BRATISLAVA. Vláda bude v stredu na svojom zasadnutí schvaľovať výročnú správu o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii za rok 2020. Rezort diplomacie v nej poukazuje aj na dôsledky pandémie ochorenia COVID-19, ktorá preverila súdržnosť a akcieschopnosť členských štátov, konkrétne napríklad pri repatriácii vyše 600-tisíc občanov EÚ, ktorí v dôsledku pandémie a reštrikcií uviazli po celom svete.
Nové ciele
Slovenská republika repatriovala 6 469 osôb zo 110 krajín a území sveta. Zároveň Slovensko pomohlo k návratu 618 občanov iných členských krajín EÚ späť do vlasti, a naopak, členské krajiny EÚ pomohli návratu 631 slovenským občanom domov.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) predkladá na vládu návrh medzirezortného programu Podpora obrany štátu na roky 2021 až 2023. Tento rok sa v programe ráta so sumou 3,8 milióna eur.
Jeho prioritami sú napríklad zabezpečenie podpory výskumno-vývojovej základne Ministerstva obrany SR s dôrazom na budovanie obranných spôsobilostí Ozbrojených síl SR, ale aj vytváranie a udržiavanie štátnych hmotných rezerv podľa požiadaviek armády.
Národný plán
Vláda má tiež prehodnotiť a aktualizovať Národný plán vykonávania účasti SR v Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie (PESCO). Na základe aktualizovaného uznesenia by mal minister obrany prijímať opatrenia s cieľom plniť záväzky vyplývajúce z účasti v PESCO. Ako sa konštatuje v materiáli, vyžadovať si to bude aj medzirezortnú spoluprácu.
Národná platforma Konferencie o budúcnosti Európy by sa mala orientovať na stimulovanie konštruktívnej diskusie o budúcnosti Európskej únie (EÚ) s dôrazom na slovenské regióny i odbornú analýzu a formuláciu slovenských odporúčaní pre sektorové oblasti európskych politík.
Vyplýva to z návrhu Koncepcie Konferencie o budúcnosti Európy v Slovenskej republike, o ktorej bude diskutovať v stredu vláda.