SME

Prezidentka prijala demisiu Krajčího, ministerstvo dočasne povedie Heger

Krajčí sa poďakoval zdravotníkom.

BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedením rezortu dočasne poverila ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO).

Krajčí sa v príhovore po slávnostnom akte poďakoval zdravotníkom za ich prínos v boji s pandémiou. "Dáta vyzerajú na najbližšie dni priaznivo. Zdá sa, že aj vďaka nim máme druhú vlnu za sebou," povedal už bývalý minister.

Minister Heger považuje odchodom Krajčího dohodu s koaličnými partnermi za splnenú. "Verím, že si už nikto nebude klásť žiadne podmienky," dodal Heger.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrý úmysel niekedy nestačí

Čaputová sa vo svojom príhovore poďakovala Krajčímu za úsilie a námahu, ktorú vynaložil pri výkone vládnej funkcie. Verí, že Krajčí svoju prácu vykonával s najlepším vedomím a svedomím a jeho rozhodnutia boli vedené dobrými úmyslami.

Podotkla, že v niektorých situáciach to nestačí a najmä nie v takých, ktoré sú nielen výzvou pre jedného ministra, ale pre celú vládu a krajinu. Zároveň poukázala, že okrem prevádzkových problémov rezortu mal za úlohu zvládnuť prípravu medicínskeho a epidemiologického plánu boja s pandémiou.

Súvisiaci článok Prirovnal sa k Ježišovi Kristovi. Odchádza najvernejší Matovičov minister Čítajte 

„Faktom je, že sa vám vaše viaceré kľúčové odporúčania nepodarilo presadiť a nepodržali vás pri tom členovia vlády, ani vlastní ministri. Situácia sa aj preto kontinuálne zhoršovala,“ povedala.

Prezidentka si váži ľudský vklad Krajčího a jeho nasadenie pri riadení ministerstva. Dodala však, že vyvodenie politickej zodpovednosti považuje za prirodzenú súčasť mandátu, ktorý získal.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenula, že vyvodzovanie politickej zodpovednosti bolo jednou z veľkých tém pred voľbami a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) očakávania verejnosti na jej vyvodzovanie podporovalo.

„O to menej sa viem stotožniť s interpretáciou, kedy je vaša demisia podávaná ako obeta. Je to prirodzený následok situácie, ktorej v pandémii a v celej spoločnosti čelíme,“ konštatovala.

Od nového ministra čaká, že v boji s pandémiou bude od vládnych partnerov dôraznejšie požadovať väčšiu podporu a pomoc, a to vo všetkých smeroch.

„Pretože ak by minister zdravotníctva v čase pandémie aj naďalej zostal bezmocný, znamená to, že sme bezmocní všetci. Čo je stav, ktorý je pre občanov Slovenska neprípustný,“ uzavrela.

Sulík ohlásil ďalšie rokovania

Krajčí oznámil koniec vo funkcii už vo štvrtok s tým, že dve menšie koaličné strany podmienili zotrvanie vo vláde jeho demisiou.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) povedal, že z funkcie bude Krajčí odchádzať postupne a ešte niekoľko týždňov by mal pomáhať novému šéfovi rezortu.

Matovič chcel, aby Krajčí odišiel, až keď sa rozbehne očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Koalícia dohodu o svojom ďalšom fungovaní napokon neoznámila, hoci predseda Sme rodina Boris Kollár a šéf SaS Richard Sulík vo štvrtok napoludnie tvrdili, že kríza v koalícii sa skončila.

Po neskoršej Matovičovej tlačovej konferencii o postupnom odchode Krajčího sa situácia zmenila, Sulík ohlásil ďalšie rokovania.

V piatok Krajčí na sociálnej sieti napísal, že demisiu podá neodkladne. "Nechcem, aby termín môjho odchodu bol zámienkou pre povalenie vlády. Dnes podám demisiu," uviedol Krajčí.

Sulík v piatok povedal, že Matovič svojím vystúpením zrušil dohodu a SaS svoj ďalší postup oznámi v pondelok 15. marca.

SkryťVypnúť reklamu

Vládna kríza prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V, napätie v koalícii je dlhodobo. Všetky strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí volali po rekonštrukcii vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  2. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari
  3. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  4. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  5. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  6. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  7. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  8. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  1. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari
  2. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  3. Pochvala v teame nie je „bonus“, ale kyslík
  4. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  5. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  6. Drony menia lesníctvo, LESY SR testujú 3D modelovanie územia
  7. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  8. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  1. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 14 629
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 12 493
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 6 895
  4. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí 4 354
  5. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb 3 026
  6. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina? 2 731
  7. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 2 505
  8. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 2 483
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu