SME
Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Koronavírus na Slovensku: Vláda zakazuje dovolenky v zahraničí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 342-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 8 738 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. O vývoji pandemickej situácie vás touto formou budeme informovať aj zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

19:52 SLOVENSKO - Šéfka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová sa zviditeľnila po tom, čo sa minulý utorok ospravedlnila šéfke správnej rady Európskej liekovej agentúry Christe Wirthumerovej-Hocheovej za status premiéra Igora Matoviča.

Súvisiaci článok Šéfka ŠÚKL: Za Matovičov status som sa ospravedlnila, lebo si ho všimli v EMA Čítajte 

Následne sa na sociálnych sieťach dostal do sporu Matovič s manželom šéfky ŠÚKLu a bývalým poradcom prezidenta Andreja Kisku Radoslavom Baťom.

Okrem reakcie na tieto dve kauzy sa Baťová v rozhovore vyjadruje k bezpečnosti vakcíny Astra Zeneca, najmä v súvislosti s tromboembóliou. Prečítajte si rozhovor Jána Krempaského so šéfkou ŠUKL.

19:33 SVET - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyjadrila v stredu presvedčenie, že Únia napriek nedostatkom v dodávkach vakcín zaočkuje do konca leta proti koronavírusu 70 percent dospelej populácie. Informovala o tom agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

"Vieme, že náš cieľ, ktorým je úplné zaočkovanie 70 percent dospelej populácie do konca leta, môžeme dosiahnuť," povedala novinárom predsedníčka komisie. "Vieme, že dodávky sa v druhom štvrťroku zvýšia," dodala.

18:58 SVET - Česká občianska iniciatíva Minúta ticha navrhla na pondelok 22. marca, keď bude práve rok od úmrtia prvého pacienta s ochorením COVID-19 v Česku, pietu za obete koronavírusu. Prvou obeťou sa stal 95-ročný muž, ktorý zomrel v pražskej Nemocnici na Bulovke.

K iniciatíve sa pripojila Česká biskupská konferencia a v pondelok na poludnie sa rozoznejú zvony kostolov.

18:53 SLOVENSKO - Zavedenie digitálneho zeleného osvedčenia, takzvaných COVID pasov, bude podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča veľmi dôležitou domácou úlohou. Ide podľa neho o veľmi krátky termín, dokedy treba rozhodnúť o tom, kto bude gestorom toho, ako sa budú tieto osvedčenia vydávať. Tiež je potrebné rozhodnúť, kto ponesie zodpovednosť za technickú stránku vydávania jednotlivých foriem digitálnych pasov. Najväčšou výzvou bude práve digitálna infraštruktúra pre zavedenie osvedčení.

SkryťVypnúť reklamu

"Prvotné bude očkovanie, prípadne testovanie, alebo potvrdenie od lekára o prekonaní COVID-19. Následne tieto informácie budú viesť k tomu, aby sa vydal ten certifikát a unikátny QR kód," uviedol Šefčovič s tým, že zároveň to musí fungovať aj na druhej strane, keď príde ku kontrole, aby sa to dalo skontrolovať a overiť. Pre Slovensko bude podľa neho dôležité, aby sme mali zastúpenie na expertných úrovniach, ktoré sa budú tomuto venovať.

17:51 SVET - V Spojenom kráľovstve zaočkovali prvou dávkou vakcíny už 25 273 226 ľudí, 1 759 445 z nich už zaočkovali oboma dávkami. Očkovaciu látku tak dostalo takmer 50 percent dospelých obyvateľov krajiny.

17:35 SVET - India pokračuje vo vakcinácii proti koronavírusu očkovacou látkou firmy AstraZeneca „so všetkou silou", nepozoruje náznaky, že vakcína spôsobuje krvné zrazeniny.

SkryťVypnúť reklamu

17:19 SVET - Francúzsko zavádza od víkendu protipandemické obmedzenia v niektorých regiónoch vrátane Paríža.

17:10 SVET - Poľsko od soboty na tri týždne sprísňuje opatrenia, vláda sa snaží zastaviť prudký nárast počtu nových prípadov nákazy.

"Žiadame zamestnávateľov, aby v čo najväčšej možnej miere povolili prácu z domu," povedal minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Počas lockdownu majú podľa neho byť zatvorené i nákupné centrá, hotely, plavárne, telocvične a školy.

16:45 SLOVENSKO - Do očkovacej čakárne sa od poludnia do 16.00 hod zaregistrovalo viac ako 60-tisíc záujemcov o očkovanie.

16:41 SLOVENSKO - Policajti za minulý týždeň zistili 5 975 porušení opatrení v súvislosti s núdzovým stavom a zákazom vychádzania. Policajti uložili 4 831 pokút za viac ako 200-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

16:10 SVET - Šéfka eurokomisie Ursula Von der Leyenová kritizuje firmu AstraZeneca za pomalé dodávky vakcín.

Výrobca sa zaviazal dodať v prvom štvrťroku 90 miliónov dávok. Po oznámení, že ich dokáže poskytnúť iba 40 miliónov, prísľub zredukoval na 30 miliónov, uviedla von der Leyenová. V druhom kvartáli Únia od AstraZeneca získa iba 70 miliónov dávok namiesto 180 miliónov, ktoré sa „zmluvne zaviazala dodať“, dodala šéfka komisie.

15:57 SVET - Island otvorí tento týždeň hranice pre ľudí, ktorí sa preukážu, že sú zaočkovaní potrebným množstvom dávok vakcín proti Covid-19. Do krajiny budú môcť vstúpiť bez negatívneho testu či karantény.

15:46 SLOVENSKO - Od veľkonočných sviatkov si veľa sľubovať netreba, tvrdí zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger. Podľa ministra budú sviatky podobné tým spred roka, opatrenia sa uvoľňovať nebudú.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok WHO odporúča pokračovať v očkovaní AstraZenecou Čítajte 

15:41 SLOVENSKO - Šéf SaS a vicepremiér Richard Sulík kritizuje nezaradenie odškodňovacieho zákona do programu vlády.

Návrh už prerokovala aj koaličná rada. Sulík aj tento postup zaradil medzi dôvody, pre ktoré SaS nechce byť ďalej vo vláde pod vedením premiéra Igora Matoviča. Úrad vlády zasa tvrdí, že Sulík mohol požiadať o doplnenie zákona do programu rokovania, no neurobil tak.

15:15 SLOVENSKO - Štát zakazuje dovolenky v zahraničí. Zákaz sa vzťahuje na trvanie núdzového stavu. Do zahraničia bude možné naďalej cestovať, ale nie za účelom rekreácie.

Mnoho ľudí sa totiž sťažovalo na to, že nemôžu prechádzať z okresu do okresu, ale na exotické dovolenky vycestovať môžu.

Sprísniť sa majú tiež kontroly ľudí, ktorí prechádzajú cez hranice. Množstvo ľudí sa snaží obchádzať pravidlá na hraniciach.

SkryťVypnúť reklamu

15:11 SLOVENSKO - Nezaradený poslanec Richard Raši kritizuje po zasadnutí výboru ministerstvo zdravotníctva za neobjednanie troch miliónov vakcín od Pfizeru. Nevyužité vakcíny by nebol problém podľa Rašiho vrátiť.

"Na výbore zaznelo, že sme naozaj nevyužili opciu na tri milióny vakcín Pfizeru. Nevyužili sme prvý bazár vakcín, z ktorého sme neobjednali nič, hoci bol pre nás určený v hodnote 1,2 milióna dávok. Z druhého bazáru sme z 2,4 milióna vakcín objednali 600 000 a pri ďalšej možnosti nákupu sme namiesto 1,2 alebo 1,4 milióna vakcín objednali 2,8 milióna dávok, čiže sme sa stratu snažili dobehnúť," tvrdí Raši.

15:04 SLOVENSKO - Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger hovorí o novinkách, ktoré schválila vláda.

Súvisiaci článok Ministerstvo popiera zníženie nákupu Pfizeru len na 600-tisíc dávok Čítajte 

14:53 SLOVENSKO - Prezidentka Čaputová žiada od zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera odpovede na otázky k dodávkam vakcín proti Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Čaputovú zaujíma, kto a kedy odporučil a ako odôvodnil rozhodnutie, že štát podľa medializovaných informácií nevznieslo nárok na 1,2 milióna vakcín a neskôr na 1,8 milióna vakcín od Pfizer/BioNTech.

14:39 SLOVENSKO - V okrese Žilina od štvrtka sprísňujú opatrenia pre výrazne zhoršenie situácie v regióne a preplnenú nemocnicu.

14:33 SLOVENSKO - Zavedenie eKarantény sa znova posúva. Vláda prerušila rokovanie o podmienkach zavedenia tohto systému.

14:24 SVET - Odborníci WHO odporúčajú vakcínu od Johnson & Johnson (J&J) aj v krajinách, kde sa šíria nové varianty koronavírusu SARS-CoV-2.

14:14 SVET - Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza dúfa, že EMA poskytne „potrebné vysvetlenia“ o bezpečnosti vakcíny proti koronavírusu AstraZeneca.

Krajina patrí k štátom, ktoré sa rozhodli pozastaviť očkovanie touto vakcínou po tom, ako sa objavili správy, že spôsobovala negatívne vedľajšie účinky ako riziko pľúcnej embólie, cievnej trombózy alebo trombocytopénie.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Únia je blízko k spravodlivej distribúcii vakcín, myslí si Kurz Čítajte 

13:58 SLOVENSKO - Minister financií a zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger bude o 15.00 h spolu so štátnym tajomníkom ministerstva zdravontíctva Petrom Stachurom informovať o prijatej legislatívne s novinkami v súvislosti s Covid-19, ktorú v stredu schválila vláda.

13:46 SVET - Eurokomisia predstavila návrh covidpasu. Preukazy by mali uľahčiť bezpečný a voľný pohyb osôb v rámci EÚ počas pandémie.

Podľa stanoviska EK bude tento preukaz vydávaný zadarmo a bude dokladom, že držiteľ bol zaočkovaný proti Covid-19, má negatívny výsledok testu alebo sa z tohto ochorenia vyliečil. Platiť bude vo všetkých štátoch EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku. Použiteľný bude zrejme aj v širšom ako európskom meradle, ak sa presadia iniciatívy vyvíjané globálne.

SkryťVypnúť reklamu

Certifikát s QR kódom bude v digitálnom formáte alebo v papierovej podobe - podľa preferencií držiteľov. Zahŕňa tri rôzne typy osvedčení: očkovací preukaz, testovací preukaz a potvrdenie o uzdravení. Tieto dokumenty môžu byť vydané a použité vo všetkých členských štátoch EÚ na uľahčenie voľného pohybu osôb.

13:41 SVET - Maďarsko dostalo ďalších 100-tísc vakcín od čínskej spoločnosti Sinopharm.

13:26 SLOVENSKO - Vláda predĺžila núdzový stav, skončiť mal v piatok. Potvrdiť ho musia ešte poslanci. Kabinetu musia tento krok ešte potvrdiť poslanci, a to do 20 dní od jeho predĺženia.

Súvisiaci článok Vláda schválila predĺženie núdzového stavu Čítajte 

13:01 SVET - Poľsko je o ďalší krok bližšie k celoštátnemu lockdownu. V krajine pribudlo za utorok 25 052 nakazených, ide o najvyšší denný prírastok v tomto roku.

Poľská vláda sa snaží potlačiť rýchle šírenie infekcie spôsobené britským variantom, sprísňuje opatrenia vo vojvodstvách, v ktorých je situácia najhoršia. Nevylúčila však celoštátny lockdown v prípade, že počty nakazených naďalej porastú.

SkryťVypnúť reklamu

12:38 SVET - Nemecko predlžuje o dva týždne hraničné kontroly s Českom a rakúskou spolkovou krajinou Tirolsko. Kontroly mali pôvodne platiť do polnoci.

12:15 SVET - Na Ukrajine zaznamenali za utorok 11 833 nových prípadov nákazy novým koronavírusom a rekordných 289 súvisiacich úmrtí.

11:54 SLOVENSKO - Čakáreň na očkovanie už funguje. Ľudia už nemusia čakať na termíny, ale môžu sa zaregistrovať skôr. Na očkovanie sa môžu registrovať zatiaľ štyri skupiny obyvateľov. Aplikáciu mali spustiť v pondelok, jej otvorenie posunuli pre málo voľných termínov. Registrovať sa môže tu.

11:35 SLOVENSKO - Štát by mal prevziať zodpovednosť za nežiaduce účinky po očkovaní neregistrovanou vakcínou proti covidu. Platiť by to malo dovtedy, kým nebude vakcína zaregistrovaná Európskou liekovou agentúrou. Vláda odobrila návrh zákona, ktorým sa v súvislosti s pandémiou Covid-19 menia a doplňujú niektoré zákony z oblasti zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

11:22 SLOVENSKO - Príbuzní zdravotníkov, ktorí zomreli na Covid-19, ktorým sa nakazili v práci, by mali dostať od štátu odškodné vo výške 58 712,30 eura. Vláda odobrila návrh zákona, ktorým sa v súvislosti s druhou vlnou pandémie menia a doplňujú niektoré zákony z oblasti zdravotníctva.

11:09 SVET - V Maďarsku oznámili rekordný počet úmrtí na Covid-19 za deň. Prudké šírenie koronavírusu navyše vyvíja enormný nápor na tamojší systém zdravotnej starostlivosti. Úrady potvrdili za utorok 195 úmrtí. Počet pacientov s covidom v nemocniciach sa zvýšil na takmer 10 300, čo taktiež predstavuje nový rekord a takmer trojnásobok počtu hospitalizovaných zo začiatku februára.

Súvisiaci článok PCR testy odhalili 2 892 nových prípadov, covid neprežilo ďalších 69 chorých Čítajte 

10:53 SLOVENSKO - Študentom zubného lekárstva hrozí, že si pre chýbajúcu prax zopakujú posledný semester. Budúci zubári nedostali výnimku zo zákazu vychádzania a nemôžu chodiť na predpísanú praktickú výučbu. Pokiaľ sa neobnoví v najbližšom období, študenti šiesteho ročníka nebudú môcť ukončiť štúdium, tvrdí Univerzita Komenského.

SkryťVypnúť reklamu

10:31 SLOVENSKO - Poslanec Patrick Linhart zo Sme rodina nezahlasuje za predĺženie núdzového stavu. Linharta pandemická komisia nepresvedčila.

Vláda podľa Linharta znova zaspala a nebola schopná predložiť do parlamentu na schválenie úpravy, ktoré by riešili lokálnu pomoc domovom sociálnych služieb, zdravotníctvu a ostatným oblastiam, ktoré sú viazané na núdzový stav. Doplnil, že ide o jeho názor a môže byť v rozpore s názorom hnutia.

10:22 SVET - Juhokórejské hlavné mesto Soul prikázalo všetkým zahraničným pracovníkom, aby sa dali otestovať na koronavírus. Povinnosť sa vzťahuje na všetkých cudzincov zamestnaných v meste. Ten, kto si neurobí test do konca marca, môže dostať pokuta. V závere vlaňajška bolo v Soule približne 240-tisíc cudzincov.

SkryťVypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili na Slovensku za utorok 2 892 nových prípadov nákazy. Laboratóriá preskúmali 14 601 vzoriek.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Žilinskom kraji - 514, v Prešovskom kraj 461, v Trenčianskom 450, v Košickom 386, v Banskobystrickom 340, v Trnavskom 311, v Bratislavskom 258 a v Nitrianskom 172.

Zdravotníci vykonali ďalších 148 941 Ag testov, pozitívnych bolo 1 458 z nich.

V nemocniciach je 3 756 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 566 ľudí. Na JIS je 327 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 379 osôb.

Ochoreniu Covid-19 podľahlo ďalších 69 pacientov. Celkovo už zomrelo 8 738 ľudí.

Celkový počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je 454 974, za utorok pribudlo 13 504. Druhú dávku vakcíny dostalo 223 342, za uplynulý deň druhú dávku vakcíny dostalo 3 115 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

09:38 SLOVENSKO - V Nemocnici s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom majú aktuálne voľné len dve lôžka pre pacientov s ochorením Covid-19. Lôžka na umelú pľúcnu ventiláciu i na neinvazívnu ventiláciu nemajú voľné žiadne.

Načítavam video...

9:15 SVET - Po zaočkovaní tehotných žien vakcínou proti koronavírusu by sa ochranné protilátky mohli preniesť aj na ich nenarodené bábätká. Vyplýva to zo štúdie izraelských vedcov, o ktorej informovala agentúra Reuters.

Podľa štúdie, realizovanej vo februári bádateľmi z jeruzalemskej Nemocnice Hadasa, sa imunitná odpoveď prejavila u všetkých 20 žien, ktoré sa výskumu zúčastnili. Počas ich tretieho trimestra boli zaočkované oboma dávkami vakcíny od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech. Prostredníctvom placenty sa protilátky proti koronavírusu preniesli aj do tiel ich novorodencov.

9:10 SLOVENSKO - Počet pozitívne testovaných v rómskej osade Vilčurňa v Spišskej Novej Vsi postupne klesá.

Ako SITA informovala pracovníčka pre styk s médiami Edita Gondová, kým 2. marca evidovali 7-percentnú pozitivitu, v sobotu 6. marca bola 4-percentá a posledné testovanie v piatok 12. marca ukázalo trojpercentnú pozitivitu. Otestovali vtedy 232 obyvateľov, z toho bolo sedem pozitívnych.

9:04 SLOVENSKO - Do covid automatu by sa nemalo zasahovať. Tento mechanizmus Slovensko podľa ministra financií Eduarda Hegera, ktorý je dočasne poverený riadením rezortu zdravotníctva, "veľmi dobre vedie".

Pripomína, že v covid automate je veľa parametrov, na základe ktorých sa vyhodnocuje to, akú farbu bude mať daný okres. "Nezasahujme do tohto mechanizmu len tak podľa vlastného rozhodnutia, lebo by to mohlo rozladiť celý mechanizmus," podotkol Heger.

To, že odborníci kritizujú sústavné testovanie a tvrdia, že neprináša efekt, je podľa Hegera vec názoru. "Testovanie je jediný spôsob, ako môžete identifikovať človeka, ktorý je pozitívny," poznamenal.

8:53 SLOVENSKO - Osud e-karantény je aktuálne v premiérových rukách, uviedol pred rokovaním vlády minister hospodárstva Sulík s tým, že pred niekoľkými týždňami predložil návrh na jej vypracovanie, predseda vlády ho neprijal a kabinet o tejto téme nehlasoval.

"Som pripravený s tým začať, respektíve to odovzdať ministrovi zdravotníctva, alebo môjmu nástupcovi," dodal Sulík.

8:45 SLOVENSKO - Minister dopravy Andrej Doležal podporí na vláde predĺženie núdzového stavu o ďalších 40 dní.

"Treba zvážiť, že do 20 dní to musí potvrdiť parlament, ale ja budem hlasovať áno na základe pandemickej komisie," hovorí Doležal. Potvrdil tiež, že ministerstvo dopravy je súčasťou pracovnej skupiny, ktorá pripravuje povinnú štátnu karanténu. Spolupracuje na nej s ministrom vnútra Romanom Mikulcom. Verí, že viac informácií o nej prinesie po rokovaní.

8:42 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva pripravuje návrh na fungovanie tržníc a trhovísk v čase pandémie nového koronavírusu. V súčasnosti sa na ne nevzťahuje výnimka z marcovej vyhlášky, ktorou sa uzatvárajú maloobchodné prevádzky a prevádzky poskytujúce služby. Niektoré známe trhové miesta v hlavnom meste preto zatvorili.

"V súčasnosti pripravujeme návrh na fungovanie tržníc a trhovísk s regulovanými podmienkami. Bude však potrebné to ešte prediskutovať na konzíliu odborníkov," uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Súvisiaci článok Fabriky nechcú zatvoriť. Vláda si nechala v koaličnej kríze tri dni na predĺženie núdze Čítajte 

8:35 SLOVENSKO - Ministri za stranu SaS zahlasujú za predĺženie núdzového stavu, ak budú počuť na rokovaní vlády dostatočné argumenty pre toto opatrenie.

Šéf strany a minister hospodárstva Richard Sulík zároveň vysvetlil, že práve nedostatočne zdôvodnené pokračovania núdzového stavu na utorňajšej pandemickej komisii malo byť dôvodom, prečo sa pri hlasovaní zástupcovia SaS zdržali.

"Predpokladám, že sa o tom budeme na vláde baviť, ak budú dôvody dostatočne jasné, viem si predstaviť, že za predĺženie núdzového stavu zahlasujeme," dodal Sulík.

8:30 SLOVENSKO - Minister obrany Jaroslav Naď je presvedčený, že vláda na dnešnom rokovaní schváli predĺženie núdzového stavu.

"Núdzový stav je mimoriadne dôležitá vec. Včera zasadala pandemická komisia, kde všetci odborníci, ktorí tam boli, povedali, že je nevyhnutné, aby bol núdzový stav schválený," skonštatoval Naď pred zasadnutím vlády.

Podľa Naďa je zjavná neznalosť problematiky, ak sa vládni poslanci, ale aj lekári, vyjadrujú, že sú proti núdzovému stavu. Dúfa, že jeho predĺženie následne potvrdia aj poslanci Národnej rady.

8:15 SLOVENSKO - V Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici majú momentálne 19 voľných lôžok pre pacientov s covidom, lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú všetky obsadené.

Ako TASR informoval riaditeľ nemocnice Igor Steiner, v nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 137 pacientov s covidom, v porovnaní s minulým týždňom ich počet klesol o šesť. Na umelej pľúcnej ventilácii je osem pacientov.

8:05 SVET - V Česku včera pribudlo 13 934 prípadov koronavírusu, informuje portál novinky.cz s tým, že je to o 1400 menej ako pred týždňom.

Reprodukčné číslo podľa novinky.cz mierne stúplo na 0,97.

7:41 SLOVENSKO - Koncom mesiaca by mala uplynúť lehota na podávanie žiadostí o dotácie na nájomné. No hoci ministerstvo hospodárstva na webe ako finálny dátum na podávanie žiadostí uvádza 31. marec, pomoc podnikateľom nestopne.

"Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu a opatrenia v súvislosti so zatvorenými prevádzkami nateraz obdobie každý mesiac predlžujeme," vysvetľuje hovorkyňa ministerstva Katarína Matejková.

Viac si prečítate tu >>>>

7:20 SVET - Austrália pošle ostrovnému štátu Papua-Nová Guinea vakcíny proti covidu z vlastných zásob, oznámil austrálsky premiér Scott Morrison.

Podľa agentúry AP Morrison súčasne informoval, že Canberra požiadala farmaceutickú spoločnosť AstraZeneca o dodávky ďalších vakcín. Podľa Morrisona bude na budúci týždeň na Papuu-Novú Guineu zaslaných 8000 dávok vakcínu proti covidu pre zdravotníkov v prvej línii.

Súvisiaci článok Zopakujú sa problémy únie pri zavedení vakcinačného pasu? Čítajte 

7:00 SVET - Európska komisia dnes predstaví návrh digitálneho covidového pasu, ktorý má ľuďom v časoch pandémie uľahčiť cestovanie v Európe.

Digitálny zelený certifikát, ako osvedčenie nazýva Komisia, bude postavený na trojici kritérií, ktoré budú mať rovnakú váhu: očkovanie, negatívny PCR či antigénový test a prítomnosť protilátok v tele. Každý členský štát sa podľa návrhu bude môcť rozhodnúť, aké stanoví podmienky pre majiteľa osvedčenia, budú však musieť byť pre všetkých ľudí rovnaké.

Hlavná debata sa viedla tiež o tom, či umožniť krajinám uznávať v Únii zatiaľ neregistrované vakcíny ako Sputnik V. Na to tlačí najmä Maďarsko, ktoré ňou už začalo očkovať, ale v skladoch ju má aj Slovensko a o jej nákupe debatujú i politici v Česku. Podľa informácií ČTK v poslednom návrhu vypadla možnosť, že by sa krajiny mohli rozhodovať o tom, ktoré vakcíny v rámci pasu uznajú. Počítať sa budú iba schválené Európskou liekovou agentúrou.

6:30 SLOVENSKO - Od ôsmej hodiny bude zasadať vláda. Rokovať má aj o návrhu z dielne ministerstva dopravy, podľa ktorého by taxislužby, autoškoly, školiace strediská, ale aj pravidelná osobná doprava a nákladná cestná doprava mohli byť podporené schémou pomoci.

Rezort predložil návrh už na predchádzajúcu schôdzu kabinetu. Vláda však v piatok prerokovávala len body, ktoré nemali vplyv na štátny rozpočet.

Ministri majú rokovať aj o predĺžení podporného obdobia v nezamestnanosti, ktoré uplynie počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením Covid-19. Podľa návrhu ministerstva práce sa má predĺžiť o ďalšie dva mesiace.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 2. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 3. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 4. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 5. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 6. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 7. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 8. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 176
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 038
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 491
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 4 743
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 756
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 791
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 447
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov 1 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu