BRATISLAVA. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák nenapadne na Ústavnom súde SR ustanovenie o výbere sudcov na Najvyšší správny súd SR.
Vyhlásil, že zákonná úprava umožňuje Súdnej rade postupovať vo výberovom konaní bez toho, aby niektorému uchádzačovi sťažila, uľahčila alebo znemožnila prístup k funkcii sudcu Najvyššieho správneho súdu. Súdna rada o tom informovala na svojom webe.
Väčšina členov správneho kolégia Najvyššieho súdu SR sa domáhala preskúmania súladnosti obsadzovania Najvyššieho správneho súdu s Ústavou SR z dôvodu ich možnej diskriminácie oproti iným uchádzačom o funkciu sudcu Najvyššieho správneho súdu.
Prihlásilo sa 36 uchádzačov
Podľa Mazáka v právnom štáte každý orgán verejnej moci, vrátane Súdnej rady, vykonáva svoju právomoc tak, že zabezpečuje objektivitu svojho postupu pri uplatňovaní a ochrane základných práv a slobôd tých, ktorí sa zúčastňujú konania pred ním.

Dodal, že k nerešpektovaniu tohto ústavného príkazu by došlo iba v prípade, ak by Súdna rada pri vykonávaní výberového konania sťažila, uľahčila, alebo znemožnila uchádzačovi prístup k funkcii sudcu Najvyššieho správneho súdu.
Zdôraznil, že citovaná právna úprava toto neumožňuje. "Preto nie je potrebné a ani účelné podávať návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov," spresnil.
Výberové konanie na obsadenie 29 voľných miest sudcov na Najvyšší správny súd sa má uskutočniť od 7. do 9. apríla a od 12. do 14. apríla. Do výberového konania na sudcov Najvyššieho správneho súdu sa prihlásilo 36 uchádzačov.
Jediný kandidát sa stiahol, nový termín voľby
Ján Mazák ďalej informoval, že vyhlásil novú voľbu prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu na 20. apríla.
"Návrhy kandidátov na funkciu prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu spolu s prílohami preukazujúcimi splnenie predpokladov účasti možno predkladať do 19. marca 2021 do 14.00 h," spresnil Mazák.
Pôvodne sa mala konať voľba prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu 2. marca, ale jediný uchádzač Jaroslav Macek vzal späť súhlas s kandidatúrou.
Navrhovateľmi kandidátov na funkciu predsedu Najvyššieho správneho súdu môžu byť členovia Súdnej rady, sudcovská rada, stavovská organizácia sudcov alebo ministerka spravodlivosti SR.
Na voľbe sa môže zúčastniť sudca, ale aj osoba, ktorá nie je sudcom v prípade splnenia ďalších podmienok.
Súd má riešiť správne právo aj stíhanie sudcov
Vznik Najvyššieho správneho súdu priniesla minuloročná reforma justície. Najvyšší správny súd má mať postavenie ako Najvyšší súd SR v oblasti správneho práva.
Okrem iného naň majú prejsť kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov i prokurátorov a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Sídliť má v Bratislave a funkčný má byť od 1. augusta 2021.