V týchto dňoch Európska komisia rieši, ako by mohol vyzerať digitálny zelený pas, ktorý by uľahčil ľuďom cestovať v rámci EÚ jednoduchšie, ak sa dali zaočkovať.
Problém môžu mať tí, ktorí dostali vakcínu bez registrácie Európskou liekovou agentúrou a takou je aj Sputnik V, upozorňuje štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS).
Čo ste si pomysleli, keď ste na letisku v Košiciach videli premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího vítať ruskú vakcínu Sputnik V?
V prvom rade som rozmýšľal, aké to bude mať dôsledky na našu zahraničnú a európsku politiku.
Pre našich partnerov v členských krajinách EÚ je len ťažko pochopiteľné, prečo sme podobným spôsobom nevítali aj vakcíny Moderna alebo Pfizer-BioNTech a prečo sa to udialo práve pri ruskej vakcíne. Musíme si na to ako Slovensko pripraviť odpovede.
Už sa vás niektorí diplomati pýtali, prečo Slovensko kúpilo Sputnik V?
Otázok už prišlo viacero po neformálnej linke a pýtajú sa, čo sa to vlastne na Slovensku stalo. Je pomerne zložité vysvetľovať to.
Najmä v tom kontexte, že Slovensko ešte minulý týždeň na viacerých úrovniach, od online rokovania Rady pre všeobecné záležitosti až po videosummit lídrov EÚ, hovorilo o potrebe väčšej solidarity v rámci Únie. Konkrétne sme žiadali, aby nám EÚ umožnila požičať si pre zlú situáciu u nás vopred vakcíny.
Väčšie štáty EÚ aj Maďarsku vyčítali, že si pri obstarávaní vakcín ide svojou cestou, no na druhej strane mu neprekáža používať vakcíny vyrokované Európskou komisiou. Očakávam preto, že podobná rétorika sa otočí aj smerom k Slovensku.
Aj o tom je európska solidarita – sme spolu v dobrom aj v zlom. Keby si napríklad Nemecko alebo Francúzsko obstarávali vakcíny samy, podobne ako Spojené kráľovstvo, a nesúhlasili by s európskou spoločnou cestou, mali by dnes možno oveľa viac zaočkovaných. O to ťažšie sa im potom vysvetľuje, prečo Maďarsko a dnes už aj Slovensko idú vlastnou cestou.