BRATISLAVA 15. júna (SITA) - Lobing by mal byť čoskoro oficiálnou podnikateľskou činnosťou. Vyplýva to z návrhu zákona o lobingu, ktorý dnes schválila vláda. "Cieľom zákona je podrobiť lobing verejnej kontrole," povedal dnes na tlačovej besede po rokovaní vlády minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Zákon podľa neho stanovuje pravidlá lobingu. Podľa schváleného zákona vykonávať lobing ako podnikanie bude možné len na základe živnosti. Lobovať však budú môcť aj rôzne mimovládne organizácie, ako sú napríklad stavovské komory, či odbory. Centrálny zoznam lobistov bude viesť Kancelária Národnej rady SR.
Lobisti budú povinní oznamovať svoje lobistické kontakty. Zároveň kontakt s lobistom bude povinný oznámiť do desiateho dňa v mesiaci za predchádzajúci kalendárny mesiac aj verejný činiteľ. Zoznam lobistických kontaktov bude umiestnený na internetovej stránke parlamentu a príslušného vyššieho územného celku. Lobista bude musieť informovať o mene a priezvisku verejného činiteľa, ktorý bol ním kontaktovaný. Osoba, u ktorej sa lobovalo nesmie prijať žiaden dar ani výhodu. Ak by takéto ustanovenie porušila, bude to v rozpore so zákonom o konflikte záujmov.
Lobovať bude možné podľa Lipšica pri príprave, prerokovávaní a schvaľovaní všeobecne záväzných právnych predpisov, dokumentov plánovacej, koncepčnej a strategickej povahy. Lobing bude však zakázaný pri vydávaní licencií, povolení, oprávnení a iných individuálnych právnych aktov. Lobovanie bude obmedzené aj pri verejnom obstarávaní, rozhodovaní o štátnej pomoci a rozhodovaní o poskytnutí prostriedkov z eurofondov. V prípade porušenia bude lobistovi hroziť pokuta do 500 000 korún, ktorú môže udeliť Živnostenský úrad ako správny orgán. Zároveň zákon zavádza povinnosť pre verejných činiteľov, ale aj primátorov, zverejňovať svoj pracovný program za predchádzajúci mesiac aj s informáciami, čoho sa stretnutia týkali.
Lobingom bude okrem priameho lobistického kontaktu aj napomáhanie k lobistickému stretnutiu a najmä organizovanie a koordinovanie lobistických kontaktov. Lobistický kontakt je pritom definovaný ako komunikácia, aj jednostranná, ktorej cieľom je ovplyvniť rozhodovanie orgánov verejnej moci. Za lobistický kontakt sa nebude považovať komunikácia medzi verejnými činiteľmi, orgánmi verejnej moci a ich zamestnancami. Rovnako sa nebude za lobistický kontakt považovať komunikácia prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov či predloženie pripomienky v pripomienkovom konaní.
Agentúra SITA vydá aj zvukovú správu.