SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Koronavírus: Poslanci budú o núdzovom stave hlasovať až v piatok (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 298-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 6 775 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platí COVID automat: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. O ďalšom dianí a vývoji pandemickej situácie nielen na Slovensku vás budeme informovať aj zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

21:44 SVET Premiéri a prezidenti členských krajín EÚ sa vo štvrtok počas mimoriadneho videosummitu dohodli na ďalšej spolupráci a koordinácii opatrení v boji s pandémiou koronavírusu a následkov koronakrízy.

V záveroch Európskej rady sa uvádza, že epidemiologická situácia zostáva vážna a nové varianty vírusu predstavujú veľkú hrozbu. Premiéri a prezidenti sa zhodli na obmedzení cestovania v EÚ, ktoré nie je nevyhnutné, čo má byť v súlade so zásadami proporcionality a nediskriminácie a zachovať pritom neobmedzený tok tovarov a služieb na jednotnom európskom trhu. Diskusia sa týkala aj očkovacích preukazov, konkrétna dohoda sa však nezrodila. Účastníci summitu súhlasili s myšlienkou spoločného prístupu a k tejto otázke sa vrátia na ďalších summitoch. Očkovanie už prebieha vo všetkých členských štátoch Únie, treba však urýchliť povoľovanie, výrobu a distribúciu vakcín, ako aj samotnú vakcináciu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa záverečného vyhlásenia musia farmaceutické spoločnosti zabezpečiť predvídateľnosť výroby vakcín a dodržiavať zmluvné termíny ich dodania. Účastníci videosummitu potvrdili solidaritu EÚ s tretími krajinami a zdôraznili odhodlanie zintenzívniť globálnu reakciu na pandémiu, zlepšovať prístup k vakcínam pre krajiny v susedstve EÚ a podporovať globálny prístup k očkovaniu prostredníctvom nástroja COVAX, ktorý predpokladá distribúciu vakcín do 92 krajín sveta.

21:28 SVET Európske krajiny zatiaľ nevyužili 80 percent dávok vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, ktoré už majú k dispozícii. Zrejme to súvisí s odporúčaniami, aby sa touto vakcínou očkovali len ľudia mladší ako 65 rokov. Informoval o tom vo štvrtok denník The Guardian.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a ďalších oficiálnych zdrojov sa odhaduje, že 4 849 752 zo 6 134 707 dávok rozdelených medzi 27 členských štátov EÚ ešte nebolo podaných. Z údajov ECDC tiež vyplýva, že v Belgicku, Taliansku či Nemecku boli podané štyri z piatich dávok vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech dodaných do týchto krajín.

21:11 SLOVENSKO Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 je kľúčová pre záchranu ľudských životov a znižovanie počtu hospitalizácií. Vo štvrtok večer to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová na svojom profile na sociálnej sieti. "Často však počúvame, že v tejto oblasti sú rezervy," uviedla. Hlava štátu sa stretla s reprezentantmi ambulantných a všeobecných lekárov. "Pripúšťajú zlyhania jednotlivcov, ich dáta však vykazujú vyššie čísla pacientov, ktorých riešili, ako za rovnaké obdobie v minulosti," povedala prezidentka.

SkryťVypnúť reklamu

20:17 SVET Britské ministerstvo zdravotníctva znížilo stupeň varovania pred šírením koronavírusu, a to z najvyššieho piateho na štvrtý stupeň. Reagovalo tak na pokračujúci pokles denných prírastkov nakazených, v dôsledku ktorého sa znížilo aj riziko, že zdravotnícke zariadenia nezvládnu počet nových pacientov. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

19:42 SVET Na celom svete zomrelo už viac ako 2,5 milióna ľudí infikovaných novým koronavírusom. Vyplýva to z novej bilancie agentúry AFP, ktorá bola zverejnená vo štvrtok večer.

Po celom svete bolo podľa tejto bilancie, vychádzajúcej z oficiálnych údajov jednotlivých krajín, zaznamenaných aj viac ako 112,6 milióna prípadov nákazy.

S takmer 843 000 úmrtiami je Európa najviac zasiahnutým regiónom na svete. Po nej nasledujú Latinská Amerika a Karibik (takmer 668 000 úmrtí) a Spojené štáty a Kanada (vyše 528 000 úmrtí).

SkryťVypnúť reklamu

Najviac úmrtí na svete spomedzi krajín evidujú Spojené štáty (vyše 506.000), po ktorých nasledujú Brazília (takmer 250.000), Mexiko (takmer 183.000), India (vyše 156 000) a Británia (vyše 122 000). V týchto piatich krajinách zaznamenali takmer polovicu z globálnej bilancie úmrtí. V Európe hlásia po Veľkej Británii najviac obetí súvisiacich s koronavírusom Taliansko (takmer 97 000) a Francúzsko (vyše 85 000). Najvyšší počet úmrtí v prepočte na milión obyvateľov je aktuálne v Belgicku, Českej republike, Slovinsku, Británii a Taliansku.

19:33 SVET Francúzsko poskytne Česku v polovici marca 100 000 očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech, uviedol vo štvrtok český premiér Andrej Babiš. Informoval o tom portál Novinky.cz, pričom podotkol, že ČR aktuálne disponuje desaťtisícmi dávok vakcín, ktoré dosiaľ neboli aplikované.

SkryťVypnúť reklamu

19:00 SVET S ochorením Covid-19 bojuje niekoľko zvierat v pražskej zoologickej záhrade. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz s odvolaním sa na riaditeľa zoo.

"Testovanie zvierat zo vzoriek trusu ukázalo, že sú pozitívne levy indické Jamvan a Suchi a gorilí samec Richard," prezradil riaditeľ zoologickej záhrady Miroslav Bobek. Zvieratá majú podľa neho zatiaľ veľmi mierne príznaky. "U levov sa prejavujú nádchou, resp. pokašliavaním, u Richarda nechutenstvom a únavou," priblížil Bobek. Zvieratá sa zrejme nakazili od chovateľov, pretože pre návštevníkov je záhrada už niekoľko mesiacov zatvorená.

18:30 SLOVENSKO Poslanci Národnej rady dnes nakoniec nebudú hlasovať o predĺžení núdzového stavu. Hlasovanie presunuli na zajtra na 11:00.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes však chcú o tomto bode ukončiť rozpravu.

17:56 SLOVENSKO Veková štruktúra hospitalizovaných pacientov v COVID pavilónoch Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina sa za posledný mesiac znížila.

V kritickom stave s ochorením COVID-19 prichádzajú čoraz mladšie ročníky.

Zatiaľ čo v predchádzajúcom období išlo prevažne o 70 až 80-ročných pacientov, aktuálne je v žilinskej nemocnici už tretina z COVID pozitívnych mužov a žien vo veku od 60 do 69 rokov. Do totožnej vekovej kategórie sa tiež posunula krivka úmrtí.

17:53 SVET Sýrska vláda dostala vakcíny proti Covidu-19 od spriatelenej krajiny. Dnes to oznámil sýrsky minister zdravotníctva Hasan Ghabbáš, bez toho aby upresnil, o ktorú krajinu ide. Špekuluje sa, že ide o ruskú vakcínu.

Vakcinácia v Sýrii začať budúci týždeň. Ako prvých zaočkujú zdravotníkov, informovala agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

17:50 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že respirátory dokážu efektívnejšie zachytávať aj drobné čiastočky aerosólu, ktorý sa drží vo vzduchu, a veľmi dobre tak chránia aj ich nositeľa.

Respirátor je najviac potrebný v situáciách, ako je cesta taxíkom, či hromadnou dopravou, návšteva rušných predajní, alebo služieb so zvýšeným pohybom osôb.

Ak má respirátor výdychový ventil, musí byť prekrytý chirurgickým rúškom.

17:47 SVET Rakúsky kancelár Sebastian Kurz chce zaviesť v krajine takzvané zelené pasy pre zaočkovaných, vyliečených a negatívne testovaných na koronavírus aj v prípade, že sa na tomto pláne nezhodne celá Európska únia.

"Tento projekt musí byť každopádne realizovaný na jar. Keď nie v celej Európe, tak aj na národnej úrovni so zodpovedajúcimi dohodami s ďalšími štátmi, kde bude platiť niečo podobné," povedal Kurz pred začiatkom videosummitu lídrov krajín EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

17:20 SVET Krajiny EÚ nesmú podľahnúť pokušeniu očkovacieho nacionalizmu, povedal predseda Európskeho parlamentu David Sassoli v rámci otváracieho príhovoru na úvod summitu EÚ.

"Vďaka nášmu kolektívnemu prístupu nie sú európske krajiny postavené proti sebe a bohaté krajiny neskupujú väčšinu vakcín. Som dôrazne proti dvojstranným dohodám. Vyzývam vás, aby ste nepodľahli pokušeniu očkovacieho nacionalizmu. Spoločný postup nám umožňuje monitorovať, vyšetrovať a tvrdo reagovať na akékoľvek podvody," odkázal šéf europarlamentu premiérom a prezidentom.

Podľa jeho slov by farmaceutické firmy mali dodržiavať svoje zmluvné záväzky o dodávkach očkovacích látok.

Zároveň sa však vyslovil za transparentnú prípravu všetkých licenčných dohôd s výrobcami vakcín, ktoré umožnia urýchliť masové očkovanie.

SkryťVypnúť reklamu

17:13 SVET Čína dnes schválila ďalšie dve vakcíny proti koronavírusu pre širšie použitie - očkovaciu látku od štátnej spoločnosti Sinopharm a druhú od súkromnej firmy CanSino.

Vakcína od Wu-chanského inštitútu biologických výrobkov, ktorý je dcérskou spoločnosťou Sinopharmu, má podľa firmy účinnosť 72,51 percenta.

Očkovacia látka od CanSino si vyžaduje jednu dávku a 28 dní po jej podaní je účinná na 65,28 percenta. Jej technológia je podobná vakcínam od spoločností AstraZeneca a Johnson & Johnson. Môže sa skladovať pri teplotách 2 až 8 stupňov Celzia.

17:05 SLOVENSKO Slobodní ľudia sa v čase pandémie zoznamujú len veľmi ťažko.

Ľudia v produktívnom veku majú strach, že ostanú sami a krásny sen o založení rodiny sa rozplynie.

Súčasná situácia mnohé rodiny dočasne rozdelila.

SkryťVypnúť reklamu

17:00 SVET Nemecko je jednou zo siedmich krajín Únie, ktoré aj od šoférov vyžadujú negatívne testy, aj keď "medzi režimami v rôznych krajinách sú výrazné rozdiely", uviedol Matthew Baldwin z oddelenia Európskej komisie pre mobilitu.

Súvisiaci článok Obmedzenia cítia aj slovenskí kamionisti, Berlín ani pod tlakom neustupuje Čítajte 

Podľa neho neplatí pôvodný prísľub, že na hraniciach vzniknú takzvané zelené pruhy pre prepravcov, aby čakanie nepresiahlo pätnásť minút.

Dáta pritom podľa neho ukazujú, že kamionisti nie sú veľkým rizikom pri prenose covidu-19.

Zo 17-tisíc testov šoférov nákladiakov, ktoré urobili české úrady, bolo pozitívnych menej ako 34, argumentuje.

16:58 SVET Rusko vo štvrtok znížilo pre domáci trh cenu jednej dávky svojej protikoronavírusovej vakcíny Sputnik V na 866 rubľov (približne 9,6 eura), čo je polovica jej pôvodnej ceny. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Vakcína, ktorá sa skladá z dvoch zložiek, je na zozname životne dôležitých liečiv, takže cenu musí mať podľa vlády pod kontrolou štát.

"Zníženie ceny bolo možné vďaka vývoju a optimalizácii priemyselnej výroby tejto vakcíny," povedal ruský minister obchodu Denis Manturov.

16:55 SLOVENSKO Do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb prišli pomáhať lekári a zdravotné sestry z Rumunska. Ich misia na Slovensku má trvať 21 dní. Pomáhať majú v oblasti anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Vo štvrtok ich na pôde ústavu v Bratislave privítal aj štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva Peter Stachura, v ktorého gescii je aj riadenie nemocníc počas pandémie ochorenia COVID-19.

16:44 SLOVENSKO Ministerstvo školstva pripomína, že stále platí možnosť registrácie na očkovanie pre všetkých pedagogických zamestnancov materských, špeciálnych, základných, stredných škôl a internátov vo veku do 55 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort školstva na sociálnej sieti uviedol, že postupne bude zverejňovať odpovede na niektoré najčastejšie sa opakujúce otázky a odpovede.

V príspevku je vysvetlené, ako majú postupovať tie školy, ktorým neprišli informácie o očkovaní.

16:30 SVET Podvodníci ponúkli členským štátom EÚ dosiaľ už približne 400 miliónov falošných očkovacích dávok proti COVID-19 v hodnote asi troch miliárd eur, informovala tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie dvoch nemenovaných vysokopostavených predstaviteľov Európskej komisie.

16:25 SVET Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie dnes popoludní začali videokonferenciu, pri ktorej sa chcú dohodnúť na ďalšom spoločnom postupe proti pandémii spôsobenej koronavírusom.

Podľa šéfa Európskej rady Charlesa Michela je hlavnou témou videosummitu snaha o urýchlenie očkovania, zefektívnenie boja proti novým mutáciám a zabezpečenia plynulej prevádzky na hraniciach.

SkryťVypnúť reklamu

"Náš boj proti pandémii pokračuje. Je stále náročný kvôli šíreniu nových mutácií a kvôli nutnosti správne vyvážiť obmedzenia a hladký pohyb tovaru a služieb na jednotnom trhu," uviedol pred rokovaním Michel.

"Vyzvem lídrov EÚ, aby sa riadili našimi odporúčaniami týkajúcimi sa obmedzenia voľného pohybu," napísala krátko pred začiatkom rokovaní šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

16:15 SLOVENSKO Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má obsadené lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 na 75 percent.

Celkovo je v nemocnici pre nich vyčlenených 179 lôžok. V nemocnici je k štvrtku hospitalizovaných 133 pacientov s ochorením COVID-19.

Na covidovom oddelení je hospitalizovaných 111 pacientov, z nich 90 sú pozitívni a 21 suspektní.

SkryťVypnúť reklamu

Štrnásť pozitívnych pacientov a jeden suspektný je hospitalizovaných na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny s podporou umelej pľúcnej ventilácie.

Deviati pozitívne testovaní pacienti a jeden negatívne sú na covidovej jednotke intenzívnej starostlivosti.

K štvrtku evidujú 45 zamestnancov s pozitívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19. Nemocnica má celkovo viac ako 2 500 zamestnancov.

16:12 SLOVENSKO V covidových pavilónoch Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline sa za posledný mesiac znížil vek hospitalizovaných pacientov.

V predchádzajúcom období to boli prevažne 70 až 80-roční pacienti. Aktuálne je tretina mužov a žien s ochorením COVID-19 vo veku od 60 do 69 rokov a do totožnej vekovej kategórie sa posunula krivka úmrtí.

V pandemických pavilónoch nemocnice sa momentálne nachádza 90 pacientov s ochorením COVID-19, z nich osem s potrebou ventilácie.

"Lôžka jednotky intenzívnej starostlivosti a s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu sú permanentne obsadené. Pokiaľ sa posteľ uvoľní, do pár hodín ju zaplní ďalší pacient," uviedla hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

16:06 SVET Americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci vyzýva ľudí, aby sa proti koronavírusu nechali zaočkovať čo najskôr akoukoľvek dostupnou vakcínou.

„Čím dlhšie budete čakať s vakcináciou, tým vyššia je šanca, že vírus získa nový variant alebo mutáciu,“ povedal Fauci.

Výsledky štúdie, podľa ktorej má nová vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson vysokú účinnosť proti vážnym formám ochorenia COVID-19 už po podaní jednej dávky, označil za vynikajúcu správu.

Očakáva sa, že federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov vakcínu schváli na núdzové použitie v najbližších dňoch.

16:00 SLOVENSKO Karanténne uzavretie osady Hrb pri Rimavskej Píle, časti mesta Tisovec v Rimavskosobotskom okrese, je prospešné z hľadiska ochrany zdravia všetkých obyvateľov pred šírením ochorenia COVID-19.

Povedala to primátorka Irena Milecová, podľa ktorej samospráva sama uzavretie osady iniciovala na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote a nahlásila to aj polícii.

„V Rimavskej Píle sme ako samospráva testovali v nedeľu a hneď sme s prednostom mestského úradu začali tieto veci vybavovať. Tým, že ľudia v osade žijú v tesnej blízkosti vedľa seba a sú v častom osobnom kontakte hrozí veľké riziko šírenia choroby, a preto sme požiadali ešte v ten istý deň o jej uzavretie,“ konkretizovala primátorka.

15:36 Americká farmaceutická spoločnosť Moderna predpokladá, že tento rok v rámci už podpísaných dohôd zinkasuje 18,4 miliardy dolárov (15,15 miliardy eur) z predaja vakcíny proti Covidu-19.

Tento rok Moderna plánuje vyrobiť najmenej 700 miliónov dávok namiesto predtým predpokladaných 600 miliónov a skúma možnosti výrobného procesu, ktorými by produkciu mohla zvýšiť až na miliardu dávok.

Konkurenčný Pfizer svoje tohtoročné tržby z predaja vakcíny odhaduje na 15 miliárd dolárov (12, 35 miliardy eur), uviedla agentúra Reuters.

15:18 SVET Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer začala zisťovať vplyv tretej dávky vakcíny proti koronavírusu. Je to súčasť stratégie na ochranu pred zmutovanými variantmi vírusu.

Pfizer ponúkne tretiu dávku 144 dobrovoľníkom z radov tých, ktorí sa vlani zúčastnili na počiatočných fázach testovania v Spojených štátoch.

Chcú tak zistiť, či dodatočná podporná dávka podaná po šiestich až dvanástich mesiacoch od prvých dvoch, dokáže rozbehnúť imunitný systém dostatočne na to, aby sa dokázal brániť proti zmutovanému vírusu.

15:08 SVET Rúška, ktoré belgická vláda poskytla zdarma občanom, môžu obsahovať škodlivé nanočastice striebra a oxidu titaničitého. Informáciu zverejnil belgický inštitút pre verejné zdravie Sciensano.

Podľa ministerstva zdravotníctva by sa rúška nemali ďalej používať.

Vláda objednala 15 miliónov týchto rúšok od luxemburskej spoločnosti Avrox, pričom 5 miliónov z nich už rozdala občanom prostredníctvom lekární.

15:00 SVET Čína poprela tvrdenia, že podrobuje amerických diplomatov análnym testom na ochorenie COVID-19.

„Čína nikdy nežiadala od amerických diplomatov v Číne, aby absolvovali análne výterové testy,“ vyhlásil hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Čao Li-ťien.

O tom, že niektorí americkí zamestnanci informovali ministerstvo, že museli podstúpiť análne testy, informoval minulý týždeň denník The Washington Post.

Čína zaviedla používanie análnych testov na koronavírus, pretože sú údajne presnejšie ako výtery z nosa alebo úst.

14:55 SLOVENSKO Mesto Trebišov ani v budúcom týždni neotvára materské a základné školy.

"Od pondelka 1. marca budú naďalej otvorené materské školy a školské kluby v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trebišov len pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Ostatní žiaci pokračujú v dištančnom vzdelávaní," uviedla hovorkyňa mesta Martina Mištaničová.

14:38 SVET Od začiatku tohto roka sa počet nových prípadov koronavírusu na svete podstatne znížil, píše v analýze denník Financial Times.

Ešte na začiatku tohto roka pribúdalo každý týždeň približne päť miliónov nakazených, v polovici februára to už bola len polovica - 2,5 milióna prípadov týždenne.

Najstrmší pokles zaznamenali krajiny, ktoré pandémia zasiahla najhoršie koncom roka 2020 - USA, Británia, Juhoafrická republika, Izrael a Portugalsko. Počty prípadov tam za jeden mesiac klesli o viac než 50 percent.

14:33 SLOVENSKO Pedagógovia vysokých škôl by mali byť zaočkovaní už v ďalšej fáze vakcinácie učiteľov.

Minister školstva Branislav Gröhling už o tejto možnosti diskutuje s rezortom zdravotníctva.

14:25 SLOVENSKO Koaličné strany SaS a Za ľudí minulý týždeň na koaličnej rade navrhovali balík opatrení zameraný na boj proti novému koronavírusu. Ten však nebol zaradený do programu tohtotýždňového rokovania vlády.

Potvrdila predsedníčka Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS).

14:17 SVET Schválenie druhej generácie vakcín proti ochoreniu COVID-19 by mohlo byť rýchlejšie než v prípade generácie prvej, povedal Hans-Georg Eichler z Európskej liekovej agentúry.

Podľa Eichlera sa totiž môže objaviť taká mutácia vírusu, ktorá si bude vyžadovať zmeny súčasných vakcín. A v takom prípade sa proces ich schvaľovania môže skrátiť.

Agentúra má v súčasnosti k dispozícii viac poznatkov o protikoronavírusových očkovacích látkach a bude schopná zmenené vakcíny schváliť bez potreby ďalších rozsiahlych klinických štúdií.

V období najbližších týždňov by agentúra mohla schváliť vakcínu od americkej spoločnosti Johnson & Johnson. Posudzujú sa aj vakcíny od nemeckej spoločnosti CureVac AG a americkej Novavax.

14:08 SLOVENSKO Spotreba kyslíka v Nemocnici Agel Zlaté Moravce sa oproti letným mesiacom minulého roka aktuálne strojnásobila.

Nemocnica má k dispozícii veľkokapacitný zásobník na kyslík, ktorý má zásobu na 3 000 kilogramov, to znamená kapacitu 2,3 milióna litrov.

"V lete 2020 sme mali priemernú dennú spotrebu 70 000 litrov kyslíka a potrebu dodávky raz mesačne. V januári už bola priemerná denná spotreba 225 000 litrov a kyslík nám privážajú raz týždenne," uviedla poverená riaditeľka nemocnice Nina Horniaková.

14:04 SLOVENSKO Strana SPOLU považuje v súčasnej pandemickej situácii za dôležité, aby sa zaočkovali najrzaniteľnejšie skupiny seniorov v domovoch sociálnych služieb.

Pre rýchejšie zaočkovanie tejto skupiny a lepšiu logistiku očkovania, navrhuje, aby bola vytvorená pozícia očkovacieho lídra.

“Zlyhanie je v riadení a tam treba hľadať aj riešenie. Riaditeľky domovov sociálnych služeib nemôžu byť ponechané bez pomoci. Je potrebné zveriť riadenie očkovania jednej osobe s právomocami voči ostatným rezortom. Oddeliť očkovanie od iných činnosti v boji proti pandémii,” uviedol Pavel Nechala, člen predsedníctva strany SPOLU.

13:52 SLOVENSKO Dnes prebiehalo prezenčné vyučovanie v 2 657 školách a zúčastnilo sa na ňom 182 863 žiakov, informovalo Ministerstvo školstva.

Prezenčná výučba bola obnovená v 1 131 materských školách, 1 217 základných školách a 309 stredných školách. Medzi jednotlivými typmi škôl sú zarátané aj špeciálne školy.

Celkovo sa obnovilo vyučovanie v 10 554 triedach, pričom v materských školách to bolo v 2 745 triedach, v základných školách v 6 854 triedach a v stredných školách v 951.

13:45 SVET V Česku potvrdili prípad juhoafrickej mutácie koronavírusu. Prvé podozrenie na výskyt nákazlivejšieho typu koronavírusu objavili pred troma dňami vo vzorkách osôb, ktoré sa vrátili zo Zanzibaru. Podozrenie sa objavilo aj u dvoch detí a dvoch učiteliek v škôlke v Brne, informoval spravodajský server Novinky.cz.

13:37 SLOVENSKO Izrael oslovil krajiny Slavkovského formátu (Slovensko, Česká republika a Rakúsko) ohľadom akceptovania tzv. zelených pasov.

Tie by v digitálnej forme obsahovali informáciu o zaočkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19, ako aj o absolvovaní aktuálneho testu. Cieľom je uľahčiť cestovanie, obnoviť turizmus a spolu s ním aj gastrobiznis či kultúrnu sféru.

Informoval o tom Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí.

13:27 SVET Fínska vláda vo štvrtok oznámila, že pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu uzavrie na tri týždne v marci reštaurácie a bary.

"Nástroje, ktoré sme doteraz mali k dispozícii, už na zvládanie situácie nestačia," povedala premiérka Sanna Marinová.

V období od 8. do 28. marca budú môcť reštaurácie ponúkať len jedlo so sebou, maximálny počet ľudí pri verejných zhromaždeniach sa zníži z pôvodného počtu desať na šesť.

Žiaci starší ako 13 rokov by vo väčšine krajiny prešli na dištančné vzdelávanie, voľnočasové aktivity by boli dočasne pozastavené.

13:10 SVET Porozumenie možným dlhodobým následkom ochorenia COVID-19 by malo byť pre zdravotnícke úrady prioritou, uviedla európska pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie.

Po prekonaní ochorenia COVID-19 pociťuje zdravotné problémy aj 12 týždňov po jeho prekonaní jeden z desiatich pacientov. Ide o vysokú mieru únavy a riziko poškodenia srdca, pľúc a mozgu.

Riaditeľ pobočky Hans Kluge povedal, že pacientom s následkami po prekonaní ochorenia COVID-19 je potrebné venovať starostlivosť a "vypočuť ich, ak chceme porozumieť dlhodobým následkom a procesu zotavovania sa z tohto ochorenia".

12:57 SVET Francúzsko sa rozhodlo sprísniť opatrenia pri vstupe do krajiny v departemente Moselle na východnej hranici s Nemeckom. Od 1. marca sa tam budú musieť ľudia, ktorí necestujú za prácou, pri prekročení hranice preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín.

12:54 SLOVENSKO V rámci režimu pracovného príkazu aktuálne pracuje 34 pracovníkov zdravotníckeho personálu a štyria lekári. Takéto nariadenie majú v kompetencii okresné úrady.

"Počas vyhláseného núdzového stavu za celý čas jeho trvania bolo vydaných príkazov na pracovnú povinnosť spolu 118 pracovníkom zdravotníckeho personálu a 46 lekárom," uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra.

12:44 SVET Testy vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od firmy Pfizer v „reálnom svete" potvrdili, že látka je veľmi účinná pri prevencii vážneho ochorenia alebo smrti. Štúdia na viac ako pol milióne ľudí to pritom potvrdila aj po jednej dávke.

Výsledky vychádzajú z očkovacej kampane v Izraeli a silne ubezpečujú, že benefity preukázané v menšom, limitovanom testovaní pretrvali aj vtedy, keď vakcínu podali omnoho širšej populácii rôzneho veku a s rôznymi zdravotnými problémami.

Vakcína bola na 92 percent efektívna proti vážnej forme ochorenia po podaní dvoch dávok a na 62 percent po jednej, uvádza sa vo výsledkoch tímov výskumníkov z Clalit Research Institute a Ben-Gurion University of the Negev v Izraeli a americkej Harvardovej univerzity. Štúdiu publikovali v New England Journal of Medicine.

12:38 SVET Maďarská vláda rozhodla, že súčasné prísne opatrenia proti šíreniu nákazy novým druhom koronavírusu nechá v platnosti do 15. marca.

Prísne karanténne opatrenia - vrátane nočného zákazu vychádzania, zákazu zhromažďovania, povinnosti nosenia rúška a ďalších - boli zavedené vlani 11. novembra. Ich cieľom bolo zabrániť preťaženiu zdravotníctva.

"Dúfame, že sme v poslednej fáze protiepidemiologických obmedzení, avšak tie musíme zachovať až dovtedy, kým to navrhujú odborníci," povedal šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

12:35 SLOVENSKO Učitelia, ktorí učia dištančne a nemajú inú možnosť internetového pripojenia, môžu do leta 2021 požiadať o navýšenie dátových a hlasových služieb na svojich mobilných číslach.

Zber čísel prebieha na rovnakej webstránke, kde školy vyplňujú tzv. Covid školský semafor. Ide o neobmedzené volania a objem dát minimálne 10 GB.

12:23 SLOVENSKO Či budú vakcíny účinné voči mutáciám nového koronavírusu, nie je v tejto chvíli úplne jednoznačné.

Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že juhoafrický a brazílsky variant zrejme budú spôsobovať nižšiu účinnosť očkovacích látok.

Uviedol to Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied na sociálnej sieti pre SAV vo videu zo série Tri otázky o koronavíruse.

Načítavam video...

12:10 SVET Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Poľsku stúpol od stredy o 12 142 a dosiahol celkovo 1 673 252. Na ochorenie COVID-19 zomrelo ďalších 286 ľudí, takže celkový počet úmrtí je 43 094.

Súvisiaci článok Poľsko zavedie povinnú karanténu pre cestujúcich zo Slovenska Čítajte 

V nemocniciach hospitalizovaných 13 818 pacientov s potvrdenou nákazou koronavírusom a v karanténe sa nachádza 176 394 ľudí. Zatiaľ sa z ochorenia vyliečilo 1 397 342 ľudí.

Vakcínou proti koronavírusu zaočkovali zatiaľ 2 990 683 obyvateľov.

11:54 SLOVENSKO Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová upozornila, že Slovensko je v druhej vlne pandémie jedinou krajinou v Európe, kde naďalej dochádza ku karantenizácii celých rómskych komunít.

Ombudsmanka sa preto listom obrátila na generálneho prokurátora Maroša Žilinku a informovala ho o svojich zisteniach v súvislosti s karantenizáciou marginalizovaných rómskych komunít.

11:46 SLOVENSKO Mesto Bardejov zriadi v sobotu 27. februára tri odberové miesta určené na antigénové testovanie na COVID-19.

Mestský krízový štáb o tom rozhodol v súvislosti s avizovaným opätovným návratom žiakov prvého stupňa základných škôl a detí materských škôl, ako aj študentov končiacich ročníkov stredných škôl do tried po jarných prázdninách od pondelka 1. marca.

11:44 SLOVENSKO Predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas poslal ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) list s výzvou, aby boli advokáti zaradení medzi pracovníkov kritickej infraštruktúry v justícii.

Advokáti by tak mali možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Advokátska komora dlhodobo upozorňuje, že pri niektorých úkonoch, na ktorých sa advokáti zúčastňujú, je problematické dodržiavanie opatrení.

11:43 SLOVENSKO Galanta neotvorí počas víkendu žiadne miesto na testovanie na ochorenie COVID-19. Podľa primátora Petra Pašku nie sú dostatočne využívané stále odberové miesta, ktorých je v meste šesť.

11:37 SLOVENSKO Prievidžania sa budú môcť dať otestovať na ochorenie COVID-19 v dočasných odberných miestach aj tento víkend.

Mesto plánuje otvoriť 12 odberných miest, testy tam budú môcť obyvatelia podstúpiť len v sobotu 27. februára do 17.00 h.

Samospráva oproti predchádzajúcim víkendom počet odberných miest výrazne obmedzila, a to pre nízke využitie piatich stálych mobilných odberných miest počas pracovných dní.

11:33 SLOVENSKO Od 1. marca začnú platiť v legislatíve nové pojmy ako domáca práca alebo telepráca, ktorá je trvalá a pravidelne vykonávaná z domu zamestnanca.

Patria k nej viaceré benefity a musí byť dohodnutá už v pracovnej zmluve. Druhou možnosťou je príležitostný home-office, ktorý je iba mimoriadnou možnosťou na prácu z domu, informuje Slovenská komora daňových poradcov.

Dôležitou zmenou má byť aj ochrana súkromného života zamestnanca, ktorý má tzv. právo odpojiť sa. Nemusí pracovať mimo svojho oficiálneho pracovného času, ak nejde o prácu nadčas alebo pracovnú pohotovosť. Na telefóne a emailoch teda nemusí byť večer a ani počas sviatkov alebo dovolenky.

11:26 SVET Americká biotechnologická firma Moderna oznámila, že dávky svojej novej vakcíny zameranej proti juhoafrickému variantu koronavírusu zaslala na testovanie do amerického Národného zdravotníckeho inštitútu.

Zatiaľ čo počiatočné testovanie ukázalo, že pôvodná vakcína spoločnosti Moderna - mRNA-1273 - je účinná proti vznikajúcim variantom, spoločnosť uviedla, že vyvíja variantne špecifickú vakcínu ako súčasť viacerých zvažovaných stratégií.

11:16 SLOVENSKO Situácia v nemocniciach vo východných regiónoch je kritická, je potrebné ju riešiť. Tvrdí to súkromný zriaďovateľ siete nemocníc Svet zdravia.

Navrhuje preto premeniť jednu zo svojich nemocníc na Zemplíne na takzvanú červenú.

"Za posledných desať dní sa výrazne zvýšil počet hospitalizovaných covidových pacientov na východnom Slovensku," informoval hovorca siete Tomáš Kráľ s tým, že kapacita voľných kyslíkových lôžok "už zajtra" nemusí byť dostatočná.

Ako príklad kritickej situácie uviedol nemocnicu v Humennom, ktorá je už druhý týždeň vyťažená na 100 percent, obsadených má všetkých 54 covidových lôžok vrátane dvoch s umelou pľúcnou ventiláciou.

Obmedzené však začínajú byť aj kapacity vo Vranove nad Topľou, Michalovciach či Trebišove.

11:06 SLOVENSKO Počas stredajšej akcie zameranej na dodržiavanie platných opatrení súvisiacich s ochorením COVID-19 skontrolovali martinskí policajti 951 vozidiel a 1 037 osôb. Zaznamenali dva prípady porušenia povinnosti nosenia rúška a 18 prípadov porušenia zákazu vychádzania.

10:58 SVET Český Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje k utorku osem prípadov nahlásených úmrtí, ktoré by mohli mať súvislosť s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Ľudia nahlásili možné nežiaduce účinky v 996 prípadoch, čo zodpovedá približne dvom promile očkovania, informovali novinky.cz.

Prvý prípad úmrtia, ktoré mohlo súvisieť s očkovaním, zaznamenal ústav pred dvoma týždňami. Ústav informácie o týchto prípadoch posiela do európskej databázy nežiaducich účinkov.

10:56 SLOVENSKO Magistrát Detvy plánuje otvoriť svoje odberové miesta na testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 aj tento víkend.

Na sobotu samospráva pripravila jedno odberové miesto, v nedeľu budú k dispozícii tri odberové miesta.

10:48 SLOVENSKO Nemocnica v Partizánskom dostane dve nové umelé pľúcne ventilácie. Na ich nákup sa vyzbierali obyvatelia, podnikatelia či rodáci z Partizánskeho cez mestský komunitný fond. Financie z neho využije nemocnica i na nákup bronchoskopu.

10:43 SLOVENSKO Nezaradený poslanec Richard Raši zo strany Hlas kritizoval prípravu aplikácii e-rúško a e-karanténa, ktoré doteraz nie sú funkčné. Raši označil ministerstvo informatizácie za neschopné a situáciu ohľadom zavádzania aplikácií za chaotickú, keďže štátne orgány, ktoré mali aplikácie využívať, ich odmietli.

10:40 SVET Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 4 385 nakazených novým druhom koronavírusu. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 120 pacientov.

Počet potvrdených prípadov infekcie vírusom SARS-CoV-2 od vypuknutia pandémie tak stúpol na 414 514 a obetí covidu na 14 672. Z ochorenia sa zotavilo 315 781.

Aktuálne je nakazených 84 061 osôb. V nemocniciach ošetrujú 4 836 covidových pacientov, z ktorých 411 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V povinnej domácej karanténe je 29 389 ľudí. Počet testov na prítomnosť koronavírusu dosiahol 3 577 770.

10:35 SLOVENSKO Za predchádzajúci deň pribudlo 5 969 zaočkovaných proti covidu. Druhú dávku vakcíny už dostalo 115 269 ľudí, za uplynulý deň pribudlo 6 323 zaočkovaných. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 294 165.

10:20 SLOVENSKO Premiér Igor Matovič oznámil, že od nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dostal ponuku na prevoz pacientov do Nemecka. Dnes popoludní absolvuje aj videosamit lídrov krajín EÚ o riešení vývoja pandémie aj o dodávkach vakcíny.

10:15 SVET Za posledných 24 hodín Ukrajina zaznamenala 8 147 nových prípadov koronavírusovej nákazy, čo je takmer o 40 percent viac než predchádzajúci deň (5 850 prípadov).

Za posledných 24 hodín hospitalizovali 2 770 ľudí, 3 889 sa uzdravilo a 135 ochoreniu COVID-19 podľahlo. Celkovo tak Ukrajina dosiahla od začiatku pandémie 1.325.841 prípadov tejto infekcie, 1 159 311 uzdravení a 25 596 úmrtí.

Núdzový stav a celoštátna karanténa zostávajú v platnosti do 30. apríla.

10:13 SLOVENSKO Zbor väzenskej a justičnej stráže za necelý rok pozitívne otestoval na nový koronavírus 1 831 príslušníkov a zamestnancov. Celkový počet pozitívne testovaných je vrátane celoplošného testovania antigénovými a PCR testami.

10:00 SLOVENSKO PCR testy, vyhodnotené v stredu 24. februára, odhalili ďalších 2 438 nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Laboratóriá otestovali 10 958 vzoriek (pozitivita 22,25 percenta).

Celkový počet pozitívne testovaných osôb PCR testami stúpol na 300 775. Doteraz vyhodnotili 2 009 936 testov, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji (427), nasledujú Trnavský (407), Žilinský (339), Banskobystrický (332), Prešovský (328), Košický (263), Bratislavský (217) a Nitriansky (125). Je medzi nimi 1 169 mužov a 1 269 žien. Celkový počet nakazených mužov je 142 672 a žien 158 103.

Pribudlo aj ďalších 84 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je zaznamenaných 6 859 obetí v súvislosti s nákazou.

V nemocniciach sa nachádza 3 873 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 654 ľudí. Na JIS je 300 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 352 osôb.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že eviduje aj 2 464 pozitívne testovaných antigénovými testami zo 113 306 vzoriek (pozitivita 2,17 percenta). Doteraz vyhodnotili je 12 142 216 antigénových testov, pozitivitu vykázalo 270 116 z nich.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 294 165, za predchádzajúci deň pribudlo 5 969 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 115 269 ľudí, za uplynulý deň pribudlo 6 323 zaočkovaných.

9:55 SLOVENSKO V nemocnici v Žiari nad Hronom sú kapacity reprofilizovaných lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 celý mesiac plne vyťažené. Personálu pomáhajú kňazi i vojaci z Levíc, Zvolena a Nitry.

„Od 18. februára pribudli v nemocnici vojenské posily z Nitry. Jeden z vojakov reguluje vstup ľudí do vakcinačnej ambulancie a dvaja sú zaradení do nepretržitej prevádzky,“ povedala hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

9:47 SVET Česká vláda požiada Poslaneckú snemovňu o predĺženie núdzového stavu do konca marca.

Premiér Andrej Babiš sa v stredu vyjadril, že opatrenia podľa pandemického zákona, ktorý Senát poslal Snemovni na úpravu, v súčasnosti nestačia, informoval spravodajský portál TN.cz.

Kabinet v stredu rokoval o sprísnení opatrení, ale nedohodol sa na tom, a tak budú rokovania pokračovať aj s opozíciou dnes.

9:44 SLOVENSKO Mesto Nové Zámky zabezpečí počas nastávajúceho víkendu pretestovanie učiteľov i pracovníkov základných i materských škô. Štyri odberné miesta zriadila radnica priamo v priestoroch základných škôl.

9:43 SLOVENSKO Mesto Senica zabezpečilo certifikované respirátory FFP2 pre najohrozenejšie skupiny obyvateľov. S ich distribúciou začalo v stredu pre organizácie tretieho sektora pôsobiace v Senici. Ostatným seniorom respirátory doručia priamo do poštovej schránky.

Celkovo sa bezplatne rozdá takmer 10.000 respirátorov pre obyvateľov nad 65 rokov s trvalým pobytom v meste.

9:14 SLOVENSKO Nemocnice stále zápasia s počtom covidových pacientov. Pozrite si, ako to vyzerá na jednotke intenzívnej starostlivosti v červenej zóne na Klinike pneumológie a ftizeológie I. Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove.

9:07 SLOVENSKO Materské školy a prvý stupeň základných škôl zostanú vo Vrábľoch zatiaľ zatvorené.

Aj napriek tomu, že mesto sa podľa automatu dostalo z čiernej do bordovej farby, krízový štáb mesta ešte spustenie prezenčnej výučby od budúceho týždňa neschválil.

8:50 SLOVENSKO Združenie Nemocnica deťom rozdá 20-tisíc antigénových testov nového typu, pri ktorých odber sa vykonáva len z prednej časti nosa, nie z nosohltana.

Podľa združenia sa tak odbúrava veľký stres z testovania.

8:09 SVET V Česku v stredu pribudlo 13 657 potvrdených prípadov koronavírusovej infekcie, čo je zhruba o 2 700 viac ako pred týždňom. Podľa ČT 24 je to druhý najvyšší nárast od prvého januárového týždňa.

V nemocniciach je hospitalizovaných takmer sedemtisíc pacientov. Za uplynulý deň zomrelo 67 ľudí.

V krajine tiež dnes začala platiť povinnosť nosiť na miestach, kde sa združuje vyšší počet ľudí, respirátory.

7:39 SLOVENSKO Lyžiarske strediská na Slovensku sú stále zatvorené. Na Jahodnej sa však teraz predsa len lyžuje a lyžiari pritom ani nemusia na svah šliapať po vlastných.

Súvisiaci článok Vleky zapnúť nesmú, ale našli fintu, ako dostať lyžiarov hore. Inšpirovali sa Čechmi Čítajte 

Volá sa to rolba skijöring, akýsi rolba vláčik, keď namiesto vleku ťahá skupinu lyžiarov hore ratrak na špeciálne upravenom lane.

Funguje to už napríklad v Česku, ale aj inde na Slovensku práve ako nová metóda, ako dostať lyžiarov a snoubordistov na kopec v čase covidu a vypnutých lanoviek.

7:36 SLOVENSKO Rusko síce nepožiadalo o registráciu svojej vakcíny proti Covid-19 Sputnik V v Európskej únii, ale už ňou začali očkovať v Maďarsku a politickou témou sa jej nasadenie stalo aj na Slovensku.

Pýtali sme sa odborníkov z európskej a domácej politiky aj nezávislých analytikov aký postoj by mala zaujať k Sputnik V Únia v situácii, keď jej využitie zvažujú členské štáty a Maďarsko už začalo>>>>

7:10 SLOVENSKO Mesto Ružomberok bude celý budúci týždeň rozdávať respirátory FFP2 seniorom starším ako 65 rokov.

7:00 SLOVENSKO Ohrozuje aj ľudí, ktorí len nedávno koronavírus prekonali, a nakaziť môže aj tých, ktorých chráni očkovanie. Juhoafrický variant navyše spôsobuje viac úmrtí ako pôvodný koronavírus či jeho britská mutácia.

Práve preto sa minulý týždeň zvýšili kontroly na hraniciach a odborníci volajú po tom, aby sa poriadne zisťovalo, aké mutácie koronavírusu sa šíria medzi ľuďmi na Slovensku.

Nikto totiž nevie, či sa už juhoafrický variant koronavírusu na Slovensku nachádza >>>>

6:36 SVET Česká vláda nedosiahla dohodu o ďalšom sprísnení protiepidemických opatrení v krajine.

Dohodla sa však na zákaze cestovania do viacerých krajín a na príspevkoch na plošné testovanie pre firmy a živnostníkov. O obmedzeniach chce ďalej diskutovať aj dnes.

06:20 SVET Vakcína proti Covid-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech má účinnosť 94 percent, pokiaľ ide o pokles symptomatických prípadov nákazy. Vyplýva to z recenzovanej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 1,2 miliónov obyvateľov Izraela.

Súvisiaci článok Rozsiahla štúdia potvrdila 94-percentnú účinnosť vakcíny Pfizer Čítajte 

Podľa štúdie, zverejnenej vo vedeckom časopise New England Journal of Medicine, skúmaná očkovacia látka navyše poskytuje ochranu nielen pred príznakmi, avšak aj pred samotnou nákazou koronavírusom, ktorý túto pľúcnu chorobu spôsobuje.

Výskum sa uskutočnil medzi 20. decembrom 2020 a 1. februárom 2021, teda v čase, keď sa v krajine vo veľkej miere šíril britský variant.

Jedna dávka vakcíny poskytla ochranu pred symptomatickým priebehom ochorenia 57-percentám účastníkov. Sedem dní po druhej dávke sa však toto číslo zvýšilo na 94 percent. Vedci zároveň zaznamenali u zaočkovaných osôb zníženie výskytu nákazy až o 92 percent.

06:00 SVET. Grécko predĺži prísny lockdown v Aténach a okolí, ktorý mal pôvodne platiť do konca februára. Dôvodom je rastúci počet prípadov nákazy novým koronavírusom.

"Včera došlo k prudkému nárastu počtu novoinfikovaných, a to najmä v Aténach, čo nám znemožnilo ... od 1. marca postupne uvoľňovať opatrenia," uviedol premiér Mitsotakis na zasadaní vlády.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 3. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 7. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 2. Na bezpečnom internete záleží
 3. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 4. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 5. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 5 737
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 951
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 264
 4. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 138
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 880
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 697
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 659
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu