BRATISLAVA. Veľvyslanectvo USA dnes oznámilo, že krajina zakázala bývalému šéfovi prokuratúry Dobroslavovi Trnkovi vstup na jej územie.
Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken verejne označil bývalého generálneho prokurátora Slovenskej republiky Dobroslava Trnku za nežiaduceho "na základe dôveryhodných informácií nasvedčujúcich tomu, že sa podieľal na závažnej korupcii."
Označenie USA vydali na zákona o rozpočtových prostriedkoch Ministerstva zahraničných vecí a zahraničných programov.
"Jeho cieľom nie je ovplyvniť alebo prejudikovať prebiehajúce alebo budúce právne konania týkajúce sa pána Trnku na Slovensku. V prípade, že Minister zahraničných vecí USA označí úradníkov zahraničných vlád spolu s ich najbližšími rodinnými príslušníkmi pre ich priamu alebo nepriamu účasť na významnej korupcii, tieto osoby nie sú oprávnené na vstup na územie Spojených štátov amerických," uvádza sa vo vyhlásení.
Prvý zo Slovenska
Trnka sa podľa neho vo funkcii generálneho prokurátora Slovenska podieľal na korupčných činoch, ktoré narúšali právny štát a dôveru slovenskej verejnosti v demokratické inštitúcie, úradníkov a verejné konania. Opatrenie sa týka aj jeho syna Jakuba.
Bývalý šéf prokuratúry Trnka je prvým človekom zo Slovenska, voči ktorému USA uvedené opatrenie použili. V decembri 2019 podobne, ale na základe iného zákona, zakročili proti mafiánovi Mariánovi Kočnerovi.

Spolu so šiestimi jeho firmami Kočnera zaradili na sankčný zoznam podľa takzvaného Magnitského zákona. Americké finančné inštitúcie sú podľa toho zákona povinné zmraziť dotknutej osobe peniaze a iný majetok kdekoľvek na svete sa nachádza.
Zároveň jej ďalej nesmú poskytovať svoje služby. Tiež to automaticky znamená zákaz vstupu do krajiny. Kočner je však v súčasnosti odsúdený vo výkone trestu v kauze zmeniek TV Markíza na 19 rokov.
Zakázaný vstup do USA mal v minulosti aj bývalý mafiánsky boss zo skupiny sýkorovcov František Borbély.
Doteraz nepotrestaný
Trnka doteraz nebol odsúdený za nič. Obvinený je z marenia spravodlivosti za to, že údajne zatajoval existenciu zvukovej nahrávky kauzy Gorila v čase, keď ju práve jeho prokuratúra mala vyšetrovať. Stíhajú ho na slobode. Zo zverejnenej nahrávky rozhovoru Trnku s Kčnerom vyplýva, že ako šéf prokuratúry bral peniaze za vybavovanie citlivých káuz.
V minulosti bol Trnka podozrivý aj zo zneužívania funkcie v kauze Glance house. V spore o novostavbu domu v Bernolákove vydal nezákonné rozhodnutie, ktorým umožnil prevod nehnuteľnosti na firmy blízke jeho kamarátovi Kočnerovi.
Vyšetrovanie išlo do stratena. Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka však nariadil kauzu začiatkom februára znova otvoriť.
Na zozname s Trnkom
Na rozdiel od Magnitského zákona súčasťou sankcie pre Trnku nie je zmrazenie majetku na americkom území.
V posledných rokoch sa uvedená sankcia využívala najmä voči štátnym úradníkom a politikom v latinskoamerických alebo afrických štátoch, v Európe išlo o krajiny ako Moldavsko či Albánsko.
Pred rokom sa na sankčný zoznam dostal bulharský sudca špecializovaného trestného súdu Andon Mitalov, ktorého korupčné praktiky podľa americkej diplomacie „podkopávali právny štát a vážne poškodili nezávislosť demokratických inštitúcií v Bulharsku“. Zákaz vstupu do Spojených štátov dostala aj jeho manželka a dcéra.
Mitalova kritizovali po tom, ako umožnil bývalému poslancovi Nikolajovi Malinovovi, ktorého obžalovavali za špionáž pre Rusko, cestu do Moskvy, kde osobne dostal ocenenie od prezidenta Vladimira Putina. Malinov sa vtedy obhajoval tým, že žalobcovia sa na neho zamerali, lebo presadzuje užšie vzťahy s Ruskom.