukážu tzv. zeleným pasom.

15:20 SVET - Vo Fínsku objavili nový variant koronavírusu. Variant s označením Fin-796H kombinuje mutácie z britského a juhoafrického variantu.

Súvisiaci článok Vo Fínsku objavili nový variant koronavírusu Čítajte 

„Variant sme objavili u pacienta minulý týždeň, takže podrobnosti o infekčnosti a potenciálnej rezistencii na vakcíny nie sú zatiaľ známe,“ uviedla výskumníčka Vita Laboratories Taru Meriová.

Skryť Vypnúť reklamu

15:07 SVET - Obyvatelia v Maďarsku sa budú môcť prostredníctvom internetu vyjadriť, či a akým tempom si želajú uvoľnenie pandemických opatrení. Takzvaná národná konzultácia na rovnakú tému sa uskutočnila už počas minulého leta. Vláda jej výsledok interpretovala ako mandát od obyvateľov, aby krajinu nechala otvorenú.

14:55 SLOVENSKO - "Ministerstvo zdravotníctva vydalo povolenie na terapeutické použitie lieku Colchicum-Dispert, tbl obd 20x0,5 mg na včasnú liečbu ochorenia COVID-19,“ uviedla v reakcii hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Tento liek sa momentálne dováža na Slovensko a mal by byť dostupný v počte 10-tisíc kusov.

Eliášová doplnila, že na ostatné uvedené lieky ministerstvo nevydalo povolenie na terapeutické použitie pri ochorení COVID-19, nakoľko nebola takáto požiadavka od hlavných odborníkov. „V nemocniciach sú k dispozícii na liečbu po odporučení lekárom napríklad aj lieky s účinnou látkou Remdesivir alebo Ivermectin,“ dodala.

Skryť Vypnúť reklamu

14:30 SLOVENSKO - K dnešnému dňu bolo na Slovensku otvorených 2 694 škôl, z toho 1 175 materských, 1 230 základných a 289 stredných, v štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny.

Výučba sa obnovila v celkovo 9 992 triedach. Počet žiakov, ktorí sa učia prezenčne, dosiahol dnes číslo 176 777. V materských školách bolo 48 654 detí, v základných školách 108 519 žiakov a na stredných školách ich bolo 19 604.

14:25 SVET - Pakistan dostane 2,8 miliónov dávok vakcín od AstraZenecy. Dostanú ich v rámci schémy GAVI/WHO COVAX, dávky by mali doraziť 2.marca, informuje Reuters.

14:25 SVET - Zamestnanci, ktorí sa rozhodnú nezaočkovať sa proti koronavírusu, môžu prísť vo Vatikáne o prácu, informuje Reuters. Vatikán v dekréte oznámil, že výnimku budú mať len zamestnanci, ktorí sa zaočkovať nemôžu kvôli zdravotným dôvodom.

Skryť Vypnúť reklamu

14:17 SVET - USA očkujú proti koronavírusu denne 1,7 milióna obyvateľov. Ide o zvýšenie oproti situácii pred mesiacom, keď v krajine denne očkovali menej ako milión ľudí. Nové údaje o počte zaočkovaných, ktoré zverejnil Biely dom, ukazujú, že počas prvého mesiaca prezidenta Joea Bidena v úrade tempo vakcinácie nepretržite rastie.

14:15 SLOVENSKO - V Žiline počas víkendu pribudne k aktuálne fungujúcim 12 permanentným mobilným odberovým miestam, ďalších desať miest v siedmich lokalitách mesta.

Víkendové testovanie sa uskutoční v sobotu a v nedeľu od 8.00 do 18.00 h s hodinovou prestávkou pre testovacie tímy od 12.00 do 13.00 h. Posledný výter v danom dni urobia zdravotníci o 17.30 h, v odberových miestach s elektronickou rezerváciou o 17.44 h.

14:10 SVET - Európska únia má dohodu o vzájomnom uznávaní 26 antigénových rýchlotestov. Slovensko zo zoznamu používa iba tri (Panbio™ COVID-19 Ag Rapid Test; STANDARD F COVID-19 Ag FIA a STANDARD Q COVID-19 Ag Test).

Dohoda sa týka aj výberu antigénových rýchlotestov, pri ktorých si budú členské štáty EÚ vzájomne uznávať ich výsledky, a predmetom dohody je aj spoločný štandardizovaný súbor údajov, ktoré budú zahrnuté do osvedčení o výsledkoch testov na covid.

14:10 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtkovom videotelefonáte poďakovala rakúskemu prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi za rýchlu pomoc, ktorú Rakúsko prisľúbilo Slovensku v boji proti pandémii nového druhu koronavírusu. Rakúska armáda poskytne Slovensku na lepšie zvládanie pandémie viacero lekárov i ošetrovateľov. Informovala o tom tlačová agentúra APA.

Súvisiaci článok Prezidentka poďakovala Rakúsku za lekársku výpomoc Čítajte 

Rakúsko tak zareagovalo po tom, čo slovenská vláda v stredu schválila žiadosť ministerstva zdravotníctva o aktiváciu mechanizmu civilnej ochrany EÚ z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie. Počíta sa s príchodom celkovo desiatich lekárov a 25 sestier zo zahraničia. Slovensku ponúklo už pomoc i Poľsko.

13:57 SVET - Vláda v Hongkongu schválila použitie čínskej vakcíny firmy Sinovac. Urobila tak dva dni po tom, čo hongkonský odborný tím odporučil v zrýchlenom konaní použitie tejto látky na očkovanie tamojšieho obyvateľstva, informuje agentúra AFP.

Prvých milión dávok vakcíny od Sinovacu by do Hongkongu malo doraziť v piatok. Vakcinačná kampaň sa tam začne 26. februára, pričom prioritne zaočkovaní budú zdravotníci a seniori.

13:55 SVET - Rakúske úrady môžu nariadiť povinné nosenie respirátorov typu FFP2 aj na určitých miestach v exteriéri, napríklad v radoch pred obchodmi. Potvrdil to vo štvrtok hovorca ministra zdravotníctva Rudolfa Anschobera, informovala agentúra APA.Respirátory zabezpečujú lepšiu ochranu pred nákazou koronavírusom.

V Rakúsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 1 967 prípadov nákazy, čím ich celkový počet stúpol na 439 841. Ochoreniu COVID-19 tam podľahlo už 8 312 ľudí. V nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom 1 307 pacientov, z toho 258 na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

13:33 SLOVENSKO - V osade Jegenyes v Tomášikove sa uskutočňuje testovanie obyvateľov.Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Galante nariadil vyhláškou izoláciu obyvateľov osady.

Jej obyvatelia sú povinní zdržiavať sa v domácom prostredí. Na základe rozhodnutia okresného krízového štábu v Galante obyvatelia tejto časti obce nemôžu opustiť svoje domovy alebo iba v prípade, ak majú negatívny test na nový koronavírus.

"Dohliadajú na to hliadky polície. Zabezpečili sme pre nich zásobovanie, riešili sme prísun dreva na vykurovanie, je to náročné," konštatoval starosta. Riziko v osade spočíva podľa neho v tom, že domácnosti majú po šesť či osem členov, a tak sa nákaza rýchlo šíri. Ako doplnil, je presvedčený, že držať v karanténe viac ako 300 ľudí nie je riešením.

13:30 SVET - Český premiér Andrej Babiš požiadal Izrael o prebytky vakcín, ktoré by mal židovský štát k dispozícii z očkovania svojich občanov. Urobil tak v liste adresovanom izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, ktorého overenú kópiu zverejnil vo štvrtok server Seznam Zprávy.

Podobným listom adresovaným izraelskému prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi žiadal o pomoc pri organizovaní očkovania v Česku podľa servera Seznam Zprávy aj prezident Miloš Zeman. Na rozdiel od Babiša však Zeman vo svojom liste o dodaní vakcín z Izraela doslovne nepíše. Prezidentská kancelária originálny prepis Zemanovho listu zatiaľ médiám neposkytla, píše Seznam Zprávy.

13:20 SLOVENSKO - Ministra zdravotníctva vyzývajú ambulantní lekári, aby zabezpečil lieky na COVID-19.Pacienti sa stále častejšie sťažujú lekárom, že sa nevedia dostať k liekom, ktoré im lekári predpísali a odporučili.

Lieky ako napríklad Ivermectín, Isoprinosine, Inomed, či Favipiravir totiž nie sú v lekárňach dostupné. Čoraz častejšie sú pritom verejne, mediálne a odborne prezentované ako lieky odporúčané a používané na podpornú liečbu ochorenia COVID-19.

13:13 SVET- Francúzsky prezident Emmanuel Macron žiada Európsku úniu, aby poslala časť vakcín do Afriky, kde sa pandemická situácia výrazne zhoruje, informuje Financial Times.

Chce, aby sa 5 percent vakcín uvoľnilo na zaslanie do Afriky, teraz keď výrobné kapacity navýšilo Rusko aj Čína.

13:10 SLOVENSKO- Minister Naď tvrdí, že starostovia v rámci regionálnych organizácií Združenia miest a obcí Slovenska majú byť usmerňovaní, aby "rebelovali" proti testovaniu. Dôkaz ukázať nechcel, "zatiaľ si to nechám pre seba," povedal.

Naď tvrdí, že má nielen ústne sprostredkované informácie, ale aj listinný dôkaz, ktorý sa týka jedného z regiónov východného Slovenska. "Videl som to čierne na bielom, že starostovia sú usmerňovaní, aby vytvárali mediálny tlak, že už nedokážu zabezpečiť testovanie. Jednoducho je tu snaha z rôznych skupín o nátlak na obce, aby vytvárali dojem, že už to nedokážu zvládať," povedal minister.

13:10 SLOVENSKO - Ústredný krízový štáb sa pokúsi o riešenie situácie v pohrebníctve, povedal minister vnútra Roman Mikulec. Stretnutie by malo byť vo štvrtok poobede. "Treba sa stretnúť, povedať si, aká je situácia, a určite budeme hľadať riešenia, či už vo forme zvýšenia kapacít alebo mobilných chladiacich zariadení," spresnil Mikulec.

13:08 SLOVENSKO - O ruskej vakcíne Sputnik bude vláda hovoriť na rokovaní, ktoré začne dnes o 16. hodine.

13:05 SVET - Britská vláda podporí štyri nové štúdie, ktoré sa zameriavajú na takzvaný dlhý covid. Výskum toho, prečo niektorí ľudia majú príznaky ochorenia COVID-19 aj mesiace po tom, ako ochorejú, a aké to má následky, dostane finančnú podporu vo výške 18,5 milióna libier. Vo štvrtok to oznámilo britské ministerstvo zdravotníctva.

Väčšina ľudí sa z nákazy koronavírusom zotaví v priebehu pár týždňov, každý desiaty človek však má príznaky aj o 12 týždňov neskôr. Čo u týchto ľudí naďalej spôsobuje symptómy ako dýchavičnosť, bolesti hlavy a únava, sa snažia pochopiť vedci po celom svete.

12:45 SLOVENSKO - Žarnovica obyvateľom rozdá respirátory FFP2. Respirátory budú distribuovať zamestnanci mestského úradu a príslušníci mestskej polície. Každá domácnosť dostane dva kusy respirátorov bez ohľadu na vek a počet členov domácnosti.

„V najbližšej dobe si skontrolujte svoje poštové schránky, kde vám budú respirátory doručené,“ upozornila Alena Kazimírová.

12:35 SLOVENSKO - Bojnická nemocnica eviduje enormný nápor pacientov s ochorením COVID-19. Kapacitu reprofilizovaných lôžok rozšírila, i tak ich má naplnené na 100 percent. TASR o tom vo štvrtok informoval námestník riaditeľa pre ekonomicko-technický úsek bojnickej NsP Jozef Stopka.

"K 75 pôvodne reprofilizovaným lôžkam sme doplnili ďalších 16. Máme tak 91 lôžok, ktoré sú už obsadené pacientmi s ochorením na COVID-19. Piati ľudia sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu," povedal Stopka.

12:25 SLOVENSKO - Pendlerka na hraničnom priechode Jarovce – Kitsee sa preukázala policajtom falošným potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu, informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

„Policajti vodičku z dôvodu vecnej a miestnej príslušnosti odovzdali kolegom z obvodného oddelenia Policajného zboru Rusovce na ďalšie konanie,“ spresnila hovorkyňa.

Bárdyová podotkla, že polícia zapája do intenzívnych kontrol v súvislosti s dodržiavaním opatrení policajtov rôznych zložiek. „Dopravných, poriadkových, železničných a podľa potreby aj ďalších,“ doplnila.

12:20 SLOVENSKO - Ak na Slovensko prídu zdravotníci zo zahraničia, nebudú to musie zotrvať dlho, hovorí Naď. Ministerstvo obrany registruje záujem pár desiatok lekárov z Rakúska, ktorí by mohli prísť pomôcť do slovenských nemocníc zvládnuť súčasnú pandemickú situáciu. Po predpoludňajšom rokovaní vlády to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď

„Každý ďalší záujem budeme vnímať pozitívne,“ povedal. Upozornil zároveň, že žiadaná pomoc sa týka zahraničných špecialistov, ktorí môžu pomôcť na oddeleniach intenzívnej medicíny. „Nejde o to, že nemáme dostatok lekárov, potrebujeme však pomoc v prípade špecialistov na urgentné a špecializované oddelenia,“ zdôraznil.

Zároveň si nemyslí, že zahraniční zdravotníci budú musieť na Slovensku zotrvať dlho. „Nepredpokladám dlhodobé pôsobenie, bude sa odvíjať od toho, ako sa nám bude vracať zdravotnícky personál, ktorý je v súčasnosti v karanténe, prípadne PN,“ povedal.

12:15 SLOVENSKO - Zástupcovia krematórií začnú neúnosnú situáciu s počtom zosnulých riešiť s Ústredným krízovým štábom. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislav Stríž.

12:10 SLOVENSKO - Ak má Národná rada schváliť predĺženie núdzového stavu, musí to byť podľa Sulíka veľmi dobre odôvodnené. Dodáva, že ide o oprávnenú požiadavku. SaS bude mať k hlasovaniu ešte poslanecký klub.

Kabinet na rokovaní 5. februára predĺžili núdzový stav do 19. marca. Núdzový stav sa predlžoval od 8. februára na 40 dní. Vláde tento krok musia ešte potvrdiť poslanci, a to do 20 dní od jeho predĺženia. Parlament by mal zasadnúť v stredu 24. februára.

12:05 SLOVENSKO - Vo fakultnej nemocnici v Nitre sa v stredu skončilo prvé kolo očkovania učiteľov. Vakcínu dostali stovky pedagógov. Podľa slov hovorkyne nemocnice Tatiany Kubinec pracovalo vakcinačné centrum na hranici svojich možností.

Súvisiaci článok V Nitre očkujú učiteľov, dnes stoja v dlhokánskom rade Čítajte 

„V priebehu troch dní sa nám podarilo zaočkovať temer 2500 učiteľov. Pretože sme chceli podať vakcínu čo najväčšiemu počtu pedagógov, prijali sme tieto počty ako výzvu,“ uviedla hovorkyňa.

Ako pripomenula, pre veľký počet záujemcov o očkovanie sa pred vakcinačným centrom tvorili dlhšie rady. „Preto chceme všetkým poďakovať za trpezlivosť a disciplinovanosť. Obzvlášť nás tešia kladné odozvy od pedagógov,“ dodala Kubinec.

12:00 SVET - V Japonsku výrazne pribudlo samovrážd, dôvodom je aj pandémia.Prekvapením je, že zatiaľ čo miera samovrážd mužov mierne poklesla, u žien vzrástla takmer o 15 percent.

Súvisiaci článok V Japonsku výrazne pribudlo samovrážd, dôvodom je aj pandémia Čítajte 

Len za október miera samovrážd žien medziročne vyskočila až o viac ako 70 percent. Na život si v tomto mesiaci vlani siahlo 879 žien.

12:00 SLOVENSKO - Spoločnosť Chirana T.Injecta, a.s. dodá pre slovenský vakcinačný program dostatok injekčných striekačiek aj ihiel. Už v marci to bude podľa generálneho riaditeľa Teodora Lysáka dva milióny jednomililitrových striekačiek s malým mŕtvym priestorom, dva milióny dvojmililitrových striekačiek a päť miliónov ihiel. V ďalších mesiacoch bude dodávať komponenty pre vakcináciu podľa potreby.

Súvisiaci článok Chirana T.Injecta dodá dostatok striekačiek pre slovenský vakcinačný program Čítajte 

„Dodáme štátu toľko, koľko bude potrebovať. Sme pripravení naplniť potreby slovenského vakcinačného programu aj s rezervou. Vakcinačných komponentov bude pre Slovensko dostatok,“ potvrdil Lysák. Podľa neho sa dohodli, že Chirana T. Injekta vakcinačné komponenty vyrobí a bude ich skladovať vo svojich priestoroch.

Štát si potom bude riešiť logistiku podľa potrieb jednotlivých vakcinačných centier. Štát bude striekačky aj ihly kupovať prostredníctvom ministerstva hospodárstva podľa požiadaviek rezortu zdravotníctva. Časť z marcovej objednávky striekačiek aj ihiel je už dnes v sklade spoločnosti, oddelená od dodávok určených na export.

12:00 SLOVENSKO - Na aplikácii e-karanténa sa ďalej pracuje, v pondelok o nej bude rokovať koaličná rada. Ako ďalej vo štvrtok po rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, ak projektu vyjadrí podporu, nasledujúcu stredu by na rokovanie kabinetu priniesol uznesie, ktorým by sa spustila jeho realizácia.

Aktuálne sa podľa ministra snažia zistiť realizovateľnosť aplikácie. Potvrdil pritom, že by do nej mali by zapojení všetci pozitívne testovaní občania. „Myslím, že to pokračuje veľmi dobre," zhodnotil.

11:55 SLOVENSKO - Kloktacie testy pre školy sa doriešia na vláde budúcu stredu za prítomnosti ministra školstva Branislava Gröhlinga .Po štvrtkovom rokovaní ministrov to uviedol jeho stranícky kolega Richard Sulík.

Sulík uviedol, že Gröhling je v Košiciach na pracovnom výjazde. "Nerátal s tým, pretože vláda je nečakane vo štvrtok," povedal.

Vládny kabinet sa mal vo štvrtok zaoberať informáciou o finalizácii postupu testovania na školách na princípe výplachu ústnej dutiny kloktaním. Z predloženého materiálu z dielne rezortu školstva vyplýva, že záujem predložiť ponuku na dodanie týchto testov pre základné školy prejavilo deväť spoločností. Pre všetky kraje bola predložená viac ako jedna potenciálna ponuka.

11:45 SLOVENSKO - Starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý si vie predstaviť, že by vakcinačné centrum v rámci hlavného mesta vzniklo v priestoroch Národného futbalového štadióna. Podľa neho by mohlo ísť o najväčšie očkovacie centrum, kde by mohli denne proti ochoreniu COVID-19 zaočkovať do 6000 ľudí. Bezpečnosť by bola podľa neho zaručená.

"Zaručuje to inteligentná vzduchotechnika doplnená o najmodernejšiu ionizačnú technológiu, vďaka čomu sa vo vnútorných priestoroch kompletne vymení vzduch každých 15 minút. Riziko nákazy je tak úplne minimálne," skonštatoval Kusý na sociálnej sieti po stredajšom stretnutí so zástupcami štadióna.

11:40 SLOVENSKO Slovensku sú podľa Martina Klusa pripravené pomôcť Rakúsko, Poľsko aj Maďarsko. "Žiaľ, nové mutácie koronavírusu sa šíria rýchlejšie a spôsobujú nárast počtu nakazených aj ďalší tlak na už teraz mimoriadne preťažené nemocnice. Nevyhnutne preto potrebujeme najmä pomoc zdravotníkov," povedal Klus.

Súvisiaci článok Poľsko ponúklo Slovensku 200 miest na jednotkách intenzívnej starostlivosti Čítajte 

Klus vyhlásil, že Rakúsko ponúka Slovensku armádnych zdravotníkov a Poľsko 200 miest na tamojších jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Túto pomoc má umožniť žiadosť o aktiváciu mechanizmu civilnej ochrany Európskej únie, ktorú v stredu schválila vláda SR.

11:38 SVET - Na Ukrajine zriadili prvú provizórnu nemocnicu pre pacientov s koronavírusom. Nemocnica s kapacitou 250 lôžok sa nachádza v meste Bohorodčany v Ivanofrankivskej oblasti v západnej časti krajiny. Informoval o tom v stredu na facebooku člen parlamentného výboru pre zdravie a zdravotnú starostlivosť Mychajlo Raduckyj, píše agentúra UNIAN.

Podľa Raduckého sa totiž počet pacientov infikovaných novým koronavírusom v tomto regióne v utorok zvýšil o takmer 30 percent a ich počet sa za posledný mesiac až štvornásobil. Dodal, že v mnohých lokalitách je obsadenosť lôžok v nemocniciach určených pre pacientov s ochorením COVID-19 vyššia než 90 percent, zatiaľ čo niektoré zdravotnícke zariadenia hlásia až desaťpercentnú obsadenosť.

Komisia tiež rozhodla, že od 22. februára budú zakázané verejné zhromaždenia a uzavreté stravovacie zariadenia. Okrem zriadenia provizórnej nemocnice rozhodla aj o rozšírení kapacity lôžok pre pacientov nakazených koronavírusom o ďalších 600.

11:28 SLOVENSKO - Minister financií Eduard Heger si myslí, že tejto vláde chýba jednota. Povedal to počas dnešného rokovania kabinetu. Nepáčia sa mu provokácie vyvolávané v rámci koalície. Vláda je podľa neho jedno družstvo, ktoré keď chce vyhrávať, musí spolupracovať.

Súvisiaci článok Ak by bola vláda jednotná, krízu by sme zvládali lepšie, tvrdí Heger Čítajte 

„Keď si niekto strieľa vlastné góly, to sa nedá. Ak by sme mali jednotu vlády, krízu by sme zvládali lepšie,” myslí ši šéf rezortu financií. Na otázku, či nie je čas zvážiť úradnícku vládu, odpovedal, že si to „vôbec nemyslí”.

11:25 SVET- Očakávaná premierná dĺžka života v Spojených štátoch klesla prepandémiu koronavírusu o jeden rok. Podľa predbežných odhadov z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb mala pandémia najväčší dopad menšiny, pričom Afroameričania stratili takmer tri roky a hispánci takmer dva roky.

11:22 SVET - Dvadsať percent českých podnikateľov, ktorí majú v súčasnosti uzatvorené prevádzkarne, môže v nasledujúcom mesiaci skrachovať. Ďalších 40 percent prevádzok môže v insolvencii skončiť do štvrť roka. Vyplýva to z výskumu českej Hospodárskej komory.

11:20 SLOVENSKO - Testovanie bude počas víkendu prebiehať aj v Handlovej a vo Vrábloch. Mesto Handlová má pripravené tri odberné miesta- v budove bývalého zubného strediska, v práčovni na Prievidzskej ulici a v nemocnici.

Krízový štáb rozhodol, že odberové miesto v vrábelskej športovej hale T-18 bude fungovať od 20. do 21. februára o 8. do 18. hodiny.

11:10 SLOVENSKO - Žilinská radnica počas nadchádzajúceho víkendu podporí kapacitné možnosti testovania. K aktuálne fungujúcim 12 stálym odberným miestam pribudne 20. a 21. februára ďalších 10 odberných miest v siedmich lokalitách mesta. Informoval o tom žilinský hovorca Vladimír Miškovčík.

Kým pred dvomi týždňami zriadila radnica 23 odberných miest, počas víkendu ich bude menej ako polovica. „Práve z dôvodu, že počet súkromných mobilných odberných miest v Žiline stúpa, samospráva postupne znižuje ponuku miest, kde je možné absolvovať víkendové testovanie," uviedol Miškovčík.

11:02 SVET - V americkom Portlande varia reštaurácie, ktoré pre koronavírus museli zavrieť, doktorom a zdravotníckemu personálu na covid-oddeleniach, informuje AP.

Jedlá sú hradené zo zdravotného grantu oregonským poisťovacím fondom. Začiatkom jesene začali reštaurácie svoje prevádzky zatvárať po mesačnom zákaze stravovania v interiéroch. Objednávky pre nemocnice, pre ktoré dodávali 150 až 160 jedál denne - boli "finančným záchranným lanom" pre reštaurácie.

10:45 SLOVENSKO - V Košiciach doteraz prebehlo 95 pôrodov rodičiek s koronavírusom, ani jeden novorodenec nebol pozitívny, informovala o tom Ladislava Šustová z Komunikačného oddelenia UNLP Košice.

Súvisiaci článok V košickej nemocnici majú za sebou takmer 100 covid pôrodov Čítajte 

Prvý pôrod pozitívnej rodičky bez komplikácií odviedli ešte 18. októbra minulého roku. Takzvaný COVIDový pôrod je vedený za prísnych hygienicko-epidemiologických pravidiel. Po pôrode zdravotníci odídu z pôrodnej sály cez filtračnú zónu, kde sa vo zvýšenej miere používajú dezinfekčné prostriedky, aby zabránili kontaminácii ostatných priestorov na oddelení.

„Každému novorodencovi robíme 24 hodín po pôrode PCR test výterom z hrdla. Doposiaľ žiadne bábätko, ktoré sa u nás narodilo matke s ochorením COVID-19, nebolo pozitívne,“ informuje Iveta Kostelníková, primárka Neonatologického oddelenia, kde sa starajú o novorodencov pozitívnych mamičiek.

10:35 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo tiež 2248 pozitívne testovaných antigénovými testami. "Je to 23,55 percenta z 10.848 ukončených RT-PCR vyšetrení a 2,13 percenta z 105.334 antigénnych testov," priblížilo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

10:30 SLOVENSKO - Členovia Pandemickej komisie vlády SR budú môcť po novom hlasovať aj v prípade, že sa na rokovaní zúčastnia online formou. Vláda na svojom štvrtkovom zasadnutí schválila návrh aktualizácie štatútu Pandemickej komisie z dielne Ministerstva zdravotníctva.

Súvisiaci článok Členovia pandemickej komisie budú môcť po novom hlasovať aj online Čítajte 

Aktualizácia štatútu vychádza z pripomienok členov pandemickej komisie, medzirezortného pripomienkového konania, ako aj z aplikačnej praxe počas pandémie ochorenia COVID-19. Podľa predloženého materiálu sa zameriava aj na úpravu úloh pandemickej komisie. Rovnako sa do jej zoznamu doplnia ďalší členovia a zefektívni sa aj ich zastupovanie. Sprísni sa tiež napríklad hlasovacie kvórum.

10:25 SLOVENSKO - Žiaci prvého stupňa žilinských základných škôl sa po jarných prázdninách vrátia do školských lavíc, informoval hovorca Vladimír Miškovčík. V nezmenenom režime budú fungovať aj materské školy.

Žilinský okres je podľa aktuálneho COVID automatu v treťom stupni varovania, a tak o otvorení škôl rozhoduje odporúčanie regionálneho hygienika. „Vyučovanie bude pokračovať za sprísnených protiepidemických nariadení. Pred nástupom do školy bude potrebný negatívny test na ochorenie COVID-19, nie starší ako sedem dní u jedného zo zákonných zástupcov dieťaťa, testovanie budú musieť absolvovať aj zamestnanci škôl,“ pripomenul základné pravidlá Miškovčík.

10:23 SLOVENSKO - Proti koronavírusu zaočkujú pedagógov v ďalších desiatich mestách na východe. Učitelia druhého stupňa sa môžu prihlasovať ako náhradníci.

Súvisiaci článok Pedagógov zaočkujú aj v ďalších desiatich mestách na východe Čítajte 

10:08 SLOVENSKO - Pribudlo 2555 pozitívnych na ochorenie COVID-19, celkovo vykonali 10 848 testov.

Súvisiaci článok Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili ďalších 2 555 infikovaných, pribudlo 103 úmrtí Čítajte 

Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 103. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Pozitivita RT-PCR vyšetrení sa vyšplhala na úroveň 23,55 percenta.

10:05 SLOVENSKO - Nedostatok odberných miest hlási Senica. Primátor Senice Martin Džačovský a starostovia obcí z okresu upozorňujú ministra zdravotníctva v otvorenom liste na zlyhávanie kontroly dodržiavania protiepidemických opatrení.

V celom okrese Senica je podľa predstaviteľov samospráv len päť mobilných odberových miest, štyri v okresnom meste a jedno v Šaštíne – Strážach. V okrese sa týždenne antigénovými testami otestuje viac ako 30-tisíc ľudí.

„Aby sme sa mohli venovať aj inej práci a nesústredili všetky sily len do plošných testovaní, po jednoduchých matematických prepočtoch potrebujeme, aby v našom okrese bolo štátom zmluvne zastrešených aspoň 19 MOM. Navrhujeme, aby boli zriadené aj do menších sídel, ktoré majú menej ako 5 000 obyvateľov,“ napísal primátor Džačovský ministrovi zdravotníctva.

10:02 SLOVENSKO - V okrese Banská Štiavnica evidujú len mierny nárast nebožtíkov, pohrebníctvo situáciu zvláda. Aktuálnym problémom sa stáva dodávka rakiev.

10:00 SLOVENSKO -Ján Mičovský sa zastal ministra zdravotníctva Krajčího. "Pána ministra sledujem už takmer rok a musím povedať, že ľudsky a odborne podáva taký výkon, že je potrebné sa pred ním skloniť. Ak si niekto myslí opak, je to jeho právo, no mýli sa,“ zdôraznil Krajčího kolega vo vláde.

Ak sa výzvy na odstúpenie ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího (OĽANO) ozývajú aj z koaličného tábora, podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského (OĽANO) je to mimoriadne nespravodlivé. Povedal to pred štvrtkovým rokovaním vlády.

10:00 SVET - Za uplynulý deň potvrdili v Maďarsku nákazu koronavírusom 2 853 ľuďom, čo je o 1305 prípadov viac než deň predtým. V súvislosti s ochorením COVID-19 pribudlo 104 úmrtí, informoval vo štvrtok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Hospitalizovaných s covidom je 4 021 pacientov, z nich 332 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Stúpa aj počet infikovaných, aktuálne ich je 78 625.

9:45 SVET - V Afrike sa počet úmrtí na koronavírus blíži k hranici 100-tisíc. Situácia je horšia na južnej časti kontinentu, viaceré nemocnice hlásia nedostatok kyslíku,informuje Reuters.

09:40 SLOVENSKO - Minister práce Milan Krajniak je naklonený vakcíne Sputnik. Vidí zmysel v tom, aby sa Slovensko ruskú vakcínu zakúpilo a "privítal by, ak by si Slováci mohli vybrať vakcínu, ktorou by sa mohli dať zaočkovať proti ochoreniu."

09:35 SVET - V Česku pribudlo v stredu 10 813 nových prípadov koronavírusu, čo je o 1284 viac než pred týždňom. Už druhý deň po sebe presahujú nové prípady nákazy hranicu 10-tisíc.

Reprodukčné číslo, čiže ukazovateľ rýchlosti šírenia pandémie, stúplo z 1,08 na hodnotu 1,1. Rizikové skóre protiepidemického systému PES sa zvýšilo zo stredajších 72 bodov na úroveň 75 bodov, čo je horná hranica štvrtého z piatich stupňov obmedzení.

08:38 SLOVENSKO - Pribudne viac očkovacích miest pre učiteľov. Kým počas prvého víkendu a následného týždňa bolo otvorených 14 očkovacích miest, počas blížiaceho sa víkendu sa ich otvorí 36. Ministerstvo školstva zároveň umožní sa nahlasovať na pozície náhradníkov aj učiteľom druhého stupňa základných škôl.

08:26 SLOVENSKO - Deliť peniaze z plánu obnovy a odolnosti podľa výsledkov vo voľbách je podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka evidentná hlúposť. Na otázku, prečo sa má prerábať plán, Sulík odpovedal, že preto, lebo si premiér Igor Matovič "vsadil do hlavy", že sa peniaze musia deliť podľa výsledkov vo voľbách. "Je to evidentná hlúposť, ale na druhej strane okej, tak má väčšinu vo vláde. My sme neprišli do vlády sa hrabať za peniazmi alebo ich rozdeľovať. My sme prišli meniť pravidlá," zhrnul Sulík svoj postoj.

Napriek tomu, že SaS má na vec iný názor, Sulík sa pre to "nepoloží na koľajnice". "Toto rozdeľovanie peňazí je súčasťou vládnutia, ale nie je to pre nás najvyššou prioritou," okomentoval minister.

08:01 SLOVENSKO - Postoj SaS je pri ruskej vakcíne rovnaký, ako pri iných vakcínach, povedal minister hospodárstva Richard Sulík pred rokovaním vlády.

„Ak to má byť na Slovensku uvedené do obehu, tak po schválení Európskou liekovou agentúrou alebo Štátnym ústavom na kontrolu liečiv," zhrnul.

07:26 SLOVENSKO - Od ôsmej zasadá vláda, mala by rokovať aj o ruskej vakcíne Sputnik V.

06:07 SVET - Český premiér Andrej Babiš ustúpil opozícii a po večernom rokovaní pristúpil na väčšinu jej pripomienok k návrhu tzv. pandemického zákona. Sporná zostáva už len otázka odškodnenia firiem, ktorú budú musieť vyriešiť vo štvrtok.

Ak sa ministri s premiérom zhodnú na tom, že v pandemickom zákone, ktorý by mal nahradiť núdzový stav, bude aj riešené aj odškodňovanie firiem, tak opozícia bude za tento zákon hlasovať, informoval portál Novinky.cz.

05:55 SVET - Záujem o vakcínu proti covidu medzi Čechmi narastá, očkovať by sa nechalo až 52 percent z nich, vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti STEM pre české ministerstvo zdravotníctva. Záujem o očkovanie stúpol v Česku oproti decembru o 13 percent.

Medzi hlavné motivácie Čechov patria predovšetkým ochrana svojich blízkych, bezproblémové cestovanie i návrat do normálu.

Proti očkovaniu sa vyslovilo 32 percent respondentov (ešte v decemnri to bolo 45), "rozhodne proti" však bolo len 18 percent opýtaných.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 9. Mecom ide na zelenú
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 1. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 7. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 8. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 6 352
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 525
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 306
 4. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 040
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 566
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 005
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 542
 8. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 326
 9. Marrákeš je červená perla Maroka 1 972
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 871
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Katarína Koščová

Speváčka hovorí o šikane aj o úzkostiach.


24. jan
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Kto je muž, ktorý hrá za Rusko najväčšiu partiu?


25. jan
Peter Tkačenko

Na omikronovom fronte vládne pokoj.


3 h
Zendaya ako Rue v seriáli Eufória.

Existujú očakávané a dlhoočakávané nové série seriálov. A potom je Eufória.


Katarína Uhrová 25. jan

Neprehliadnite tiež

Účastníci protestného zhromaždenia opozičných politických strán pred Prezidentským palácom.

Na pódiu vystúpili poslanci Smeru aj predseda SNS Andrej Danko.


SITA 1 h
Skúška predstavenia

Pre menej ľudí hrajú divadlá lacnejšie predstavenia.


2 h
Tábor Moria na Lesbose.

Príspevok 10-tisíc eur má slúžiť primárne na humanitárne účely a na podporu lekárov a dobrovoľníkov.


SITA 2 h
Ilustračné foto.

Nárok vzniká, ak bol pacient prevezený do nemocnice vzdialenej minimálne 100 kilometrov od miesta bydliska.


TASR 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu