SME

Veľký prehľad vakcín proti Covid-19: Účinnosť, vedľajšie účinky a dávky

Na Slovensku aktuálne očkujeme tromi vakcínami.

Správu priebežne aktualizujeme

Hlavnou zbraňou proti pandémii ochorenia Covid-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, je očkovanie.

Európska agentúra pre lieky schválila päť očkovacích látok, na Slovensku aktuálne očkujeme vakcínami od firiem Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson&Johnson a Novavax. Očkovanie ruskou neregistrovanou vakcínou Sputnik V sme ukončili v auguste 2021 a vakcínou od AstraZeneca v októbri 2021.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dostupná je aj posilňovacia tretia dávka proticovidovej vakcíny.

Pozrite si prehľad vakcín proti Covid-19:

Súvisiaci článok Tretej dávke vakcíny rastie popularita. Majú šancu aj mladší? Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vakcína Comirnaty

Vakcínu Comirnaty vyrába konzorcium Pfizer/BioNTech. Úlohou vakcíny je pripraviť ľudský organizmus na obranu proti infekcii Covid-19.

Vakcína obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na tvorbu spike proteínu, ktorý si telo po očkovaní vytvorí samo. Ide o proteín na povrchu vírusu SARS-CoV-2, ktorý potrebuje na vstup do buniek tela.

Imunitný systém človeka následne rozpozná spike proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu.

Ako vás mRNA vakcíny chránia pred ochorením COVID-19Ako vás mRNA vakcíny chránia pred ochorením COVID-19 (zdroj: /vaccination-info.eu)

Štúdia ukázala, že vakcína znížila počet symptomatických prípadov covidu o 95 percent.

Podľa dát od Pfizeru tretia dávky chráni aj pred variantom omikron a poskytuje ochranu 75 percent pred symptomatickým priebehom covidu.

Podľa výsledkov testov je vakcína bezpečná aj pre deti vo veku päť až 11 rokov a vytvára u nich silnú ochranu.

Comirnaty sa bežne podáva ako dve injekcie do svalu v hornej časti ramena s odstupom troch týždňov. Slovenské ministerstvo zdravotníctva stanovilo druhú dávku na 28. deň po prvej dávke vakcíny

Dospelým a dospievajúcim vo veku od 12 rokov sa podáva 30 mikrogramov na jednu dávku, deti vo veku od päť do 11 rokov dostanú 10 mikrogramov na jednu dávku.

Európska agentúra pre lieky aj USA už núdzové použitie vakcíny pre deti do 11 rokov schválili.

EMA dala zelenú aj preočkovaniu treťou posilňujúcou dávkou záujemcov nad 18 rokov a to najskôr šesť mesiacov po druhej dávke. Odporúčanie sa týka len osôb, ktoré netrpia poruchou imunitného systému.

Preočkovanie treťou dávkou sa na Slovensku spustilo v polovici októbra. Posilňujúca dávka je účinná na 95,6 percenta a pri mRNA vakcínach sa môže podľa nariadenia ministerstva podať už po troch mesiacoch od druhej dávky.

Najčastejšie vedľajšie účinky Comirnaty v klinickom skúšaní boli zvyčajne mierne alebo stredne závažné a zlepšili sa do niekoľkých dní po očkovaní. Išlo najmä o bolesť alebo opuch v mieste vpichu, únavu, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, zimnicu a zvýšenú teplotu. Postihli viac ako jedného z desiatich ľudí.

Americkí experti informovali o možnej spojitosti medzi mRNA vakcínami a veľmi zriedkavými prípadmi myokarditídy, a síce zápalového ochorenia srdcového svalu.

Prípady sa vyskytujú prevažne u mužov. Väčšinu z nich pozorovali po podaní druhej dávky.

Väčšina vedľajších účinkov po tretej dávke vakcíny proti covidu je slabá až mierna a vyskytujú sa približne tak často, ako po druhej dávke.

Očkovacej látke Comirnaty bolo udelené povolenie na uvedenie na trh s podmienkou platné v celej EÚ 21. decembra 2020.

Vakcína Spikevax

Vakcínu Spikevax vyrába americká spoločnosť Moderna.

Táto vakcína rovnako ako očkovacia látka od Pfizeru obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na tvorbu spike proteínu. Je to proteín, ktorý sa nachádza na povrchu koronavírusu SARS-CoV-2 a ktorý vírus potrebuje na preniknutie do telových buniek. Imunitný systém potom identifikuje tento proteín ako cudzí a začne proti nemu vytvárať protilátky.

Podáva sa vo forme dvoch injekcií a to s odstupom 28 dní. Vakcína Moderny preukázala v testoch 94,1 percentnú účinnosť.

Na Slovensku očkujeme Modernou obyvateľov od 18 rokov. Európska lieková agentúra odporučila rozšírenie používania vakcíny Spikevax aj na dospievajúcich vo vekovej kategórii od 12 do 17 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

EMA odobrila posilňujúcu dávky Spikevax, ktorá pozostáva z polovice predtým použitej dávky, pre starších ako 18 rokov pol roka od podania druhej dávky. Tretia dávky vakcíny od Moderny je dostupná je aj na Slovensku a môže sa podávať už po troch mesiacoch od podania druhej dávky.

Najčastejšie vedľajšie účinky v klinických testoch boli zvyčajne miernej alebo strednej intenzity a v priebehu niekoľkých dní ustúpili. Patrili medzi ne bolesť a opuch v mieste podania injekcie, únava, zimnica, horúčka, opuchnuté alebo bolestivé lymfatické uzliny pod ramenami, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov aj vracanie. Postihli viac ako jednu osobu z 10.

Posilňujúca tretia dávka vakcíny by mala poskytovať ochranu aj proti koronavírusovému variantu omikron. V súčasnosti schválená posilňujúca dávka v množstve 50 mikrogramov zvýšila úroveň protilátok, ktoré variant omikron dokážu zničiť, približne 37-násobne v porovnaní so stavom pred jej podaním, píše Moderna v tlačovej správe. Dávka v množstve 100 mikrogramov túto úroveň zvýšila približne 83-násobne. Takúto dávku odporúčajú pre ľudí s oslabeným imunitným systémom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Americkí experti informovali o možnej spojitosti medzi mRNA vakcínami a veľmi zriedkavými prípadmi myokarditídy, a síce zápalového ochorenia srdcového svalu.

Očkovacej látke COVID-19 Vaccine Moderna bolo udelené povolenie na uvedenie na trh s podmienkou platné v celej EÚ dňa 6. januára 2021. Dňa 22. júna 2021 bol názov očkovacej látky zmenený na Spikevax.

Vakcína Janssen

Vakcínu s názvom COVID-19 Vaccine Janssen vyvíja belgická firma Janssen Pharmaceuticals, ktorá je súčasťou medzinárodného koncernu Johnson & Johnson.

Ide o vôbec prvú vakcínu proti novému koronavírusu, ktorá na očkovanie využíva len jednu dávku.

Očkovaciu látku tvorí modifikovaný adenovírus, ktorý obsahuje gén na tvorbu spike proteínu SARS-CoV-2. Samotný adenovírus sa nemôže množiť ani spôsobiť ochorenie COVID-19.

Výsledky z klinického testovania preukázali, že vakcína znížila počet symptomatických prípadov na Covid-19 dva týždne po očkovaní o 67 percent. Očkovanie vakcínou od Johnson & Johnson zároveň chráni na sto percent pred ťažkým priebehom covidu, v dôsledku ktorého by mohol byť pacient hospitalizovaný a ktorému by mohol podľahnúť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Európska agentúra pre lieky odporučila podávanie druhej posilňovacej dávky vakcíny Janssen už po dvoch mesiacoch od aplikovania prvej dávky. Booster dávka vakcíny od Johnson & Johnson je dostupná aj na Slovensku.

Ochrana očkovacou látkou COVID-19 Vaccine Janssen sa začína asi 14 dní po očkovaní, v súčasnosti však nie je známe, ako dlho ochrana trvá. Podávanie tejto očkovacej látky deťom nie je v súčasnosti povolené.

Nežiaduce účinky po očkovaní vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson sú zvyčajne mierne a krátkodobé. Najčastejšie ide o bolesť v mieste vpichu, únavu, nevoľnosť, bolesť hlavy a svalov.

Vakcína sa nemá podávať ľuďom alergickým na niektorú jej zložku. Momentálne sa neodporúča ani pre osoby mladšie ako 18 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy a pre ľudí so zníženou imunitou. EMA sa spolu so spoločnosťou dohodli na pláne na odskúšanie očkovacej látky u detí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Európska agentúra pre lieky v polovici apríla zistila "možnú spojitosť" medzi vakcínou J&J a veľmi zriedkavým výskytom krvných zrazenín. EMA zároveň uviedla, že vznik krvných zrazenín by mal byť uvedený medzi "veľmi zriedkavými vedľajšími účinkami tejto vakcíny.“ V takomto prípade je dôležitá včasná intervencia odborníkov. Symptómy zahŕňajú napríklad zahmlené videnie, bolesti hlavy, dýchavičnosť či bolesti na hrudi.

Výbor EMA pre hodnotenie rizík liekov zdôraznil, že výhody očkovania vakcínou J&J naďalej prevažujú nad jeho možnými rizikami.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb podporilo v decembri 2021 odporúčanie vládou vymenovanej skupiny expertov uprednostniť vakcíny s technológiou mRNA pred vakcínou od Johnson & Johnson, ktorá môže spôsobiť zriedkavé, ale závažné krvné zrazeniny.

Súvisiaci článok Americké centrum pre kontrolu chorôb odporúča mRNA vakcíny pred J&J Čítajte 

Očkovacej látke COVID-19 Vaccine Janssen bolo udelené povolenie na uvedenie na trh s podmienkou platné v celej EÚ 11. marca 2021.

Vakcína Nuvaxovid

Očkovacia látka Nuvaxovid od spoločnosti Novavax je založená na báze bielkoviny a je určená pre dospelých od 12 rokov. Na vyvolanie imunitnej reakcie používa proteíny, ktoré nesú fragmenty koronavírusu a sú neškodné.

Podľa hodnotenia EMA spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu.

Dve hlavné klinické skúšky u dospelých od 18 rokov s viac ako 45-tisíc účastníkmi potvrdili, že táto vakcína bola účinná v prevencii ochorenia Covid-19. V prvej štúdii boli dve tretiny účastníkov očkované vakcínou Nuvaxovid a zvyšná tretina dostala placebo. V druhej štúdii polovici účastníkov podali vakcínu a druhej polovici placebo. Účastníci štúdií neboli informovaní, aká látka im bola podaná.

V prvej štúdii v Mexiku a USA mala vakcína účinnosť 90,4 percenta. Týždeň po druhej dávke sa v očkovanej skupine objavilo 14 prípadov symptomatického priebehu covidu u 17 312 účastníkov, v placebo skupine dostalo symptomatický covid 63 ľudí z 8 140.

Druhá štúdia prebehla v Británii a ukázala účinnosť vakcíny 89,7 percenta. V zaočkovanej skupine dostalo covid desať ľudí z 7020, v placebo skupine došlo k 96 prípadom nákazy u 7019 účastníkov.

Podľa EMA vykázala vakcína úhrnnú účinnosť v týchto skúškach okolo 90 percent. V čase klinických skúšok dominoval pôvodný variant vírusu SARS-CoV-2 a tiež niektoré ďalšie varianty, ako alfa a beta. O účinnosti vakcíny na iné varianty vrátane omikronu nie sú zatiaľ dostatočné údaje.

Nežiaduce účinky boli zväčša mierne až stredne silné a trvali niekoľko dní po očkovaní. Najčastejšími sú citlivosť alebo bolesť v mieste vpichu, únava, bolesti svalov, kĺbov a hlavy, nevoľnosť a vracanie.

V júni 2022 EMA odporučila rozšírenie používania Nuvaxovid pre dospievajúcich vo veku od 12 do 17 rokov.

Slovensko podľa ministerstva zdravotníctva zakontrahovalo 600-tisíc dávok tejto vakcíny. Očkovanie Nuvaxovidom sa začalo začiatkom marca 2022.

Vakcína Vaxzevria

Očkovacia látka Vaxzevria, ktorú vyvinula firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, patrí do skupiny vektorových vakcín.

Základom vektorových vakcín je neškodný, teda nepatogénny vírus. V prípade AstraZenecy je to šimpanzí adenovírus. Vo vakcíne zastáva funkciu vektora, teda akéhosi nosiča genetickej informácie.

Vakcíny na báze vírusového vektora proti ochoreniu COVID-19: ako účinkujú?Vakcíny na báze vírusového vektora proti ochoreniu COVID-19: ako účinkujú? (zdroj: vaccination-info.eu)

Po podaní očkovacej látky sa gén vírusu SARS-CoV-2 dostáva do buniek ľudského tela. Bunky tento gén použijú na tvorbu spike proteínu. Imunitný systém následne identifikuje tento proteín ako cudzí a začne vytvárať protilátky.

Očkovacia látka sa podáva vo forme dvoch injekcií, zvyčajne do ramena. Druhá dávka sa má podať v časovom odstupe od štyroch do 12 týždňov po podaní prvej dávky. Slovenské ministerstvo zdravotníctva stanovilo podanie druhej dávky na desiaty týždeň.

Tri mesiace po prvej injekcii bola účinnosť očkovacej látky podľa štúdie 76 percent. Po preočkovaní stúpla na 82 percent. Spriemerované výsledky z klinického testovania stanovili účinnosť vakcíny na 70 percent. Údaje z tretej fázy klinických skúšok v USA ukazujú, že očkovacia látka má účinnosť 76 percent.

Najčastejšie vedľajšie účinky očkovacej látky pozorované v klinickom skúšaní boli zvyčajne miernej alebo strednej intenzity.

Najčastejšie vedľajšie účinky sú bolesť a citlivosť v mieste vpichu, bolesť hlavy, únava, bolesť svalov, všeobecný pocit nepohody, zimnica, horúčka a bolesť kĺbov.

Postihli viac ako 1 osobu z 10. Vracanie a hnačka sa vyskytli u menej ako 1 osoby z 10. Znížená chuť do jedla, závraty, potenie, bolesť brucha a vyrážka sa vyskytli u menej ako 1 osoby zo 100. U osôb očkovaných touto očkovacou látkou sa vyskytli aj alergické reakcie.

Veľmi zriedkavým vedľajším účinkom vakcíny môžu byť aj krvné zrazeniny. EMA hodnotenie začala po tom, ako sa u niekoľkých desiatok ľudí zaočkovaných vakcínou od AstraZenecy v Európe objavila veľmi zriedkavá forma krvných zrazenín v kombinácii s nízkou hladinou krvných doštičiek.

Napriek tomu celkové prínosy vakcíny aj naďalej prevyšujú nad možnými rizikami.

Očkovanie Vaxzevriou Slovensko ukončilo v októbri 2021.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vakcína VLA2001

Vakcína VLA2001 od spoločnosti Valneva je určená pre ľudí vo veku 18 až 50 rokov.

Očkovacia látka obsahuje inaktivované (mŕtve) celé častice pôvodného kmeňa vírusu SARS-CoV-2, ktoré nemôžu spôsobiť ochorenie COVID-19.

Ide o šiestu vakcínu, ktorú EMA odporučila na prevenciu ochorenia COVID-19 v Európskej únii.

Vakcína Sputnik V

Vakcínu Sputnik V vyvinul Gamalejov výskumný inštitút pre epidemiológiu a mikrobiológiu, ktorý patrí pod ruské ministerstvo zdravotníctva. Vývoj financoval Ruský štátny investičný fond (RDIF) Kirilla Dmitrijeva. V Rusku je očkovacia látka registrovaná pod názvom Gam-COVID-Vac.

SkryťVypnúť reklamu

Sputnik V patrí do skupiny vektorových vakcín. Jeho základom je oslabený vírus, v tomto prípade ľudský adenovírus. Ten sa v bunkách tela nemôže replikovať, takže u človeka nevyvolá ochorenie Covid-19.

Sputnik V pozostáva z dvoch typov ľudských adenovírusov - Ad26 a Ad5. Jeden je obsiahnutý v prvej dávke vakcíny, druhý je súčasťou druhej dávky, ktorou sa preočkováva po 21 dňoch.

Predbežné výsledky z tretej fázy testovania ukazujú, že vakcína má účinnosť pri symptomatickom covide takmer 92 percent. Ukazuje sa však, že už 15 až 21 dní po prvej dávke sa znížilo riziko stredného až ťažkého covidu o 73,6 percenta.

Súvisiaci článok Nežiaduce účinky Sputnika V: Čo zatiaľ vieme? Čítajte 

Sputnik V môže spôsobiť očkovaným najmä mierne vedľajšie účinky, podobne ako iné vakcíny.

Ľudia po ruskej vakcíne najčastejšie hlásili ochorenie podobné chrípke, bolesť na mieste vpichu, bolesť hlavy a celkovú slabosť tela či únavu. U ľudí nad 60 rokov boli nežiadúce účinky taktiež prevažne mierne.

Údaje o týchto vedľajších účinkoch pochádzajú zatiaľ iba z predbežných výsledkov zverejnených v časopise Lancet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ruské ministerstvo zdravotníctva schválilo aj Sputnik M pre dospievajúcu mládež vo veku 12 až 17 rokov

Ruská vakcína nie je zatiaľ schválená Európskou liekovou agentúrou, výrobca už požiadal o spustenie procesu priebežného hodnotenia.

Sputnikom sa na Slovensku očkovalo od júna do augusta 2021.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jaroslav Haščák.

Finančník prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší

Útočníkov obvinili z dvoch prečinov.


Spadnutý most. Za zrútenie podpornej konštrukcie je podľa prokuratúry vinná nemecká statička.

Prokurátor sa odvolal, rozhodne krajský súd.


SITA a 1 ďalší
Ilustračné foto

Nasadené budú motorizované aj pešie hliadky.


TASR

Sportnet

Aleksandar Čavrič.

Správa o jeho neúčasti vyšla v nedeľu, v deň zrazu národného tímu v Senci.


TASR
Basketbalista Dallasu Mavericks Luka Dončič.

Prečo legendárny Srb na drafte NBA ignoroval slovinský talent.


Petr Koten
Konstantin Koľcov.

Bol dlhoročným bieloruským reprezentantom.


Oh my Hockey
Anthony Edwards pri smeči.

D'Angelo Russell vyrovnal klubový rekord Lakers v počte trojok.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu