BRATISLAVA. V súvislosti s predĺžením núdzového stavu to vyzerá „natesno“. Pred dnešným stretnutím troch najvyšších ústavných činiteľov v Prezidentskom paláci to uviedol predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina).
Vyzerá to natesno
„Rátame s tým, že prídeme v dostatočnom počte, ale toľko poslancov je chorých alebo v karanténe, že vyzerá to natesno. Ak sa to nepodarí, budeme musieť nájsť plán B, zatiaľ ho nemáme,“ dodal Kollár.
Ministri na svojom rokovaní 18. februára schválili návrh vlády na vyslovenie súhlasu Národnej rady s opakovaným predĺžením núdzového stavu. Ten bol vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie koronavírusu.
Vláde musia tento krok ešte potvrdiť poslanci parlamentu, a to do 20 dní od jeho predĺženia. Členovia zákonodarného zboru majú k tejto téme zasadnúť v stredu 24. februára.
Niektorí koaliční poslanci vopred avizovali, že budú žiadať detailné odôvodnenie ďalšieho predĺženia núdzového stavu, v dôsledku čoho zasadala 22. februára koaličná rada.
SNS a Hlas žiadajú demisiu vlády
Mimoparlamentná SNS vyzvala poslancov Národnej rady SR, aby v stredu (24. 2.) nepodporili predlžovanie núdzového stavu. Vládu SR zas vyzýva na podanie demisie, hovorí o potrebe odovzdať riadenie pandémie kolektívnemu orgánu tvorenému odborníkmi.
TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. Za problém konania kabinetu Igora Matoviča označila SNS stratu dôvery a neschopnosť riešiť problémy súvisiace s ochorením COVID-19.
"Jediným riešením je okamžité odovzdanie riadenia pandémie kolektívnemu orgánu, ktorý bol vytvorený z odborníkov, respektíve demisia tejto vlády. SNS teda vyzýva poslancov NR SR, aby hlasovali proti predĺženiu núdzového stavu," uviedla SNS s tým, že ide o nesystémové opatrenie.
Tvrdí, že podporou núdzového stavu poslanci podporia aj nesystémové kroky vlády. Kritizuje aj týždenné testovanie na ochorenie COVID-19 a hovorí o pokusoch na občanoch. SNS tiež podotkla, že kabinet ignoruje odborníkov a príslušníkov samospráv. Myslí si, že stredajšie rokovanie parlamentu môže vytvoriť tlak na vládu, aby si konečne uvedomila zodpovednosť za životy na Slovensku a za aktuálnu situáciu.
Na podanie demisie už vládu vyzval aj expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú následne vyzval, aby do predčasných volieb menovala úradnícku vládu.
Hlas núdzový stav nepodporí

Nezaradení poslanci Národnej rady SR (NR SR) a členovia strany Hlas - Sociálna demokracia (Hlas-SD) nepodporia v parlamente predĺženie núdzového stavu.
Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal predseda strany Peter Pellegrini. Núdzový stav totiž podľa jeho slov neprináša žiadny výsledok a zdôvodnenie o nutnosti jeho predĺženia, ktoré majú poslanci NR SR k dispozícii, považuje za nedostatočné.
„Na boj s koronakrízou by postačovalo vyhlásenie mimoriadnej situácie, kde by sa mohli prijímať a vykonávať potrebné opatrenia,“ dodal Pellegrini.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19
