SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Koniec 20. storočia možno nastane až teraz s covidom

Filozof Martin Rodan hovorí o Izraeli, pilieroch Európy i o tom, aký bude svet po covide.

Filozof Martin Rodan opisuje situáciu v Izraeli aj piliere európskej kultúry. (Zdroj: archív M.R. )

Najprv si Martin RODAN myslel, že 20. storočie skončilo s pádom komunizmu, potom za koniec považoval útok na Dvojičky v New Yorku. Dnes uvažuje nad tým, že prechod do novej éry nastane až teraz s covidom.

Žije v Izraeli a s odstupom hľadí na to, ako aj súčasná situácia mení západný svet. Pritom dôsledne rozlišuje medzi pojmami kultúra a civilizácia. Práve mu vychádza kniha Naša neznáma európska kultúra, ktorá pôvodne vyšla vo francúzštine a zhŕňa jeho hľadanie po koreňoch našej kultúry a jej dejiny od čias Mojžiša a Homéra až po dnešné dni.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako aktuálne žijete v Izraeli?

Som po očkovaní, už 20. januára som dostal druhú injekciu. Môžem vám povedať, že aj prakticky aj psychologicky je to dobrý pocit, lebo človek sa cíti istejšie. Viem, že na Slovensku je pandémia stále dosť silná a dúfam, že sa to čoskoro aj tam skončí.

Na Slovensku to na rozdiel od Izraela dosť viazne, vy sa už začínate otvárať.

Náš predseda vlády Benjamin Netanjahu objednal načas vakcíny. Od pondelka sme sa otvorili, reštaurácie aj školy medzi siedmou a desiatou triedou. Opäť sa začínajú učiť žiaci, ktorí takmer celý rok nechodili do školy. Deti tým veľmi trpeli.

Ako ste vnímali karanténu a prerušenie osobnej komunikácie?

Mám syna a dvoch vnukov, žijú v oblasti Tel Avivu, a celý čas sme sa nemohli stretávať. Vnuci to nemali ľahké, našťastie, syn aj nevesta pracujú v oblasti IT a mohli pracovať z domu. Koncom decembra sme mohli ísť von, ale len tisíc metrov od bydliska.

Ako to vnímala ortodoxná časť obyvateľov Izraela, ktorá dodržiava všemožné náboženské predpisy?

Treba povedať, že s tým boli problémy, ktoré vyplývajú aj z rozdielneho kultúrneho podtextu. Pre ultraortodoxných Židov je najdôležitejšie, aby ich deti a mládež mohli pokračovať v náboženských štúdiách, no podľa štátu sa všetky školy mali zatvoriť. Časť z nich neuposlúchla a nechali svoje inštitúty otvorené.

Ako to riešil štát?

Boli tam aj nejaké pokuty, ale nie vždy sa aplikovali. Jednak to bolo dosť náročné technicky a boli tam asi aj koaličné dohody, nechceli si pohnevať ultraortodoxných, pretože patria do terajšej koalície a o 10 dní tu máme voľby.

Bola to jediná časť spoločnosti, ktorá neuposlúchla nariadenia a zvyšok bol solidárny?

Podobný problém bol s arabskými občanmi Izraela, pre ktorých najmä veľké rodinné udalosti ako svadby a pohreby sú veľmi dôležité a zo začiatku nemala táto časť spoločnosti ani dosť informácií o nebezpečenstvách korony. Ani oni sa vtedy nevzdali tradícií, čo bola jedna z príčin rozšírenia nákazy.

V poslednom čase sa však v oboch prípadoch, u nich aj u ultraortodoxných, uvedomenie dosť zmenilo, lebo sami pocítili, aké následky môže mať nákaza.

Ako vnímajú pandémiu ortodoxní Židia? V minulosti u nás kresťanskí veriaci verili, že ide o ranu božiu, odmietali liečbu ako zásah do božích plánov.

Dnes už aj v týchto kruhoch je isté osvietenstvo a racionálny pohľad na svet. Ultraortodoxní Židia už v stredoveku mali podľa svojich náboženských zákonov isté hygienické opatrenia, ako umývanie rúk pred jedlom a podobne, čo im umožnilo aspoň čiastočne vyhnúť sa veľkým epidémiám v tých dobách.

Aj dnes väčšina rabínov jednoznačne podporuje očkovanie aj to, aby sa snažili vyhýbať nákaze, pokiaľ to zásadne neruší ich spôsob života. Vždy sú aj radikálne kruhy, ktoré sú proti akémukoľvek bráneniu sa nemoci. Ide však o marginálne skupinky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V Európe čelíme útokom dezinformácií. Ľudia na Slovensku začali hromadne veriť hoaxom, odmietajú očkovanie. U vás je to ako?

V Izraeli bolo už zaočkovaných päť miliónov ľudí, deti sa neočkujú a tak zostáva asi milión ľudí, medzi nimi je nemálo takých, ktorí veria konšpiračným teóriám a preto sa ešte nezaočkovali.

Kniha je napísaná vo forme dialógu medzi rozprávačom a prístrojmi. Nie je to len počítač a encyklopédia, ale aj premietač, chladnička a ešte nafukovacia bábka.

Aktuálne ste vydali v slovenčine knihu Naša neznáma európska kultúra. Nie je paradoxné, že starý kontinent sa pritom často správa až príliš nekultúrne?

V mojej knihe rozlišujem medzi pojmami kultúra a civilizácia v dejinách. Pokiaľ veľké osobnosti kultúry ich činmi a dielami poukazujú na veľkosť človeka a jedinečný význam a hĺbku každej ľudskej existencie, civilizácie sú predovšetkým súhrnom násilného presadzovania osobných a skupinových záujmov a bojom o hmotné bohatstvá.

Nie inak to bolo aj v európskych dejinách, ktoré sú vo veľkej miere kronikou neustálych vojen a krviprelievania.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Toto Rusi ešte nezažili, hovorí generál John Allen.


13 h
Voda z Kachovskej priehrady zaplavila ulice.

Zhrnutie udalostí týždňa.


9 h

Bude Fero Joke robiť aj pred voľbami satirické videá o politike?


a 1 ďalší 6 h
Menštruačná chudoba je problém aj na Slovensku.

Ženy žijúce v chudobe zvažujú, či kúpiť vložky, alebo jedlo.


5. jún

Sportnet

Gergely Geri.

Geri prijal ponuku iného klubu.


Sportnet 4 h
Slovenský futbalista v drese SSC Neapol Stanislav Lobotka (vpravo) oslavuje so spoluhráčmi zisk titulu v talianskej Serie A.

TOP 5: Ktorí slovenskí futbalisti mali úspešnú sezónu v zahraničí?


17 h
Radosť hráčov FTC Fiľakovo po spečatení záchrany v III. lige Východ.

Fiľakovo si už v predstihu zabezpečilo záchranu.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu