BRATISLAVA. Najvyšší súd po roku prepustil z väzby na slobodu bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú. Pred nemocnicou pre obvinených v Trenčíne, kde sa nachádzala, ju však čakali policajti, ktorí ju opätovne zadržali.
"Takto vyzerá prepustenie z väzby na Slovensku. Klientka bola prepustená na slobodu sudcom pre prípravné konanie, ktorý jasne odôvodnil, prečo moja klientka nemá byť väzobne stíhaná," povedal obhajca Peter Erdős s tým, že Jankovská zaplatila peňažnú záruku vo výške 100-tisíc eur a Najvyšší súd jej nariadil kontrolu technickými zariadeniami, takzvaným náramkom.
Erdős zároveň potvrdil, že opätovné zadržanie Jankovskej súvisí s kauzou Fatima, v ktorej je obvinená.
"Vyšetrovateľ ma oboznámil s tým, že dôvodom sú obavy z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti," doplnil Erdős s tým, že väčšina z obvinených v tejto kauze s výnimkou jedného je na slobode.
Obhajca tiež prezradil, že Jankovská sa pred štvrtkovým opätovným zadržaním psychicky zrútila. Požiadal preto vyšetrovateľa, aby obvinenú previezli na vyšetrenie do nemocnice. Vyšetrovateľ tejto žiadosti vyhovel.
Mala dostať úplatok od Čongrádyho
V kauze Fatima polícia obvinila okrem Jankovskej aj jej svata Petra Vaska, advokátku Annu Žedényiovú a policajta Milana Žáčika.

Obvinenie sa týka trestnej veci zločinu marenia spravodlivosti a prečinu krivej výpovede a krivej prísahy.
Okrem spomínaných je obvinený aj doterajší svedok v kauze Michal Vida.
Obvinení mali vyfabulovať tvrdenia, že Jankovská nemala nič spoločné s kauzou Fatima ani s údajnými miliónovými úplatkami od vtedajšieho údajného bossa podsvetia Petra Čongrádyho.
Podľa svedkov Jankovská pomohla v minulosti získať Petrovi Čongrádymu lukratívny pozemok v Trenčíne za úplatok tri milióny slovenských korún.
Jankovská obvinenia odmieta.
Vo väzbe bola v kauze Búrka
Bývalá štátna tajomníčka bola vo väzbe od marca minulého roka, za mrežami skončila po akcii Národnej kriminálnej agentúry s názvom Búrka.
Obvinená je z prijímania úplatku a z podplácania.
Jankovskú museli 31. januára eskortovať z banskobystrickej väznice do nemocnice. Dôvodom prevozu bolo nadmerné užitie liekov proti úzkosti.
Molnára prepustili
Z väzenia naopak smeruje na slobodu exsudca krajského súdu v Bratislave Richard Molnár, ktorý je obvinený z prijímania úplatkov a zasahovania do nezávislosti súdu.

Molnárovi pritom špecializovaný súd žiadosť zamietol a väzbu mu predĺžil do 11. júna. Rozhodnutie však napadla na Najvyššom súde prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Valéria Simonová.
"Vítam toto rozhodnutie Najvyššieho súdu v mene klienta. Bližšie podrobnosti rozhodnutia Najvyššieho súdu nepoznám, k nemu sa vyjadrím po tom, čo mi bude doručené. Som rád, že po takmer 12 mesiacoch je prepustený z väzby na slobodu, a to aj v nadväznosti na nález Ústavného súdu z konca januára tohto roku," uviedol Molnárov obhajca Ondrej Urban pre TASR.