BRATISLAVA. Netreba čakať každý večer v napätí pri počítači, kedy ministerstvo zdravotníctva sprístupní pár dostupných termínov, ktoré sa hneď rozchytajú.

Kým sa tisíce ľudí v týchto dňoch bezradne snažia prihlásiť do kolabujúceho očkovacieho systému, záujemcovia, ktorí chcú darovať krv, sa môžu objednať oveľa ľahšie.
Stačí zavolať a dohodnúť si vyhovujúci čas. Tiež tým niekomu môžu zachrániť život.
Ani samotný odber v čase sprísnených opatrení nie je výrazne zložitejší. Redakcia si to overila v stredu v pobočke Národnej transfúznej služby na bratislavských Kramároch.
Výrazný pokles
„Príďte prosím darovať krv.“ SMS s naliehavou žiadosťou prichádza v čase núdze darcom, ktorí už sú v systéme zaregistrovaní.
„V prvej vlne pandémie došlo k poklesu darovania krvi až o 74 percent, pričom najkritickejšie boli mesiace marec a apríl 2020,“ hovorí Martina Frigová z Národnej transfúznej služby.
Hlavným problémom podľa nej bolo, že darcovia sa báli nákazy koronavírusom. Pokles v druhej vlne už ovplyvnilo aj to, že veľa z nich skutočne ochorelo.
Opatrenia pri odbere
Súčasťou sprísnených opatrení bolo aj to, že služba zaviedla telefonické objednávky. Zabezpečuje tak, aby sa ľudia na pracovisku nezhromažďovali náhodne vo väčších počtoch.
Pre darcov je pri nemocničnom komplexe na bratislavských Kramároch asi najväčšou starosťou už tradične parkovanie.
“V prvej vlne pandémie došlo k poklesu darovania krvi až o 74 percent.
„
Pri vstupe do budovy je oznam, že treba počkať na zavolanie. Darca hneď dostane druhé rúško, ktoré si nasadí na pôvodné ako zdvojenú ochranu. Obuje si návleky, vydezinfikuje ruky, zmerajú mu teplotu.
Okrem bežného dotazníka musí ešte každý vyplniť tlačivo, v ktorom popíše svoj aktuálny stav – či sa cíti zdravý, či prekonal koronavírus, prípadne bol v kontakte s pozitívnym človekom a podobne. Vylučujú aj darcov, ktorí sa vracajú zo zahraničia a boli v karanténe.
Potom už proces pokračuje tradične. Odber vzorky, vyšetrenie u lekára, návšteva bufetovej miestnosti a samotný odber krvi.
Všetko ide plynulo. Viac opatrný treba byť v bufete. Darcov tam ponúkajú čajom a napolitánkou, aby im pri odbere nebolo zle. Po ňom dostanú ešte aj bagetu a jablko.
Keďže pri konzumácii majú ľudia rúška dole, musia viac dbať na odstupy. Sú však pod kontrolou pani bufetárky.
Odber v skratke
- najskôr sa treba telefonicky objednať, kontakt darcovia nájdu na stránke www.ntssr.sk,
- darca musí mať rúško (od pondelka 15. marca respirátor),
- po zmeraní teploty vyplní dotazník, aby sa obmedzilo riziko infekcie covid-19,
- darca, ktorý prekonal koronavírus, môže znovu darovať krv 14 dní po vyliečení a negatívnom výsledku testu,
- darca, ktorý bol zaočkovaný, môže znovu darovať krv najskôr po 14 dňoch,
- ak sa u darcu objavia príznaky respiračného ochorenia alebo zvýšená teplota v priebehu 14 dní po darovaní krvi, musí to oznámiť na pracovisku, kde krv daroval.
Chýba najmä skupina A
Samotný odber trvá okolo desať minút. Darca pri ňom leží. Na rozpumpovanie krvi v žilách dostane do ruky červené penové srdiečko. Zdravotná sestra sa každú chvíľu uisťuje, či je všetko v poriadku.
Celý proces vychádza zhruba na hodinu. Pri odchode ešte darca dostane potvrdenie a gastrolístok v hodnote 3,8 eura. Na záver sa mu pekne poďakujú.
Transfúzna služba má zatiaľ dostatok zásob na to, aby pokryla potreby nemocníc. Špeciálnymi vozidlami krv presúvajú tam, kde ju treba.
Počas celej pandémie evidujú pokles zásob krvnej skupiny A a všetkých skupín s negatívnym Rh faktorom. Momentálne mierne klesli aj zásoby krvnej skupiny 0.
Pre sprísnené opatrenia musela transfúzna služba zrušiť mobilné výjazdy, ktoré organizovala priamo vo firmách či na úradoch. Tvorili 27 percent z celkového počtu odberov.
„Je dôležité, aby prišiel darovať krv každý, kto je zdravý,“ vyzýva Frigová.

Beata
Balogová
