SME
Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Veľký prehľad vakcín proti Covid-19: Účinnosť, vedľajšie účinky a dávky

Na Slovensku aktuálne očkujeme štyrmi vakcínami.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správu priebežne aktualizujeme

Hlavnou zbraňou proti pandémii ochorenia Covid-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, je očkovanie.

Európska agentúra pre lieky schválila štyri očkovacie látky, na Slovensku aktuálne očkujeme vakcínami od firiem Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson&Johnson. Očkovanie ruskou neregistrovanou vakcínou Sputnik V sme ukončili v auguste 2021 a vakcínou od AstraZeneca v októbri 2021.

Dostupná je aj posilňovacia tretia dávka proticovidovej vakcíny.

Pozrite si prehľad vakcín proti Covid-19:

Súvisiaci článok Tretej dávke vakcíny rastie popularita. Majú šancu aj mladší? Čítajte 

Vakcína Comirnaty

Vakcínu Comirnaty vyrába konzorcium Pfizer/BioNTech. Úlohou vakcíny je pripraviť ľudský organizmus na obranu proti infekcii Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Vakcína obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na tvorbu spike proteínu, ktorý si telo po očkovaní vytvorí samo. Ide o proteín na povrchu vírusu SARS-CoV-2, ktorý potrebuje na vstup do buniek tela. Imunitný systém človeka následne rozpozná spike proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu.

Štúdia ukázala, že vakcína znížila počet symptomatických prípadov covidu o 95 percent.

Podľa výsledkov testov je vakcína bezpečná aj pre deti vo veku päť až 11 rokov a vytvára u nich silnú ochranu. Deti v testovacej skupine dostali počas skúšok dvojdávkovú látku celkovo 10 mikrogramov – v porovnaní s 30 mikrogramami u starších vekových skupín. Európska agentúra pre lieky aj USA už núdzové použitie vakcíny pre deti do 11 rokov schválili.

Skryť Vypnúť reklamu

EMA dala zelenú aj preočkovaniu treťou posilňujúcou dávkou záujemcov nad 18 rokov a to najskôr šesť mesiacov po druhej dávke. Odporúčanie sa týka len osôb, ktoré netrpia poruchou imunitného systému.

Comirnaty sa podáva do ramena v dvoch dávkach s odstupom troch týždňov. Slovenské ministerstvo zdravotníctva stanovilo druhú dávku na 28. deň po prvej dávke vakcíny. Na Slovensku sa môžu očkovať aj deti s rizikovým ochorením od päť do 11 rokov.

Preočkovanie treťou dávkou sa spustilo v polovici októbra. Posilňujúca dávka je účinná na 95,6 percenta.

Najčastejšie vedľajšie účinky Comirnaty v klinickom skúšaní boli zvyčajne mierne alebo stredne závažné a zlepšili sa do niekoľkých dní po očkovaní. Išlo najmä o bolesť alebo opuch v mieste vpichu, únavu, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, zimnicu a zvýšenú teplotu. Postihli viac ako jedného z desiatich ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Americkí experti informovali o možnej spojitosti medzi mRNA vakcínami a veľmi zriedkavými prípadmi myokarditídy, a síce zápalového ochorenia srdcového svalu. Prípady sa vyskytujú prevažne u mužov. Väčšinu z nich pozorovali po podaní druhej dávky.

Väčšina vedľajších účinkov po tretej dávke vakcíny proti covidu je slabá až mierna a vyskytujú sa približne tak často, ako po druhej dávke.

Vakcína Spikevax

Vakcínu Spikevax vyrába americká spoločnosť Moderna.

Táto vakcína rovnako ako očkovacia látka od Pfizeru obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na tvorbu spike proteínu. Je to proteín, ktorý sa nachádza na povrchu koronavírusu SARS-CoV-2 a ktorý vírus potrebuje na preniknutie do telových buniek. Imunitný systém potom identifikuje tento proteín ako cudzí a začne proti nemu vytvárať protilátky.

Skryť Vypnúť reklamu

Podáva sa vo forme dvoch injekcií a to s odstupom 28 dní. Vakcína Moderny preukázala v testoch 94,1 percentnú účinnosť. Na Slovensku očkujeme Modernou obyvateľov od 18 rokov. Európska lieková agentúra odporučila rozšírenie používania vakcíny Spikevax aj na dospievajúcich vo vekovej kategórii od 12 do 17 rokov.

EMA odobrila posilňujúcu dávky Spikevax pre starších ako 18 rokov pol roka od podania druhej dávky. Tretia dávky vakcíny od Moderny je dostupná je aj na Slovensku.

Najčastejšie vedľajšie účinky v klinických testoch boli zvyčajne miernej alebo strednej intenzity a v priebehu niekoľkých dní ustúpili. Patrili medzi ne bolesť a opuch v mieste podania injekcie, únava, zimnica, horúčka, opuchnuté alebo bolestivé lymfatické uzliny pod ramenami, bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov aj vracanie. Postihli viac ako jednu osobu z 10.

Skryť Vypnúť reklamu

Výskum zverejnený v The New England Journal of Medicine ukázal, že dvojdávková očkovacia látka od Moderny poskytuje protilátky aj šesť mesiacov po podaní. Vysoké hladiny protilátok boli zistené vo všetkých vekových skupinách, ktoré sa na klinickom testovaní podieľali - mladší ľudia mali vyššiu hladinu než tí starší.

Americkí experti informovali o možnej spojitosti medzi mRNA vakcínami a veľmi zriedkavými prípadmi myokarditídy, a síce zápalového ochorenia srdcového svalu.

Vakcína Janssen

Vakcínu s názvom COVID-19 Vaccine Janssen vyvíja belgická firma Janssen Pharmaceuticals, ktorá je súčasťou medzinárodného koncernu Johnson & Johnson.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o vôbec prvú vakcínu proti novému koronavírusu, ktorá na očkovanie využíva len jednu dávku.

Očkovaciu látku tvorí modifikovaný adenovírus, ktorý obsahuje gén na tvorbu spike proteínu SARS-CoV-2. Samotný adenovírus sa nemôže množiť ani spôsobiť ochorenie COVID-19.

Výsledky z klinického testovania preukázali, že vakcína znížila počet symptomatických prípadov na Covid-19 dva týždne po očkovaní o 67 percent. Očkovanie vakcínou od Johnson & Johnson zároveň chráni na sto percent pred ťažkým priebehom covidu, v dôsledku ktorého by mohol byť pacient hospitalizovaný a ktorému by mohol podľahnúť.

Európska agentúra pre lieky už začala vyhodnocovať žiadosť o použitie posilňovacej dávky vakcíny.

Nežiaduce účinky po očkovaní vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson sú zvyčajne mierne a krátkodobé. Najčastejšie ide o bolesť v mieste vpichu, únavu, nevoľnosť, bolesť hlavy a svalov. Vakcína sa nemá podávať ľuďom alergickým na niektorú jej zložku. Momentálne sa neodporúča ani pre osoby mladšie ako 18 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy a pre ľudí so zníženou imunitou.

Skryť Vypnúť reklamu

Európska agentúra pre lieky v polovici apríla zistila "možnú spojitosť" medzi vakcínou J&J a veľmi zriedkavým výskytom krvných zrazenín. EMA zároveň uviedla, že vznik krvných zrazenín by mal byť uvedený medzi "veľmi zriedkavými vedľajšími účinkami tejto vakcíny.“ V takomto prípade je dôležitá včasná intervencia odborníkov. Symptómy zahŕňajú napríklad zahmlené videnie, bolesti hlavy, dýchavičnosť či bolesti na hrudi.

Výbor EMA pre hodnotenie rizík liekov zdôraznil, že výhody očkovania vakcínou J&J naďalej prevažujú nad jeho možnými rizikami.

Vakcína Vaxzevria

Očkovacia látka Vaxzevria, ktorú vyvinula firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, patrí do skupiny vektorových vakcín.

Skryť Vypnúť reklamu

Základom vektorových vakcín je neškodný, teda nepatogénny vírus. V prípade AstraZenecy je to šimpanzí adenovírus. Vo vakcíne zastáva funkciu vektora, teda akéhosi nosiča genetickej informácie.

Po podaní očkovacej látky sa gén vírusu SARS-CoV-2 dostáva do buniek ľudského tela. Bunky tento gén použijú na tvorbu spike proteínu. Imunitný systém následne identifikuje tento proteín ako cudzí a začne vytvárať protilátky.

Očkovacia látka sa podáva vo forme dvoch injekcií, zvyčajne do ramena. Druhá dávka sa má podať v časovom odstupe od štyroch do 12 týždňov po podaní prvej dávky. Slovenské ministerstvo zdravotníctva stanovilo podanie druhej dávky na desiaty týždeň.

Tri mesiace po prvej injekcii bola účinnosť očkovacej látky podľa štúdie 76 percent. Po preočkovaní stúpla na 82 percent. Spriemerované výsledky z klinického testovania stanovili účinnosť vakcíny na 70 percent. Údaje z tretej fázy klinických skúšok v USA ukazujú, že očkovacia látka má účinnosť 76 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčastejšie vedľajšie účinky očkovacej látky pozorované v klinickom skúšaní boli zvyčajne miernej alebo strednej intenzity.

Najčastejšie vedľajšie účinky sú bolesť a citlivosť v mieste vpichu, bolesť hlavy, únava, bolesť svalov, všeobecný pocit nepohody, zimnica, horúčka a bolesť kĺbov. Postihli viac ako 1 osobu z 10. Vracanie a hnačka sa vyskytli u menej ako 1 osoby z 10. Znížená chuť do jedla, závraty, potenie, bolesť brucha a vyrážka sa vyskytli u menej ako 1 osoby zo 100. U osôb očkovaných touto očkovacou látkou sa vyskytli aj alergické reakcie.

Veľmi zriedkavým vedľajším účinkom vakcíny môžu byť aj krvné zrazeniny. EMA hodnotenie začala po tom, ako sa u niekoľkých desiatok ľudí zaočkovaných vakcínou od AstraZenecy v Európe objavila veľmi zriedkavá forma krvných zrazenín v kombinácii s nízkou hladinou krvných doštičiek. Napriek tomu celkové prínosy vakcíny aj naďalej prevyšujú nad možnými rizikami.

Skryť Vypnúť reklamu

Očkovanie Vaxzevriou Slovensko ukončilo v októbri 2021.

Vakcína Sputnik V

Vakcínu Sputnik V vyvinul Gamalejov výskumný inštitút pre epidemiológiu a mikrobiológiu, ktorý patrí pod ruské ministerstvo zdravotníctva. Vývoj financoval Ruský štátny investičný fond (RDIF) Kirilla Dmitrijeva. V Rusku je očkovacia látka registrovaná pod názvom Gam-COVID-Vac.

Sputnik V patrí do skupiny vektorových vakcín. Jeho základom je oslabený vírus, v tomto prípade ľudský adenovírus. Ten sa v bunkách tela nemôže replikovať, takže u človeka nevyvolá ochorenie Covid-19.

Sputnik V pozostáva z dvoch typov ľudských adenovírusov - Ad26 a Ad5. Jeden je obsiahnutý v prvej dávke vakcíny, druhý je súčasťou druhej dávky, ktorou sa preočkováva po 21 dňoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Predbežné výsledky z tretej fázy testovania ukazujú, že vakcína má účinnosť pri symptomatickom covide takmer 92 percent. Ukazuje sa však, že už 15 až 21 dní po prvej dávke sa znížilo riziko stredného až ťažkého covidu o 73,6 percenta.

Súvisiaci článok Nežiaduce účinky Sputnika V: Čo zatiaľ vieme? Čítajte 

Sputnik V môže spôsobiť očkovaným najmä mierne vedľajšie účinky, podobne ako iné vakcíny.

Ľudia po ruskej vakcíne najčastejšie hlásili ochorenie podobné chrípke, bolesť na mieste vpichu, bolesť hlavy a celkovú slabosť tela či únavu. U ľudí nad 60 rokov boli nežiadúce účinky taktiež prevažne mierne.

Údaje o týchto vedľajších účinkoch pochádzajú zatiaľ iba z predbežných výsledkov zverejnených v časopise Lancet.

Ruská vakcína nie je zatiaľ schválená Európskou liekovou agentúrou, výrobca už požiadal o spustenie procesu priebežného hodnotenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Sputnikom sa na Slovensku očkovalo od júna do augusta 2021.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 2. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 3. Vieme čo je úspech. Pomôžeme ho dosiahnuť aj vám
 4. Tento rok turizmu neprial
 5. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 3. Tento rok turizmu neprial
 4. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 5. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 6. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 7. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 10. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 22 246
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 832
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 12 390
 4. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 8 117
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 689
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 029
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 742
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 885
 9. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 212
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 013
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Obvinený Jozef Brhel prichádza vypovedať na Prezídium policajného zboru v Bratislave.

Na výsluch prišiel z Kanárskych ostrovov.


15 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Čo robí pandémia so Slovenskom.


a 2 ďalší 9 h

Neprehliadnite tiež

Minister obrany Jaroslav Naď.

O smerovaní partnerstva plánuje šéf rezortu obrany rokovať osobne na veľtrhu DefExpo 2022.


SITA 15m
Logo podcastu Dobré ráno.

Čo robí pandémia so Slovenskom.


a 2 ďalší 10 h
Skryť Zatvoriť reklamu