BRATISLAVA. Keď niekdajší prezident USA Donald Trump na sociálnych sieťach v decembri 2016 bez nejakého konkrétneho dôvodu označil cenu novej verzie stíhačky F-35 za príliš vysokú, akcie firmy Lockheed Martin na burze klesli o štyri miliardy dolárov.
Americké médiá vtedy poukazovali na to, akú silu môže mať niekoľko prezidentových viet zverejnených na internete. Písali, že jedno písmenko z Trumpovej správy na twitteri znamenalo pre spoločnosť stratu 28,6 milióna dolárov.
Kritike za svoje verejné vystupovanie aj na sociálnych sieťach teraz čelí aj premiér Igor Matovič z OĽaNO. Najskôr nevhodným vtipom spôsobil diplomatickú roztržku s Ukrajinou a za pár dní skritizoval Európsku liekovú agentúru za to, že nevie schváliť ruskú vakcínu Sputnik V za tri týždne.
Oba tieto výroky preberali aj zahraničné weby.

Väčšina štátnikov si uvedomuje, že ich správy na sociálnych sieťach čítajú aj zahraničné inštitúcie, firmy, diplomati, prípadne vojenskí súperi a preto majú na komunikáciu tím poradcov, tvrdí Jozef Bátora, profesor na Katedre politológie Filozofickej fakulty UK, ktorý sa špecializuje na medzinárodné vzťahy.
Slovenský premiér si, naopak, všetky statusy na facebooku podľa tlačového odboru Úradu vlády píše sám.
Problémové vyjadrenia musia potom v zahraničí vysvetľovať slovenskí diplomatickí zamestnanci, tvrdí štátny tajomník na ministerstve zahraničných vecí Martin Klus z SaS.
„Verím preto, že ojedinelé slovné kotrmelce či zahraničnopolitické zakopnutia, najmä ak sa ich nedopustil nikto priamo z prostredia diplomacie, nepoškodia naše rokmi budované zahraničnopolitické renomé ani naše vzťahy s partnermi,“ hovorí Klus.