SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Otvorili ďalšie termíny na očkovanie pre seniorov (minúta po minúte)

Pandémia si u nás vyžiadala 8 146 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

21:13 SVET - Pochybnosti o oprávnení sprísnených hraničných kontrol na hraniciach Nemecka s Tirolskom a Českom v súvislosti s koronavírusovou pandémiou vyjadrili začiatkom marca v spoločnom liste adresovanom šéfovi nemeckého Spolkového snemu (Bundestag) Wolfgangovi Schäublemu predsedovia parlamentov Rakúska, Česka aj Slovenska.

Ako informovala agentúra DPA, list z 1. marca, ktorý podpísali Wolfgang Sobotka, Radek Vondráček a Boris Kollár, v stredu dostali členovia výboru Bundestagu pre vnútorné veci. Signatári listu okrem iného konštatujú, že dôsledky týchto opatrení "sú v rozpore s naším spoločným cieľom, ktorým je zabrániť ďalším hospodárskym stratám spôsobeným pandémiou". Ako príklad uviedli problémy v tranzitnej nákladnej doprave súvisiace s povinnosťou vodičov preukazovať sa negatívnymi testami na koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Marianum zdiera pozostalých pre Covid. Odchádzajúci riaditeľ zaočkoval samého seba Čítajte 

21:11 SLOVENSKO - Riaditeľ pohrebníctva Marianum Boris Šramko končí vo funkcii k dnešnému dňu.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa kancelárie primátora Bratislavy Katarína Rajčanová.

Mestský podnik účtoval pozostalým neprimerané poplatky za používanie ochranných prostriedkov pri zaobchádzaní so zosnulými na ochorenie COVID-19.

20:16 SVET - Každej štvrtej gastronomickej prevádzke v Česku hrozí pre koronakrízu koniec.

Už rok zápasia reštaurácie, kaviarne a bary v Českej republike o prežitie. A hoci fungujú výdajné okienka, tržby v gastronómii sa medziročne prepadli o 37 %. To zodpovedá približne 72 miliardám Kč (2,74 miliardy eur).

Informoval o tom portál iDnes.cz s odvolaním sa na údaje spoločnosti Dotykačka, dodávateľa pokladničného systému. Podľa Dotykačky, ktorej pokladničný systém využíva štvrtina českých gastronomických prevádzok, bola najťažšia prvá vlaňajšia blokáda, tzv. lockdown. "Na také razantné obmedzenie nebol vtedy nikto pripravený. V polovici marca 2020 sa zo dňa na deň zavreli tri štvrtiny podnikov a tržby sa prepadli o 87 %," uviedol riaditeľ Dotykačky Petr Menclík. Napriek uvoľneniu blokády v letných mesiacoch sa deficit spôsobený jarným lockdownom nepodarilo dohnať.

SkryťVypnúť reklamu

20:02 SVET - Regionálne zdravotnícke úrady a lekári v Španielsku v dôsledku pomalšieho zavádzania vakcín proti koronavírusu naliehajú na vládu v Madride, aby v prípade očkovacej látky AstraZeneca rozšírila skupiny možných príjemcov.

Kým iné európske krajiny ako napríklad Nemecko, Francúzsko či Taliansko rozšírili používanie vakcíny vyrobenej britsko-švédskou spoločnosťou na väčšiu skupinu starších osôb, Španielsko ju zatiaľ podáva iba ľuďom pod vekovou hranicou 55 rokov.

19:38 SVET - Nemecký priemyselný konglomerát Thyssenkrupp oznámil zrušenie ďalších 750 pracovných miest pre negatívny vplyv pandémie covidu.

Pracovné miesta v oceliarskej divízii spoločnosti by sa mali postupne zrušiť do jesene 2023, uviedla spoločnosť po rokovaniach s odborovou organizáciou IG Metall. Konglomerát dodal, že prepúšťanie je nevyhnutné a jeho cieľom je zabrániť, aby sa problémy, ktoré pandémia spôsobila v oceliarskej divízii, rozšírili do ďalších podnikov.

SkryťVypnúť reklamu

Pred rokom spoločnosť so sídlom v Essene v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko oznámila, že zruší 3000 pracovných miest. Je tiež možné, že koncern nakoniec predá svoju oceliarsku divíziu, ktorá síce kedysi prinášala zisky, ale v ostatných rokoch vykazuje straty.

19:15 - SLOVENSKO - Na budúci týždeň sa majú pozitívne vzorky z RT-PCR testovania preveriť aj na určenie britského, juhoafrického a českého variantu pandemického vírusu.

TASR to potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Úrad dostal 8000 nových testov od firmy vedca Pavla Čekana MultiplexDX, ktorý na ich vývoji spolupracoval s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied.

"Pomocou testov plánujeme realizovať celoslovenské prieskumy rozšírenia spomínaných variantov pandemického vírusu, pričom sa budú vyšetrovať klinické vzorky, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne v jeden určený deň," priblížila Račková.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum sa plánuje najbližšie uskutočniť počas budúceho týždňa. "Takéto prieskumy sme doteraz uskutočňovali v súvislosti s rozšírením britského variantu pandemického vírusu," pripomenula hovorkyňa.

19:10 SVET - Podľa amerického experta na infekčné choroby Anthonyho Fauciho by USA mohli urobiť významné kroky smerom k návratu do situácie z obdobia spred pandémie ešte predtým, ako krajina dosiahne kolektívnu imunitu.

Fauci uviedol, že tempo vakcinácie sa zvyšuje a keď ľudia, ktorých vírus najviac ohrozuje, budú chránení, niektoré vládne reštrikcie by sa mohli zrušiť. "Nemusí sa čakať na dosiahnutie úplnej kolektívnej imunity," dodal.

19:00 SVET - Stovky detí a mladistvých vo veku od 12 do 16 rokov, ktorých v Izraeli zaočkovali vakcínou proti novému koronavírusu od firiem Pfizer/BioNtech, nemali v súvislosti s vakcináciou vážnejšie vedľajšie účinky.

SkryťVypnúť reklamu

Aj menej závažné vedľajšie účinky boli u nich len zriedkavé. Pre denník The Guardian to povedal vysokopostavený izraelský predstaviteľ.

"Doteraz sme zaočkovali približne 600 detí," povedal v stredu Boaz Lev, šéf pracovnej skupiny pre očkovanie v Izraeli. "Nezaznamenali sme nijaké vážnejšie vedľajšie účinky. Dokonca i tie menej závažné boli zriedkavé," povedal Lev s tým, že je to veľmi priaznivé zistenie. Izraelské ministerstvo zdravotníctva odporučilo očkovanie pre tínedžerov so zdravotnými problémami, pre ktoré predstavujú zraniteľnú skupinu. Súčasťou klinickej štúdie sa však nestali deti trpiace napríklad cystickou fibrózou postihujúcou pľúca.

18:34 SVET - Tisíc obyvateľov rakúskej metropoly Viedeň nevyužilo minulý týždeň svoj termín na očkovanie proti novému koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom agentúra APA s tým, že dôvody prepadnutia termínov boli rozličné - od choroby cez zábudlivosť po nedôveru voči vakcíne od spoločnosti AstraZeneca. Niektorí prišli na očkovanie neskoro. Ako zdôraznilo mesto Viedeň, napriek týmto prípadom očkovacie látky nezostali nevyužité a dostali ich ľudia na poradovníkoch alebo osoby z rovnakých prioritných skupín.

18:28 SVET - Situácia okolo šírenia nového koronavírusu zostane v Nemecku napätá ešte tri až štyri mesiace, a teda až do leta.

Oznámila to nemecká kancelárka Angela Merkelová počas verejnej telefonickej diskusie so spolupracovníkmi krízových liniek a podporných e-mailových a chatových služieb. Informoval o tom denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"Potrvá to ešte tri, štyri mesiace - marec, apríl, máj, jún," povedala Merkelová v súvislosti s vývojom šírenia nákazy. Dodala, že potom by sa mali výrazne prejaviť účinky očkovacej kampane. "Potom to bude omnoho lepšie, ale v súčasnosti je ťažký každý deň," uviedla.

SkryťVypnúť reklamu

Prichádzajúca jar mnohé uľahčí, no zároveň si ľudia budú aj viac uvedomovať platné obmedzenia, poznamenala.

Politické riešenie koronavírusovej krízy podľa slov kancelárky charakterizuje neistota. "Usilujeme sa stavať mosty, no nevieme, kam presne majú viesť. Breh totiž nevidíme," priznala. "To je to, čo je na pandémii skutočne ťažké: že nevidíte koniec," povedala.

Pandémiu porovnala s hospodárskou krízou spred niekoľkých rokov. V tom prípade však bolo jasné, že je potrebné urobiť a ako odstrániť príčinu nepriaznivého vývoja. Čo sa týka aktuálnej pandémie, mnoho otázok zostáva nezodpovedaných. Merkelová podotkla, že ani ona nevie, čo sa dá od tohto vírusu ešte očakávať.

V zhruba pol hodiny trvajúcom telefonáte si Merkelová vypočula skúsenosti zamestnancov krízových liniek. Mnohí z nich vyjadrili i svoje obavy zo škrtov v sociálnej sfére, ku ktorým by mohlo dôjsť po pandémii.

SkryťVypnúť reklamu

18:21 SVET - Európska únia v stredu predstavila plány na zintenzívnenie medzinárodného úsilia v rámci pomoci a podpory humanitárnych organizácií.

Podľa „európskej dvadsaťsedmičky“ pandémia koronavírusu mala dopad na viacero kríz po celom svete.

"Humanitárne potreby sú na historickom maxime. Do značnej miery to spôsobilo oživenie konfliktov v kombinácii s klimatickými zmenami, zhoršovaním kvality životného prostredia, populačným rastom a neúspešnými vládami. Pandémia ochorenia COVID-19 to len zhoršila,“ povedal eurokomisár pre riešenie krízových situácií Janez Lenarčič.

17:54 SLOVENSKO - V stredu a vo štvrtok otvoria približne 45-tisíc termínov na očkovanie pre ľudí vo veku 60 až 70 rokov. Časť termínov otvoria už v stredu večer. Voľné pozície, sa rovnako ako v utorok, budú otvárať v polhodinových intervaloch podľa krajov.

SkryťVypnúť reklamu

17:30 SVET - Čierna Hora požiadala Úniu a NATO o urýchlenu pomoc v boji s pandémiou, informoval o tom denník Pobjeda, podľa ktorého sa žiadosť netýka vakcín, ale iba vyslania lekárskeho personálu. Čierna Hora patrí v prepočte na obyvateľov v súčasnosti medzi najviac postihnuté krajine v Európe.

16:52 SVET - Český premiér Andrej Babiš neplánuje žiadne zmeny vo vláde, tá má podľa neho iné úlohy. Názory prezidenta Miloša Zemana pozná a berie ich na vedomie, informovala televízia ČT24. Babiš reagoval na Zemanovu požiadavku, aby odvolal ministrov zdravotníctva a zahraničia, pre ich názory na ruskú vakcínu Sputnik V.

Súvisiaci článok Obavy z koronakrízy sa podpísali pod pokles pôrodnosti v Španielsku Čítajte 

16:35 SVET - Sasko plánuje ako prvá nemecká spolková krajina začať s plošným očkovaním ľudí v ohniskách pandémie, uprednostniť chce miestna vláda okres Vogtland hraničiaci s mimoriadne postihnutým Karlovarským krajom. Sasko už získalo súhlas od nemeckého ministra zdravotníctva Jensa Spahna. Nemecko zatiaľ pre nedostatok vakcín v Únii dáva prednosť pri očkovaní zdravotníkom a najstarším seniorom.

SkryťVypnúť reklamu

16:19 SLOVENSKO - Večer otvoria ďalšie termíny pre seniorov na 70 rokov, teda na očkovanie vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech. Postupne otvoria viac ako 8-tisíc voľných termínov, informovalo ministerstvo zdravotníctva.

Zároveň bude otvorená aj prvá časť termínov pre ľudí vo veku 60 až 70 rokov, ktorí budú očkovaní látkou od spoločnosti AstraZeneca.

15:52 SLOVENSKO - Bardejov testuje obyvateľov sídliska Poštárka. Dôvodom je zvýšený počet prípadov. Na základe výsledkov mesto prijme opatrenia.

15:43 SVET - Britský premiér Boris Johnson odmietol vyjadrenia šéfa Európskej rady Charlesa Michela, že Londýn zakázal vývoz vakcín. "Poviem to jasne. Nezablokovali sme vývoz žiadnej vakcíny proti covidu ani jej zložiek," uviedol Johnson v parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

"Táto pandémia nás všetkých postavila na rovnakú stranu v boji za globálne zdravie. Sme proti vakcínovému nacionalizmu vo všetkých jeho formách," dodal.

15:18 SVET - Epidémia koronavírusu v Česku začína spomaľovať, uviedla televízia ČT24. "Sme v bode zlomu," povedal Rádiožurnálu riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek. Záťaž na nemocnice je podľa jeho odhadov tento týždeň na vrchole a na budúci týždeň začne s veľkou pravdepodobnosťou klesať, ale nemusí sa to týkať všetkých regiónov. Na nárast sa podľa Dušeka musí pripraviť Morava.

14:51 SVET - V Poľsku evidujú najvyšší denný počet prípadov koronavírusu od začiatku roka. Za utorok zaznamenali 17 260 nových prípadov nákazy.

14:12 SVET - Infekčnejší variant koronavírusu, ktorý sa po prvýkrát objavil v Británii a rozšíril sa do celého sveta, spôsobuje výrazne vyššiu úmrtnosť. Britskí vedci tvrdia, že po nakazení sa týmto variantom zomiera o desiatky percent viac ľudí, než u doteraz prevládajúcich variantov vírusu. Vyplýva to podľa agentúry Reuters zo štúdie vedcov, ktorú zverejnili v odbornom časopise British Medical Journal.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Boris Johnson odmieta, že by Londýn stopol vývoz vakcín Čítajte 

13:50 SVET - Britský systém testovania a trasovania Covid-19, ktorý stál krajinu 23 miliárd libier, nemal jasný pozitívny dopad na vývoj epidémie. K tomuto záveru dospel výbor pre verejné financie britského parlamentu, kritizoval tiež obrovské náklady na projekt, píše agentúra Reuters.

Systém pred rokom presadzoval premiér Boris Johnson, mal podľa neho byť cestou do normálu a možnosťou, ako sa vyhnúť lockdownu. Riešením sa však v Británii nakoniec stalo najmä očkovanie.

13:33 SVET - Expertná skupina Európskej liekovej agentúry (EMA) rozhodne, či povolí nasadanie vakcíny proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson (J&J) v rámci celej Európskej únie. V prípade kladného stanoviska budú v Únii dostupné štyri vakcíny.

13:00 SVET - Niektoré juhokórejské nemocnice používajú špeciálne striekačky na získanie siedmej dávky vakcíny z liekovky od konzorcia Pfizer/BioNtech s cieľom zaočkovať z obmedzeného množstva dodaných liekoviek viac ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Tento postup vyvolal diskusiu v súvislosti s bezpečnosťou a aj obavy zo strany výrobcov vakcín, píše Reuters. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) na svojej webovej stránke uvádza, že v jednej ampulke vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech je šesť dávok.

12:46 SLOVENSKO - Poslankyňa Jana Bittó Cigániková sa dala zaočkovať proti covidu vakcínou od AstraZeneca. Svoje rozhodnutie obhajuje tým, že parlament nemôže rokovať na diaľku.

12:45 SVET - Pakistan pre narastajúci počet nových prípadov covidu zatvorí v husto osídlených mestách na dva týždne vzdelávacie inštitúcie a opäť zavedie protipandemické opatrenia. "Počet prípadov koronavírusu opäť stúpa, hoci v priebehu februára bola situácia pod kontrolou," uviedlo podľa DPA pakistanské ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pfizer v najbližších dvoch týždňoch dodá Únii štyri milióny dávok navyše Čítajte 

12:24 SVET - Európska únia dostane v najbližších dvoch týždňov ďalšie štyri milióny dávok vakcíny od Pfizeru, majú pomôcť "ohniskám" a uľahčiť voľný pohyb na hraniciach. Dávky sú prídavok k dohodnutým vakcínam.

12:03 SLOVENSKO - Vedenie vojenskej nemocnice v Ružomberku zrušilo triediace stany na vstupoch do oboch areálov nemocnice. Dôvodom je, že pacienti s ochorením Covid-19 zamlčovali informácie o tom, že sú pozitívni.

11:45 SVET - Český prezident Miloš Zeman bude žiadať od premiéra Andreja Babiša odvolanie ministra zdravotníctva Jana Blatného a riaditeľky SÚKL, informovala o tom spravodajská televízia ČT24. Zemanovi prekáža ich postoj k ruskej vakcíne Sputnik V. Rovnako chce, aby ako minister zahraničia skončil Tomáš Petříček.

11:19 SLOVENSKO - Do obchodu či MHD len s respirátorom. Skúsenosti však hovoria o tom, že niekedy je ťažké dohliadnuť na všetkých ľudí. Strážnikmi sú predavači a vodiči.

11:11 SVET - Brazílskemu zdravotníctvu hrozí kolaps pre vysoký nárast počtu pozitívnych na Covid-19. Väčšina metropol štátov brazílskej federácie už nemá žiadne voľné lôžka intenzívnej starostlivosti, oznámil štátny inštitút Fiocruz, ktorý je jedným z najväčších zdravotníckych výskumných ústavou v Latinskej Amerike.

10:41 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva spresnilo informácie o výskyte juhoafrickej mutácie na Slovensku. Všetci infikovaní majú podľa ministerstva cestovateľskú anamnézu, boli v domácej izolácii a zatiaľ sa nedokázalo šírenie tejto mutácie korovírusu na území Slovenska.

10:29 SLOVENSKO - Bratislavský kraj spustí v Bratislave veľkokapacitné očkovacie centrum. Fungovať začne v sobotu. „Denne budeme pri dostatku vakcín schopní zaočkovať až 2 500 ľudí z nášho kraja," informoval predseda kraja Juraj Droba a doplnil, že bližšie detaily oznámi samospráva vo štvrtok. Očkovacie centrum má byť zriadené v priestoroch Národného futbalového štadióna.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili na Slovensku 3 600 nových prípadov nákazy. Laboratóriá vykonali 16 361 PCR testov.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Košickom kraji, a to 676, v Trenčianskom kraji bolo 586 pozitívnych , v Žilinskom 537, v Prešovskom 505, v Trnavskom 442, v Banskobystrickom 352, v Nitrianskom 260 a v Bratislavskom 242.

Zdravotníci vykonali aj 156 883 Ag testov, z nich bolo 1 681 pozitívnych.

V nemocniciach je 3 963 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 720 ľudí. Na JIS je 324 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 369 osôb.

Ochoreniu Covid-19 podľahlo ďalších 109 pacientov. Celkovo už zomrelo 8146 ľudí.

Súvisiaci článok Vakcínu dostalo už viac ako 379-tisíc ľudí. Za uplynulý deň ich na Slovensku zaočkovali 3 103 Čítajte 

Celkový počet ukončených PCR testov doteraz je 2 154 136, celkovo bolo pozitívne testovaných 329 593 osôb.

Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 16 431 870, z čoho bolo pozitívne testovaných 309 992 osôb.

Celkovo zaočkovali prvou dávkou vakcíny je 373 797, za utorok pribudlo 3 103 zaočkovaných.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 195 224 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 761 ľudí.

9:28 SLOVENSKO - V Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici majú už druhý týždeň takmer naplnené kapacity lôžok pre pacientov s covidom.

Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú plné. Situácia je kritická, nemocnica je na hranici kapacít. TASR o tom informoval riaditeľ nemocnice Igor Steiner s tým, že voľné sú už iba dve kyslíkové lôžka a zvyšok miest sú nekyslíkové, aj to prevažne v psychiatrickej časti, keďže majú samostatnú covid psychiatriu.

9:15 SLOVENSKO - V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja je aktuálne obsadených 187 lôžok pacientmi s ochorením Covid-19. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva úradu kraja Silvia Pekarčíková.

Po 30-percentnom náraste obsadenosti covid lôžok zo začiatku marca sa tak
situácia mierne stabilizovala, dodala Pekarčíková.

Súvisiaci článok Vedúci lekár EMA: Rusi tvrdia, že pri Sputniku urobili klinické štúdie, ale my sme ich nevideli Čítajte 

9:10 SVET - Tím okolo ruskej vakcíny Sputnik V proti chorobe covid-19 vo štvrtok odoslal prihlášku na registráciu na použitie v krajinách Európskej únie.

Dáta z ruských štúdií teraz posudzujú odborníci Európskej liekovej agentúry (EMA).

Hans-Georg Eichler, vedúci lekár v EMA, zodpovedný za spoluprácu vedeckých výborov agentúry a za poradenstvo v otázkach vedy a verejného zdravia, hovorí, že vedci nenechávajú nič na náhodu.

"Ruský výrobca nám povedal, že veľké klinické štúdie urobili, ale my sme ich ešte nevideli. Takže výrobca môže akokoľvek tvrdiť, že je jeho prípravok bezpečný, ale je to len na nás, aby sme to posúdili," hovorí.

V rozhovore vysvetľuje, že falošné či zmanipulované dáta by vedci odhalili. Zároveň opisuje, ako ďaleko je schvaľovanie čínskych vakcín Sinovac a Cansino. Celý rozhovor si môžete prečítať tu >>>>

8:52 SVET - Francúzsko daruje chudobnejším krajinám do júna tohto roka 500-tisíc dávok vakcín proti ochoreniu Covid-19. Informoval o tom zdroj z prostredia Elyzejského paláca, ktorého citoval spravodajský portál Politico.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v polovici februára lídrov šiestich najbohatších krajín - ktoré tvoria skupinu G7 - vyzval, aby tri až päť percent svojich vakcín darovali rozvojovým krajinám, pripomína Politico. A keďže prezidentovi záleží na tom, aby bol tento mechanizmus nastavený rýchlo, preto Francúzsko vakcíny daruje do júna.

8:40 SVET - Po nižších víkendových číslach opäť počet nových pozitívnych prípadov v Česku vyskočil poriadne vysoko, testy v utorok odhalili v krajine 15 196 nakazených. Je to druhé najvyššie číslo za zhruba posledné dva týždne, viac infikovaných pribudlo len 2. marca: 16 642.

Aktívnych prípadov je v Česku 163 812, v nemocniciach leží 8 618 pacientov. Na ochorenie Covid-19 v krajine zomrelo už 22 385 ľudí.

8:35 SVET - Európsky parlament v utorok schválil program EU4Health so sedemročným rozpočtom 5,1 miliardy eur, ktorý by mal systémom zdravotnej starostlivosti v Európskej únii pomôcť pripraviť sa na budúce zdravotné hrozby a pandémie.

Ako v tlačovej správe informovala tlačová atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Ivana Janíková, plénum odobrilo predbežnú dohodu poslancov s členskými štátmi, ktorá upravuje fungovanie nového programu, pomerom hlasov 631 za, 32 proti a 34 sa zdržalo hlasovania.

8:30 SLOVENSKO - Do kritickej infraštruktúry majú patriť aj zamestnanci Slovenskej pošty, lebo sú súčasťou prvej línie v boji proti koronavírusu. Myslí si to minister dopravy Andrej Doležal, podľa ktorého je nemysliteľné, aby nemohli byť prednostne zaočkovaní aj ľudia, ktorí svojou každodennou prácou pomáhajú udržať život v krajine.

Ako zdôraznil prostredníctvom sociálnych sietí, poštoví doručovatelia alebo zamestnanci na prepážkach sa denne stretávajú s desiatkami ľudí vrátane seniorov, doručujú a preberajú zásielky, balíky, vyplácajú dávky, dôchodky.

"Vždy budem bojovať za to, aby sa táto naša prvá línia dostala na očkovanie. Zatiaľ sa to nestalo," podotkol Andrej Doležal s tým, že na kolegov z pošty nezabudol a za ich zdravie bude naďalej bojovať spolu s Martinom Ľuptákom, predsedom predstavenstva spoločnosti Slovenská pošta.

8:11 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici Trenčín je hospitalizovaných 154 pacientov s ochorením Covid-19. Z nich je 13 napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.

Počet hospitalizovaných pacientov a pacientov na umelej pľúcnej ventilácii je približne na rovnakej úrovni ako minulý týždeň. Pre pacientov s novým koronavírusom sme reprofilizovali 169 lôžok, k dispozícii je ešte 15 lôžok, dodala Holecová.

8:05 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusom na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 6 377 na celkovo 1 416 438. Vyplýva to zo stredajších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

Chorobe Covid-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 219 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 27 423.

7:41 SVET - V Nemecku za posledných 24 hodín pribudlo 9 146 nových prípadov koronavírusu a ďalších 300 úmrtí v súvislosti s covidom.

V utorok pred týždňom zaznamenal Inštitút Roberta Kocha, ktorý pandémiu v Nemecku monitoruje, 9 019 nakazených a 418 úmrtí.

7:30 SLOVENSKO - Michalovi Veselskému v nemocnici nečakane zomrel otec na Covid-19. Spolu s ním ležala s ťažkým priebehom na oddelení i jeho mama.

Súvisiaci článok Marianum si za pohreby obetí covidu účtuje od pozostalých neprimerané poplatky Čítajte 

Michal začal vybavovať pohreb a oslovil pohrebníctvo Marianum, ktoré patrí mestu Bratislava. V objednávke, kde boli jednotlivé položky, si všimol vysoké sumy za niektoré položky.

"Už na patológii nás upozornili, že viaceré pohrebné služby si účtujú nezmyselné poplatky súvisiace s covidom a že to považujú za neetické a nelegitímne. Cenu pohrebu covid položky zvýšili až o 400 eur. Ďalšie sporné položky nakoniec zvýšili sumu pohrebu takmer o tisíc eur," dodáva Michal Veselský.

Viac o fungovaní bratislavského pohrebníctva Marianum počas pandémie koronavírusu zisťovala Zuzana Kovačič Hanzelová.

7:08 SVET - Do Tuniska dorazila v utorok prvá dávka očkovacích látok proti ochoreniu Covid-19. Ide o 30-tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V, ktorými začne táto severoafrická krajina od soboty očkovať svojich obyvateľov.

Tunisko začína s vakcinačnou kampaňou neskôr ako jeho susedia, hoci počty prípadov nákazy i hospitalizovaných sú tam stále vysoké, píše agentúra AP.

Prvé dávky vakcín dorazili do krajiny z Ruska na palube lietadla aerolínií Air France a ceremoniálne ich prebral tuniský minister zdravotníctva. Krajina plánuje najskôr zaočkovať zdravotníkov, vojakov, príslušníkov bezpečnostných síl, ľudí starších ako 65 rokov a osoby s chronickými zdravotnými problémami.

7:00 SVET - Český premiér Andrej Babiš dnes odletí na dvojdňovú pracovnú cestu do Izraela, kde bude okrem iného rokovať aj o očkovaní proti covidu.

So svojim náprotivkom Benjaminom Netanjahuom preberie tiež možnú českú účasť vo fonde financovania výskumu a vývoja vakcín, na ktorého založení sa minulý týždeň v Izraeli dohodli s Netanjahuom rakúsky kancelár Sebastian Kurz a dánska premiérka Mette Frederiksenová.

K Babišovi a Netanjahuovi sa vo štvrtok pripojí aj maďarský premiér Viktor Orbán.

6:45 SVET - Brazília zaznamenala rekordný počet úmrtí súvisiacich s novým druhom koronavírusu za jediný deň.

Utorňajšie údaje hovoria o 1 972 úmrtiach v priebehu 24 hodín. V Brazílii tak v súvislosti s covidom zomrelo celkovo 268 370 ľudí.

6:32 SVET - Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech môže v prípade potreby v roku 2022 vyrobiť spoločne s americkou firmou Pfizer až tri miliardy dávok svojej vakcíny proti koronavírusu. V rozhovore pre agentúru Bloomberg to uviedol generálny riaditeľ spoločnosti BioNTech Ugur Sahin.

Prípadné zvýšenie výrobnej kapacity v budúcom roku však bude podľa Sahina závisieť od dopytu a tiež od toho, či pre zaistenie optimálnej ochrany pred nákazou bude potrebné podávať aj ďalšie dávky vakcíny.

Tri miliardy dávok by predstavovali 50-percentný nárast výroby oproti dvom miliardám dávok, ktoré spoločnosť plánuje vyrobiť v tomto roku.

6:20 SVET - Čile predbehlo Izrael v rýchlosti očkovania proti ochoreniu Covid-19 a za uplynulých sedem dní sa stalo krajinou s najvyšším počtom podaných dávok vakcín v prepočte na 100 obyvateľov na svete.

"Máme nový dôvod, prečo byť hrdými: Čile sa umiestnilo na prvom mieste v rámci celosvetového rebríčka dávok podaných vakcín pripadajúcich na 100 obyvateľov," uviedla v utorok na twitteri vláda juhoamerickej krajiny po tom, ako tento údaj zverejnil odborný online portál Our World in Data.

Podľa týchto údajov pripadlo v Čile za posledných sedem dní denne v priemere 1,08 podanej dávky očkovacej látky na 100 obyvateľov, zatiaľ čo v Izraeli to bolo len 1,03 dávky. V Čile s 18 miliónmi obyvateľov dostalo od decembra, keď krajina s očkovacou kampaňou začala, prinajmenšom prvú dávku vakcíny už 4 176 094 ľudí, a teda vyše 21 percent populácie.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 2. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 2. Rebríček úsporných ojazdených vozidiel
 3. 4-dňový pracovný režim spoločnosti NN Slovensko získal ocenenie
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 8. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 758
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 976
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 860
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 524
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 467
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 315
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 523
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 257
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

 Najmenej na troch miestach v Baltskom mori uniká plyn.

Do zimy plynovod už neopravia.


6 h

Dôvodom je podľa Rakušana veľký nárast nelegálnych migrantov.


4 h
Ukrajinský spravodaj

Najsilnejšie protesty sa rozhoreli v Dagestane.


6 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 23 h
SkryťZatvoriť reklamu