BRATISLAVA. Interpol zadržal v Spojených arabských emirátoch obvineného podnikateľa v IT sektore Michala Suchobu. Informoval o tom Denník N.
Zadržanie už potvrdila aj polícia. "Lovci lebiek získané operatívne informácie poskytli prostredníctvom Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Národnej ústredni Interpol Slovensko a tí ju v rámci siete Interpol poskytli svojim partnerom v Spojených arabských emirátoch. Hľadaného muža dnes zadržali príslušníci Interpol SAE," povedala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Suchoba je obvinený spolu s údajným mecenášom strany Smer Jozefom Brhelom a ďalšími podozrivými, ktorých polícia zadržala pri akcii Mýtnik koncom januára.
Už vtedy sa objavila informácia, že by mal byť v Spojených arabských emirátoch. Polícii sa neozval.
Špecializovaný trestný súd vydal na Suchobu medzinárodný zatykač ešte 9. februára. O dva dni neskôr ministerstvo spravodlivosti požiadalo Národnú ústredňu Interpol Bratislava o vyhlásenie medzinárodného pátrania.

Interpol zadržal Suchobu v Dubaji. Polícia, Úrad špeciálnej prokuratúry ani ministerstvo spravodlivosti informáciu zatiaľ nepotvrdili.
Ak Interpol potvrdí zadržanie obvineného podnikateľa v Spojených arabských emirátoch, žiadosť o jeho vydanie na Slovensko bude zaslaná diplomatickou cestou na základe reciprocity.
"Ministerstvo spravodlivosti na Špecializovaný trestný súd odošle informáciu so žiadosťou o preložené podklady nevyhnutné na vypracovanie a zaslanie žiadosti o vydanie," spresnil hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla s tým, že medzi SR a SAE neexistuje bilaterálna zmluva a SAE nepristúpili k nijakému medzinárodnému dohovoru, ktorý by explicitne upravoval vyžiadanie na trestné konanie alebo výkon trestu odňatia slobody.
Dodal, že žiadosť s podkladmi v súlade s kritériami právneho poriadku SAE musí byť do 30 dní od zadržania zaslaná na základe vzájomnosti.
Špecializovaný trestný súd v rámci akcie Mýtnik poslal do väzby piatich obvinených. Konkrétne exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, podnikateľa Jozefa Brhela, jeho brata Petra Brhela, Janu Rovčaninovú a takisto bývalého šéfa IT sekcie finančnej správy Milana Gregu.
Obvinenia sa podľa polície týkajú trestnej činnosti súvisiacej s machináciami pri verejnom obstarávaní a korupciou.

Beata
Balogová
