BRATISLAVA. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa v tomto roku zameria na rozdeľovanie dotácií, bezpečnosť železničných priecestí, hospodárenie vodárenských podnikov či Vojenského spravodajstva.
Kontrolovať budú aj nastavenie verejného obstarávania v Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).
Plán kontrolnej činnosti NKÚ na rok 2021 zahŕňa 21 akcií vo viac ako 60 subjektoch. V tlačovej správe o tom informoval hovorca NKÚ Marek Papajčík.
Previerka prerozdeľovania dotácií
Kontroly v roku 2021 preveria, ako sa na Slovensku prideľujú dotácie na vedu a výskum či na rozvoj športu.
Pozrú sa aj na rozdeľovanie príjmov štátnej spoločnosti TIPOS, efektívnosť využívania zdrojov z environmentálneho fondu alebo na to, ako Finančná správa vymáha daňové nedoplatky.
Na kontrolu Sociálnej poisťovne nadviaže tohtoročná kontrola projektu UNITAS, ktorý mal zjednotiť výber daní, cla a odvodov.
Tento informačný systém pre správu a jednotný výber poistného mešká viac ako desať rokov.
Príprava na následky sucha
NKÚ už v minulosti upozornil na nedostatočnú ochranu verejného záujmu pri distribúcii pitnej vody a riziko privatizácie vodární. Preto v tomto roku skontroluje fungovanie vodárenských spoločností na východe Slovenska.

Viaceré akcie nadväzujú na doterajšie kontroly a zamerajú na špecifický problém. K takým patrí opätovná kontrola vo Vojenských lesoch, zameraná bude na hospodárenie s lesmi.
Rovnako sem NKÚ zaradila kontrolu procesov verejného obstarávania v NDS. Kontrolóri sa pozrú, či príslušné inštitúcie venujú dostatočnú pozornosť bezpečnosti železničných priecestí a znižovaniu nehodovosti a preveria aj rekonštrukcie mostov na cestách I. triedy.
Na základe podnetu poslancov parlamentu úrad preverí zmluvné vzťahy v RTVS. Národná autorita pre oblasť externej kontroly preverí aj to, ako je Slovensko pripravené do budúcnosti čeliť následkom sucha.
Ukončenie začatých kontrol
Kontrolóri NKÚ zároveň pokračujú v kontrolách prenesených z minulého roku, ktoré sú vo fáze ukončenia.

Týkajú sa napríklad systému údržby regionálnych mostov, modernizácie železničnej infraštruktúry alebo kontroly skládok odpadov.
Pred ukončením sú tiež kontrolné akcie zamerané na zadlženosť samosprávy, systém ochrany pitnej vody, hospodárenie úradov VÚC, fungovanie spoločnosti MH Invest a tiež na výber poplatkov za ťažbu zlata.
Od roku 2020 je NKÚ povinný predkladať príslušnému výboru parlamentu Správu o výsledku kontroly.
Tá je zhrnutím najzávažnejších zistení kontrolórov, a zároveň ponúka odporúčania a smerovania k zmene legislatívy, úprave systému riadenia hlavných verejných politík či k podpore strategických cieľov krajiny zo štátneho rozpočtu či z fondov Európskej únie.