BRATISLAVA. V rámci pripravovanej reformy polície sa zvažuje aj rušenie krajských riaditeľstiev, pripustilo Ministerstvo vnútra SR.
Nič však nie je momentálne pevne rozhodnuté, rozpracovaných je viacero verzií budúceho fungovania Policajného zboru. Uviedol to hovorca rezortu Petar Lazarov.
Užšia spolupráca štátnych orgánov
Momentálne sa podľa hovorcu vykonávajú procesné analýzy, na základe ktorých sa neskôr budú prijímať opatrenia a tvoriť štruktúry olicajného zboru tak, aby došlo k prieniku na viacerých úrovniach spolupráce a fungovania štátnych orgánov.
"V rámci viacerých verzií koncepcie sa identifikuje, aké legislatívne úpravy je nevyhnutné urobiť v oblastiach, ktorých by sa reforma mala dotknúť," vysvetlil hovorca.
Ide o zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície a zákon o Policajnom zbore.
Potreby občanov
Pre ministerstvo je podľa Lazarova dôležité, aby výkon služby policajtov bol maximálne orientovaný na potreby občanov.
Policajt by mal dokázať miestne a vecne okamžite riešiť problémy, ktoré zo zákona má a zároveň sú občanmi vnímané ako prioritné. Dôležité je tiež zvyšovanie dôveryhodnosti a zároveň optimalizácia a znižovanie finančnej náročnosti chodu polície.
"Nevyhnutne si to vyžaduje zracionalizovať riadiace štruktúry, ktoré musia byť značne zjednodušené a odbremenené od zbytočnej byrokracie a od viacstupňového procesu riadenia. Pri analýzach sa berie do úvahy aj územné členenie SR, zároveň navrhovaná reforma súdnictva a aj nevyhnutnosť dodržiavania zásad trestného práva, ako aj správneho práva," priblížil Lazarov.
Posilnenie obvodných oddelení
Všetky prípadné zmeny sú už podľa neho v súčasnosti konzultované so všetkými dotknutými štátnymi orgánmi, a to v rámci miestnej, ale aj vecnej súčinnosti.
Na novej pracovnej koncepcii pracuje tím odborníkov zložený z najvyšších funkcionárov Policajného zboru a rezortu vnútra.
"Pracujeme na tom, aby bola zabezpečená dislokácia základných policajných útvarov a zároveň ich materiálno-personálne zabezpečenie tak, aby boli schopné zvládnuť bezpečnostnú situáciu vo svojom územnom obvode v plnom rozsahu a vo vlastnej réžii," doplnil.
Ministerstvo uvažuje tiež o zmene pri nosení policajných menoviek.
V ďalšom procese má byť podľa Lazarova spracovaný návrh nevyhnutných legislatívnych úprav pre realizáciu zmien v rámci novej koncepcie.
"Zmeny, ktoré budú vychádzať z novej koncepcie, budú zapracovávané postupne, aby bol zaistený bezproblémový chod Policajného zboru. Zároveň dostatočne včas budú tieto zmeny aj komunikované smerom k verejnosti a samotným policajtom," deklaroval hovorca.
Policajti potrebujú dôveru a odborné vedenie
Predseda Nového odborového zväzu polície Vojtech Klučarovsky tvrdí, že prioritou pripravovanej reformy polície by mali byť zmeny, ktoré majú priamy vplyv na atraktivitu práce v Policajnom zbore.
"Ide teda o posilnenie postavenia a samostatnosti policajtov, platové náležitosti, ochrana policajtov pred zásahom do ich súkromia, či zlepšenie náležitých právnych očakávaní, okrem iného aj vytvorením nezávislej komisie na posudzovanie odvolaní voči disciplinárnym rozkazom," načrtol.
Zvýšenie dôvery v políciu spočíva podľa odborového zväzu jednoznačne v odbornosti nadriadených.
"Žiaľ, dnes nemá vrcholový a odborne zdatný policajt motiváciu ísť robiť funkcionára, pretože to pre neho nie je finančne výhodné," skonštatoval Kubačka v stanovisku.
Funkcionármi sa tak podľa neho stávajú policajti, ktorým chýbajú skúsenosti či odbornosť. Následkom sú podľa zväzu nekompetentné rozhodnutia, čo je spojené aj so znižovaním dôvery.
"To sa ale týka aj radových policajtov. Myslíme si, že čím vyššia odbornosť a profesionalita v uniforme, tým vyššia dôvera," dodal.
Nový odborový zväz polície prezentoval podľa Kubačku na ministerstve svoje návrhy k reforme ešte na jeseň 2020. Obsahovali napríklad návrh na zrušenie menoviek policajtov.
Ako opatrenie proti korupcii policajtov navrhli, aby bolo policajtom zakázané pracovať s hotovosťou a styk s verejnosťou obmedzili na bezhotovostné platby.
K dôstojnosti policajtov by mohlo podľa nich prispieť aj zavedenie inštitútu priestupku verbálneho útoku (urážky) policajta pri výkone jeho služobnej činnosti, ale aj priestupku pre toho, kto bez objektívneho dôvodu úmyselne vyvolá fyzický kontakt s príslušníkom Policajného zboru.